Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria pralki Bosch Maxx6 WFO1262 - wybija korki, grzałka sprawna

matek136 25 Sty 2018 19:06 417 6
  • #1 25 Sty 2018 19:06
    matek136
    Poziom 2  

Witam , na początku zaznaczę że przeszukałem już chyba cały internet dlatego proszę o pomoc. Natomiast, moja pralka przestała działać , jakiś miesiąc temu wywalało mi korki zaraz gdy tylko włączyłem palkę i gdy tylko woda się napompowała. Na wielu forach przeczytałem że to problem z grzałką , więc kupiłem nową , założyłem . Przy okazji rozebrałem programator ( ta zielona płytka co jest za pokrętłem i guzikami ) zauważyłem czarny nalot, więc sadziłem że coś się musiało przypalić. Wyczyściłem wszystko alkoholem i założyłem. Wszystko działało do wczoraj kiedy problem powrócił. Doszedłem do wniosku że to nie możliwe ze grzałka się tak szybko zepsuła , więc sprawdziłem obwód grzałki i jest zamknięty. następnie wrzuciłem ją do wody i podłączyłem na krótko i wszystko gra , normalnie grzeje wodę . Z ciekawości sprawdziłem starą grzałkę i też działa i jest wszystko ok . Dlatego drodzy koledzy potrzebuje waszej pomocy . Co się mogło stać i co sprawdzić żeby odnaleźć usterkę. Z góry bardzo dziękuje za pomoc . Pozdrawiam

0 6
  • #2 25 Sty 2018 19:38
    osiniak75
    Poziom 30  

matek136 napisał:
    zauważyłem czarny nalot
    Podejrzewam że przyczyną problemu jest miejsce z którego się ten czarny nalot wziął.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Sty 2018 19:46
    Piotr2608

Poziom 37  

Myślenie nie boli a problem został mało precyzyjnie opisany.

matek136 napisał:
    jakiś miesiąc temu wywalało mi korki

Korki wybija - chyba w butach.
    Wyłącza się zabezpieczenie nad prądowe czy zadziałał wyłącznik róźnicowo-prądowy RCD?

osiniak75 napisał:
    matek136 napisał:
    zauważyłem czarny nalot
    Podejrzewam że przyczyną problemu jest miejsce z którego się ten czarny nalot wziął.

Nie wprowadzaj w błąd. Ten czarny nalot to efekt pracy m.in. przetwornicy. Pole elektrostatyczne, przyciąga pył i kurz.

matek136 napisał:
    następnie wrzuciłem ją do wody i podłączyłem na krótko i wszystko gra

Na pewno? A kolega zna pojęcie upływności prądu na obudowę w tym wypadku pralki?
    Nie wiemy które zabezpieczenie zadziałało ale warto na początek sprawdzić grzałkę na upływność.

0
  • #4 25 Sty 2018 20:12
    matek136
    Poziom 2  

A czy mógłbyś mi powiedzieć jak to sprawdzić? Jestem nowicjuszem w tych sprawach, dlatego proszę o wyrozumiałość.

0
  • #5 25 Sty 2018 20:15
    Piotr2608

Poziom 37  

Tak. Potrzebujemy miernik rezystancji o zakresie pomiarowym ok. 40MΩ - słynny, tani "kanarek" nie nadaje się do tego celu. Mierzymy rezystancje po między obudową grzałki a jej pinem zasilającym

0
  • #6 25 Sty 2018 20:19
    matek136
    Poziom 2  

Rozumiem , i co dalej ?
    i dobrze rozumiem ze wartosc ma byc ok. 40 OM

0
  • #7 25 Sty 2018 20:23
    Piotr2608

Poziom 37  

matek136 napisał:
    40 OM

Miałeś na myśli 40Ω czy 40MΩ?

Jeżeli pojawi się jakaś rezystancja - grzałka ma upływność jest uszkodzona,
    po mimo iż na pinach zasilających tę grzałkę, rezystancja wynosi ok. 26Ω i podłączona na "krótko" (co jest stanowczo zabronione) grzeję nam wodę.

UWAGA!!! Jeżeli sprawdzamy grzałkę taką metodą jakiej użył autor tematu, mamy na grzałce przebicie, użyliśmy do tego celu metalowego pojemnika, wiaderka i nie mamy wyłącznika RCD lub nie działa on prawidłowo, możemy mieć do czynienia z niebezpiecznym dla życia napięciem. Dotykając tegoż pojemnika możemy doprowadzić nawet do utraty życia.

0