Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADF4351 - Synteza PLL-podłączenie

hawker1 26 Sty 2018 19:55 1458 6
  • #1 26 Sty 2018 19:55
    hawker1
    Poziom 11  

Witam serdecznie Elektrodowiczów
    Na wstępie zaznaczam, że z dziedziny radiotechniki jestem słaby, co pewnie za chwilę udowodnię w poniższym opisie problemu. Proszę jednak o wyrozumiałość.
    Kombinowałem, szukałem ale bez większych rezultatów, toteż zwracam się o poradę do Was. Posiadam płytkę syntezy PLL opartej o układ ADF4351, którą zakupiłem aby zastosować ją jako generator do układu odbiorczego radiostacji szybowcowej RS6101. Udało mi się zaprogramować żądaną częstotliwość (109,75Mhz= częstotliwość odbioracza -10,7 Mhz), lecz niestety po podaniu wygenerowanego sygnału do odbiornika nie jestem w stanie odebrać depeszy ATIS z Okęcia (120,450MHz).

A teraz dokładniej:

Układ syntezy ADF4351 programuję z użyciem arduino na częstotliwość 109,75 Mhz zgodnie z rejestrami przedstawionymi na poniższym obrazie. Jest to zrzut ekranu z programu dostarczonego przez producenta służacego programowaniu układu.
    Synteza generuje zadaną częstotliwość, niestety nie mam oscyloskopu, ale sprawdziłem to układem RTL SDR. wiem, że może nie jest to dokładne, lecz zaznaczam, że układ SDR posiada skompensowane przesunięcie częstotliwości PPM.

Syntezę podłączam w następujący sposób: Fabryczny generator częstotliwości odbiornika zostaje odłączony poprzez odłączenie od niego przewodu sygnałowego PH. Masa wciąż zostaje podłączona. Do przewodu sygnałowego podłączony zostaje sygnał generatora ADF4351 a masy obu układów zostają połączone.

W programie SDR zauważyłem, że sygnał fabrycznego generatora jest znacznie silniejszy, niż sygnał z generatora ADF. Pomyślałem, że w ramach testu podłączę układ ADF zamiast rezonatora kwarcowego (po uprzednim zaprogramowaniu odpowiedniej częstotliwości) i wykorzystam fabryczny generator czestotliwosci który wzmocni sygnał, mam jednak związane z tym poważne wątpliwości. Sprawdziłem miernikiem napięcie na rezonatorze kwarcowym, który był w danym momencie dostrojony i wynosiło ono ponad 5V. Chciałbym uniknąć możlwości uszkodzenia ukłądu generatora ADF4351, stąd moje pytanie w jaki sposób to podłączyć aby nie uszkodzić?

datasheet od ADF 4351: http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ADF4351.pdf

Dziękuję za wszelkie sugestie, pozdrawiam!

0 6
  • #2 27 Sty 2018 13:06
    AdamC
    Poziom 22  

O ile mnie pamięć nie myli to w tej radiostacji częstotliwość kwarcy fo= f-10,7/2.
    Zatem taką częstotliwość trzeba podać włączając generator na ADFxxxx za generatorem kwarcowym RS6101.
    Poziom sygnału powinien być podany w instrukcji serwisowej, lub zmierzyć i porównać.
    Za ADFxxxx wskazane jest zastosowanie filtra i ewentualnego stopnia wzmacniającego do wymaganego poziomu.

Zamieść schemat RS6101 to łatwiej będzie dyskutować.

0
  • #3 27 Sty 2018 15:45
    hawker1
    Poziom 11  

W załączonym obrazku w pierwszym poście jest schemat generatora kanałowego z zaznaczonym poziomem sygnału 0.1-0.8v. Poza tym również na załączonym w pierwszym poście fragmencie instrukcji widać, że częstotliwości wyjściowe z generatora kwarcowego zawierają się w zakresie 107,3-125,3 Mhz. Generator zatem zawiera "powielacz" który podwaja częstotliwość rezonatora kwarcowego. Zatem sądzę, że pomijając fabryczny generator częstotliwości należy podać sygnał wwymienionym wcześniej zakresie, czyli niepodzielony, 109,75 MHz. szczegóły swojego myślenia załączam na poniższym rysunku. Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu jeżeli źle myślę.

0
  • #4 27 Sty 2018 21:37
    AdamC
    Poziom 22  

Być może masz rację, tyle że z umieszczonego rysunku rozmieszczenia elementów niewiele można wywnioskować.
    Zamieść schemat ideowy tego modułu.

Z podanego przez Ciebie opisu , wynika ze sygnał trzeba podąć na bazę Y1 lub Y11,
    w zależności rx ,tx.

0
  • #6 21 Lut 2018 17:24
    hawker1
    Poziom 11  

Podbijam..
    Czy możecie doradzić jak podłącza się syntezę w miejsce kwarcu?
    Gdzieś doczytałem, że generator kwarcowy trzeba przerobić na generator VCO, ale moja synteza ma juz w sobie VCO...

0
  • #7 25 Lut 2018 01:45
    Hektar Zahler
    Poziom 28  

A gdzie tam. Kwarcowy jak każdy generator sam sobie wzmacniaczem jest. Wystarczy tylko właściwie wysterować ten XCO i sygnał leci jak w oryginale. Warunkiem jedynie sprawdzić ile dB ma tranzystor w nim - czy nie ma mało. Oszacuj więc różnicę w sygnale, aby zrekompensować te brakujące minus dB. Normalnie 600 odsłon strony i nikt tego nie wie.

0