Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie twarde elementów ceramicznych piecem indukcyjnym

24 Sty 2018 15:24 549 2
  • Poziom 9  
    Dzień dobry
    Trochę czytałem o lutowaniu twardym, ale w moim przypadku będę potrzebował porady doświadczonych kolegów. Chcę do pręta stalowego przylutować drobne elementy ceramiczne. w tym celu chcę wykonać formę z jakiegoś materiału, którą to foremkę będę przykładał do pręta i zasypywał tę foremkę zmieszanymi: elementami ceramicznymi, pastą lutowniczą i ewentualnie sproszkowanym lutem. Całość w tej postaci planuję wsadzać do pieca indukcyjnego, a po stopieniu mieszanki i ostygnięciu foremkę zdjąć i wykorzystać na następne lutowanie.
    I tu pytanie moje: z czego wykonać foremkę i jakiego lutu użyć, żeby elementy trzymały się tylko pręta, a nie trzymały się foremki.

Na pierwszy rzut wciąłem foremkę aluminiową, bo do lutowania aluminium trzeba specjalnych lutów używać, więc uznałem że taka foremka będzie odchodziła bez większych problemów. Tylko potem doczytałem, że aluminium topi się już przy 630 stopniach, czyli trudno by było dobrać lut w niższej temperaturze, bo te co są służą zwykle do lutowania aluminium.

Ewentualnym innym rozwiązaniem jakie widzę to stalową foremkę posmarować czymś co spowoduje że do foremki nie przyklei się lut

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Po primo to tego rodzaju działania zwykle się wykonuje elektrochemicznie - pręt do foremki z elementami ceramicznymi, i na pręcie hodujesz warstwę niklu itp.
    Po secundo - jak już tego rodzaju lutowanie to słabo to widzę - lut raczej nie zwilży ceramiki, jedyna nadzieja że lut przesyci przestrzenie między elementami ceramicznymi, ale przecie tam gdzieś jeszcze będzie musiał być topnik - jak sie go pozbędziesz z "gąbki" lutowo-ceramicznej?
    Zakładajac że powyższe problemy pokonasz - foremka zapewne najlepsza byłaby z ceramiki, rozkruszana po ostygnięciu.
    Po tertio - piec indukcyjny? Nie prościej grzać palnikiem?
  • Poziom 9  
    Lut ma wypełnić przestrzenie między ziarenkami, w sumie pasta to wpadła mi później, pierwotnie to miał być lut w proszku wymieszany z ziarnami ceramicznymi, ale wpadłem ma taki produkt http://lut-spaw.com.pl/portfolio/pasty-lutownicze/ i doszedłem do wniosku że to by mi pomogło w wymieszaniu mieszanki w odpowiednich proporcjach. ale to nie koniecznie. bardziej chodzi mi o tę foremkę.
    A piec indukcyjny bo jak miały być produkty sypkie na początku to uznałem że płomień mi wszystko rozdmucha, więc zamówiłem taki piec https://abc-rc.pl/piec-indukcyjny-12-48v-1000w
    Ludzie chwalą go sobie
    Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:
    Przed chwilą sobie przypomniałem, kiedyś do smarowania klem do akumulatora kupiłem smar miedziany, jeszcze troszkę mi go zostało, patrzyłem że on zachowuje właściwości smarne do 1200 stopni C. Piec indykcyjny przyjdzie mi dopiero na początku lutego z Chin więc dopiero w tedy będę mógł to sprawdzić.
    Jak ktoś ma jakieś inne najlepiej sprawdzone pomysły to będę wdzięczny.
    Poza możliwością zdjęcia foremki martwi mnie też fakt, że w piecu indukcyjnym znacznie szybciej nagrzewają się ferromagnetyki od nieferromagnetyków, ale przy takich grubościach (całość pręt z foremką będzie miał ok 1 cm x 1,5 cm grubości) to chyba nie powinno mieć to znaczenia