Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050

złowrogi_boncur 26 Jan 2018 19:01 6768 22
Bosch
 • Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050
  Witam, dwa lata temu wykonałem taką oto konstrukcję z tego, co było pod ręką, dwa zasilacze impulsowe każdy 15V 6A w szereg podłączone z odłączonym uziemieniem z powodu zwarcia przy szeregowym połączeniu, wzmacniacz to układy TDA 2050 schemat z noty katalogowej, przedwzmacniacz wg schematu poniżej, do tego opóźnienie załączania głośników, do włącznika wzmacniacza zamontowałem przekaźnik ;) ze względu na to, że jestem elektrykiem samochodowym.
  Konstrukcja jest prosta, zasilacze dużo za mocne dla całości, praktycznie spadku napięcia nie ma. ;) Kratki wentylacyjne z telewizora Neptun, a radiator z jakiegoś starego procesora. Nie będę rozpisywał się nadmiernie, oceniajcie sami, co o tym sądzicie. ;)

  Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050Prosty wzmacniacz 2x20W TDA2050

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  złowrogi_boncur
  Level 27  
  Offline 
  złowrogi_boncur wrote 940 posts with rating 321, helped 84 times. Live in city Myszków. Been with us since 2015 year.
 • Bosch
 • #2
  osiniak75
  Level 34  
  Jak na Paździocha to bardzo udana konstrukcja, taka w stylu skandynawskim. Chwała za ekologiczne materiały i wykorzystanie elementów z odzysku. Dla mnie bomba.
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kupa połączeń sygnałowych bez żadnego ekranu, dużo za dużo kabli - przedwzmacniacz z korekcja i regulacją wzmocnienia można było zaprojektować jako jedna płytka (czyli na niej umieścić potencjometry).
  Radiator w "martwym" miejscu - co z tego, ze nad nim jest kratka, jeśłi nie ma pod nim? Sklejka cz inne drewno w roli obudowy...z jednej strony łatwo zmontować, ale z drugiej trudniej osiągnąć jakąś estetykę - w tym wypadku to aż nadto widać.
  Zasilacze impulsowe w połączeniu z układami stosunkowo o dużej czułości - prośni się o zakłócenia - jak z nimi u Ciebie? No i zamiast dwóch przekaźników mogłeś dać jeden podwójny. Mniejszy potrzebny prąd do sterowania. Jak jest mocowany radiator?
 • Bosch
 • #4
  yogi009
  Level 43  
  Oniemiałem :-) Kolega Autor słyszał coś o potrzebie ekranowania takich układów? Można to było zrobić w środku, skoro jako materiał "dekoracyjny" została wybrana sklejka. No i to wykonanie... zaryzykuję twierdzenie, że gdyby fachowiec tak ułożył parkiet, wyleciałby z roboty...
 • #5
  złowrogi_boncur
  Level 27  
  A tam czepiacie sie nie jest źle, kable sygnałowe wykorzystałem jako kabel słuchawkowy, z tym ekranowaniem to bym nie szalał bo koncentryka to sie chyba nie stosuje w takich konstrukcjach, wszystko robione z tego co miałem także może i szału nie ma ale elektronikiem nie jestem, co do przedwzmacniacza zgadzam się mogło być wszystko na jednej płytce ale iznałem że wrazie problemów z uruchomieniem łatwiej będzie mi znaleźć usterke na płytce dlatego podzieliłem na 3 płytki i słusznie bo walnąłem buraka podczas lutowania elementów. To jest dobra konstrukcja amatorska także bez przesady :) zasilanie 2x15 pozwala na brak stabilizatorów dla przedwzmacniacza, a przekaźniki oczywiście z alarmu samochodowego wylutowane;)
 • #7
  diquan
  Level 20  
  Wg mnie w obudowę można było włożyć więcej pracy. Spasować to wszystko ładnie. Wyszlifować, zabejcować na jakiś ciemny kolor i na koniec polakierować. Zamiast kartek papieru można było przenieść napisy i skale tonerem np. za pomocą wikolu. Poza tym, że ma to grać, mogło by jeszcze ładnie wyglądać. Środka nie oglądasz na co dzień, a obudowę już tak.
 • #8
  zworys
  Level 39  
  Kolego nie doczytałeś że są typowe kable ekranowane do zastosowań w akustyce? Występują także jako typowe montażowe. Kabel ekranowany to nie tylko koncentryk, choć są i bardzo cienkie koncentryki. Posłuchaj rady kolegów i umieść w pudełkach z cienkiej blachy wszystkie układy napięciowe. Podełka połacz z masą w jednym punkcie.

  Te wszystkie uwagi to nie napad na Ciebie tylko praktyczne rady ludzi którzy niejedną taką konstrukcję mają za sobą i wiedzą z czym przyszło im walczyć.
 • #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  złowrogi_boncur wrote:
  kable sygnałowe wykorzystałem jako kabel słuchawkowy
  Sygnał "słuchawkowy" jest znacznie bardziej odporny na zakłócenia elektromagnetyczne. Sygnał jako taki (czyli pomiędzy płytką przedwzmacniacza, a potencjometrami czy między przedwzmacniaczem a końcówką mocy już bardziej jest podatny - a że przetwornice sieją zakłóceniami (nie tylko poprzez powietrze, ale i przez zasilanie) nie jest żadną tajemnicą.
  złowrogi_boncur wrote:
  koncentryka to sie chyba nie stosuje w takich konstrukcjach
  Koncentryka nie, to kabel do wysokich częstotliwości - antenowy na przykład. Sygnałowe kable (jak Kolega wyżej napisał) są inne - i są w różnych wykonaniach. Od cienkich - montażowych, aż do grubych, elastycznych dla odbiorników "przenośnych" czy łączenia zewnętrznego - np. źródła sygnału (np. MP3, CD, magnetofonu, tunera...) do wzmacniacza. Jedno jest wspólne w tych kablach - ekran.
  złowrogi_boncur wrote:
  mogło być wszystko na jednej płytce ale iznałem że wrazie problemów z uruchomieniem łatwiej będzie mi znaleźć usterke na płytce dlatego podzieliłem na 3 płytki
  No nie wiem... Moim zdaniem łatwej jest mieć wszystko na jednej płytce - przypuśćmy, że coś się uszkodzi - żeby znaleźć usterkę należy mieć dostęp do ścieżek (pomiary), a więc trzeba płytkę wymontować - łatwiej chyba wymontować jedną większą niż mniejszą która "wisi" na przewodach do pozostałych?
  złowrogi_boncur wrote:
  To jest dobra konstrukcja amatorska także bez przesady

  Czy konstrukcja "amatorska" nie może być wykonana w zgodzie ze sztuką? Porządnie i schludnie?
  Większość konstrukcji Hand Made może być dopracowana, może być zrobiona poprawnie (wystarczy przejrzeć ten dział) - to nie boli, a daje znacznie lepszy efekt - i to nie tylko wizualny.
  Grać - gra. Fajnie, teraz czas pomyśleć nad wyglądem - jak kolejny Kolega napisał -
  diquan wrote:
  Środka nie oglądasz na co dzień, a obudowę już tak.
  - Chyba przyjemniej się patrzy na elegancko wykonany przedmiot niż poklejony taśmą? Na wzmacniacz z elegancką płytą czołową, z opisami, i bez zadziorów czy szpar, niż na (wybacz...) pudło po butach po kilkuletnim przebiegu?
  I żeby nie było:
  Nie jest moim celem w tym poście, ani żadnym innym, by wytykać ZŁOŚLIWIE błędy, czy upokarzać Autora - tu, jak w każdym temacie , (a w szczególności w dziale DiY) chodzi o naukę jaka z komentarzy wynika - wskazanie potencjalnych możliwości poprawy - jakości, brzmienia, wyglądu.
  Co do samej obudowy - jest (widziałem na forum) temat (a nawet kilka) w których Autor pokazuje i opisuje kilka domowych sposobów na wykończenie czy wykonanie opisów. Poszukaj, poczytaj, pooglądaj obrazki - i przy okazji kolejnej konstrukcji (czego Ci życzę, bo sam wiem jak miło jest posłuchać własnoręcznie wykonanego wzmacniacza czy innego urządzenia) wykorzystaj te rady.
 • #10
  yogi009
  Level 43  
  398216 Usunięty wrote:
  kable sygnałowe wykorzystałem jako kabel słuchawkowy


  Czy to zdanie nie jest napisane odwrotnie?

  Co do budowy w modułach lub na jednej PCB... Pierwszy egzemplarz (lub wersję) można budować w formie kilku modułów, ale potem (po zebraniu doświadczeń) wykonałbym docelową jedną płytkę. Odpadają przewody, kilka miejsc połączeń, słowem elementy, na których chętnie goszczą zakłócenia.
 • #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  yogi009 wrote:
  398216 Usunięty napisał:
  kable sygnałowe wykorzystałem jako kabel słuchawkowy


  Czy to zdanie nie jest napisane odwrotnie?

  To pytanie do Autora wątku.
  złowrogi_boncur wrote:
  kable sygnałowe wykorzystałem jako kabel słuchawkowy
 • #12
  vodiczka
  Level 43  
  złowrogi_boncur wrote:
  A tam czepiacie sie nie jest źle,
  Może wrażenia odsłuchowe nie są złe, natomiast moje wrażenia wzrokowe, szczególnie po obejrzeniu płyty czołowej, kwalifikują ten wzmacniacz jako wyrób DIYpodobny. :)
 • #13
  nokiusz2
  Level 9  
  Sądzę,że dużo lepszy efekt wizualny byś uzyskał stosując gotową plastikową obudowę za kilkanaście złotych. Oceniam konstrukcję na trójkę, nawet wykonaną przez nie-elektronika. Mechanikę oceniam na jedynkę. Sklejka na płytę czołową to zły pomysł.
 • #14
  vodiczka
  Level 43  
  nokiusz2 wrote:
  Sklejka na płytę czołową to zły pomysł.
  Dlaczego? Diabeł tkwi w szczegółach. :cry:
  Zdecydowanie zły był gatunek sklejki (jeżeli nie miał zamiaru oklejać jej np. fornirem) wybrany przez twórcę wzmaniacza + aż nadto widoczne ubytki powierzchni w okolicy potencjometru siły głosu.
 • #15
  złowrogi_boncur
  Level 27  
  Wiecie panowie wszystko jest do zrobienia jeśli chodzi o estetykę, możliwości jest dużo na zrobienie obudowy ale taka obudowa dla mnie wystarczy, co do ekranowanych przewodów to następnym razem jakieś zastosuje a obudowe lepiej było by z blachy zrobić.
 • #16
  czareqpl
  Level 31  
  Polecam autorowi używać narzędzia "Wycinanie" w Windows zamiast robić zdjęcia monitora aby przekazać schemat... Można też użyć pdf creator aby wyeksportować schemat do pliku pdf...
 • #17
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @złowrogi_boncur ,, prowizoryczne rozwiązania podczas napraw pojazdów", oraz konstruowania wzmacniaczy . Dobrze, że Avatar nie ukrywa preferencji Autora. Za to wlaśnie dałem PLUS - za szczerość :D
 • #18
  Bieda z nędzą
  Level 34  
  złowrogi_boncur wrote:
  Nie będę rozpisywał się nadmiernie, oceniajcie sami, co o tym sądzicie. ;)

  Jak dla mnie bajera. Po prostu szał. Sądzę, że gdyby miał logo jakiejś znanej marki cena tego wzmacniacza była by poza zasięgiem finansowych osób z pierwszej dziesiątki listy najbogatszych Polaków.
 • #19
  Jawi_P
  Level 35  
  złowrogi_boncur wrote:
  Wiecie panowie wszystko jest do zrobienia jeśli chodzi o estetykę, możliwości jest dużo na zrobienie obudowy ale taka obudowa dla mnie wystarczy, co do ekranowanych przewodów to następnym razem jakieś zastosuje a obudowe lepiej było by z blachy zrobić.

  Nie przejmuj się. Czepiają się.
  Spoko sprzęcik, do salonu jak znalazł.
  A podpis pod avatarem fajnie, że oddaje ducha chwili. Dla tego sprzętu przynajmniej.
 • #20
  vodiczka
  Level 43  
  Bieda z nędzą wrote:
  Sądzę, że gdyby miał logo jakiejś znanej marki...
  Może wystarczy logo elektrody?
 • #21
  arekopo
  Level 14  
  osiniak75 wrote:
  Jak na Paździocha to bardzo udana konstrukcja, taka w stylu skandynawskim. Chwała za ekologiczne materiały i wykorzystanie elementów z odzysku. Dla mnie bomba.

  hahaha bardzo dobre określenie :) ale to sklejka a nie pażdziocha :), konstruktor mógł trochę bardziej się postarać o wygląd :) ale jest ok