Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lafayette Springfield, wewnętrzny skrót mocy

peacemaker 13 Aug 2005 23:12 2573 5
    peacemaker
    Level 2  
    Witam.
    Używałem tego radia z powodzeniem przez kilka lat w okolicach połowy lat 90tych. Potem nastała na 11 metrów wielka posucha, ja zrobiłem licencje II kat. i radio powędrowało do szafy. Aż tu nagle, w zeszłym roku wiaodomo co się stało. Po odkurzeniu radia okazało się jednak, że o ile odbiór jako taki jest, to brak sygnał na wyjściu. Gdy rozkręciłem radio zauważyłem, że jeden z przewodów od założonego dawno temu wewnętrznego skrótu mocy lata sobie luźno. Skrót był zakładany dawno dawno temu przez kolegę krótkofalowca, z którym straciłem kontakt, a moja pamięć mocno mnie zawodzi. Jeśli ktoś wie, gdzie powinny byc przylutowane te przewody, byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Jeden przewód nadal siedzi w miejscu katody diody D13...
    I jeszcze jedno pytanie: czy Lafayette Springfield i Alan 28 są obecnie dopuszczone do użytku? Papiery gdzieś na te radia są, ale gdzie....
    Pozdrawiam
    andrew220
    Level 30  
    Pewnie drugi do anody diody.. skróty robiło się tak, że w miejsce tej diody wstawialo się szeregowo tranzystor mocy m.cz. a w jego bazie była regulacja potencjometrem. Wpisz w "szukaj" skrót mocy i poczytaj posty na ten temat.
    peacemaker
    Level 2  
    Na początku pomyślałem tak samo. Niestety, przmawiają na "nie" dwa fakty:
    raz) urwany przewód nie sięga do tamtego gniazda lutowniczego,
    dwa) po dosztukowaniu przewodu i połączeniu radio zachowuje się jak na zwarciu

Przegrzebię jeszcze raz forum pod kątem skrótów mocy, choć szczerze mówiąc juz je przeglądałem dosyć dokładnie.

Skrót mocy jest zbudowany tak jak opisałeś, ale świta mi, że tam jednak trzeba było ten skrót włączyć szeregowo za katodą diody. Jak nie znajdę rozwiązania na forum, to zaeksperymentuje.

Pozdrawiam
    kropek
    Level 11  
    Witam Lublinianina!

Nie mogę pomóc co do regulacji mocy wy. Sam zerwałem z elektroniką "na serio" lata temu.

W świetle obecnego prawa (http://www.urtip.gov.pl/urtip/redir.jsp?place=galleryStats&id=2142) można bez zezwolenia i wymogu rejestracji używać w Polsce "Radia Obywatelskiego wyłącznie w zakresie 26,96 - 27,41 MHz:
    a) typu PUBLIC RADIO - PR 27 spełniająceych wymagania normy PN-ETS 300 135 pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W
    b) pracujących z modulacją mocy lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB; (...)"

Tak więc Pasmo Obywatelskie jest już naprawdę pasmem obywatelskim. To na obywatelu poczywa obowiązek dopilnowania by nie przeszkadzać innym. Uprzedzając zwolenników prawa powielaczowego dopiszę jeszcze, że nie wierzę w baśnie o homologacjach i świadectwach zgodności jako wymogach w stosunku do użytkowników sprzętu CB.

Pozdrawiam i do spotkania na 11 m.

PS. Jak się w kurzę to się też za tę licencję wezmę! :D
    peacemaker
    Level 2  
    Poradziłem sobie, co okazało się zresztą dosyć proste. Skrót mocy w takich radiach montujemy za katodą diody prowadzącej do końcówki mocy. Skrót mocy w moim przypadku oparty jest o znany i lubiany BD 137. Na forum były opisy częściowo jak zbudować taki wewnętrzny skrót mocy, ale pozwolę sobie opisać go tutaj dokładnie i za jakiś czas wrzucić schemat.

Wylutowujemy jendą nogę (od strony katody) diody o której była mowa. Do niej przyłączamy przewód poprowadzony do bazy tranzystora (jak pisałem, u mnie BD 137). Od emitera prowadzimy przewód do miejsca po odlutowanej nodze diody. Teraz czas na sam skrót: potencjometr 10kOhm wlutowujemy (oczywiście jako rezystor o zmiennej rezystancji, nie jako dzielnik) między emiter a bazę naszego tranzystora. I to w sumie wszystko (chyba, że się pomyliłem).

W moim przypadku było jakieś zwarcie miedzy bazą tranzystora a masą, po wymianie diody i odizolowaniu wszystkiego co sie dało skrót wygląda na działający.

PS. Pozdrawiam wszystkich z pasma 11m i 2m w Lublinie i nie tylko. Mam nadzieję, że się usłyszymy.
    justarius
    Level 13  
    ^^ czy to znaczy, że kolektor "wisi"??