Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodów i wiele E18-D80NK

26 Sty 2018 10:17 363 4
 • Poziom 13  
  Witam.
  Planuję zrobić sterownik oświetlenia schodów oparty o arduino mega oraz wymienione w temacie czujniki. Czujniki planuję dać na każdym stopniu, ponieważ nie ufam rozwiązaniu gdzie zastosowano po jednym czujniku na początku i na końcu, lub po 2 na początku i na końcu.
  Pytanie jest takie, czy te kable do tych czujników mogą mieć po np. 5m, oraz czy mają być ekranowane?
 • PCBway
 • Poziom 37  
  Mogą być 5m i nie muszą być ekranowane. Tam nie ma transmisji danych. Po wyregulowaniu czujnik załącza (zwiera do masy) wyjście sygnałowe gdy natrafi na przeszkodę w danej odległości. Niemniej kolego jest jeden problem. To jest czujnik odbiciowy i zwyczajnie będzie działał słabo lub wcale w przypadku gdy przeszkoda będzie absorbująca IR.
 • PCBway
 • Poziom 13  
  Czujnik jest popularny w tego typu instalacjach - myślałem, że będzie najlepiej się sprawdzał. Czy taka przeszkoda absorbująca to ubranie czy ubranie o jakimś kolorze (czarnym). A czujnik ultradźwiękowy sprawdzi się? Bo domyślam się że czujka PIR - nie. A może jedynym rozwiązaniem jest przerwanie wiązki IR? A w tym przypadku długość kabla chyba będzie problematyczna?
 • Poziom 37  
  Tak, to ubranie o określonej teksturze (tj. mało płaskich powierzchni, np. sztruks absorbuje więcej niż dżins) oraz kolorze (ciemny granat, brąz, czarny). Co do PIR to z reguły nie da się go wyregulować na pojedyncze stopnie. Nawet jeśli usuniemy fresnela i spróbujemy ukierunkować detekcję. Ale nie kosztują dużo więc można spróbować.
  Laser wymaga idealnego wypozycjonowania, poza tym jest to większy koszt, ale w sumie rozwiązanie jedno z najbardziej dokładnych.
 • Poziom 13  
  Odświeżę, bo nie omówiliśmy ultradźwiękowego.
  Chodzi o taki z dwoma "okami" cena to ok. 10zł. Mówią, że to czujnik odległości. W specyfikacji piszą, że mierzy odległość od 2 do 200cm. Myślałem o wykorzystaniu go i napisaniu warunku, że gdy odległość jest mniejsza niż odległość do drugiej ściany to wyślij sygnał. Jak wygląda jego "kierunkowość"? Nie będzie uaktywniał się przy wejściu na wyższy/niższy stopień?