Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaka płyta lepsza pod Intel czy AMD

ddamianekk18 25 Jan 2018 21:55 1488 27
    ddamianekk18
    Level 11  
    Witam, planuję zakup płyty głównej tak do 200zł zastanawiam się tylko która lepsza pod intel czy pod AMD ?.
    Komputera głównie używam do gier (raczej starszych) oraz do obróbki grafiki.
    Kiedyś miałem MSI 770-c45 do tego AMD Phenom II X4 955 i gierki działały bardzo dobrze dlatego myślałem o czymś takim lub lepszym jeśli jest za tą cenę, narazie oczywiście szukam samej płyty potem pomyślę nad procesorem do niej.
    Podobno płyty MSI nie nadają się pod AMD Phenom II X4 955 czy jest to prawda ?.
    Znalazłem coś takiego GIGABYTE GA-F2A68HM-S1 AMD A68H.
    safbot1st
    Level 43  
    ddamianekk18 wrote:
    szukam samej płyty potem pomyślę nad procesorem do niej.

Wg. mnie to nie ma sensu.

Dodano po 2 [minuty]:

ddamianekk18 wrote:
    Kiedyś miałem MSI 770-c45 do tego AMD Phenom II X4 955 i gierki działały bardzo dobrze

Bez karty graficznej?
    dt1
    Admin of Computers group
    Nie warto kupować sprzętu, żeby leżał i się kurzył na półce. Odłóż pieniądze, jak będziesz miał jakąś ilość do kupienia kilku komponentów tak, aby można je było uruchomić - wtedy kupuj. Sprzęt na półce traci na wartości i skraca mu się z każdym dniem gwarancja. Do tego w momencie skompletowania części może się okazać, że mając te pieniądze można byłoby teraz kupić już coś lepszego.

Co do zestawu jeśli miałoby być po taniości do dzisiejszych zastosowań to minimum według mnie to płyta H110 (np Asrock H110M-HDV R3.0 lub H110M-DVS R3.0), do tego Pentium G4600 i 8GB RAM DDR4-2400 (chociaż na początek od biedy i 4GB wystarczy).

Phenom II X4 955 to był fajny procesor, ale na początku dekady. Teraz jest już kilka fajniejszych opcji, nie warto w zabytki inwestować (sporo przepracowane, brak gwarancji - ryzykowna inwestycja tym bardziej, że te procesory potrzebowały dość dużo prądu, jeśli płyta główna miała "odchudzoną" sekcję zasilania CPU to też może długo nie pożyć).
    safbot1st
    Level 43  
    To zmienia postać rzeczy. A napiszesz jakie to GPU? Zasilacz masz do tego?

Dodano po 3 [minuty]:

ddamianekk18 wrote:
    Znalazłem coś takiego GIGABYTE GA-F2A68HM-S1

Ta płyta nie obsługuje Phenom II X4 955.
    Jak pisał przedmówca→ Znacznie wydajniej będzie przesiąść się na nowe LGA, ale to będą koszta.
    Za niewielkie pieniądze możesz kupić płytę np. używaną pod tego Phenoma, jeśli zadowolisz się niską wydajnością...
    dt1
    Admin of Computers group
    Ja bym znalazł jakiś serwis, który za czteropak lub ekwiwalent zamontuje go do jakiejkolwiek plyty i sprawdzi, czy ten procesor nie jest martwy. Jeśli działa - można sobie po taniości złożyć jakiś zestaw na nim - niestety będzie on ustępował dzisiejszym komputerom do gier z niższych półek wydajnościowych.

Jeśli procesor jest niesprawny - to mając kupioną płytę na AM3/AM3+ ze względów ekonomicznych pewnie okaże się uzasadnione brnąć dalej w ten temat i w rezultacie sobie złożyć komputer, który byłby fajny na początku tej dekady...
    ddamianekk18
    Level 11  
    dt1 Nie uwierzysz, ale dzwoniłem po wszystkich serwisach w okolicy i nikt nie ma płyty na podstawce AM3+ aby mi to sprawdzić, a nie opłaca mi się jechać 40km i płacić 50zł za sprawdzenie bo tylko taką opcję mam.
    Chyba sobie nazbieram pieniędzy i kupie płytę z procesorem tylko powiedzcie mi czy lepiej inwestować w Intela czy AMD bo to pytanie mnie nurtuje.

safbot1st Mam tam jakiegoś radeona ale nie wiem jakiego bo sama karta nie jest opisana a do komputera nie mam możliwości zamontować, zasilacz około 500Watt.
    dt1
    Admin of Computers group
    ddamianekk18 wrote:
    Chyba sobie nazbieram pieniędzy i kupie płytę z procesorem tylko powiedzcie mi czy lepiej inwestować w Intela czy AMD bo to pytanie mnie nurtuje.

dt1 wrote:

Co do zestawu jeśli miałoby być po taniości do dzisiejszych zastosowań to minimum według mnie to płyta H110 (np Asrock H110M-HDV R3.0 lub H110M-DVS R3.0), do tego Pentium G4600 i 8GB RAM DDR4-2400 (chociaż na początek od biedy i 4GB wystarczy).

ddamianekk18 wrote:
    Mam tam jakiegoś radeona ale nie wiem jakiego bo sama karta nie jest opisana a do komputera nie mam możliwości zamontować,

Na laminacie karty jest nadrukowany model. Albo na naklejce jest ten model wypisany. Jak nie masz pewności to zrób foto z obu stron (wyraźne) i tak, żeby naklejki i inne napisy były czytelne.

ddamianekk18 wrote:
    zasilacz około 500Watt.

Zdjęcie naklejki i będzie wiadomo, czy to sprzęt nadający się do komputera, czy jakaś padlina.
    safbot1st
    Level 43  
    ddamianekk18 wrote:
    powiedzcie mi czy lepiej inwestować w Intela czy AMD bo to pytanie mnie nurtuje.

W totalnym skrócie - za intela zapłacisz więcej, ale będzie wydajniej i powinno być ciut chłodniej.
    ddamianekk18 wrote:
    sama karta nie jest opisana

Ciężko w to uwierzyć. Sprawdź nadruki na PCB.
    ddamianekk18 wrote:
    zasilacz około 500Watt.

Bardziej interesował mnie model, niż domniemana moc z nalepki...
    dt1
    Admin of Computers group
    Karta to prawdopodobnie HIS Radeon HD6770, 1GB, coś w ten deseń:
    http://www.hisdigital.com/id/product2-623.shtml

Wciąż nieco lepsza niż zintegrowane, jeśli dobrze zgadłem.

Zasilacz to padlina, chociaż jeśli nie jest bardzo stary i co jakiś czas przedmuchiwany to warunkowo można podłączyć do niego niezbyt wymagający sprzęt. Ja bym pewnie wolał kupić jakiś używany model za 50zł (z listy dobrych, sprawdzonych i przewidywalnych), ale przy 100-kilku Watach obciążenia nie powinno być tragedii.
    ddamianekk18
    Level 11  
    Z kartą możesz mieć rację bo moja wygląda tak samo jak ta ze zdjęcia.
    Zasilacz raczej regularnie rozkręcałem i czyściłem, ale link do listy porządnych i sprawdzonych możesz podać jeśli to nie problem.
    Jeśli miał bym się zdecydować na zakup intela to jaki socket ? 755, 1155, 1150 czy 1151 ? I tak w skrócie jaka jest różnica między poszczególnymi ? Najbardziej zastanawia mnie różnica między 1150 a 1151.
    dt1
    Admin of Computers group
    Fizycznie różnią się pinami i generalnie nad numerkiem nie ma co się skupiać. Jeśli kupować zestaw to albo na 8 generacji (chipset Z370, albo jeśli później to B360 lub H310) i do tego i3-8100 albo i5-8400, zależnie od potrzeb, ewentualnie jeśli ma to być zestaw w niższym budżecie to generację wcześniej - płytę z chipsetem H110 (tylko uwaga na obsługę procesorów 7 generacji, bo nie wszystkie płyty obsługują je bez aktualizacji BIOS), albo B250 i do tego procesor Pentium G4600. Oczywiście jest dostępne kilka opcji pośrednich, ale dla starszej generacji nie opłaca się brać lepszych procesorów (i3 jest niewiele wydajniejsze od Pentiuma, a sporo droższe, a i5 ma wydajność taką samą jak i3 nowszej generacji).

Co do zasilaczy to jakaś tam lista jest na Forum, ale jest ona dosyć stara. Jak będzie ustalony budżet na cały komputer czy też sam zasilacz to wtedy można dać kilka ciekawszych modeli do wyboru.
    ddamianekk18
    Level 11  
    Nic mi nie mówi 8 czy 7 generacja, nie znam się aż tak bardzo na tych wszystkich generacjach i cyferkach.
    Jeśli szukam płyty głównej na allegro to mam do wyboru obsługiwane procesory i typ gniazda procesora np Intel socket 1155.
    Więc jak mam szukać np tej 8 generacji ?.
    dt1
    Admin of Computers group
    Pierwsza cyferka czterocyfrowego oznaczenia po i3/i5/i7 to generacja. i3-7100 = 7 generacja, i5-6500 = 6 generacja, i3-8100 = ósma generacja, i5-8400 = ósma generacja. Itd.

W przypadku procesorów Pentium i Celeron jest to trochę zaburzone, bo na przykład Pentium G3xxx to czwarta generacja, a Pentium G4xxx to szósta i siódma, ale powiedzmy że procesory poniżej Pentium G4600 aktualnie rzadko się bierze pod uwagę, więc jeśli się go bierze pod uwagę to warto wiedzieć, że jest to siódma generacja i tyle.

A teraz udowodnię szybko, dlaczego nie warto sugerować się podstawką.
    Szósta, siódma i ósma generacja używają tej samej podstawki (Socket 1151). Tyle że procesory ósmej generacji (i3/i5/i7-8xxx) nie działają na płytach dla szóstej i siódmej generacji, mimo że również mają one gniazdo Socket 1151 i procesor fizycznie do nich bez problemu pasuje.

Tak więc składając komputer warto wiedzieć, co się chce złożyć i poświęcić odrobinę czasu na poznanie, co te cyferki oznaczają. Możesz uniknąć poważnego błędu (nie dalej niż parę dni temu ktoś z Twoim podejściem składał sobie komputer - wydał kupę siana kupując płytę Z370 (8 generacja) i procesor I7-7700K (7 generacja), który to duet, zgodnie z tym co napisałem wcześniej - nie miał prawa zadziałać - i nie zadziałał - a zarówno płyta jak i procesor to Socket 1151).
    dt1
    Admin of Computers group
    Przy zakupie płyty warto zwrócić na uwagę, żeby nie płacić za zbędne funkcje :)

Jako że funkcjonalnie wszystkie Z370 posiadają właściwie wszystko, co trzeba dla zestawu na i3-8100, i5-8400, czy nawet umożlwią podkręcenie - jednostek z literą K w oznaczeniu - wybierałem wśród płyt poniżej 500zł - i najlepiej wypadł w takiej cenie Asrock Z370 PRO4. Jedna z tańszych płyt Z370, która generalnie posiada wszystko co trzeba dla kogoś, kto nie będzie robił OC lub robiąc OC nie będzie walczył o każdy ostatni uzyskany MHz.

Procesor dopasowujesz patrząc na modele, które dana płyta obsługuje (są dostępne dla każdej płyty na stronie jej producenta), ale w wielkim uproszczeniu:
    płyty Z370 - procesory 8 generacji, czyli i3-8100, i3-8350K, i5-8400, i5-8600K, i7-8700, i7-8700K
    płyty B250/H270/Z270 - procesory 7 oraz 8 generacji, czyli i3/i5/i7-7xxx oraz i3/i5/i7-6xxx, także Pentium G4xxx (np G4600, G4560, czyli 7 gen, a także starsze dwuwątkowe)
    płyty H110/B150/H170/Z170 - obsługują jak wyżej 6 i 7 generację, ale dla siódmej generacji wymagają wcześniejszej aktualizacji BIOSu. Jest także kilka modeli płyt z tych serii obsługujących 6 i 7 generację po wyjęciu z pudełka.
    dt1
    Admin of Computers group
    Przy budżecie 500zł musimy zrobić krok o generację wstecz, Asrock H110M-HDV R3.0 (koniecznie R3.0) i procesor Pentium G4600. Zestaw później da się zmodernizować do i5/i7-6xxx oraz i5/i7-7xxx (ale do 8 generacji, czyli i3/i5/i7-8xxx już nie). Czyli ogólnie to, co już dokładnie napisałem w poście #3.
    safbot1st
    Level 43  
    dt1 wrote:
    (koniecznie R3.0)

Dlaczego koniecznie? Tylko przez obsługę G4600 przez jej podstawowy BIOS?
    dt1
    Admin of Computers group
    Tak. 2.0 i 1.0 (czyli bez dopisku) będą wymagały aktualizacji BIOS przed uruchomieniem G4600., więc najlepiej od razu kupić rewizję, która w każdej wersji BIOS ten procesor obsłuży. Tym bardziej, że różnice w cenie między starszymi rewizjami są bardzo niewielkie (rzędu 10 zł) - to mniej niż sklep weźmie za aktualizację starszego modelu. Chyba że się ma starszy procesor 6 generacji i chce go najpierw zamontować i robić aktualizację na nim, ale w tym przypadku nadal bym z lenistwa kupił od razu poprawna wersje, żeby sobie nie utrudniać.
    ddamianekk18
    Level 11  
    Trochę bez sensu jest dla mnie taka inwestycja w komputer bo wiem na ile z niego korzystam, a jak już naprawdę chciał bym zmieniać sprzęt to przeznaczył bym na to z 1500zł.
    Chodzi mi tylko o coś trochę lepszego niż sprzęt który opisałem w pierwszym poście.
    dt1
    Admin of Computers group
    To jedną propozycję na G4600 dostałeś, to byłby wariant ekonomiczny i już sporo lepszy od Twojego aktualnego, jak chcesz jeszcze lepiej to płyta Z370 (Asrock Z370 PRO4 na przykład), procesor i3-8100 i również RAM DDR4 według uznania. W budżecie do 1500 więcej szaleństw bym nie przewidywał.
    dt1
    Admin of Computers group
    Zgadza się. W zasadzie płytę da się kupić za 185zł, a można też tańszą H110M-DVS R3.0 za 175zł kupić - https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h110m-dvs-r3-0-90-mxb4a0-a0uayz-1096449/ - co nie zmienia faktu, że po dołożeniu procesora (275zł) jest już 450zł. Do tego RAM - jak się uprzesz na 8GB od razu to 330-350zł, jak na początku kupisz czwórkę to 180-190zł.