Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domoticz - na co postawić przy bezprzewodowym sterowaniu? (RFLink, MySensors...)

25 Sty 2018 15:30 1320 1
  • Poziom 9  
    Przymierzam się do postawienia Domoticz-a i rozważam co wybrać do sterowania światłem, odczytywania danych z czujników itd.
    Docelowo chciałbym też sterować temperaturą grzejników.

Do ogarnięcia mam mieszkanie w bloku ~55m2 plus ewentualnie piwnica zaraz pod jednym z pokoi.

- RFLink 433MHz (wydaje się najtańszym rozwiązaniem ale komunikacja jednokierunkowa)
    - ESP8266 (problemy ze stabilnością WiFi ?)
    - MySensors (problemy z zasięgiem NRF24L01 alternatywnie RFM69 na 868 lub 433MHz)
    - Z-WAVE (komercyjne i drogie ale do sterowania głowicami na grzejnikach nie widzę alternatywy)

Sterowanie światłem, gniazdkami chciałbym upchać w puszkach w miarę możliwości.
    Najprostszym w budowie i wykonaniu wydaje się projekt "MySensors" ale mam obawy co do NRF24L01.
    Zależy mi na stabilności ale nie chciałbym wydać fortuny.
    Proszę o opinię.
  • PCBway
  • Poziom 37  
    Cytat:
    Z-WAVE (komercyjne i drogie ale do sterowania głowicami na grzejnikach nie widzę alternatywy)

Są BLE (nie wiem jaki status w domoticzu) i są WiFi (tutaj są już rozpracowane eQ3).
    Cytat:
    Najprostszym w budowie i wykonaniu wydaje się projekt "MySensors" ale mam obawy co do NRF24L01.

Normalne, to jest poprawne podejście, ale domyślnie w trakcie uruchomienia urządzenia brama musi działać (inaczej się nie uruchomi, ale można to obejść), a dwa, że zakładana jest gęsta sieć urządzeń. To jest rozwiązanie zupełnie bez sensu jeśli mamy na piętrze bramę, a na parterze po przekątnej pojedynczy węzeł. To jest sieć typu mesh, im więcej urządzeń na danej powierzchni tym lepiej działa.
    Cytat:
    ESP8266 (problemy ze stabilnością WiFi ?)

ESPEasy w stabilnej wersji z watchdogiem i/lub deep sleep będzie działać ok o ile sieć będzie ok. Można Pi postawić w miejscu z routerem i zasilać przez UPS, raz że karta dłużej pożyje, dwa że wszystko będzie szybciej wstawać po zapadach napięcia.