Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to jest z tymi zasilaczami ? Kopanie kryptowalut.

24 Jan 2018 18:50 936 21
  • Level 17  
    Witam.
    Mam pytanie bo nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:

Załóżmy, że mamy zasilacz komputerowy 500W o sprawności 80%. Pomijamy nierzetelność tabliczki znamionowej i rzeczywiście ma on 500W.
    Czy zasilacz ten (pod pełnym obciążeniem) pobierze z sieci 500W i da na wyjściu 400W czy pobierze z sieci 600W i da na wyjściu 500W - mniej-więcej - chodzi mi o zasadę.
  • Level 43  
    To zależy od tego jak to policzył producent.
    Policz moce wszystkich napięć wyjściowych i zobacz ile Ci wyjdzie.
  • Level 17  
    Konkretnie chodzi mi o to, że do jednego zasilacza (Thermaltake 730W 80+ Bronze) chcę podłączyć 3 karty graficzne. Mam podpięty watomierz w gniazdku i obserwując go chciałbym wiedzieć czy przegiąłem...
    Watomierz pokazuje 660W. Czyli podzespoły pobierają w sumie 530W i jest jeszcze zapas? Czy się mylę...
  • Computers FAQ editor
    Jeżeli producent deklaruje wyjściowe 500W.
    To zasilacz przy pełnym obciążeniu pobierze z sieci 600W, oczywiście jeżeli przy 100% obciążeniu zasilacz ma dokładnie 80% sprawności, sprawność zazwyczaj trochę się zmienia w stosunku od obciążenia.
  • Level 17  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
    Tak właśnie myślałem chciałem mieć pewność bo jak parę osób usłyszało, że podpinam do tego zasilacza 3 karty grafiki + płyta z procesorem to zaczęły się krzyki, że zwariowałem i to się wszystko spali!!
    A w tym konkretnym przypadku skoro producent deklaruje 730W a podzespoły pobierają w sumie 530W to nawet uwzględniając poprawkę na to, że deklarowane 730W jest naciągane to i tak bezpieczny zapas mocy jeszcze powinien być...
  • Computers FAQ editor
    Sprawdzałeś jak moc jest rozdysponowana między liniami?
    Moze zdradzisz co to za komputer? Ogólnie temat powinien wyglądać inaczej, powinieneś podać specyfikację i spytać czy zasilacz da radę.
  • Level 17  
    Wiadomo, że głównie chodzi o linię 12V - i tu producent podaje 584W.
    Co do podzespołów to płyta MSI H270A-PRO, procesor Celeron G3930 2.9GHz, dysk SSD i 8GB ram'u.
    Do tego 3 karty MSI R9 280x 3GB.
  • Computers FAQ editor
    Czyli zestaw do kopania, no widzisz trzeba było od razu tak pisać:
    sylweksylwina wrote:
    Ogólnie temat powinien wyglądać inaczej, powinieneś podać specyfikację i spytać czy zasilacz da radę.

a nie oczekiwać potwierdzenia twojej teorii.
    W takim razie:
    tosti77 wrote:
    parę osób usłyszało, że podpinam do tego zasilacza 3 karty grafiki + płyta z procesorem to zaczęły się krzyki, że zwariowałem i to się wszystko spali!!

Może się nie spali, ale w najgorszym wypadku ten zestaw pobierze ponad 800W, co dla tego zasilacza to zdecydowanie za dużo.
  • Level 17  
    Tak, zestaw do kopania ;-)

Ale jak się ma to stwierdzenie:
    sylweksylwina wrote:
    Może się nie spali, ale w najgorszym wypadku ten zestaw pobierze ponad 800W, co dla tego zasilacza to zdecydowanie za dużo.

do tego co pokazuje (stabilnie od paru godzin) watomierz?? Skąd te 800W?
    Jeśli z sieci jest pobierane 530W to musiałoby być to perpetuum mobile ;-)
  • Level 37  
    ABE...

Najpewniej karty nie pracują na pełnej mocy. Ponadto do kopania kryptowalut nie są używane wszystkie elementy GPU, więc i na tym jhest trochę oszczędności. Warto zmierzyć napięcie na linii 12V podłączonej do każdej karty w trakcie pracy, by sprawdzić, czy nie ma spadków...
  • Level 17  
    Urgon wrote:
    Najpewniej karty nie pracują na pełnej mocy.

Pracują. Każda ma mniej więcej taką samą wydajność jak wtedy kiedy podpinałem je pojedynczo.

Urgon wrote:
    Ponadto do kopania kryptowalut nie są używane wszystkie elementy GPU, więc i na tym jhest trochę oszczędności.

Na tym zdaje się jest sporo oszczędności i dlatego 3 karty bez problemu idą na tym zasilaczu.

Urgon wrote:
    Warto zmierzyć napięcie na linii 12V podłączonej do każdej karty w trakcie pracy, by sprawdzić, czy nie ma spadków...

Mierzyłem - napięcie na linii 12V utrzymuje się średnio w okolicach 11.70 - 11.80V. Czyli z tego co doczytałem to w normie - podobno dopuszczalne jest 11.60V
  • Computers FAQ editor
    tosti77 wrote:
    Urgon wrote:
    Najpewniej karty nie pracują na pełnej mocy.

Pracują. Każda ma mniej więcej taką samą wydajność jak wtedy kiedy podpinałem je pojedynczo.

Uwierz mi nie pracują. Przynajmniej przy tym zastosowaniu. Jak by pracowały z pełną mocą to same karty by pobrały 750 W.
  • Level 17  
    A nie na odwrót? Właśnie przy tym zastosowaniu pobierają mniej prądu niż przy generowaniu grafiki - tak mi się wydaje. Wszystkie źródła podają, ze te karty przy ZCash mają wydajność w okolicach 300H/s (280-310) i tak też moje karty pracują. Co prawda "Power limit" ustawiłem -20%, napięcia na GPU zmniejszyłem na 1.080V. Całość pobiera mi z sieci niecałe 540W i nic więcej.
  • Level 33  
    tosti77 wrote:
    A nie na odwrót? Właśnie przy tym zastosowaniu pobierają mniej prądu niż przy generowaniu grafiki
    Sam potwierdzasz to co napisane wyżej.
  • Computers FAQ editor
    Jak zmniejszyłeś power limit to się nie dziw! Kombinujesz nie mówisz od początku wszystkiego, wszystko opisujesz na około i tracisz tylko nasz czas na wątek nikomu nie potrzebny.
  • Level 17  
    Podsumowując do grania czy innych wymagających rzeczy ten zasilacz by nie wyrobił ale do koparki na 3 karty wystarczy bez problemów.
  • Level 17  
    Co rozumiesz przez "ograniczyłeś wydajność kart"?? Bo jesli chodzi o mining to dają tyle ile powinny przy zachowaniu rozsądnych temperatur i stabilności. Owszem jakbym pozwiększał napięcia i zegary to by wycisnęły zamiast 300H/s może ze 310-315 - tylko po co katować karty?
  • Level 17  
    A nie uważasz, że jakbym miał pełną wiedzę to bym się nie pytał tylko z niej korzystał??
    Poza tym mam wrażenie, że mówimy o dwóch różnych rzeczach...
    Zmniejszenie "power limit" przy zastosowaniu karty do koparki nie wpływa znacząco (a nawet prawie wcale) na jej wydajność a zmniejsza zużycie prądu. I świetnie dzięki paru zabiegom karta ciągnie mniej prądu, kopie tyle ile ma kopać, nie grzeje się jak "farelka" i zasilacz jest w stanie pociągnąć 3 karty jednocześnie zamiast dwóch.
    Moderated By trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.
    Mimo rozpaczliwych wysiłków kolegów, kolega nadal nic nie rozumie i broni się przed zrozumieniem prawd oczywistych.

• Level 17  
    "Panie moderatorze" - jak się pkt 3.1.15. regulaminu do zamieszczonej uwagi "Mimo rozpaczliwych wysiłków kolegów, kolega nadal nic nie rozumie i broni się przed zrozumieniem prawd oczywistych." ?? Poza tym piszą wcześniej, że ten zasilacz tego nie uciągnie a jak się okazuje ja mam rację bo ciągnie i to jeszcze ze sporym zapasem!!

Chcesz psa uderzyć to kij znajdziesz - ale znajdź jakiś bardziej adekwatny punkt regulaminu bo 3.1.15 to ja tutaj nigdzie nie naruszyłem....
    Moderated By trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    I nadal nic nie rozumie, i nie na temat, i kłóci się. Wystarczy.

• Level 1