Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V483 - Nie działa funkcja "auto on" w subie po aktualizacji

tgrzebien 26 Sty 2018 01:05 1440 9
    tgrzebien
    Poziom 9  
    Witam,
    niedawno przyszedł do mnie ampli yamaha v483 + głośniki yamo s809 + sub heco aurora 30a. Na początku wszystko fajnie działało, oglądałem filmy, słuchałem muzyki i było wszystko cacy. I w końcu zacząłem się bawić w ustawieniach, włączyłem strojenie ypao, połączyłem go z wifi itp. itd. W ustawieniach znalazłem opcję do aktualizacji firmware, więc kliknąłem żeby się zaktualizował, wszystko poszło bez problemu. Uruchamiam ponownie ampli i zaczynam oglądać film. Po kilku minutach wyłączył się sub (był ustawiony w tryb "auto on"). Nie wiedziałem o co chodzi, więc przestawiłem w nim na "ON" i spowrotem na "AUTO ON". Jednak po pary minutach znowu się wyłączył, jakby nie dostawał sygnału(oczywiście w ciągu tych paru minut dostawał sygnał bo przy wybuchach aż ściany chodziły). Zrozumiałem, że to wina tej aktualizacji ver.1.28. Próbowałem znaleźć wcześniejszą wersję, czyli 1.18 i zrobić downgrade, ale niestety w necie nie ma opcji żeby ściągnąć jakiś firmware do v483, ani stary ani nowy.
    Ma ktoś pomysł co mogło spowodować, że teraz nie działa ta opcja w subie? Może dodali jakieś ustawienie w tym nowym sofcie? Próbowałem coś znaleźć w opcjach, ale niestety nic z tego.
    A może posiada ktoś ten soft 1.18 i mógłby udostępnić?
  • Pomocny post
    Polon_us
    Poziom 42  
    Cóż, powód wyłączania się subwoofera wydaje się oczywisty - otrzymuje on zbyt niski sygnał z Yamahy, za niski na potrzeby funkcji "Auto ON" subwoofera.
    Zmiana firmware powoduje, że wszelakie ustawienia są przywracane do wartości domyślnych.
    Co prawda kolega pisze,
    tgrzebien napisał:
    Jednak po pary minutach znowu się wyłączył, jakby nie dostawał sygnału(oczywiście w ciągu tych paru minut dostawał sygnał bo przy wybuchach aż ściany chodziły).

ale może być to efektem ustawienia pokrętła "Volume" w subwooferze na bardzo dużą wartość.

Także sugerowałbym;

- w ustawieniach Yamahy przejść do -> Speaker -> Level -> Subwoofer -> liczba <-
    i zwiększyć wartość bieżącego ustawienia o 2-4 dB.
    Tę wartość trzeba dobrać eksperymentalnie tak, aby subwoofer nie wyłączał się.
    Również włączenie funkcji "Extra Bass" może być pomocne.

- zmniejszyć ustawienie pokrętła "Volume" w subwooferze, aby skompensować zmiany wprowadzone w Yamasze.
    Nie można dopuścić, aby subwoofer był przesterowany.

Powodzenia :)
    tgrzebien
    Poziom 9  
    Nie miałem rano czasu i ustawiłem level na maksimum i puściłem coś z bluetooth. Sub się włączył, czyli sposób działa :-) Jutro się pobawię żeby go nie wzbudzało. Myślę że będzie działać.
    A mam jeszcze pytanie, bo widzę że kolega się zna. Na którym trybie ustawień dźwięku najlepiej słuchać muzyki? Bo zauważyłem, że tryby związane właśnie z muzyką czyli te z sal koncertowych itp mają tylko tryb stereo bez włączonego suba.
  • Pomocny post
    Polon_us
    Poziom 42  
    Cóż, jestem zwolennikiem zasady słuchania muzyki w ten sposób, jaki została nagrana.
    Także, jeśli mam do czynienia z muzyką z CD czy też generalnie stereo, słucham tylko dwu-kanałowo + subwoofer.
    Żadnych ulepszaczy.

Także kolega sam musi sobie dobrać swoje najlepsze ustawienia do słuchania muzyki.
    Każdy ma swoje gusta i wymagania.
    tgrzebien
    Poziom 9  
    No właśnie w tym trybie mi odłączało suba tzn. nie wyświetlał się na ampli na wyświetlaczu. Jak wchodziłem w ustawienia i robiłem on/off to nic nie dawało. Ale jak wrócę do domu to jeszcze to potestuję i dam znać co mi wyszło.
    To jak już jesteśmy przy tych trybach to na jakim oglądać filmy?
    Polon_us
    Poziom 42  
    tgrzebien napisał:
    No właśnie w tym trybie mi odłączało suba tzn. nie wyświetlał się na ampli na wyświetlaczu.

To trochę dziwne jest. Sprawdziłem moją Yamahę (mam ją od tygodnia dopiero - RX-S601) i wyłącza ona subwoofer tylko dla trybu "Straight".
    Wszelkie pozostałe ustawienia czy "ulepszacze" trzymają subwoofer włączony.
    Z kolei głośnik "Center" jest dość często pomijany w tych różnistych trybach odtwarzania dźwięku.
    Sprawdzałem to dla radia internetowego i odtwarzacza BR - płyta CD - połączenie HDMI.
    tgrzebien napisał:
    To jak już jesteśmy przy tych trybach to na jakim oglądać filmy?

Heh, a kolega swoje ...
    Zasada taka sama jak przy muzyce CD.
    Jeśli film ma ścieżkę DTS to wybieram ten dekoder oczywiście, w przeciwnym przypadku Dolby Digital.
    Nie zdążyłem sprawdzić, czy owa Yamaha i/lub BR obsługują Master Audio czy też HD audio.
    Jeśli tak, to te audio będzie miało priorytet.

Żadnych ulepszaczy!!! :)))
    tgrzebien
    Poziom 9  
    Oki głośniki już podłączone i jestem po wstępnych testach. Podbicie suba musi być ustawione na aż +8dB żeby sub się włączał na auto on przy np. włączonym radiu i to też bas musi być bardzo mocny żeby go wybudziło. Co może być przyczyną że ten sygnał nie wybudza suba i jest taki słaby? Kabel mam raczej dobry bo melodika MDSW150. Może dlatego że to sygnał z radia?

Mam też problem z odtwarzaniem filmów z tv. Filmy odtwarzam z dysku usb w playerze oryginalnym Android tv, połączenie między ampli a tv przez hdmi arc. Dźwięk przesyła w 5.1, ale problem polega na tym, że co jakiś czas, z różną częstotliwością (czasem raz na parę minut, czasem kilka razy w ciągu minuty, nie ma reguły) zanika dźwięk na ułamek sekundy tzn. znikają wszystkie ikonki głośników na ampli. Czy to też wina któregoś z ustawień w ampli?
    Polon_us
    Poziom 42  
    tgrzebien napisał:
    Co może być przyczyną że ten sygnał nie wybudza suba i jest taki słaby?

Osobiście raczej bym wskazał subwoofer jako "winowajcę" tej sytuacji.
    Można odnieść wrażenie, że układy wykrywające sygnał nie działają prawidłowo tj. jakby miały zaniżoną czułość.
    Może zapytać w serwisie producenta tego subwoofera?
    tgrzebien napisał:
    zanika dźwięk na ułamek sekundy tzn. znikają wszystkie ikonki głośników na ampli.

W takim przypadku zawsze trzeba zacząć od podłączenia innego kabla HDMI pomiędzy telewizorem a wzmacniaczem.
    Wskazany jest jakiś dobry kabel, nie najniższa półka, coś z średnich półek.
    Polon_us
    Poziom 42  
    Dodatkowa uwaga dotycząca "znikającego" subwoofera.

Też mi to się przytrafiło. Jak już wspomniałem, mam tę Yamahę niedługo i wreszcie chciałem doprowadzić ustawienia do końca.

Subwoofer "zniknął" mi, kiedy przeprowadziłem kalibrację za pomocą mikrofonu dostarczanego razem z Yamahą.
    Po kalibracji i stwierdzeniu faktu zniknięcia "subwoofera" sprawdziłem ustawienia głośników.
    Kalibracja przestawiła przednie kolumny na "Large", a to powoduje, że subwoofer w zasadzie nie pracuje.
    Mimo, że zadeklarowany jest jako podłączony, a jego ikona nie jest pokazywana w większości ustawień procesora dźwięku.
    Tak, jakby był eliminowany z procesu odtwarzania dźwięku.
    Powtórzyłem proces dwa razy, za każdym razem to samo.
    Dałem sobie spokój, ustawiłem wg swoich upodobań i jest święty spokój :)

Może koledze te spostrzeżenia przydadzą się w użytkowaniu posiadanej Yahamy.
    tgrzebien
    Poziom 9  
    Na razie próbuję znaleźć jakieś ustawienie, żeby poprawić dźwięk equalizerem, ale niestety nic w necie nie mogę znaleźć. Pewnie dużo zależy od kolumn, ale przydałoby się jakieś ustawienie powiedzmy sugerowane. Bo te ustawienia equalizera po ypao wydaje mi się, że wyszły strasznie piszczące/syczące i dźwięk jest jakby taki "suchy". Tak jakby ypao odcięło całkowicie niskie tony z głośników przednich. Jak zmienię na ten standardowy equalizer jest trochę lepiej. Ale może jest jakieś standardowe ustawienie, żeby przestawić te ustawienia?