Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem (MOS) przeróbka

mar449 10 Kwi 2019 08:13 5880 116
 • #61
  mar449
  Poziom 9  
  Witam ponownie. Bardzo doceniam to, że koledzy chcą mi pomóc, ale trochę mi przykro, że dyskusja przybiera taki uszczypliwy ton. Projektujecie nowy układ i wiadomo, że to nie musi działać od razu, a może nieraz wymagać kilku poprawek. Może lepsza byłaby rzeczowa dyskusja- na przykład (układ nie działa prawidłowo, bo założenie jest błędne z tego powodu i podać jaki jest błąd w założeniu, żeby można było nad tym myśleć) Ja rozumiem to, że coś trzeba sprawdzić i wypróbować i na ile będę mógł, będę wasze pomysły wypróbowywał. Odnośnie potencjometrów wielobrotowych, kupiłem miniaturowe w Chinach komplet 15 wartości od 100 omów do 2 Mega po 5 szt. każdej wartości za śmieszne pieniądze i w tym układzie wlutowałem dwa- jeden do regulacji napięcia i drugi do regulacji histerezy, żeby było łatwiej to testować, a więc szkoda o tym dyskutować.
  zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem (MOS) przeróbkaBez tyt...png Download (4.48 kB) zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem (MOS) przeróbkaIMG_22..JPG Download (86.34 kB) zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem (MOS) przeróbkaIMG_22..jpg Download (84.41 kB) zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem (MOS) przeróbkaIMG_22..JPG Download (57.55 kB)

  Jestem w rozterce, bo nie wiem, czy ten pierwszy układ da się uruchomić, czy muszę składać drugi schemat. Dziękuję i pozdrawiam. Marek.
 • AdexAdex
 • #62
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Co do diody Zenera: pomyliłem kierunek przy czytaniu schematu, jest prawidłowo. W zasadzie to powinien być transil (różni się od diody Zenera tym, że dobrze wytrzymuje duże obciążenia impulsowe). Ale lepszym rozwiązaniem jest dioda równoległa do obciążenia, podłączona w taką stronę, żeby przy normalnym jego zasilaniu nie przewodziła.

  Wystarczy, bo jest 4V. Po co kolega pisze jak kolega nie wie.

  Chodzi mi o napięcie między minusem zasilania TL061, a jego wejściem odwracającym - masz tam nawet napisane "2,5V".

  Innych potencjometrów niż helipoty kolega nie widział ?

  Widziałem, i to dużo. Ale to kolega użył nazwy helipot. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest potencjometr włączony między dwa oporniki, dobrane tak, żeby uzyskać napięcie progowe zbliżone do potrzebnego, a zakres regulacji wystarczył na jego skorygowanie - wtedy daje się nastawić dokładniej. Tutaj błąd napięcia progowego może być poniżej około 0.15V (jeśli zastosuje się oporniki 1%; trzeba się liczyć z tym, że nie znajdzie się oporników o potrzebnych wartościach, użyje nieco innych, i błąd będzie ze 2X większy - taki powinien być zakres regulacji).

  Za 1-2 złote wyliczać, dobierać przelutowywać rezystory ?

  Czyżby wyliczanie było takie trudne? Mam wrażenie, że nie jest trudniejsze, niż trafianie we właściwe położenie suwaka potencjometru. A czy zdaniem kolegi sprzedawca w sklepie powinien uznać, że dokładne wyliczanie reszty jest zbyt trudne, i nie wydawać groszy, a np. tylko całe złotówki? Na przykład kupuje kolega tranzystor w cenie 12 groszy, i sprzedawca z 50zł wyda koledze 49zł reszty, bo wyliczanie groszy uzna za zbyt trudne (jak kupi kolega 10 takich tranzystorów, to wyjdą po 1zł sztuka, bo sprzedawca zaokrągli cenę, żeby się nie męczyć zbyt skomplikowanymi obliczeniami).

  Założę się że kolega nie potrafi zaprojektować tego układu na LM4041.

  To ma kolega szczęście, że nie przyjmuję zakładu - ponoć z dwóch zakładających się jeden jest głupcem, drugi oszustem - nie mam ochoty być tym drugim.

  Czekam na ten prosty schemat.

  Schemat już jest. Nie mnóżmy bytów ponad potrzebę - zwłaszcza, że nie mam wprawy w rysowaniu i zajmuje mi dużo czasu wyrażenie układu "pismem obrazkowym".

  Przydałoby się ustalenie, dlaczego ten układ nie działa poprawnie - na pewno oporniki dzielnika były źle dobrane, podejrzewam jeszcze wzbudzenie spowodowane użyciem dwóch kondensatorów - w zasadzie generator z przesuwnikiem fazy wymaga trzech, ale LM4041-ADJ ma duże wzmocnienie, sam też trochę przesuwa fazę i może wystarczają dwa. Może zamiast nich użyć jednego między jego pinami 1 i 3? Trzeba by zajrzeć do jego noty katalogowej, jak tam każą podłączać kondensatory i jakie - nie pamiętam, jak dla LM4041-ADJ, ale dla TL431 podawano wykres, jakie zakresy pojemności w jakich warunkach mogą powodować niestabilność jego działania.
 • #63
  Jawi_P
  Poziom 34  
  mar449 napisał:
  Bardzo doceniam to, że koledzy chcą mi pomóc, ale trochę mi przykro, że dyskusja przybiera taki uszczypliwy ton.

  Tak to jest jak spotka się dwóch inżynierów ;) Nie miej żalu, problem, problemem, ale z dyskusji można się wiele nauczyć.
  A tymczasem, poczytaj wątek, który już się przewijał:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12261283#12261283
  Jest chyba zbieżny z Twoim? Tam jest podobne rozwiązanie i też był problem z histerezą.
 • #64
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Niewygodą jest to, że trudno o MOSFET-a z kanałem P, który by się całkowicie włączał przy niskim napięciu bramki. Choć może w Warszawie da się znaleźć, np. u Piekarza?

  W każdym razie możliwości są takie: LM4041-ADJ + N-MOSFET; zamiast N-MOSFET-a NPN + P-MOSFET (dający pełne włączenie przy -5V na bramce); TL431 + PNP + N-MOSFET Logic Level (czyli na +5V; ta wersja jest najbardziej prądożerna, bo TL431 z dzielnikiem może potrzebować nawet 1mA, za to najłatwiej o elementy, schemat jak z linku w #63, z paroma zmianami); teoretycznie TL431 + P-MOSFET (musiałby się całkowicie włączać przy napięciu bramki 2.5V, raczej na taki nie ma szans).

  Zmiany dla wersji TL431 + PNP + N-MOSFET: odwrócona polaryzacja (+ z -, TL431 zamiast LM4041-ADJ, N-MOSFET zamiast P-MOSFET-a), mniejsze wartości oporników (R1 i R2 po kilkanaście k, R3 może 1k, może dioda szeregowo z R5, żeby pozwolić na większy spadek napięcia na R3 bez włączania tranzystora, R6 na tyle mały, żeby prąd R4 nie dawał napięcia progowego na bramkę MOSFET-a, i odpowiednio mniejszy R5).
 • #65
  Jawi_P
  Poziom 34  
  _jta_ napisał:
  Niewygodą jest to, że trudno o MOSFET-a z kanałem P, który by się całkowicie włączał przy niskim napięciu bramki. Choć może w Warszawie da się znaleźć

  Dlaczego tylko Warszawa i Warszawa? ;)
  Internet. Fakt P-MOSów LL jest dużo mniejszy wybór, ale są. Gorzej w THT, ale SMD zawsze idzie coś znaleźć.
  AO3401A, IRLTS2242TRPBF. Dostępne w TME. I jeszcze co najmniej kilka innych.
  Kwestia też jaki prąd mają przepuścić.
 • #66
  _jta_
  Specjalista elektronik
  mar449 / Miasto: w-wa - więc chyba autor tematu mieszka w Warszawie. Przy sprzedaży wysyłkowej koszt wysyłki często przekracza koszt zakupu.

  Jest jeszcze jedna możliwość: użyć komparatora do sterowania MOSFET-a - ma wyjście "otwarty kolektor", więc zakres napięć na wyjściu jest na prawie całą rozpiętość napięć zasilania. Wtedy może być układ podobny do tego z #58, tylko wybierając komparator wypada zwrócić uwagę na zakres napięć wejściowych, przy których on działa.
 • #67
  CYRUS2
  Poziom 40  
  _jta_ napisał:
  mar449 / Miasto: w-wa - więc chyba autor tematu mieszka w Warszawie. Przy sprzedaży wysyłkowej koszt wysyłki często przekracza koszt zakupu.
  Daleś bezsensowne rady.
  _jta_ napisał:
  Jest jeszcze jedna możliwość: użyć komparatora do sterowania MOSFET-a - ma wyjście "otwarty kolektor", więc zakres napięć na wyjściu jest na prawie całą rozpiętość napięć zasilania. Wtedy może być układ podobny do tego

  Podobny ale inny.
  Gdzie schemat ideowy i wartości elementów ?
  Nabjasz sobie tylko punkty kolego jta, pożytku z twoich rad nie ma.
  _jta_ napisał:
  wybierając komparator wypada zwrócić uwagę na zakres napięć wejściowych, przy których on działa.
  To wybierz, dlaczego nie pomagasz i tego nie robisz ?

  W TL061 jest spadek o 0,9 V w stosunku do zasilania.
  To daje sterowanie na feta 4,3V - mało ?

  Kolelgo ita !
  Narysuj schemat, ideowy tej propozyji.
  Masz w profilu "elektornika" a piszesz prozą jak elektryk.
 • #68
  mar449
  Poziom 9  
  Witam.
  #62.Innych potencjometrów niż helipoty kolega nie widział ?
  Te potencjometry które zastosowałem ( foto #61) mają 35 obrotów i naprawdę precyzyjną regulację. Po co o tym mówić?

  O ile to możliwe dobra byłaby propozycja oparta na TL 431 lub LM 4041 bo te układy już zakupiłem, ale jak na nich jest niemożliwe zrealizowanie tego projektu, to kupię coś innego, ale oczekuję konkretnego schematu z opisanymi wartościami elementów.
  Fajnie by było gdyby koledzy _jta_i CYRUS2 razem coś uzgodnili, bo obaj mają dużą wiedzę i jak obaj by schemat zatwierdzili to by musiało działać. Marek.
 • #69
  _jta_
  Specjalista elektronik
  A jakiego MOSFET-a chcesz użyć? Na pewno konieczne jest, by do porządnego otwarcia wystarczyło mu 5V na bramce - czyli w nocie katalogowej ma być podana oporność włączenia przy napięciu 5V, albo mniejszym. Takie MOSFET-y mają określenie Logic Level.

  Poza tym: czy mógłbyś wypróbować ten układ, który nie chciał działać i dziwnie się zachowywał, z jednym kondensatorem, a nie z dwoma?
 • AdexAdex
 • #70
  CYRUS2
  Poziom 40  
  mar449 napisał:
  Te potencjometry które zastosowałem ( foto #61) mają 35 obrotów i naprawdę precyzyjną regulację.
  O takich mówiłem.
  mar449 napisał:
  O ile to możliwe dobra byłaby propozycja oparta na TL 431 lub LM 4041 bo te układy już zakupiłem, ale jak na nich jest niemożliwe zrealizowanie tego projektu.
  Masz rację, bo to regulowane źrodła.
  Na nich histrezy nie zrobisz.
  Na TL431 samo "wyłącz" to zrobisz.
  Potrzebujesz wzmacniacz operacyjny albo komparator.
  Pracujesz na zasilaniu min. 5V a to daje pewne ograniczenia.
  W moim układzie uzyskasz napięcie sterowania feta 4,3V.
  Napisz jaki maksymalny prąd bierze ten silnik.
 • #71
  mar449
  Poziom 9  
  Witam.
  Do kolegi -jta-
  MOSFETy mam takie:
  IRF540N, IRF3710, BUZ11A,
  B044STP40NF03L, IRFL540NS, IRL2703, IRML2502 miniaturowy SMD,
  cztery ostatnie to N-MOS seriia L

  W układ wstawiłem IRL2703.

  W tym układzie jest jeden kondensator 100nF i jeden 10mikro ale nie elektrolit, jest to w zgodzie ze schematem i twoimi sugestiami.
  Co mam zmienić?

  Spróbuję jeszcze zmienić opory, o których pisałeś zwłaszcza R5 i ten układ wypróbować.

  Po tej próbie zastanowimy się jak dalej działać.

  Do kolegi CYRUS2

  Będę kompletował elementy do tego układu, właściwie to brakuje mi tylko TL-061, nigdy tego nie miałem w ręku.

  Silnik przy starcie może brać około 320mA w pracy 200mA.

  Na schemacie widzę diodę LM 385. Szukałem i znalazłem w internecie element z trzema nogami a na schemacie jest z dwoma?

  Ta dioda 27V to zwykła zenera?

  Podpowiedz, który z tych tranzystorów które wymieniłem będzie dobry.

  Są jeszcze cztery diody nieopisane,- jakie powinienem zastosować?
 • #72
  CYRUS2
  Poziom 40  
  mar449 napisał:
  Na schemacie widzę diodę LM 385. Szukałem i znalazłem w internecie element z trzema nogami a na schemacie jest z dwoma?
  Jednej nogi się po prostu nie podłącza.
  Możesz użyć TL431.
  Ja stosuję LM 385 dlatego, że ma prąd pracy od 15uA. TL431 wymaga prądu 2mA. Rezystor trzeba dać inny.
  Cytat:
  Ta dioda 27V to zwykła zenera?
  Zwykła, może być na niższe napięcie. 12V,15V.
  mar449 napisał:
  Podpowiedz, który z tych tranzystorów które wymieniłem będzie dobry.
  Trzeba im sprawdzić napięcia progowe.
  Barierą jest napięcie wyłączania aku 5,25V.
  To oznacza że tranzystor musi dawać prąd ok.400mA przy wysterowaniu napięciem 4,3V.
  Cytat:
  Są jeszcze cztery diody nieopisane,- jakie powinienem zastosować?
  To normalne diody mogą być 1N4148.
  Dwie na wyjściu TL061 są niepotrzebne.
 • #73
  _jta_
  Specjalista elektronik
  IRL2703 - producent podaje oporność włączenia poniżej 0.05 przy napięciu bramki 4.5V;
  IRFL540NS - jest taki? Nie pomyliłeś oznaczenia?
  IRML2502 - oporność włączenia poniżej 0.08 przy napięciu bramki 2.5V - znakomity.
  IRF540N IRF3710 BUZ11A - nie nadają się. B044 - to chyba niepełne oznaczenie.

  IRML2502 może być użyty z LM4041-ADJ bez dodatkowego tranzystora, czy wzmacniacza. Tylko uwaga: on ma bardzo niskie napięcie progowe - może mieć 0.6V dla 250uA; praktycznie, nie należy mu dawać powyżej 0.5V, kiedy ma być wyłączony - to oznacza, że opornik bramka-źródło nie powinien być większy, niż 6k8 (na schemacie z #62 masz R2=4k7, OK).

  Kondensator ma być jeden - zobacz ostatni akapit w #62. I dobierz oporniki dzielnika do 5.3V - czyli R5 (schemat z #46) np. 91k (a z potencjometrem 22k więcej - np. 100k, 120k).
 • #74
  CYRUS2
  Poziom 40  
  _jta_ napisał:
  IRML2502 może być użyty z LM4041-ADJ bez dodatkowego tranzystora, czy wzmacniacza.

  Narysuj schemat z wartościami. Policz histerezę.
  Wtedy się okaże czy twoje rady są coś warte.

  Autorze tematu nic ne rób na postawie prozy bez schematu
  i obliczeń.
 • #75
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Z R4=2M4 wychodzi histereza 0.53V (10% progu wyłączania) - pewnie autor chce mieć znacznie większą, więc wypada użyć 1M5, albo 1M2.

  Jeśli obciążeniem ma być silnik DC (szczotkowy), to na wyjściu należy dać diodę równoległą do obciążenia, anoda do minusa, katoda do plusa.

  CYRUS2 - chyba napisałem dość wyraźnie, ale może nie, więc piszę: nie zrobię rysunku na twoje życzenie, skoro tak się zachowujesz.

  A autor tematu się leni - zrobiłem za niego przegląd parametrów tranzystorów, jakie on u siebie ma, może wystarczy?

  Gdybym ja był kiedyś tak leniwy, jak autor, i zachowywał się tak roszczeniowo, jak CYRUS2, nauczyłbym się najwyżej kilka % tego, co umiem.
 • #76
  CYRUS2
  Poziom 40  
  _jta_ napisał:
  Gdybym ja był kiedyś tak leniwy, jak autor, i zachowywał się tak roszczeniowo jak CYRUS2
  Czekam na twój schemat. Ten bez TL061.
  Jesteś tylko mocny w języku,jak przychodzi konkretów okazue się że prostego schematu nie potrafisz narysować.
 • #78
  mar449
  Poziom 9  
  Ten B044 ma potem STP40NF03L
  Przejrzałem dane katalogowe---są tam fajne tabelki, których nie rozumiem, dlatego prosiłem o wybranie tego który będzie dobry.
  Widzę, że przy waszej kłótni zaczynają obrywać ci co są w pobliżu.
  Wciągacie mnie w teoretyczne rozważania których nie rozumiem i oczekujecie, że sam coś sobie doprojektuję, albo jeszcze lepiej poprawię błąd w schemacie, ale to nie na moją głowę. Ze schematu zrobię, ale tylko tyle. Pozdrawiam.

  Ps. Wyjście układu jest zabezpieczone diodą -widać ją na foto #61
 • #79
  _jta_
  Specjalista elektronik
  To STP40NF03L jest znaną nazwą tranzystorów; B044 pewnie było oznakowaniem serii. Najmniejsze napięcie, dla jakiego podano RDS(on), to 4.5V - więc z samym LM4041-ADJ może nie działać tak, jak potrzeba; z dodatkowymi elementami może. Czyli jedynym tranzystorem do najprostszego układu pozostaje IRML2502.

  Akurat dla tego tranzystora opis, jaki jest na EleNota.PL zawiera tabelkę "ON(*)" i w niej są te dane, które są tu najważniejsze: RDS(on) (i tu ważniejsze jest, przy jakim napięciu bramki mierzą ten parametr, bo przy niższym nie wiemy, czy będzie miał małą oporność), oraz VGS(th) (najmniejsza wartość, która tu jest 1V - żeby tranzystor był wyłączony, napięcie na jego bramce powinno być mniejsze od tej wartości - może z zapasem choć 0.1V, bo przy tym 1V wyłączenie będzie niepełne).

  Kiedy sprawdzisz, jak na działanie tego układu, który zrobiłeś, wpływa zmiana podłączenia kondensatora i wymiana R5 na większy?
 • #80
  mar449
  Poziom 9  
  Dziś nie dam rady, myślę że jutro się uda, a na pewno najpóźniej w sobotę. Od razu napiszę jakie są zmiany w działaniu.
  Czy wymienić ten IRL2703 na IRML2502 w tym układzie #46
 • #82
  mar449
  Poziom 9  
  Witam. Mam jakiś stary oscyloskop i podłączyłem go do pinu Nr.3. Na niższych napięciach (3-4V) oscyloskop pokazywał prostą linię, która podnosiła się gdy podnosiłem napięcie i opadała jak je zmniejszałem. Potem zmieniłem R5 na 120K.
  Regulacja jest OK. ale to załączanie i wyłączanie było powolne jak przedtem. Oscyloskop zaczął pokazywać jakieś oscylacje. Potem zmieniłem tranzystor na ten miniaturowy.
  Wynik: Ustawiłem odpowiedni próg załączenia i wyłączenia. Gdy napięcie rośnie układ załącza obciążenie bardzo ładnie i w jednym momencie, jest dobrze. Niestety przy spadku napięcia na wejściu rozłączenie następuje stopniowo, Boję się o ten miniaturowy tranzystor, czy się nie spali przy takiej pracy. Obraz na oscyloskopie nie jest ładny i co dziwne i gdy silnik pracuje i gdy stoi nie jest to prosta.
 • #84
  CYRUS2
  Poziom 40  
  mar449 napisał:
  Wynik: Ustawiłem odpowiedni próg załączenia i wyłączenia. Gdy napięcie rośnie układ załącza obciążenie bardzo ładnie i w jednym momencie, jest dobrze. Niestety przy spadku napięcia na wejściu rozłączenie następuje stopniowo.
  Pisałem ci że ten układ jest źle zaprojektowany.
  To widać ze schematu.
  Kolega jta uważa, że jest dobrze zaprojektowany.
  Więc koledze jta teoria nie zgadza się z praktyką.

  Do uruchomienia układu nie jest potrzebny oscyloskop.
  Woltomierz cyfrowy z castoramy z 14,99zł brutto jest 5-razy za dobry.
  Konieczny jest zasilacz regulowany - można go zrobić "dorywczo" ze scalaka, tranzystora i np. zasilacza implusowego 12V 1A.
 • #86
  CYRUS2
  Poziom 40  
  _jta_ napisał:
  Może to, co widzisz, że jest źle, jest złudzeniem?
  Jak widać z praktyki złudzeniem nie jest.
  Koledze jta teoria nie zgadza się i z praktyką.
  Uważa, że układ jest dobrze zaprojektowany - ale nie działa.


  48 lat temu polscy inżynierowie produkowali woltomierze cyfrowe klasy 0,01%.
  Nie dobierali elementów, i teoria im się zgadzała z praktyką.
  To było 48 lat temu.
 • #87
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Jest bardzo prawdopodobne, że nie to, co ty uważasz za błąd, jest przyczyną wadliwego działania. A na pewno twoje wypowiedzi nie pomogły w poprawieniu działania - moje pomogły.

  48 lat temu polscy inżynierowie produkowali woltomierze cyfrowe klasy 0,01%.

  Wątpię, by tak było - raczej to też jest złudzenie. Poszukałem informacji o miernikach Keithleya, i są nieco gorsze - a naszym inżynierom daleko było do inżynierów Keithleya.

  Jakkolwiek chyba wcześniej nasi naukowcy zbudowali układ stabilizacji pola magnetycznego znacznie lepszej klasy - był niezbędny do akceleratora na Wydziale Fizyki UW.

  Do autora: jak obecnie jest z kondensatorami? Są wciąż dwa, czy jeden? Jaki i gdzie podłączony? Myślę, że rozsądnie byłoby dać kondensator kilka nF przy LM4041-ADJ między pinami 1 i 3, a usunąć oba pozostałe.
 • #88
  CYRUS2
  Poziom 40  
  Cytat:
  48 lat temu polscy inżynierowie produkowali woltomierze cyfrowe klasy 0,01%.
  _jta_ napisał:
  Wątpię, by tak było - raczej to też jest złudzenie.
  V531 to złudzenie - kolega jta ma same złudzenia, zwłaszcza w radach na forum.
  _jta_ napisał:
  Jest bardzo prawdopodobne, że nie to, co ty uważasz za błąd, jest przyczyną wadliwego działania.
  To się jeszcze okaże.
  _jta_ napisał:
  na pewno twoje wypowiedzi nie pomogły w poprawieniu działania - moje pomogły.
  Jakoś tego nie widać.
  mar449 napisał:
  Wynik: Ustawiłem odpowiedni próg załączenia i wyłączenia. Gdy napięcie rośnie układ załącza obciążenie bardzo ładnie i w jednym momencie, jest dobrze. Niestety przy spadku napięcia na wejściu rozłączenie następuje stopniowo.
  _jta_ napisał:
  Do autora: jak obecnie jest z kondensatorami? Są wciąż dwa, czy jeden? Jaki i gdzie podłączony?
  To wad układu nie poprawi.
  Bo histereza w tym układzie nie działa.
 • #89
  _jta_
  Specjalista elektronik
  V531 to złudzenie

  Nie miernik, tylko klasa 0.01% - on miał dużo gorszą, a i to nie wiem, czy nie naciąganą.

  To się jeszcze okaże.

  Nie wiem, jak ma się okazać, skoro nie napisałeś, co uważasz za błąd.

  To wad układu nie poprawi. Bo histereza w tym układzie nie działa.

  Wygląda na to, że się mylisz, bo ona działa. Tylko kondensator(y) opóźnia(ją) to działanie.
 • #90
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Koledzy! Wy oba mieszkańcy Warszawy. Wymieńcie się numerami telefonów i na forum wyłożcie uzgodniony pogląd na ten problem. Po co tworzyć na forum bałagan.