Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ rezystancji na wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego

26 Sty 2018 18:57 354 3
 • Poziom 2  
  Dzień dobry

  Wiadomo, że dla wzmacniacza odwracającego współczynnik wzmocnienia to stosunek rezystancji rezystorów w pętli sprzężenia zwrotnego - R1/R2. Gdy dobrałem rezystory R1=1000 omów i R1=100 omów, to wyniki pomiarów były bardzo zbliżone do tego, co przewiduje teoria - napięcie wyjściowe było 10 razy większe. Natomiast gdy zmieniłem układ, wstawiając rezystory R1=100000 omów i R2 = 10000 omów (identyczny stosunek), wzmocnienie wahało się pomiędzy 9 a 11. Co może być tego przyczyną? Czy ma to coś wspólnego z prądami polaryzacji?
  Pomiary wykonywałem dla różnych częstotliwości napięcia wejściowego -od 10 Hz do 1Mhz, nie zmieniając amplitudy. Wejście nieodwracające uziemione. W pętli tylko wspomniane rezystory, nic więcej. Model wzmacniacza to TL061.
 • PCBway
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  random11 napisał:
  Co może być tego przyczyną?

  Duże wartości R to błąd, WO nie "lubią" dużych R gdyż pojemności montażowe (rozproszone) je bocznikują i zmieniają wzmocnienie.
  Poza tym częstotliwość - TL061 ma Bw=1MHz, więc nawet dla ku=1 trudno o pasmo 1MHz, a co dopiero dla ku=10.
  http://www.ti.com/general/docs/lit/getliterature.tsp?genericPartNumber=TL064B&fileType=pdf
  Wejście nieodwracające należy uziemić przez opornik o wartości R1//R2.
 • PCBway
 • Poziom 2  
  Wyczytałem, że wyjście nieodwracające powinno się obciążać wspomnianą rezystancją, żeby zminimalizować wpływ prądów polaryzacji na pomiar. Nie rozumiem jednak, i nie potrafię wyszukać informacji odnośnie tego, czym w zasadzie jest to bocznikowanie. Gdyby ktoś znał jakąś stronę internetową, na której mógłbym o tym poczytać - byłbym wdzięczny za podanie adresu.
  Pojemności montażowe to pojemności kondensatorów w środku wzmacniacza?
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  random11 napisał:
  wyjście nieodwracające powinno się obciążać wspomnianą rezystanncją

  Nie obciążać, ale wstawiać ją szeregowo.
  Chodzi o to, że prąd polaryzacji płynąc przez R1 i R2 daje spadki napięcia (rzędu mV) i to dodaje się do napięcia niezrównoważenia - zwiększając je. Zasilając we (+) przez opornik R=R1//R2 tworzymy na R taki sam spadek napięcia i wtedy te dwa spadki się wzajemnie kompensują.
  random11 napisał:
  Pojemności montażowe to pojemności kondensatorów w środku wzmacniacza?

  To pojemności miedzy elementami, miedzy elementami a PCB itp. Same elementy mają pojemności, np. każdy opornik oprócz R ma niewielkie C i L, C oprócz C ma niewielkie R i L - bo nie ma elementów idealnych.
  Policz sobie - jeśli opornik 100k ma pojemność 2pF to jaką ma zawadę dla 1kHz a jaką dla 1MHz.