Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie do karty graficznej

24 Sty 2018 22:29 264 11
  • #1 24 Sty 2018 22:29
    3098059
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 25 Sty 2018 14:25
    3098059
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 25 Sty 2018 14:31
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

TNTP napisał:
    Prawdopodobnie nie chłodzi

Jak to prawdopodobnie? Albo karta jest zimna, albo gorąca. Nie może być "prawdopodobnie gorąca".
    Jakie temperatury uzyskujesz teraz, podczas pełnego obciążenia? Możesz je zmierzyć programem HWMonitor, a obciążyć ją przy użyciu OCCT, w zakładce "GPU Stress". Napisz też jakie chłodzenie posiadasz, albo wyślij zdjęcie, bo ta karta wychodziła z wieloma różnymi.

0
  • #5 25 Sty 2018 14:33
    3098059
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 25 Sty 2018 14:36
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

W zależności od chłodzenia i od OC karty te potrafią osiągać 70 czy nawet 80 stopni. Wyczyść chłodzenie, wymień pastę termoprzewodzącą, zadbaj o lepszą wentylację w obudowie i temperatury spadną.

https://pclab.pl/art45160-9.html - wykres temperatury.

0
  • #7 25 Sty 2018 14:48
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Te karty miały proste chłodzenie w formie kawałka aluminium + wentylator. Tu się nie ma co zepsuć, chyba, że padł wentylator ale wtedy karta byłaby dużo gorętsza.
    Zdemontuj chłodzenie, wyczyść je z kurzu, wyczyść podstawę radiatora z pasty termoprzewodzącej, rdzeń graficzny tak samo. Nałóż nową pastę (polecam ceramiczne - silikonowych nie kupuj bo to szajs) i przykręć chłodzenie z powrotem. Zadbaj też o przewiew w obudowie (może dodatkowy wentylator, ale nie wiem jaką masz obudowę i ile wentylatorów by na ten temat doradzić). Wtedy powinno być chłodno.
    Dodano po 8 [minuty]:
    @dt1 ktoś nas w ciula robi...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3423873.html

0
  • #8 25 Sty 2018 15:27
    pawel1148
    Poziom 19  

Słychać kartę/nie słychać? Ja bym zainstalował MSI Afterburner, zobaczył jakie obroty ma wentylator. Bo u mnie np. bez zmiany ustawień krzywej pracy wentylatora, przy 85stopniach jest 20% obrotów wentylatora. Co prawda u mnie karta po zmianie obrotów czasem wydaje dźwięk jak odkurzacz, ale moja karta ma prawie 300W. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale u mnie działa od 2 lat. Co kilka miesięcy się tylko MSI Afterburner zawiesi i wyłączy komputer przy 92stopniach

0
  • #9 25 Sty 2018 18:42
    dt1

Kraniec_Internetów napisał:
    Te karty miały proste chłodzenie w formie kawałka aluminium + wentylator. Tu się nie ma co zepsuć, chyba, że padł wentylator ale wtedy karta byłaby dużo gorętsza.

Karta ma TDP na poziomie 116W, więc blaszka z wentylatorem nie wystarczy. Patrząc w obrazkach Google było całkiem sporo wersji chłodzeń dla tych kart: https://www.google.pl/search?q=GTX+550+Ti&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Tylko Autor zapomniał podać modelu karty. Jeśli wymieniana była pasta termoprzewodząca to dobrze się też pochwalić, jaka została zastosowana i czy zostało odpowiednio wyczyszczone chłodzenie przed tą operacją, czy zostało poprawnie zamontowane po nałożeniu pasty.

0
  • #10 25 Sty 2018 18:47
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

dt1 napisał:
    Karta ma TDP na poziomie 116W, więc blaszka z wentylatorem nie wystarczy. Patrząc w obrazkach Google było całkiem sporo wersji chłodzeń dla tych kart

Tak. Ale wszystkie te chłodzeni przypominają intelowskie coolery. Radeony jak HD4850 miał tak samo wyglądający, ale oznaczony jako VaporX. Czyli w centrum zamiast litego metalu była duża komora wypełniona tym co współczesne ciepłowody. Te chłodzenia takiej technologii nie mają, jest to więc lite aluminium/aluminium z miedzianym rdzeniem. Tu niczego nie da się zepsuć.

0
  • #11 25 Sty 2018 20:08
    dt1

Mi tam w Asusie chłodzenie DCU-II czy w MSI chłodzenie Cyclone II wcale nie przypomina Intelowskich Coolerów. Nie widziałem nigdy takich z ciepłowodami.

0
  • #12 25 Sty 2018 20:40
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

dt1 napisał:
    Asusie chłodzenie DCU-II

Prosty radiator żeberkowy.
    dt1 napisał:
    MSI chłodzenie Cyclone II

To jest cooler intela:
    Mamy centralny blok w kształcie walca, z zakrzywionymi rozchodzącymi się promieniście żebrami.
    Tutaj zwykłe chłodzenie MSI GTX550:
    Taki sam kształt radiatora pod plastikiem. Widać po żeberkach.
    Tutaj Cyclone2:
    Spójrz na radiator między PCB a wentylatorem.
    Konstrukcje wszędzie są niemal identyczne. Tylko do ostatniego dołożono dodatkowe ciepłowody.
    dt1 napisał:
    Nie widziałem nigdy takich z ciepłowodami.

Mówisz o takim jak na ostatnim zdjęciu, czy o VaporX?
    To jest chłodzenie Vapor-X od sapphire, na karcie HD4870 (wcześniej napisałem źle - 4850). W bloku znajduje się komora z gazem/cieczą. Warto też zauważyć, że ponownie mamy radiator wyglądający jak box od intela :) Miałem taką kartę :)

0