Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Eagle 3D i Pov Ray - Modele 3D Elementów

26 Sty 2018 13:58 3183 30
  • Poziom 16  
    Witam

Chciałbym rozpocząć temat dotyczący Eagle 3D i PovRay'a - szukałem po elektrodzie i w internecie i nie znalazłem za dużo modeli elementów 3D używanych w Eagle 3D i PovRay'u.

Swoją drogą ciekawi mnie czy ktoś jeszcze używa tego wspaniałego programu do tworzenia obwodów i schematów elektronicznych. A jeśli są lepsze nowsze i co najważniejsze darmowe z możliwością renderowania modeli 3D proszę pisać chętnie sprawdzę.

Ja używam Eagle 6.5 oraz PovRay 3.7 i jak narazie do moich potrzeb wystarcza brakuje jednak elementów które to będę w miarę wolnego czasu pisał i zamieszczał w tym temacie.

Postanowiłem napisać parę makr do Povray'a i udostępnić Wam a jednocześnie zaprosić do udostępniania własnych makr jeśli macie lub kiedyś stworzyliście. W szczególności zapraszam kolegę Marco47 który to renderował kiedyś wspaniałe płytki za pomocą właśnie Eagle3D i sporo wie na ten temat, myślę że włączy się do tematu.

Na początek mam cztery własne elementy które stworzyłem i jutro przedstawię pliki razem z dokładną instrukcją jak ich używać oraz gdzie skopiować pliki.

W miarę dodawania do biblioteki nowych elementów będę zamieszczał w nazwie daty tak aby osoby mogły zastępować starsze wersje nowszymi i aby makra i inne wpisy były kompatybilne wstecz.

Proszę o chwilę cierpliwości jutro pojawią się pierwsze pliki.

Proszę moderatora o przeniesienie do odpowiedniego działu bo nie mogłem znaleźć stosownego miejsca w kategoriach ...

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji ....
  • BotlandBotland
  • Użytkownik usunął konto  
  • BotlandBotland
  • Poziom 16  
    Witam

Jako iż dziś dzień okazał się za krótki na wszystkie moje zaplanowane rzeczy pliki będą jutro, no cóż widzę że sporo wpisów się pojawiło odnośnie PCB 3D i dobrze sprawdzę na pewno sketchUP i Eagle ale jednak powiem Wam drodzy forumowicze że jakoś przywiązałem się od PovRaya - problemem faktycznie jest brak obracania w czasie rzeczywistym i tekstowy plik z którego tworzy się obraz 3D jednak dla moich potrzeb - obecnie pracuję na elementach przewlekanych często dyskretnych lub układach scalonych program ten spełnia moje oczekiwania. Co więcej powiem tak urzekła mnie ta woda ;) co daje fajny efekt jak już się połapiemy co i jak to można renderować różne ujęcia szybko o ile orientujemy się w osiach XYZ.

Rozpoczynając temat chciałem się zorientować ile osób jeszcze używa tej nakładki oraz udostępnić to co już stworzyłem i rozpracowałem.

Mam tu na myśli makra oraz ewentualnie ludzi którzy pomogą mi rozpracować to czego jeszcze nie udało mi się rozpracować.

Swoją drogą dla mnie te płytki a właściwie rendery wyżej są jakieś "kwadratowe" - elementy, zróbcie coś na szybko w tych programach na elementach dyskretnych rezystor kondensator tranzystor.

Tak czy inaczej dziś zaraz północ jutro więc będą pierwsze pliki

Pozdrawiam .....
  • Poziom 16  
    Witam

Nie krytykuję napisałem tylko swoje zdanie - oczywiście jak znajdę czas to zainstaluję nowszy program i zobaczę co można zrobić. Być może mi się spodoba ;-)

Dobrze dziś wstawię Wam 4 elementy trzy przekaźniki oraz przetwornicę którą często używam, moje elementy nie są doskonałe, ale pisanie makr dopiero zacząłem i jeszcze sporo nie wiem w temacie, ale jakoś z dawnych lat pozostało mi pisanie listingów i obecnie w arduino też pisze się program i tak jakoś PovRay pod tym względem mi pasuje, ale zgadzam się z Wami że możliwości programu są małe.

Wszystkie elementy są dostosowane do rzeczywistych wymiarów

1. Przetwornica zalana Hi-Link - wyjściowe napięcie 5V często montuję w sterownikach procesorowych zasilanych wprost z sieci.

Eagle 3D i Pov Ray - Modele 3D Elementów

2. Przekaźniki z serii 4098, 4088 np NAIS

3. Przekaźniki mniejsze rozstawem od 4098, 4088 np TIANBO

4. Przekaźniki dwucewkowe bistabilne np TAKAMISAWA

Widok z PovRay'a tych elementów

Eagle 3D i Pov Ray - Modele 3D ElementówEagle 3D i Pov Ray - Modele 3D Elementów

Pliki lbr, pov, brd, inc, dat w załączniku

Zależałoby mi bardziej na jakiś Waszych makrach PovRay'a abym mógł się czegoś nauczyć, jeśli macie proszę o zamieszczenie.

Jeśli będziecie chcieli napiszę instrukcję gdzie jakie pliki umieścić aby ich używać

Pozdrawiam ...
  • Poziom 16  
    Witam

Czy kolega tą przetwornicę zrobił w programie czy była już gotowa (bo mi na taką wygląda)

Dziś zainstaluję SketchUp

I jeszcze pytanie ten SketchUp jest darmowy ??

Nigdzie nie mam wersji Eagle nowej na 32bity

czy 8.6 wersja działa na Win7 32bity ??

StekchUp pobrałem wersję na 2016 rok bo taka była ostatnia dostępna na 32 bity ??

Napiszcie skąd pobrać lub czy wersje oznaczone jako 64bity działają też na 32bity
    ??
    Pozdrawiam ...
  • Poziom 16  
  • Poziom 16  
    Ten Stetup 2016 Pro to trial

Czy macie jakiś darmowy z tego co pocztałem to Make jest darmowy problem z tym że nie ma pod 32bity

Najlepiej proszę o linka skąd można pobrać bo na stronie sketchup nie ma

A i jeszcze jedno ma ktoś instrukcję jak zrobić - co instalować krok po kroku i najlepiej skąd pobrać będę wdzięczny Win7 32bity mam taki system

Pozdrawiam ...
  • Poziom 16  
    Witam

Póki co na razie prawie zrobiłem nowy element na Eagle3D

Cewka powietrzna - kilka zwojów
    Później jak ją dopracuję to zrobię pionową oraz z rdzeniem i kilka wersji z różną ilością zwojów.

Jako iż mam parametry makra średnica cewki długość ilość zwojów i grubość drutu to nie wiem jak użyć tego aby z poziomu Eagle można było wstawiać te parametry tak jak jest przy paskach rezystorów - wartości rezystorów podawane są w eagle a w povrayu elementy mają już paski odpowiadające rezystancji rezystora.

Tak chciałbym zrobić z moją cewką ale nie wiem jak to zrobić może ktoś z Was coś takiego robił i wie gdzie takie informacje umieszczać tzn w makro w nawiasie podaję parametry ale ulp42 nie przypisuje ich do wartości podanych podczas tworzenia PCB pewnie jest coś z tymi zerami i jedynkami w usrpack.dat tam są pobierane wartości tak właśnie jest w rezystorach jak prześledzimy plik 3dpack.dat

Ok na koniec testowa płytka z niedopracowaną jeszcze cewką powterzną

Eagle 3D i Pov Ray - Modele 3D ElementówEagle 3D i Pov Ray - Modele 3D Elementów

Jak widać cewka nie zaczyna i nie kończy się dokładnie w pinach i nie wiem za bardzo jak skrócić tą sprężynę tak aby pasowała w piny

Plin inc w załączniku trzeba tylko zmienić rozszerzenie na inc.

Proszę osoby co wiedzą więcej ode mnie w pisaniu makr o pomoc

Co do SketchUpa i Eagle 7.7 jestem w trakcie instalacji .

Pozdrawiam ....
  • Poziom 16  
    Witam

Znów miałem chwilę czasu i dopracowałem cewkę powietrzną ale po kolei.

Na początek mam problem z EagleUp i SketchUp'em

Zainstalowałem SketchUp 2016 i niestety ale nie widzi on pluginu EagleUP import, później obejrzałem tutorial co był na stronie w postach wyżej i widziałem że ktoś tam instalował SketchUp 8 więc takiego zainstalowałem.

Ściągnąłem EagleUP 4.5 i plugin do SketchUp ma rozszerzenie rbz gdzie na tutorialu jest rb. Przy rbz nie widzi SketchUp 8 wogóle jak zmieniłem rozszerzenie na rb to wyświetla się komunikat na dzień dobry i też nie można zaimportować pliku eup który stowrzył EagleUp.ulp.

Co począć błąd wywala taki

Jedynie co jeszcze zrobię to poszukam EagleUp 4.1 jak w tutorialu a mam obecnie 4.5

Jak ktoś wie jak zaimportować z EagleUP plik eup proszę o wskazówki.

Wgrywam Wam też poprawiony plik Biblioteki z 26.01.2018 - w udostępnionym poprzednio nie dodałem pliku biblioteki eagle czyli lbr.

Miałem też trochę czasu i dopracowałem cewkę powietrzną na PovRay'a - nie wygląda już jak sprężynka ;)

Eagle 3D i Pov Ray - Modele 3D ElementówEagle 3D i Pov Ray - Modele 3D ElementówEagle 3D i Pov Ray - Modele 3D ElementówEagle 3D i Pov Ray - Modele 3D Elementów

Makro cewki ma cztery parametry które to można zmieniać uzyskując tym samym inne cewki. Średnica cewki, długość cewki, ilość zwojów cewki oraz grubość drutu cewki.

Można by było zrobić po kilka cewek z każdego rodzaju z różnymi średnicami i grubościami drutu jednak było by to sporym problemem bo każdą cewkę musiałbym powielać w pliku lbr i nadawać jej oddzielne makro razem z przypisanmi parametrami. Chciałbym zrobić coś takiego jak jest w diodach led czy układach scalonych że podczas działania skryptu Eagle3D wyskakuje okienko z pytaniem więc chciałbym podobne aby pytało o te parametry i wtedy podajemy - wybieramy liczbę zwojów średnicę itp.

W wolnej chwili wezmę się za analizowanie skryput Eagle3D.ulp może jak mi się uda to właśnie takie coś powstanie. Z tego co wiem niektórzy na elektrodzie zmieniali ten skrypt pod swoje potrzeby może coś podpowiedzą, będę wdzięczny.

Jest tam jeszcze jeden mały szczegół ostatnia duża cewka ma za duże końcówki, zmienię to przy kolejnej aktualizacji, a jako kolejny element będzie cewka z ferrytem w środku.

Jeszcze krótki opis zawartości załączników

plik 3dusrpac.dat - plik z którego zawartość kopiujemy do naszego pliku znajdującego się w katalogu eagle / ulp / eagle3D (UWAGA nie zamieniamy plików tylko je otwieramy i dodajemy zawartość mojego pliku do Waszego pliku na sam koniec)

pliki graficzne PNG przedstawiają płytkę z wszystkimi elementami jakie są w bibliotece

pliki pov służą do wygenerowania właśnie tych plików graficznych (jeśli wszystko dobrze skopiujecie i dodacie bez problemu będzie można z tych plików wygenerować plik graficzny)

plik brd plik płytki w programie eagle można z tego pliku wygenerować pliki pov (oczywiście bez problemu wygenerujecie jeśli wszystko skopiujecie i zamienicie) wtedy nie wyskoczy okienko że brakuje jakiś elementów.

plik lbr jest plikiem biblioteki programu eagle powinien znaleźć się w folderze programu eagle / lbr
    z tej biblioteki można korzystać i używać elementy i później generować je w programie PovRay.

plik user.inc jest plikiem najważniejszym ponieważ zawiera makra czyli poszczególne elementy zapisane jako kod. Zawartość tego pliku trzeba skopiować do Waszego pliku user.inc który macie domyślnie po zainstalowaniu PovRaya w dokumentach na dysku C w katalogu Pov/Ray / 3.7 / inc

3.7 jest wersją więc tu może być np 3.6 zależy od wersji zainstalowanego programu PovRay.

Jeśli wszystko zrobicie tak jak piszę powinno się bez problemu dać używać tych nowych elementów w Eagle3D.

Proszę o pomoc w sprawie SketUp oraz EagleUp

Zapraszam do dyskusji użytkownika Marco47 który to ma spore doświadczenie w makrach i PovRay'u

Tak wyglądają wszystkie elementy które znajdują się z bibliotece

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji i udostępniania swoich elementów.