Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Elizabeth DSH101 HiFi - uszkodzona głowica FM, brak nośnej.

sochalux 26 Sty 2018 16:48 684 11
  • #1 26 Sty 2018 16:48
    sochalux
    Poziom 11  

Witam. mam problem z głowicą. Próbuję poprawić głowicę FM po nieudolnym przestrojeniu. Wylutowany C1 i C4, skrócone cewki L1, L2, L3 o jeden zwój. Napięcia varikapowe w porządku. Trymery wymienione na nowe, bo tamte się rozsypały. No i tu rodzi się problem. Wpinam oscyloskop przez kondensator 3.3pF do cewki L3 i cisza, brak częstotliwości. Czy wcześniej był sprawny FM nie wiem, osobiście wymieniłem trymery. Sprawdziłem tranzystory w głowicy, są ok, zimnych lutów brak. Zasilanie głowicy 10V też jest. Czasami złapie częstotliwość około 74MHz, jednakże zmieniając napięcie varikapowe częstotliwość nie zmienia się. Brakuje już pomysłów. Ciężej poprawić coś, co ktoś wcześniej już dłubał, identyczną Elizabeth przestroiłem bez problemu.

0 11
  • #2 26 Sty 2018 19:55
    aaanteka
    Poziom 38  

Heterodynę lepiej kontroluje się i stroi za pomocą częstotliwościomierza z sondą w postaci sprzężenia indukcyjnego (cewka 5-10 zwojów srebrzanki 0,25-0,8mm o średnicy 5mm można zastosować z równoległą pojemnością rezonansową 5,6-6,8pF).
    Jakie obecnie zastosowałeś trymery? Jaki jest typ tranzystora heterodyny?

0
  • #3 26 Sty 2018 20:10
    sochalux
    Poziom 11  

Trymery udało się kupić takiej samej pojemności 3-12pF. Tranzystor oryginalny BF215.

0
  • #4 26 Sty 2018 20:17
    aaanteka
    Poziom 38  

Trzeba by sprawdzić tego leciwego BF215. Można go podmienić na firmowego choćby BF 240 (PH).

0
  • #5 26 Sty 2018 22:03
    sochalux
    Poziom 11  

Pod ręką miałem bf195 heterodyna jest około 74MHz. Podczas zmiany napięcia strojenia nie zmienia częstotliwość lecz amplituda heterodyna...

0
  • #6 29 Sty 2018 21:40
    DIORADIO
    Poziom 25  

A mierzyłeś napięcia na tranzystorach w głowicy, w szczególności tranzystora heterodyny?

0
  • #7 09 Lut 2018 22:02
    sochalux
    Poziom 11  

Trochę mało czasu ostatnio miałem a więc jest tak:
    T2
    E=1.19V
    B=1.84V
    K=9.9V
    T5
    E=1.12V
    B=1.8V
    K=10V
    Mierzone do masy oczywiście

0
  • #8 11 Lut 2018 11:35
    Andrzej L.
    Poziom 27  

Czym ty mierzysz tą częstotliwość? Co to za oscyloskop? Raczej mało realne aby zmieniała się amplituda drgań na obwodzie w generatorze LC bez rozstrajania się jego - to nie generator kwarcowy, żeby stał prawie niewzruszony i trzymał się częstotliwości :) Rezystor R24 w kolektorze T5 jaki masz wsadzony fabrycznie? Bo różne schematy różnie mówią na temat tego rezystora, w nowszych konstrukcjach już go nie stosowano, bo utrudnia start generatora na wyższych częstotliwościach. Jeżeli cewki skróciłeś to skąd się wzięła częstotliwość pracy heterodyny 74MHz? Wróciłeś do oryginalne układu LC generatora?

0
  • #9 11 Lut 2018 11:51
    sochalux
    Poziom 11  

Oscyloskop cyfrowy siglenta. R24 zmieniony na 330ohm. C43 na 3.3pF. W tym momencie mam cały czas około 70MHz. Napięcie strojenia 2-25V. Trymer heterodyny także zmieniony na kolejny nowy. Mierzyłem diody w głowicy także są w porządku. Brakuje mi już pomysłów.

0
  • Pomocny post
    #10 11 Lut 2018 12:28
    Andrzej L.
    Poziom 27  

Zbyt pesymistycznie to wygląda. Czy napięcie mierzone bezpośrednio na katodzie (środkowa nóżka) warikapu D3 BB104G w heterodynie zmienia się także prawidłowo? Może warikap nie dostaje napięcia, bo szeregowy opór R28 56k ma przerwę? Czy mierząc w układzie ten warikap obie jego składowe diodki, mierząc na katodzie mają przejście do masy? Druga górna dioda ma mieć przejście do masy przy opór 120k R30, może opór R30 ma przerwę i nie zamyka polaryzacji dla górnej diodki warikapu? Może C29 4n7 ma upływność i zaburza napięcie na anodzie górnej diody, ta zamiast być na potencjale masy łapie dodatnie potencjały z przeciekającego kondensatora? W historii miałem raz uszkodzony warikap. Przy napięciu wstecznym 25V prąd upływu miał około 2uA. Podgrzany lutownicą dostawał chwilowego uzdrowienia, a potem jak ostygł już odstawiał cyrk - efekt szumiącego potencjometru czy trzeszczącego trymera. Sprawdź prąd w linii warikapowej do głowicy, wystarczy pomiar na R22 5k6. Spadek napięcia na nim ma być grubo poniżej 1mV dla ustawionego wstecznego napięcia warikapowego 25V. Wartości mierzone na R22 wyższe, w stanie ustalonego napięcia strojenia świadczą, że coś się złego dzieje.
    A może ktoś zamiast warikapu wstawił np. tranzystor BF195? Taka sama obudowa jak warikap BB104G więc można w amoku pomylić :)
    Nie schodź napięciem warikapowym poniżej 3V, bo zaczyna wszystko nieźle szumieć (warikapy w heterodynie zaczynają przewodzić w szczytach generowanego sinusa, bo tam bywa i 5V p.p. sygnału generowanego). Zakres 3-25V w zupełności wystarczy by na diodach BB104 uzyskać odbiór nawet 86-112MHz jak się dobierze stosunek L/C w obwodzie heterodyny.

0
  • #11 15 Lut 2018 17:57
    sochalux
    Poziom 11  

I chyba sprawa rozwiązana, przerwa na R28. Muszę jeszcze tylko doprowadzić układ zasilacza do ładu (zimne luty najprawdopodobniej bo nie zawsze jest napięcie na końcówce mocy). Myślę, że na dniach dam znać o udanej reanimacji. Dzięki pozdrawiam.

I działa jak należy. Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Zamykam

0
  • #12 17 Lut 2018 13:30
    sochalux
    Poziom 11  

Wymiana R28 rozwiązała problem

0