Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje instalacji podczas remontu generalnego

gulson 24 Sty 2018 11:09 3144 22
  • #1 24 Sty 2018 11:09
    gulson
    Administrator Systemowy

Elektronarzędzia i narzędzia pomiarowe Bosch do prac instalacyjnych

Remont po zakupie nieruchomości na rynku wtórnym rzadko ogranicza się do odświeżenia ścian czy wymiany podłóg. Nowi właściciele zazwyczaj mają swoją wizję domu, której realizacja wymaga m.in. modyfikacji instalacji elektrycznej. Niektóre dotychczasowe elementy pozostają jednak na miejscu i stanowią bazę dla wprowadzanych zmian, chodzi więc o to, aby wszystko tworzyło spójną całość. W takich sytuacjach liczy się nie tylko wydajność narzędzia, ale i jego precyzja.

Nowi właściciele domu jednorodzinnego w Warszawie poprosili specjalistę - Grzegorza Grzeszczuka o wykonanie kilku dodatkowych punktów przyłączeniowych w istniejącej instalacji elektrycznej. Jeden z nich miał być obsadzony jako bliźniaczy do już istniejącego, a drugi wymagał przeniesienia z innego punktu po drugiej stronie ściany. Na początku prac trzeba było ustalić poziomą linię, na której obsadzone zostały istniejące puszki gniazdek elektrycznych w remontowanym pomieszczeniu, tak aby móc wyznaczyć miejsce pod dodatkową puszkę. Z laserem liniowym GLL 2-80 P Professional całość trwała dosłownie kilkanaście sekund. Grzegorz Grzeszczuk postawił laser na walizce systemowej L-BOXX i włączył go. Następnie umieścił pod nim dwa kliny i wyregulował wysokość, aby precyzyjnie wyznaczyć linię łączącą wszystkie dotychczasowe puszki.
    „Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu taki laser uważany był za kosztowną fanaberię.” - śmieje się Grzeszczuk - „Akurat tutaj instaluję bliźniaczą puszkę do już istniejącej, więc wyznaczenie jej miejsca jest proste. Ale tym laserem równie szybko i z taką samą precyzją wyznaczyłbym dowolne miejsce montażu – choćby miało być ono w sąsiednim pomieszczeniu. Jedyny warunek: miejsce montażu musi być w zasięgu promienia lasera.” - dodaje.

Modyfikacje instalacji podczas remontu generalnego Modyfikacje instalacji podczas remontu generalnego

Kolejnym krokiem było założenie koronki wiertniczej o odpowiedniej średnicy
    i wykonać otwór pod puszkę. Pan Grzeszczuk pracował młotem udarowo-obrotowym GBH 4-32 DFR Professional. Po chwili szybko zmienił uchwyt, założył dłuto i wykuł zbędny materiał z wywierconego otworu.

„To idealny młotek do wszelkich prac renowacyjnych. Jednym narzędziem mogę bez problemu podkuwać, wiercić koronkami o dużych średnicach i z udarem wiertłami do 25 mm średnicy. Do tego w razie potrzeby mogę wiercić także w drewnie i metalu. To dla mnie duża oszczędność!” - podsumowuje.

Modyfikacje instalacji podczas remontu generalnego Modyfikacje instalacji podczas remontu generalnego

Na potwierdzenie wziął się za kolejny punkt przyłączeniowy. Najpierw młotem GBH 4-32 DFR Professional wykonał otwór w istniejącej puszce, przewiercając się na wylot przez ścianę, aby podprowadzić przewód elektryczny do nowego punktu po drugiej stronie ściany. Po chwili wywiercił koronką kolejny otwór pod nową puszkę na wyznaczonej wcześniej wysokości.
    „Muszę pochwalić system tłumienia drgań przydający się zwłaszcza podczas podkuwania. Jest bardzo skuteczny i dzięki niemu mogę dłużej pracować bez zmęczenia.” - dodaje Grzegorz Grzeszczuk. - „Warto jeszcze wspomnieć o wyjątkowo długim przewodzie zasilającym. Niby drobnostka, ale inni producenci elektronarzędzi często na tym oszczędzają.”
    Instalacja w remontowanym pomieszczeniu została zmodyfikowana zgodnie z potrzebami inwestora i można było przejść do realizacji kolejnych prac. Ponieważ w planach był montaż dwupłaszczyznowego sufitu podwieszanego z oświetleniem taśmami LED, trzeba było przygotować aluminiowe profile. Pan Grzegorz korzystał przy tym z akumulatorowej szlifierki kątowej GWS 12-76 V-EC Professional.
    „Mówię o niej, że to narzędzie do modelarskiej roboty.” - żartuje - „Bardzo wygodnie pracuje się nią we wszelkich miejscach o utrudnionym dostępie lub gdzieś pod sufitem, gdy trzymam narzędzie nad głową. Jest mała i lekka, więc ręce nie męczą się nawet podczas dłuższej pracy. No i nie ma wiecznie plączącego się kabla. Nie spodziewałem się tak komfortowego w użyciu narzędzia!”

Ze względu na niewielkie rozmiary zarówno samego narzędzia, jak i tarczy, szlifierka kątowa Bosch GWS 12-76 V-EC Professional doskonale nadaje się do precyzyjnego docinania kształtów. Wygodę pracy podnosi także możliwość zmiany pozycji osłony bez użycia narzędzi – wystarczy przekręcić ją do pożądanej pozycji.
    „Wczoraj skończyły mi się haki, więc korzystając z małej szlifierki szybko zrobiłem je z wkrętów oczkowych. Wcześniej wkręciłem je w sufit, a potem wystarczyło szybkie cięcie szlifierką” - dodaje zadowolony Grzegorz Grzeszczuk kończąc przygotowanie profili.

Zdjęcia do bezpłatnego wykorzystania z podpisem fot. Bosch.

Kontakt dla dziennikarzy:
    Robert Bosch Sp. z o.o.
    Magdalena Kołomańska, tel.: (+48) 22 715 48 04
    magdalena.kolomanska(malpa)pl.bosch.com

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez
    4 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w 5 lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. W 2016 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 5,04 mld złotych i zatrudniała ok. ok. 5 140 pracowników (na dzień 31.12.2016). Od roku 2014 Bosch corocznie otrzymuje tytuł TOP Employers Polska dla najlepszych pracodawców w kraju.

Więcej: www.bosch.pl,, www.bosch-prasa.pl,, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 390 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2016).
    W 2016 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 73,1 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowania i usług, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 59 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 120 ośrodkach R&D na całym świecie.

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Sty 2018 19:35
    fhdelta
    Poziom 11  

Profili ocynkowanych nie należy przecinać szlifierką tylko nożycami. Cięcie szlifierką wypala warstwę antykorozyjną ocynku co w rezultacie daje późniejszą korozję profili.

10
  • #3 24 Sty 2018 20:56
    yanes
    Poziom 22  

Też znam tę teorię i to samo sobie pomyślałem ale zaraz mi się przypomniało ,że blachy dachowej ,malowanej też nie wolno ciąć na gorąco.Ja póki nie kupiłem wycinarki sztancowej to blachę i blachodachówkę ciąłem tarczą ,uwierz mi w tych miejscach najmniej korodowała ale na ostrych fabrycznych załamaniach rdza była pierwsza ,więc nie przesadzajmy z tą antykorozyjnością. Osobiście profile docinam nożycami bo jest mi wygodniej i bezpieczniej ale jak trzeba to się nie zawacham użyć tarczy.

0
  • #4 25 Sty 2018 20:59
    fhdelta
    Poziom 11  

Daj spokój, nie broń partactwa. Ten snop iskier też potrzebny: ciągle myślenie czy się coś nie zapali albo jak się obrócić, żeby szyby w oknie lub płytki na ścianie nie zniszczyć. Moim zdaniem do profili są nożyce a polecenie do cięcia szlifierki to delikatnie mówiąc nieporozumienie z wielu powodów.

0
  • #5 25 Sty 2018 21:05
    yanes
    Poziom 22  

Ale akurat argument antykorozyjny jest chybiony bo mi się przypomniało,że te dzisiejsze profile to korodują nawet w miejscu gdzie wchodzi wkręt.Co do reszty to masz rację , nigdy nie robie takich robót z iskrami na koniec dniówki, lepiej się śpi i po drugie, o szybach trzeba pamiętać bo rzeczywiście obecne szkło jest miękkie i po miesiącu widać jakie szkody narobi taka szlifierka.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 05 Mar 2018 23:15
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Zastosowanie takiej szlifierki na budowie jest ogólnie mocno dyskusyjne ze względu na duże obciążenie i stosunkowo małą pojemność aku. Osobiście używam co najmniej 125mm i szkoda mi czasu na rzeźbienie takim maluszkiem, gdy potrzebuje np. uciąć kawałek pręta zbrojeniowego czy śruby. Nie zmienia to faktu, że samo narzędzie bardzo mi się podoba. Doskonale sprawdzi się w terenie.....przy wszelkiego rodzaju kradzieżach :D

0
  • #7 06 Mar 2018 09:01
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

jaszczur1111 napisał:
    Doskonale sprawdzi się w terenie.....przy wszelkiego rodzaju kradzieżach
    Za dużo hałasu. Złodzieje kroją po cichu przenośnym palnikiem gazowym. :-(

0
  • #9 07 Mar 2018 16:48
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Pablo905 napisał:
    To tylko gadżet.

Ano

jaszczur1111 napisał:
    Zastosowanie takiej szlifierki na budowie jest ogólnie mocno dyskusyjne ze względu na duże obciążenie i stosunkowo małą pojemność aku. Osobiście używam co najmniej 125mm i szkoda mi czasu na rzeźbienie takim maluszkiem, gdy potrzebuje np. uciąć kawałek pręta zbrojeniowego czy śruby. Nie zmienia to faktu, że samo narzędzie bardzo mi się podoba. Doskonale sprawdzi się w terenie.....przy wszelkiego rodzaju kradzieżach :D

Mamy w firmie te cóś - jak było nowe to jakieś śrubki można było przycinać w terenie (kilka razy w tygodniu) , po ośmiu miesiącach użytkowania będziemy reklamować, akumulator nie był wstanie obciąć dwóch prętów M10 sterczących ze ściany.

0
  • #10 08 Mar 2018 19:55
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Ano właśnie. Do cięcia potrzeba dużej mocy w krótkim czasie. Aku dostają po d...Ciekawe na ile uda się reklamacja. Wziąłeś na firmę czy prywatnie?

0
  • #11 12 Mar 2018 19:51
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

fhdelta napisał:
    Daj spokój, nie broń partactwa. Ten snop iskier też potrzebny: ciągle myślenie czy się coś nie zapali albo jak się obrócić, żeby szyby w oknie lub płytki na ścianie nie zniszczyć. Moim zdaniem do profili są nożyce a polecenie do cięcia szlifierki to delikatnie mówiąc nieporozumienie z wielu powodów.

A czy to się nie tyczyło nierdzewki? Że na krawędziach jeżeli są poszarpane to szybciej rdza łapie. Tak samo dlaczego noże powinno się ostrzyć od ostrza do wewnątrz a nie odwrotnie.
    Ale iskry i uszkodzenia od nich faktycznie duży argument.

0
  • #12 12 Mar 2018 22:27
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Nierdzewka nie skoroduje z powodu poszarpania krawędzi flexą tylko od "zakażenia" np zwykłą stalą.

Chodzi o temp. przy cięciu malowanych blach. Od niej niszczy się farba, która zabezpiecza powierzchnię.

0
  • #13 14 Mar 2018 07:36
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Kraniec_Internetów napisał:
    Tak samo dlaczego noże powinno się ostrzyć od ostrza do wewnątrz a nie odwrotnie.
    Poczytaj dlaczego ostrzenie noży szlifierką jest (delikatnie mówiąc) nierozsądne. :-D

0
  • #15 14 Mar 2018 10:49
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  • #19 15 Mar 2018 21:52
    artur s
    Poziom 23  

gulson napisał:
    Elektronarzędzia i narzędzia pomiarowe Bosch do prac instalacyjnych... Ponieważ w planach był montaż dwupłaszczyznowego sufitu podwieszanego z oświetleniem taśmami LED, trzeba było przygotować aluminiowe profile. Pan Grzegorz korzystał przy tym z [b]akumulatorowej szlifierki kątowej GWS 12-76 V-EC Professional.
    „Mówię o niej, że to narzędzie do modelarskiej roboty.” - żartuje - „Bardzo wygodnie pracuje się nią we wszelkich miejscach o utrudnionym dostępie lub gdzieś pod sufitem, gdy trzymam narzędzie nad głową. Jest mała i lekka, więc ręce nie męczą się nawet podczas dłuższej pracy. No i nie ma wiecznie plączącego się kabla. Nie spodziewałem się tak komfortowego w użyciu narzędzia!”

... :!:
    [/size]

Gdzie tu napisano,że profile stalowe? To, że lecą iskry, to tylko taka zmyła... ;)

0
  • #20 16 Mar 2018 06:12
    yanes
    Poziom 22  

Rzeczywiście aluminiowe, czyli Gulson się nie popisał.

0
  • #22 16 Mar 2018 19:57
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Jeszcze nigdy nie widziałem żeby iskry szły z aluminium, miedzi, mosiądzu, a tylko ze stali latają, bo nawet z niektórych nierdzewek też nie ma iskier.

0
  • #23 18 Mar 2018 02:12
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Nie bardzo wiem o co tu chodzi w tym temacie, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o...
    Narzędzia jak narzędzia i tu nasuwa się pytanie: ile płacimy za ich faktyczna użyteczność i jakość , a ile za logo znanej marki co produkuje już prawie wszystko prócz wyplatanych koszyków ? Ja z marki bosch już dawno się wyleczyłem jak i z większości innych super "niemieckich" produktów z samochodami włącznie.
    Laser do wyznaczania jednego poziomu gniazd i włączników jest potrzebny w stanie surowym budynku/mieszkania. Tu wystarczy pomiar zwykłą miarką od podłogi.
    Nawet nie chciałoby mi się tego targać z samochodu.
    Co do cięcia profili G/K to stosując kątówkę 125mm i cienkie tarcze do nierdzewki 1,1mm przy umiejętnym użyciu praktycznie nie ma żadnego iskrzenia, gdyż nie dochodzi do przepalania materiału. Korozji nie zauważyłem po kilku latach - stosowanie w suchych miejscach.
    Zgodnie ze sztuka należy ciąć oczywiście nożycami.

0