Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usługa teleks - numeracja w Polsce.

24 Sty 2018 22:00 675 4
  • Poziom 10  
    Witam, interesuję się usługą teleksu.
    Mógłby ktoś wytłumaczyć mi numerację w sieci teleksowej,
    znalazłem numery 5, 6 i 7 cyfrowe (te ostatnie z zerem na początku)
    Jeszcze jedno, do czego służyła nazwa po numerze (np. 813219 tewa pl)

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 38  
    antoniziolo napisał:
    ...do czego służyła nazwa po numerze (np. 813219 tewa pl)...
    Był to t. zw. adres telegraficzny. Był kodowany na znamienniku dalekopisu i służył do identyfikacji abonenta. Wciskając klawisz "kto tam" na dalekopisie otrzymywałeś wydruk znamienników obu połączonych abonentów.
  • Poziom 33  
    antoniziolo napisał:
    Witam, interesuję się usługą teleksu.
    Mógłby ktoś wytłumaczyć mi numerację w sieci teleksowej,
    znalazłem numery 5, 6 i 7 cyfrowe

W szczytowym okresie używania siec i telexowej ( lata 70-te) w Polsce było kilka central telexowych. Pierwsze dwie cyfry określały która to jest centrala i tak dla Warszawa miała nr 81xxxx 82xxxx, Gdńsk 51xxxx, Łódź 88xxxx i tak dalej.
    Co do znamiennika, to po przydzielonym numerze abonent mógł "dodać" własny znamiennik literowy, oczywiście ilość znaków była ograniczona. Przykładowo LOT miał numer telexu 813482 lot pl, Huta Katowice 31274112 hk pl, Centrum Łączności Satelitarnej Psary k. Kielc 612280 psary pl. I tak dalej.
    W końcowym okresie pracy sieci telexowej dalekopisy (telexy) były obsługiwane przez jedną centralę cyfrową w Warszawie z zachowaniem numeracji abonentów.
  • Poziom 10  
    Zutket Dziękuję za odpowiedź. A czy wiesz coś na temat numerów z zerem na początku?
    np:
    Przedsiębiorstwo Techniczno-Produkcyjne UNITECH
    Zakład Zespołów Elektronicznych
    ul. Świdwińska 21, 78-200 Białogard
    tlx 0532463 zze pl
  • Poziom 33  
    antoniziolo napisał:
    Zutket Dziękuję za odpowiedź. A czy wiesz coś na temat numerów z zerem na początku?

Niestety, nie pamiętam jak to było z tym "zerem". Z tego co pamiętam, to było jakieś zamieszanie z numeracją przy zmianie central z elektromechanicznych na cyfrowe. Tym bardziej, że w sieci występowały numery 6-cio i 7-mio cyfrowe. Niestety, telegrafia "cywilna" nie była moją specjalnością. Przy tej okazji warto przypomnieć, że w Polsce istniały dwie niezależne cywilne sieci telexowe i kilka sieci resortowych.