Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sony Vaio VGN serii TT - Hasło na BIOS Insyde H2O - jak usunąć/podejrzeć?

vip11 25 Sty 2018 14:32 360 5
  • #1 25 Sty 2018 14:32
    vip11
    Poziom 9  

Witam, kupiłem laptopa Sony vaio vgn-tt11vn. Prawie wszystko działa (nie licząc modemu), póki co ma windows 7 ale jest problem z biosem - ma hasło i upierdliwe ustawienia że nie bootuje z usb. Chcąc usunąć hasło, odłączyłem baterię bios na 36 godz i nic. No może niezupełnie nic, bo windows zaktualizował datę na fabryczną dla laptopa a hasło nadal jest (i nadal nie botuje z usb). Więc może jest ono zapisywane gdzieś poza cmos (skoro cmos chyba wyczyściło). Laptop dawno po gwarancji. Ja jestem co najmniej 3 właścicielem, wiec serwis sony nie pomoże.
    Jak usunąć hasło albo je wyłudzić? Próbowałem programu cmos pwd 4.8 ale po wpisaniu ioperm.exe -i w cmd (uruchomionego z prawami admina) wywala błąd: StartService function call failed. Pewnie program wymaga windowsa xp lub starszych (bo w poradniku jest na przykładzie xp) ale gdy startuje z płyty live cd windows (2008r) to w pewnym momencie wywala blue screen i koniec. Co bardziej wkurzające nowsze windowsy xp live które znalazłem są tylko na usb :( a z usb nie botuje.
    Innym rozwiązaniem które znalazłem jest użycie programu PC CMOS Cleaner, ale nie probowałem bo przeczytałem także że nie zaleca się używania takich programów na laptopach bo płyta główna może ześwirować. Zaleca się na pc bo te maja zworkę do resetu ustawień. Pytanie tylko czy autor miał na myśli to że nie ma zworki w laptopach, czy też i to że ktoś nie da rady otworzyć obudowy aby odłączeniem baterii zresetować bios? (bo jeśli tylko to drugie to nie ma obaw).
    Słyszałem też o usunięciu hasła przez aktualizację biosu, niestety ten laptop ma najnowszy możliwy bios - R2022M4 (co nie znaczy nowy) - 11.10.09 - wg everesta
    I co tu zrobić? Pierwszym rozwiązaniem które chciałbym użyć jest wyłudzenie hasła przez cmos pwd 4.8 ale jak pisałem nie działa.
    Znacie inny program który zadziała na win 7?

0 5
  • #2 25 Sty 2018 15:02
    miecho18
    Spec od komputerów

Trzeba przeprogramować kość BIOS.

vip11 napisał:
    Innym rozwiązaniem które znalazłem jest użycie programu PC CMOS Cleaner

Ten program (jak sama nazwa wskazuje) wyczyści tylko pamięć CMOS, a to już wykonałeś poprzez odłączenie baterii RTC.

0
  • #3 25 Sty 2018 15:09
    vip11
    Poziom 9  

Czyli mam rację że hasło jest trzymane gdzieś indziej niż cmos? Jeśli tak to nie za dobrze.
    znajdzie się jakiś program do rozszyfrowania hasła działający pod win 7?
    ps, uruchomiłem PC CMOS Cleaner z live cd , mial tez opcje lamania hasla ale .. password encryption format in this bios is not support.

0
  • #4 25 Sty 2018 16:08
    miecho18
    Spec od komputerów

vip11 napisał:
    Czyli mam rację że hasło jest trzymane gdzieś indziej niż cmos?

Hasło jest zapisane w kości BIOS, dlatego napisałem że trzeba ją przeprogramować.

0
  • #5 25 Sty 2018 16:57
    vip11
    Poziom 9  

ile kosztuje przeprogramowanie biosu z tego powodu u elektrodowych stałych bywalców?

0