Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 42 Multi - Zasilacz stacjonarny

rekin01 28 Sty 2018 16:02 1746 47
  • #31 28 Sty 2018 16:02
    hessel..
    Poziom 10  

42 (multi) nie ma wejścia na zasilacz, ale za to jest na dosyć popularnym akumulatorze nieistniejącej marki Standard. Nie mylić z Yaesu, Vertex Standard. Problem jest, że marki je klonujące jak Rexon czy Midland, bazując na "cudzych" sterownikach, wypuszczały ręczniaki pod własnym szyldem (podobnie jak Stabo, President, Albrecht), ale nie zadbały o stacje dokujące by można było posadzić ręczniaka na stacjonarce. Niestety te doki są nieprodukowane przez marki klonujące. I pozostaje, albo użerać się z beznadziejną ładowarką z kabelkiem, albo dopasować coś jak Alinco, Kenwood, lub coś w podobie.

Lista oznaczeń akumulatora do 42 Link

p.s.
    Wejście zasilacza w oryginale jest w radiu jak też akumulatorze i jest zabezpieczone przed odwrotnym podłączeniem.
    (strzałka wskazuje gniazdo z zestykiem rozwiernym akumulatora na bolec jak do nokii 6310)

W A 42 (multi) natomiast case na paluszki R6 ma takie wejście ładowarki z czerwoną diodą "trwa ładowanie nienadzorowane"..
    I podłączenie tam zasilacza oznacza spalenie się w trakcie nadawania układu ładującego we wnętrzu case..
    Wada jest do usunięcia.

• Sklep HeluKabel
  • #32 06 Lut 2018 22:45
    rekin01
    Poziom 16  

Jeszcze jedna rzecz. W instrukcji jest napisane, że po podłączeniu przed adapter do zasilania w samochodzie i anteny zewnętrznej należy odłączyć krotkar antenę. Czy radio działać poprawnie z krótkar anteną podłączone do zapalniczki w samochodzie?

• #33 06 Lut 2018 22:57
    gumisie
    Poziom 37  

rekin01 napisał:
    Czy radio działać poprawnie z krótkar anteną podłączone do zapalniczki w samochodzie?
    Czy tak do końca poprawne to wątpię chociażby z powodu, że karoseria auta to "ekran", dla fal radiowych, podobnie jak KLATKA FARADAYA.
    Pozdrawiam

• #34 07 Lut 2018 07:06
    rekin01
    Poziom 16  

To rozumiem, chodzi raczej o to, czy po podłączeniu adaptera musi być antena zewnętrzna, bo mała jest odłączana. Jest tam na adapterze taki styk, podejrzewam, że właśnie do anteny zewnętrznej.

• #35 07 Lut 2018 07:46
    sq9fmc
    Poziom 22  

Mała nie jest odłączana podczas korzystania z adaptera.

• Sklep HeluKabel
  • #36 07 Lut 2018 08:10
    gumisie
    Poziom 37  

sq9fmc napisał:
    Co Ty kolego piszesz?, spójrz na załącznik #28.
    rekin01 napisał:
    Jest tam na adapterze taki styk, podejrzewam, że właśnie do anteny zewnętrznej.
    Tak, właśnie on do tego służy.
    Pozdrawiam

• #37 07 Lut 2018 10:59
    zworys
    Poziom 31  

Kolego gumisie spójrz na schemat ideowy i pokaż gdzie jest odłącznik anteny? Nie ma odłączania małej anteny przy podpięciu adaptera.

• #38 07 Lut 2018 12:22
    gumisie
    Poziom 37  

@zworys, ta dyskusja nie ma sensu. Ja podobnie mogę powiedzieć, weź do ręki to CB oraz adapter i spójrz jak jest to zrealizowane w "Alan 42 Multi".

zworys napisał:
    pokaż gdzie jest odłącznik anteny?
    Jaki odłącznik, przecież to nie działa na zasadzie podłączenia słuchawek do wzmacniacza audio. Odkręcasz "małą" antenę, podłączasz zewnętrzną, stroisz ją na najniższy, możliwy WFS i po problemie.
    Pozdrawiam

• #39 07 Lut 2018 15:08
    sq9fmc
    Poziom 22  

W modelach wykorzystujących identyczny adapter samochodowy a nieznacznie podobnych do Alana 42 Multi takich jak n.p. Dragon SS-201, Dragon SY501 ( posiadam obydwa modele) i wymienione powyżej, antena BNC także nie jest odłączana po założeniu adaptera. Nie mam żadnych zdjęć pod ręką wnętrza takiego sprzętu aby to przedstawić a jednak zwykły omomierz pokazuje zwarcie gniazd BNC i adapterowego PL239. Adapter nie przesuwa żadnych przełączników ani nie załącza kontaktronów wewnątrz radia. Przewód z płyty jest stale połączony ze stykiem ANT od dołu radia a drugi przewód łączy ten punkt z gniazdem BNC. Schemat nie pokazuje innego rozwiązania.
    P.S. post #28 niczego nie rozjaśnia natomiast #32 wnosi bardzo wiele.

• #40 07 Lut 2018 15:23
    gumisie
    Poziom 37  

Szanowni koledzy.
    Nikt nikomu ne zabroni korzystania z jednej lub drugiej (zewnętrznej) anteny lub obu jednocześnie.
    Moje pytanie do Was: jaką rezystancją falową będzie obciążony stopień wyjściowy (TX) CB_radia w przypadku równolegle podłączonych dwóch anten 50Ω. :?:
    Pozdrawiam

edit.

sq9fmc napisał:
    P.S. post #28 niczego nie rozjaśnia natomiast #32 wnosi bardzo wiele.
    rekin01 napisał:
    W instrukcji jest napisane, że po podłączeniu przed adapter do zasilania w samochodzie i anteny zewnętrznej należy odłączyć krotkar antenę.

I tu prawie identyczne wypowiedzi: :cry:
    sq9fmc napisał:
    zworys napisał:
    Nie ma odłączania małej anteny przy podpięciu adaptera.
    Wybaczcie, pozostawię to bez komentarza.

rekin01 napisał:
    To rozumiem, chodzi raczej o to, czy po podłączeniu adaptera musi być antena zewnętrzna, bo mała jest odłączana.
    Tak, MUSI.

• #41 07 Lut 2018 19:00
    zworys
    Poziom 31  

KOl. gumisie wpis mój i kol. sg9fmc dotyczył tego i tylko tego że podpięcie adaptera nie powoduje automatycznego odłączenia anteny standardowej !

• #42 07 Lut 2018 19:25
    rekin01
    Poziom 16  

Może wyjaśnię dokładniej o co chodzi. Czy mogę używać małej anteny jeżeli radio jest podłączone do adaptera w samochodzie. Nie chcę podłączać zewnętrznej. Jaśniej się chyba nie da.

• #43 07 Lut 2018 19:25
    gumisie
    Poziom 37  

zworys napisał:
    KOl. gumisie wpis mój i kol. sg9fmc dotyczył tego i tylko tego że podpięcie adaptera nie powoduje automatycznego odłączenia anteny standardowej !
    Pokaż mi w którym poście napisałem że anteny są automatycznie przełączane.
    Może tu:
    gumisie napisał:
    zworys napisał:
    pokaż gdzie jest odłącznik anteny?
    Jaki odłącznik, przecież to nie działa na zasadzie podłączenia słuchawek do wzmacniacza audio.
    A może tu:
    gumisie napisał:
    rekin01 napisał:
    To rozumiem, chodzi raczej o to, czy po podłączeniu adaptera musi być antena zewnętrzna, bo mała jest odłączana.
    Tak, MUSI.
    I tak nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie:
    gumisie napisał:
    Moje pytanie do Was: jaką rezystancją falową będzie obciążony stopień wyjściowy (TX) CB_radia w przypadku równolegle podłączonych dwóch anten 50Ω. :?:

Pozdrawiam.
    73
    rekin01 napisał:
    Czy mogę używać małej anteny jeżeli radio jest podłączone do adaptera w samochodzie. Nie chcę podłączać zewnętrznej. Jaśniej się chyba nie da.
    Tak.
    Co prawda mówiąc po "chłopsku" zasięg tego CB będzie nie określony #33, lecz w takim przypadku "MUSISZ" mieć podłączoną tą krótką.

• #44 07 Lut 2018 19:37
    zworys
    Poziom 31  

Kol gumisie spójrz na swój post nr 36 - jak to można odczytać?

• #45 07 Lut 2018 21:02
    gumisie
    Poziom 37  

zworys napisał:
    Kol gumisie spójrz na swój post nr 36 - jak to można odczytać?
    Spojrzałem, i zastanawiam się która z część tego postu jest tak bardzo niezrozumiała. Czasami bywa tak, jakie pytanie taka odpowiedź.
    gumisie napisał:
    sq9fmc napisał:
    Co,Ty kolego piszesz?, spójrz na załącznik #28.
    Przecież nie napisałem że antena sama się odłączy, miałem na myśli to że korzystając z adaptera i anteny zewnętrznej należy wykręcić tą "krótko", co jest możliwe w tym modelu CB_radia a w kolejnym poście pisałem (dlaczego).
    Może ta część jest również niezbyt zrozumiała:
    gumisie napisał:
    rekin01 napisał:
    Jest tam na adapterze taki styk, podejrzewam, że właśnie do anteny zewnętrznej.
    Tak, właśnie on do tego służy.
    O ile tak, to przepraszam.
    Pozdrawiam.

Edit.
    zworys napisał:
    Kolego gumisie spójrz na schemat ideowy i pokaż gdzie jest odłącznik anteny? Nie ma odłączania małej anteny przy podpięciu adaptera.
    Otrzymałeś pełną odpowiedz:
    sq9fmc napisał:
    Adapter nie przesuwa żadnych przełączników ani nie załącza kontaktronów wewnątrz radia. Przewód z płyty jest stale połączony ze stykiem ANT od dołu radia a drugi przewód łączy ten punkt z gniazdem BNC. Schemat nie pokazuje innego rozwiązania.

Wniosek jest prosty, jedna lub druga antena, nigdy dwie naraz.

• #46 07 Lut 2018 21:19
    zworys
    Poziom 31  

Stąd wniosek dla nas wszystkich - nie można odpowiadać monosylabami. Pełna odpowiedź nie pozostawi miejsca na spekulacje czy błędne wnioski. Pozdrawiam

• #47 07 Lut 2018 21:54
    gumisie
    Poziom 37  

zworys napisał:
    nie można odpowiadać monosylabami.
    Jak i również nie powinno się dawać wędki zamiast ryby :?: .
    zworys napisał:
    Pełna odpowiedź nie pozostawi miejsca na spekulacje czy błędne wnioski.
    Pełna odpowiedz to jak gotowe danie podane pod tzw. "nos", nie mobilizuje do myślenia [chyba że, jak ochrzanić: kucharkę lub kelnerkę (jadło podawcę) :D ].
    @zworys, jak Ty odczytałbyś (SMS) pytanie np: "... pewnie spalił się bezpiecznik, napisz mi jak on wygląda to może sam sobie poradzę, ....". Nawet tu na elektrodzie czytam podobne bzdury.
    Pozdrawiam i "odpadam".

Edit.
    Tytuł tematu to: "Alan 42 Multi - Zasilacz stacjonarny" jak mniemam, został on wyjaśniony, również i kwestia podłączenia anten.

• #48 08 Lut 2018 20:00
    hessel..
    Poziom 10  

Nie przypominam sobie różnicy pomiędzy UC1 i BNC z podłączonym adapterem, bo chwilowo nie dysponuję. Jednak teoretycznie, na tak stosunkowo krótkim odcinku co do długości λ, to transformacja jest nie do wykrycia. Całkiem inaczej wyglądałoby to na dużo wyższych częstotliwościach i można było pozwolić sobie na pewien kompromis, gdyż przełączenie wygląda tak, że skrętka przewodu adaptera skompensowana jest Π-obwodem sytuowanym wewnątrz adaptera, którego odpowiednikiem jest równoważna metoda dopasowania o potocznej nazwie "skrzynka antenowa". Oznacza to, że wpięcie adaptera powoduje mimowolne przestrojenie gniazda anteny ręczniaka. Ku pewności można zakleić pina taśmą izolacyjną, ale za to korzystając z gniazda BNC i adaptera jednocześnie wypada zaizolować gniazdo UC1, aby uniknąć bezmyślnych zwarć.

Pozwolę sobie jeszcze na pewne bezdyskusyjne wytyczne jak parę postów powyżej, tj.:

gumisie napisał:
    Nikt nikomu nie zabroni korzystania z jednej, lub drugiej (zewnętrznej) anteny, lub obu jednocześnie.

Przedmówco pamiętajmy, co jest fundamentalną zasadą, że możliwość użycia kilku anten jednocześnie oznacza bezwzględną konieczność dbałości o parametry wzajemne, co też nietrudno spierdzielić przez zaniedbanie. Całkiem niedawno, bo wczoraj, na 80-tce słyszałem (pozdrawiam zagorzałych nasłuchowców jak ja) jak pewien doświadczony kolega nasz nieco przeginał z podpowiedziami powtarzając się co chwilę (i bardzo dobrze), że korzystając z kilku mikrofonów jednocześnie, lub kilku słuchawek/głośników jednocześnie, należy zadbać o zgodność polaryzacji przetworników - poprzez chociażby podłączenie baterii 1,5V i obserwację wychylenia membrany. Ktoś z pół godziny w tym samym czasie nawijał coś o nieporozumieniu współpracy kolumny HiFi z TRX-em. Padały tak porąbane stwierdzenia jak "chylę czoła przed konstruktorami produktów Tonsil". I po co komu takie pierdoły. Jakie w tym rzeczy wielkie :shii: I padł "wielki mi tu morał", że najlepszym systemem audio do radiostacji jest głośnik średniotonowy 6 kHz. Wystarczy być obeznany z fundamentalnymi zasadami obejmującymi dane zagadnienie i można działać. Sztukę fazowania anten można łatwo porównać do stereofonii. Tak samo jak często słyszane na paśmie (porąbane systemy za kupę dolarów) profanacje sztuki do kakofonii. I tak jak w razie kilku mikrofonów/głośników, to tak w razie kilku anten, niezgodności wzajemne będą powodować efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego !! Będą powstawać dziwne sytuacje, pytania bez odpowiedzi oraz frustracje, zaś nieznajomość parametrów jak np. tych bzdurnych zabawek, co to 5% bardzo wysokiej ceny za beznadziejny głośnik, a cała reszta za napis ICOM, powodować płacz i zgrzytanie zębów.

Jest takie mądre powiedzenie "zainteresuj się tym, co robisz....", toteż:

Osobom nieobeznanym z tą tematyką zdecydowanie odradzam korzystania z kilku anten jednocześnie.

p.s.
    Dla spróbowania zrozumienia transformacji odcinkiem kabla w załączeniu dosyć ładna próba wytłumaczena tej trudnej kwestii.
    To dobrze, że chcecie się tym interesować, bo pytania bez odpowiedzi trzeba zadawać tym bardziej.