Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ponowne podłączenie kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania?

24 Sty 2018 10:13 1530 3
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich.
  Jakis czas temu sąsiadowi wypowiedzieli umowe z gazowni ze względu na zaległości. Teraz jest na etapie ponownego podłączenia gazu. Gazownia zażądała opini kominiarskiej i przeglądu pieca. Kominiarz był i nie wyraził pozytywnej opini ponieważ:
  1. Mieszkanie piętro wyżej w kuchni i w łazience są podłączone pod ten sam pion wentylacyjny i kratki są za nisko, powinny być 15cm od sufitu. Trzeba przerobić.
  2. Piec gazowy ma wylot spalin przez ścianę a w nowym prawie tak nie może być, musi być ponad dachem bo inaczej może pezeszkadzać sasiadowi.
  Starszy pan jest przerażony, nie ma kasy na takie modernizacje. Przez 10 lat wszystko tak działało i było ok a co teraz czy opinia jet prawidłowa?

  Dodam że jest to stara kamienica ok. 80 lat, jest parter, 1 piętro i strych. Nigdy nikt nic nie przerabiał w wentylacji. Owszem na kominie jest możliwość podlaczenia tak jak mowi kominiarz bo są wolne kanały, ponieważ kiedyś używano kuchni węglowych oraz piecy kaclowych. Teraz nikt tego nie używa.
  Pytanie czy dałoby rade ominąć przebudowe odprowadzenia spalin ponad dach, bo jak wentylacje zrobiłby tak naprawde samemu to już z tą drugą przebudową wiążą sie pewnie większe kwoty.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Skoro piszesz że to budownictwo wielorodzinne to ciężko będzie ominąć tą przeróbkę odprowadzenie spalin przez ścianę chyba że urządzenie ma do 5kW> Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
  § 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne
  i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku,
  jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
  1) 21 kW – w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej;
  2) 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.
 • Poziom 9  
  Piec ma 24 kW czyli nic z tego. Takie pytanie apropo przerobienia odprowadzenia spalin. Jakich materiałów uzyć aby wyszło w miarę tanio i czy to musi robić jakić fachowiec i to klepnąć czy np taką rurę można samemu poprowadzić przez jeden z tych wolnych kanałów? Patrzyłem na YT i w miare prosto wygląda łączenie takich rur i całe podłączenie.
 • Poziom 20  
  Masz 3 możliwości rozwiązania tego problemu. Opiszę je w kolejności od najtańszej do najdroższej:
  1.Zostawiasz zasysanie powietrza przez ścianę tak jak jest, a samą rurę odprowadzającą spaliny 60mm lub 80mm wprowadzasz do komina i wyprowadzasz ponad dach, oczywiście rury spalinowe stosujesz przeznaczone do tego celu nierdzewne łączone kielichem na uszczelkach - kielichem do góry żeby kondensat spływał w stronę pieca. Jest to tak zwany system rozdzielczy osobno zasysanie powietrza do spalania osobno spaliny.
  2. Wprowadzasz rurę koncentryczną do komina 60/100 lub 80/125mm. Jeżeli przewód jest czysty zewnętrzna rura może być w wersji tańszej czyli ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo.
  3. Tożsame z punktem 2 natomiast w przypadku jeżeli jest to komin w którym są resztki sadzy(po starych piecach kaflowych należałoby zastosować rurę zewnętrzną również ze stali nierdzewnej, ponieważ nawet ocynkowana pomalowana proszkowo będzie korodować.
  Z karty katalogowej pieca lub DTR dowiesz się jaką zastosować średnicę przy jakiej długości komina. Prawdopodobnie piec przy tej mocy ma przyłącze 60/100 jeżeli okaże się że maksymalna długość przewodu przekracza możliwości kotła, wtedy należy zastosować redukcję na piecu i przejść na system 80/125.
  Do oporów przyjmuje się w uproszczeniu że 1 kolanko stanowi taki sam opór jak 1mb komina.
  Do ponownego podłączenia gazu w lokalu potrzebujesz następujące dokumenty:
  Protokół szczelności instalacji gazowej i odbiór kominiarski.
  Jeszcze jedna sprawa, jeżeli kominiarz będzie niedouczony może nie zgodzić się na rozwiązanie nr1 natomiast jest to bezpodstawne, ale z doświadczenia wiem że tak bywa. Dlatego polecam zasięgnąć opinii kominiarza który to będzie później odbierał.
  Mam nadzieję że wyczerpałem temat.
  Pozdrawiam