Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

juzewsledz 25 Jan 2018 17:10 2640 20
 • #1
  juzewsledz
  Level 9  
  Mieszkam w bloku, w którym jest ogrzewanie podłogowe. Zdjęcie systemu poniżej.
  automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

  Mam problem z wyregulowaniem przepływów w poszczególnych pętlach, aby osiągnąć zamierzone temperatury w poszczególnych pokojach. Prędkość przepływów w pętlach ustawiam górnymi, niebieskimi pokrętłami, a dolne nie mam pojęcia do czego służą. Tymi pokrętłami jednak ciężko cokolwiek sensownego ustawić. Czy można zmodernizować układ, tak aby w sposób automatyczny dostosowywał przepływy w poszczególnych pętlach i załączał poszczególne obiegi, aby osiągnąć zamierzone przez siebie temperatury?
 • #3
  ls_77
  Level 35  
  Na początek kilka uwag i pytań:
  1. Co jest źródłem ciepła i skąd przychodzą rury zasilani/powrót?
  2. Po co zamontowany jest wodomierz?
  3. Jak jest realizowane obniżenie temp. wody (podmieszanie) na O.P.?
  4. W jakim celu zamontowany jest siłownik termiczny na zasilaniu?
  5. Kto ci wcisnął te kształtki ocynkowane!!!

  Odnośnie samej regulacji na rym rozdzielaczu - pod warunkiem że pozostała część instalacji jest zbudowana prawidłowo i działa prawidłowo - to regulacji przepływu dokonuje się na zaworach dolnych - kluczem imbusowym, natomiast te górne służą do zamykania/otwierania przepływów np. poprzez zamontowanie siłowników termicznych sterowanych przez termostaty z danego pomieszczenia.
  Tutaj masz link do instrukcji takich rozdzielaczy: Link
  Gdyby to był rozdzielacz z przepływomierzami to byłoby lepiej, bo widzisz przepływy. Natomiast tutaj trzeba regulować na wyczucie - proporcjonalnie przydławiać dolne zawory w stosunku do długości pętli.
 • #4
  juzewsledz
  Level 9  
  1. Źródło ciepła pochodzi z sieci miejskiej.
  2. Wodomierz mierzy ilość ciepłej wody z sieci miejskiej zasilającej ogrzewanie podłogowe.
  3. jako użytkownik nie mam żadnego wpływu na temperaturę wody zasilającej system, ponieważ jest ona regulowana przez dostawcę.
  4. siłownik termiczny uruchamia przepływy w zależności od ustawionej temperatury na termostacie w mieszkaniu.
  5. Kształtki już takie były zamontowane, gdy kupowałem mieszkanie.
 • #5
  ls_77
  Level 35  
  Niestety - taki układ, który masz zainstalowany jest niepoprawny / źle dobrany i zmontowany.
  Brakuje układu mieszającego, czyli regulującego temperaturę wody wpływającej do rur O.P.
  Brakuje pompy za układem mieszającym - być może ciśnienie z sieci miejskiej jest zbyt małe żeby obsłużyć O.P.
  Dziwny sposób rozliczania zużycia ciepła poprzez wodomierz a nie ciepłomierz.

  Nie wiem czy chcesz coś zmieniać / przerabiać ten rozdzielacz czy nie?
 • #6
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !
  Aby "widzieć" ilość przepływającej wody przez daną pętle powinny być zamontowane cztery rotametry w dolnej belce.

  automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym
 • #7
  juzewsledz
  Level 9  
  chciałbym zmienić ten układ, aby działał poprawnie, tylko nie wiem na jakie przeróbki musiałbym się zdecydować i jakie koszty to ze sobą niesie. W tej chwili cały układ na pewno nie działa poprawnie, mam wrażenie że grzeje tylko jedna pętla, mimo że pozostałe też są poodkręcane. Nie potrafię tego regulować, ani w żaden sposób kontrolować dlatego proszę znawców w tej dziedzinie o poradę co mógłbym zrobić.
 • #8
  juzewsledz
  Level 9  
  podsunie ktoś jakieś sensowne rozwiązanie aby przedstawiona instalacja działa poprawnie?
 • #10
  ls_77
  Level 35  
  juzewsledz wrote:
  podsunie ktoś jakieś sensowne rozwiązanie aby przedstawiona instalacja działa poprawnie?

  Ciężko podać jakie konkretne rozwiązanie działałoby poprawnie.
  Jak kolega anaba255 pisał - montaż zaworów RTL na powrocie każdej pętli da możliwość obniżania i ustawiania różnych temp. dla każdej pętli osobno i jest stosunkowo tanie. Taki jeden zawór z głowicą kosztuje ~150zł x 4 szt. = 600zł. Ale żeby takie rozwiązanie zadziałało musi być odpowiednie ciśnienie dyspozycyjne w układzie.
  U ciebie nie wiadomo jak z tym jest. Dodatkowo masz zamontowany przed rozdzielaczem zawór termostatyczny 1/2" z założonym siłownikiem termicznym. Taki zawór mocno ogranicza przepływ.

  Możesz zamontować rozdzielacz z układem pompowo-mieszającym lub dołożyć do istniejącego rozdzielacza taki układ. Pozwala on obniżać temp. w O.P. i ma pompę która przetłacza wodę w układzie O.P. Z tym, że tutaj robią się większe koszty: układ pompowo-mieszający ~900zł ew. nowy rozdzielacz (z przepływomierzami) ~450zł. Niestety takie rozwiązanie wymaga odpowiedniej ilości miejsca w szafce.

  Trzeba jeszcze pamiętać że oba rozwiązania dają stałą temp. wody wpływającą w obiegi O.P. Nie ma tutaj mowy o tzw. regulacji pogodowej, czyli zmieniającej temp. wody w O.P. w zależności od temp. zewnętrznej. Czyli jak na zewnątrz będzie robiło się zimniej lub cieplej to będziesz musiał korygować nastawy temp. wody w O.P.
  Regulacja temp. powietrza w konkretnych pomieszczeniach regulowana jest poprzez zmianę nastawy na zaworach RTL lub zmianę przepływu w konkretnej pętli w układzie z "pompo-mieszaczem".
 • #11
  juzewsledz
  Level 9  
  A czy mógłbym założyć w takim razie zawór termostatyczny o większym przekroju, żeby nie ograniczać przepływu. Rozumiem że skoro zawór, który mam założony ogranicza przepływ, to na poszczególnych pętlach jest on po prostu za niski i może nie dogrzewać pomieszczeń? Ten zawór RTL to ciekawy pomysł, chciałbym jednak dodać, że ogrzewanie u mnie działa na zasadzie takiej że ciepła woda do ogrzewania dostarczana jest z sieci miejskiej, której ilość mierzy licznik przed zaworami. Jeśli zamontuje taki zawór RTL na pętlach to rozumiem, że gdy temperatura na wyjściu z pętli osiągnie zadaną temperaturę zawór zatrzyma całkowicie przepływ w danej pętli? A na jakiej zasadzie zawór zmierzy temperaturę żeby ponownie otworzyć obieg?
 • #12
  ls_77
  Level 35  
  juzewsledz wrote:
  A czy mógłbym założyć w takim razie zawór termostatyczny o większym przekroju, żeby nie ograniczać przepływu. Rozumiem że skoro zawór, który mam założony ogranicza przepływ, to na poszczególnych pętlach jest on po prostu za niski i może nie dogrzewać pomieszczeń?

  Zawór termostatyczny w rozmiarze 1/2" prawdopodobnie mocno ogranicza przepływ i tak jak pisałeś może nie dogrzewać pomieszczeń. Gdybyś miał rozdzielacz z przepływomierzami to było by to od razu widać. Dla próby możesz zakręcić 3 obiegi z 4 i puścić pełen przepływ tylko przez 1 pętlę i zobaczyć czy grzeje wystarczająco.
  Możesz też nie wstawiać większego zaworu tylko wywalić ten zainstalowany, a sterować otwarciem/zamknięciem obiegów za pomocą siłowników termicznych założonych w miejsce niebieskich nakrętek na górnym rozdzielaczu - ale wtedy potrzebujesz 4 siłowników termicznych pasujących do twojego rozdzielacza.

  juzewsledz wrote:
  Ten zawór RTL to ciekawy pomysł, chciałbym jednak dodać, że ogrzewanie u mnie działa na zasadzie takiej że ciepła woda do ogrzewania dostarczana jest z sieci miejskiej, której ilość mierzy licznik przed zaworami. Jeśli zamontuje taki zawór RTL na pętlach to rozumiem, że gdy temperatura na wyjściu z pętli osiągnie zadaną temperaturę zawór zatrzyma całkowicie przepływ w danej pętli? A na jakiej zasadzie zawór zmierzy temperaturę żeby ponownie otworzyć obieg?

  Zawór RTL wygląda podobnie do zwykłego zaworu termostatycznego z głowicą jak stosuje się do grzejników, ale ma specjalną konstrukcję pozwalającą mierzyć temp. przepływającej wody. Na jego głowicy ustawiamy wartość temp. wody - np. 35°C i jak płynie woda o wyższej temp. to zawór zaczyna się zamykać tak by ograniczyć przepływ i wystudzić wodę. Oczywiście jak zamontuje się ten zawór na zasilaniu to od razu odetnie przepływ - tak więc jedynym poprawnym miejscem montażu zaworów RTL jest powrót z pętli ogrzewania podłogowego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i otworzyć "obrazki" i będzie schemat jego montażu.
 • #13
  juzewsledz
  Level 9  
  A czy zawór RTL całkowice zamyka przepływ po osiągnięciu zadanej temperatury pętli czy tylko spowalnia przepływ?
 • #15
  juzewsledz
  Level 9  
  A na jakiej zasadzie zawór ponownie otworzy obieg?
 • #16
  ls_77
  Level 35  
  Jak się ochłodzi poniżej temp. ustawionej. Nikt ci dokładnie nie powie przy jakiej temp. i czy zamknie się na 100% czy na 95%. Wszystko zależy od konkretnych temperatur i przepływów.
 • #17
  omaral
  Level 9  
  ls_77 wrote:
  Zawór termostatyczny w rozmiarze 1/2" prawdopodobnie mocno ogranicza przepływ i tak jak pisałeś może nie dogrzewać pomieszczeń.


  A czy możnaby tutaj zastosować tzw. zawór o dużym przepływie o rozmiarze 1/2 lub 3/4?
  Czy taki zawór zapewniłby wystarczający przepływ w tym punkcie instalacji?

  automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

  Karta katalogowa w załączniku.
 • #18
  ls_77
  Level 35  
  W tym przypadku może wystarczy, a może nie wystarczy. Co nie zmienia faktu, że działałby tylko jako zamknij/otwórz a tak się nie steruje podłogówki.
 • #19
  omaral
  Level 9  
  Czyli taki zawór mógłby zapewnić odpowiedni przepływ tak.
  A jakie ma inne opcje oprócz sterowania włącz/wyłącz? Pogodówki nie zastosuje bo ciepłą wodę ma z sieci, chyba że jest sposób sterowania zaworem na mieszaczu zależnie od pogody?
 • #20
  ls_77
  Level 35  
  omaral wrote:
  Pogodówki nie zastosuje bo ciepłą wodę ma z sieci, chyba że jest sposób sterowania zaworem na mieszaczu zależnie od pogody?

  No właśnie jest. Tylko przebny jest zawór 3-drogowy i siłownik + regulator zaworu.
  Może być polskiego producenta np. TECH lub wypasiony "zachodni" np. ESBE
 • #21
  juzewsledz
  Level 9  
  a podrzuciłby ktoś jakiś rozrysowany schemat z poszczególnymi elementami jakie miałby dodać do mojej instalacji żeby pracowała poprawnie?