Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

7-kanałowy zestaw głośnikowy

gumowypapec 24 Jan 2018 22:53 576 6
 • #1
  gumowypapec
  Level 9  
  Witam,
  Poszukuję jak najtańszego sprzętu oraz oprogramowania dzięki któremu osiągnę dany efekt:

  na 7 osobnych głośnikach będę mógł sterując komputerem odtworzyć 7 różnych dźwięków/ścieżek dźwiękowych z możliwością ich modulacji.

  Jestem kompletnym laikiem w tego typu inżynierii i nie mam pomysłu w jaki sposób to osiągnąć. Zdaję sobie jedynie sprawę, że będę potrzebował odpowiedniej karty dźwiękowej oraz programów do generowania tych dźwięków na odpowiednim kanale.

  Serdecznie proszę was o pomoc w moim problemie!
  Pozdrawiam :)
 • #2
  aaanteka
  Level 41  
  Rozumiem, że chcesz dodać do swojego komputera opcję odtwarzania dźwięku 6.1 ? Na początek takie krótkie podsumowanie:
  -w przypadku systemu 5.1 mamy do czynienia z pięcioma kolumnami głównymi: dwoma przednimi, centralnym oraz dwoma tylnymi - efektowymi, oraz subwooferem, który jest właśnie symbolizowany jedynką po kropce(.)

  -w przypadku systemu 6.1 mamy do czynienia z pięcioma kolumnami głównymi: dwoma przednimi, centralnym oraz dwoma tylnymi - efektowymi, oraz subwooferem jak w 5.1 i dodatkowo tylnym głośnikiem centralnym ulokowanym za głową słuchacza,
  - wersja systemu 7.1 najbardziej rozbudowana i wymagająca aż ośmiu zespołów głośnikowych w tym subwoofera: -przód pozostaje bez zmian, a z tyłu zainstalowane są dwie pary głośników efektowych.

  Pomocny artykuł zawierający dużo wiedzy teoretycznej z zakresu systemów dźwięku przestrzennego oraz porównanie zestawów 5.1 i 7.1 .
 • #3
  gumowypapec
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedź ale nie do końca anetko

  Zdaję sobie sprawę, że to co napisałem przypomina system kina domowego 7.1 jednakże nie chcę tego osiągnąć w celu fajnego nagłośnienia dla filmów. Bardziej porównałbym to do wykorzystania kilku ścieżek dźwiękowych i odtwarzania na osobnych kanałach niczym artyści grający z playbacku.

  Potrzebuję sprzętu który pozwoli mi odtwarzać na 7 głośnikach różne ścieżki dźwiękowe, które będę mógł wprowadzać za pomocą PC/Laptopa i wedle potrzeb za pomocą jakiegoś oprogramowania modulować tzn. zmieniać częstotliwość (w przypadku pojedynczych dźwięków), regulować głośność, włączać i wyłączać poszczególne kanały a wszystko to w czasie rzeczywistym (czyli podczas ich odtwarzania).

  Nie znam się na sprzęcie, nie wiem jaką kartę dźwiękową potrzebuję do tego, jakiego oprogramowania i o tego rodzaju pomoc też proszę. Dochodzenie do tego po co mi to dokładnie jest i w jakim kierunku muszę się edukować żeby to zrozumieć nie jest dla mnie żadną pomocą.
 • #4
  aaanteka
  Level 41  
  Podstawowe pytanie brzmi :
  -jakie praktyczne zastosowanie ma mieć to rozwiązanie ?
  Bo podejrzewam, że coś wymyśliłeś nie mając podstaw do tego i brniesz w złym kierunku.
  W przypadku uzyskania 7 torów nagłośnieniowych należy według mnie zastosować więcej niż jedną kartę muzyczną( będzie łatwiej). Ale problem jest gdzie indziej, a mianowicie w dostępnym niekomercyjnym oprogramowaniu. Masz długą drogę selekcji:
  Steinberg Cubase ,Avid Pro Tools, Magix Samplitude, Acoustica Mixcraft
  Sony Acid Music Studio,Cockos Reaper, Apple Logic, Ableton Live ,Cakewalk Sonar Presonus Studio One, Steinberg Nuendo w więszości przypadków posiadają dowolną ilość wejść/wyjść, które powinno się dać przyporządkować jak ty wymagasz osobnym kanałom wyjściowym. Istnieją wersje demonstracyjne.
  Z bardziej budżetowych wersji należałoby przetestować:
  - Steinberg Wavelab,FL Studio, Adobe Audition, Cool Edit Pro, Ardour
  Propellerhead Reason.

  Na początek proponuję zaznajomić się z realizacją na poniższym filmie odsłuchiwania osobnych ścieżek w dwóch osobnych kanałach audio. Czy o takie coś koledze się rozchodzi tylko w ilości 7 kanałów?
 • #5
  gumowypapec
  Level 9  
  " jakie praktyczne zastosowanie ma mieć to rozwiązanie ? "

  Pisząc po raz 3, ma mieć to zastosowanie w generowaniu min. 7 ścieżek dźwiękowych generowanych z PC/laptopa, każda na inny głośnik/kanał. Prościej się nie da tego określić. Jak koniecznie musi Pani wiedzieć po co to zaspokoję ciekawość i odpowiem tak, chce sobie włączyć 7 różnych piosenek na raz. Prosiłbym o chęć zrozumienia a nie stawianie domysłów i niepotrzebnych pytań.

  Nie interesują mnie Pani podejrzenia a wiem, że jest to możliwe w dość prosty sposób i wykorzystywane w np. estradzie.

  Po dużej ilości poświęconego czasu znalazłem kilka kart muzycznych wielowyjściowych dostępnych wraz z dołączonym oprogramowaniem dla artystów estradowych grających z playbacku gdzie każdą ścieżkę (instrumentów, śpiewu itp.) odpala się zdalnie z PC i ma się na nią wpływ podczas odtwarzania. Ten wpływ (modulacja) nie jest najistotniejszy i może być znacznie okrojony, bardziej mnie interesuje sprzęt do tego potrzebny i kwestie finansowe.
 • #6
  aaanteka
  Level 41  
  Zrozumiałam w pełni kwestię realizacyjną , tylko nie rozumiem takowej potrzeby w rozwiązaniu nisko budżetowym. Tym bardziej zapytałam,że względu na sformułowania :
  gumowypapec wrote:
  Jestem kompletnym laikiem w tego typu inżynierii i nie mam pomysłu w jaki sposób to osiągnąć.

  gumowypapec wrote:
  na 7 osobnych głośnikach będę mógł sterując komputerem odtworzyć 7 różnych dźwięków/ścieżek dźwiękowych z możliwością ich modulacji.

  Dla specjalisty brzmi to co najmniej niedorzecznie. O jaki rodzaj modulacji się rozchodzi? Tajemnica.
  gumowypapec wrote:
  Po dużej ilości poświęconego czasu znalazłem kilka kart muzycznych wielowyjściowych dostępnych wraz z dołączonym oprogramowaniem dla artystów estradowych grających z playbacku gdzie każdą ścieżkę (instrumentów, śpiewu itp.) odpala się zdalnie z PC i ma się na nią wpływ podczas odtwarzania. Ten wpływ (modulacja) nie jest najistotniejszy i może być znacznie okrojony, bardziej mnie interesuje sprzęt do tego potrzebny i kwestie finansowe.

  Skoro kolega znalazł ,to chyba z łatwością może odnaleźć i dystrybutorów oraz cenę takowych przedsięwzięć. Szkoda również, że nie chce się kolega podzielić szczegółami wyników wyszukiwania z innymi użytkownikami forum.
  Przepraszam, że zgodnie z zasadami forum starałam się pomóc.
 • #7
  gumowypapec
  Level 9  
  W pierwszym poście użyłem określenia "najtańsze". Zdawałem sobie sprawę z tego że to nie są tanie rzeczy ale chcę najtańszą. Jak już mówiłem, Pani domysły mnie nie interesują i cała ta nielogiczność i bezsensowność którą chciała Pani mi udowodnić.

  Tak, jestem laikiem i szukałem wiedzy o sprzęcie i oprogramowaniu a nie wymądrzania się i niepotrzebnych pytań, które raczej miały negatywną genezę. A co Panią interesuje co chcę z tym zrobić? Miałem pytanie a Pani chciała tylko wiedzieć dlaczego je zadałem.

  W drugim moim poście przedstawiłem szczegóły dot. tej "tajemnicy" czyli modulacji o której Pani chyba zapomniała czyli: "tzn. zmieniać częstotliwość (w przypadku pojedynczych dźwięków), regulować głośność, włączać i wyłączać poszczególne kanały a wszystko to w czasie rzeczywistym (czyli podczas ich odtwarzania). " Nie nauczę Pani czytać ze zrozumieniem.

  Ależ oczywiście, że się podzielę :D Pani droga.

  ESI GIGAPort HD+ - 8-kanałowy interfejs na USB idealny do mojego problemu. Cena - ok. 700 zł. Oprogramowanie w zestawie. Sam opis producenta rozwiązuje wszystkie moje problemy a nie miałem ich dużo. W tej dyskusji tylko Pani je generowała.

  I żeby miała Pani jasność co do wątku, wcale mi Pani nie pomogła a mam odczucie że nie chciała. Propozycja dwóch kart była śmieszna (bo za droga) a programy które Pani mi wypisała nie rozwiązały by problemu oprócz tych wysokobudżetowych np. FL Studio. Ciekawe jak to się ma do regulaminu.

  Pozdrawiam i zamykam temat.