Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung UE32F5500AW - Brak dźwięku, wymiana płyty głównej to problem z DRM

25 Jan 2018 00:35 2061 16
  • Level 10  
    Dokładny model telewizora to:
    Model Code : UE32F5500AWXZH
    Version No : HS03
    S/N : ZC2Z3SLDC00084K
    Włączony telewizor nagle sam się wyłączył i natychmiast ponownie sam się włączył z powrotem na ten sam kanał, po jakieś 20-30 sekundach sytuacja się powtórzyła a po kolejnych kilkudziesięciu sekundach dźwięk z głośników telewizora zmienił się na taki ''metaliczny'' i po góra 20 sekundach nastąpił brak dźwięku! Telewizor poza brakiem dźwięku prawidłowo reagował na pilota.
    Z powodu braku dźwięku w telewizorze i niemożliwości ustalenia co dokładnie jest uszkodzone oddałem telewizor do diagnozy do serwisu. Z serwisu otrzymałem informacje że ewentualna naprawa telewizora będzie polegała na wymianie płyty głównej! Tyle że płytę to sam potrafię wymienić jak każda osoba odróżniająca w praktyce napięcie od natężenia prądu.
    Dane tej płyty głównej:
    HIGH_X12_UNION
    CODE : BN41-01958A
    MODEL : BN41-01958
    SIZE : 192*195 1 . 2T
    DATE : 2013 . 01 . 16
    na naklejce na płycie głównej:
    BN94-06892N
    I tu pojawił się dla mnie problem a mianowicie po wymianie płyty głównej na ''nową'' z powodu systemu zabezpieczeń DRM zwanym po polsku ''zarządzanie prawami cyfrowymi'' nie będę już mógł obejrzeć tego co nagrałem sobie z tego telewizora. Nagrałem to na zewnętrzny dysk twardy (podłączony do tv poprzez port USB) i są to dla mnie ważne nagrania i już nie będzie możliwości ich ponownego nagrania.

Czy jest sposób na to by spowodować aby ta nowa płyta główna zamontowana w tym telewizorze pozwoliła odtwarzać te moje dane z dysku?
    Konkretnie to czy można coś zmienić np. w oprogramowaniu tej nowej płyty głównej telewizora by miała ona to DRM takie jak w tej oryginalnej i by możliwe było z tą nową płytą główną oglądnie nagrań dokonanych przed awarią i wymianą płyty?

Bardzo proszę darować sobie teoretyzowanie, proszę by wypowiadały się tylko osoby które faktycznie mają konkretną wiedzę na ten temat lub miały z takim problemem do czynienia.

W załączeniu fotka tej płyty głównej wykonana po awarii dźwięku.
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 10  
    Też liczyłem na to że jednak naprawią tę płytę główną. Serwis poinformował mnie że uszkodzony jest procesor i naprawa płyty głównej jest nieopłacalna, bo wymiana procesora skutkuje tym samym co wymiana płyty głównej! Zaproponowano mi wymianę płyty głównej w telewizorze i rok gwarancji na nią. Ze względu na roczną gwarancję zgodziłem się na taką naprawę, choć tanio to nie było.
    No i tym sposobem zostałem wrobiony w problemem z odkodowaniem z tv Samsung moich nagrań, no ale to problem na nowy temat, który niebawem napiszę.
  • Helpful post
    Level 36  
    Jeżeli nadal posiadasz starą płytę, zanieś do tego "serwisu" i poproś o wymianę IC301 TAS5745, kosztuje kilka USD i dźwięk pewnie powróci...
  • Level 10  
    GanCegall czy ja dobrze rozumiem twoją odpowiedz z której wychodzi mi że w perfidny wręcz chamski sposób zostałem oszukany przez osobę z ''serwisu'' która naprawiała mi ten telewizor?
    Zakładając ten temat oczekiwałem mniej więcej tego rodzaju konkretnej odpowiedzi jak twoja, niestety w czasie tygodnia czasu nie doczekałem się takiej a musiałem już podjąć decyzje w sprawie naprawy.

Tej płyty głównej już nie mam, została ona w tym ''serwisie '' i jak widzę był to mój ogromny błąd spowodowany wiarą w uczciwość osoby która naprawiła telewizor, uwierzyłem w uszkodzenie procesora. Za ten swój błąd zapłaciłem 400 zł i dodatek w postaci mojej płyty głównej z niedziałającym dźwiękiem z tego telewizora!

A tak przy okazji to odpisuję dopiero teraz ponieważ dopiero dzisiaj otrzymałem na @ automatyczne powiadomienie o odpowiedzi którą napisałeś 9 dni temu!
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 36  
    Dokładnie, nie twierdze że cię oszukał, możliwe że to serwisant typu "wymieniacz płyt" i po prostu poszedł na łatwiznę, nawet nie wiesz jak wiele "serwisów" wymienia całe moduły na używane, zamiast je naprawiać.
    Może nadal tą płytę ma u siebie? Gdyby ją naprawić mógłbyś odtwarzać nagrania z dysku.
  • Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Teraz zatliła się we nie iskierka nadzieja i w zaistniałej sytuacji w nadchodzącym tygodniu o tę płytę oczywiście zapytam.

Z założenia wierzę ludziom, a już zwłaszcza fachowcom, bo tak zostałem bardzo dawno temu wychowany. Dlatego przy odbiorze naprawionego telewizora nawet się nie upomniałem o zwrot tej mojej płyty głównej z uszkodzonym procesorem.
    Jak serwisant to ''wymieniacz płytek'' w tv to to dla mnie nie jest żaden fachowiec od elektroniki. Ja mając na uwadze moje nagrania z tego telewizora (dokonane na dysku twardym podłączony do tv poprzez port USB) i fakt że jak dawałem telewizor do diagnozy i ewentualnej naprawy to dłuższą chwilę rozmawiałem z ''serwisantem'' i informowałem go że nagrania te i możliwość ich odtwarzania po naprawie tv jest bardzo ważna dla mnie i z rozmowy i wrażeń z wizyty w ''serwisie'' uważałem do dzisiaj że naprawę tv zleciłem fachowcowi od elektroniki zwłaszcza że reklamował się jako profesjonalny serwis elektroniki i tzw. dobre wrażenie na mnie zrobił. Metodą wymieniania płytek i podzespołów to mój 10 leni wnuk już potrafi sam sobie naprawić komputer stacjonarny! Myślę teraz że fachowiec to jak nie miał czasu czy na szukanie i diagnozę powodu braku dźwięku to poza sprawdzeniem sprawności głośników zacząłby od wymiany tego układu TAS5745 nawet w przypadku niepowodzenia zapłaciłbym za taką próbę!

W latach 80 tych na podstawie schematów elektronicznych zbudowałem kilka zegarów cyfrowych z wyświetlaczem LED lub LCD jak i kilka elektronicznych zasilaczy warsztatowych o regulowanym napięciu i obciążeniu oraz kilka jakiś tam układów elektronicznych dla znajomych garażowych naprawiaczy aut. Płytki elektroniczne trzeba było najpierw zaprojektować namalować ścieżki a następnie je wytrawić, ale nie ośmieliłbym się nazwać fachowcem od elektroniki nawet pomimo faktu że z zawodu i wykształcenia jestem automatykiem przemysłowym.

edit

Czy ktoś ma namiar na schemat elektoniczny tego telewizora, a może ktoś go udostępni?
  • Level 36  
    tadziu47 wrote:
    Też sądzę ,że powinno się zacząć od wymiany IC301( TAS5745 )

Kto wie? może został wymieniony a dźwięku dalej nima? Układ nie najprostszy w wymianie, nie wieszajmy psów na chłopie, na pewno chciał naprawić tą płytę, może spędził sporo czasu, ale czegoś zabrakło.. moze czasu?
    dlatego zdecydował się na wymianę całej płyty
  • Level 10  
    Dziękuje tadziu47 za tę bardzo dokładną specyfikację telewizora.
    Co prawda nie ma w niej żadnego schematu elektronicznego, czy choćby jakiegoś uproszczonego rysunku połączeń podzespołów na płytkach, ale jest algorytm postępowania jaki konkretnie element po kolei sprawdzić w przypadku usterki obrazu czy braku fonii (str.66). Podane są prawidłowe napięcia w punktach pomiarowych, więc dla osoby szukającej usterki jest to bardzo przydatna specyfikacja – instrukcja.

Widziałem kiedyś tę dokumentację dostępną na tej stronie:
    https://www.electronica-pt.com/esquema/tv/sam...msung-ue32f5500-ue40f5500-chassis-u85a-29694/
    ale wówczas trochę zmyliła mnie nazwa pliku który ściągnąłem: ''samsung+ue40F5500+chassis+u85a''

GanCegall nikt niczego nie wiesza na chłopie a już zwłaszcza psów (psy kocham a najbardziej mojego), to co napisałem na temat ''osoby z serwisu'' to było tylko zdanie pytające zakończone pytajnikiem, proszę więc nie nadinterpretowywać treści tamtego postu!

Ponawiam prośbę:
    Może ktoś ma i może udostępnić mi tylko schemat elektroniczny płyty głównej tego telewizora?

Moderated By radsat:

O schematy pytamy w odpowiednim dziale forum.

• Service technician RTV
    Najtańsza jaka znalazłem czyli 250pln., Link
    *tutaj uzywka za 200pln Link
    czasem trafia się w EU po ok. 100-120/ €

Ta płyta BN41-001958A to
    Samsung Chassis U85A, Models UE32F45****, UE**F53****, UE**F55****, UE**F5700AW
    W SM pod to chassis (jak to obecnie u Samsunga) NIV nie ma > schematów!
    Trzeba po rozwiązaniach innych producentów, gdzie ów IC stosowano.

Samsung UE32F5500AW - Brak dźwięku, wymiana płyty głównej to problem z DRM
  • Level 36  
    lisek wrote:
    Najtańsza jaka znalazłem czyli 250pln., Link
    *tutaj uzywka za 200pln Link

Tu nikt nie szuka plyty w celu zakupu :-) Wrecz przeciwnie, moze byc o jedna za duzo.
  • Level 26  
    Witam.

Na starej płycie, na słuchawkach, dźwięk jest prawidłowy ?
  • Level 43  
    Czy wy czytacie "cóś", czy nic a nic??
    Ten temat, wbrew tytułowi tematu, tylko i wyłącznie o DRM!
    Starej płyty nie ma! Autor tematu nie odpowie wam na te idiotyczne sugestie, bo nawet nic przy tym TV w okresie pierwotnej usterki nie robił!
    To również informacja dla moderatorów! Wiecie po co i dlaczego. ;)
  • Moderator
    Uważam że w temacie zostały udzielone wystarczające informacje.
    Sprawą ewentualnych roszczeń co do diagnozy serwisu nie zajmujemy sie na forum, więc temat pozwolę sobie zamknąć. Proszę o raport jeżeli autor będzie chciał zakończyć temat.