Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASCOM adxl 335 odczyt napięcia i zamian na stopnie

tomaszdko 27 Sty 2018 11:39 585 13
  • #1 27 Sty 2018 11:39
    tomaszdko
    Poziom 7  

Witam

Panowie potrzeba mi wzorów na przeliczenie odczytanych wartości ADC na wartości kąta w stopniach przez czujnik ADXL335 .

0 13
  • #2 27 Sty 2018 20:01
    rabbit2
    Poziom 19  

Jeśli nie potrzebujesz super dokładności to ja bym spróbował tak . Ustaw czujnik na płaskiej powierzchni 0 stopni , odczytaj wartość ADC w tej pozycji . Później przestaw w tej samej osi czujnik o 90 stopni i odczytaj wartość ADC . Jeśli napięcia na wyjściu idą liniowo to dzieląc różnice wartości ADC przy 0 ' i 90' przez 90 będziesz miał wzrost ADC na każdym 1 stopniu . Nie znam tego czujnika ale ja bym tak spróbował . Pewnie w podobny sposób będziesz musiał go programowo kalibrować .

0
  • #3 28 Sty 2018 02:30
    tomaszdko
    Poziom 7  

niestety nie idą liniowo , mam tez akcelerometr adxl 345 na szynie i2c i to samo...szukałem pod bascoma ale trudno coś dorwać by zamieniało na kąty w stopniach ... widziałem dużo przykładów w C ale nie znam C i nie chce ...chyba że by ktoś przetłumaczył , bo te nawiasy mnie rozwalają.

0
  • #4 28 Sty 2018 10:07
    mpier
    Poziom 16  

Hej, ja też nie znam C (Bascoma i adxl335 też nie), ale rozwiązania poszukałbym w podręczniku do matematyki (trygonometria). Stawiam na gimnazjum, ale mogę się mylić. Ostateczne Google i dokumentacja układu.

1
  • #6 28 Sty 2018 13:01
    JacekCz
    Poziom 36  

mpier napisał:
    Hej, ja też nie znam C (Bascoma i adxl335 też nie), ale rozwiązania poszukałbym w podręczniku do matematyki (trygonometria). Stawiam na gimnazjum, ale mogę się mylić. Ostateczne Google i dokumentacja układu.

Dokładnie: matematyka trygonometria i fizyka równoległobok sił. Zadanie brzmi: przyrząd odczytuje po swoich osiach przyśpieszenia -0,32g,0,7g i 0,8g.
    Jak jego osie się mają do pionu grawitacyjnego.

0
  • #7 28 Sty 2018 13:04
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 28 Sty 2018 13:16
    JacekCz
    Poziom 36  

AnicoZ napisał:
    Porady fajne, kątomierze na zawiasach, trygonometria a kto przejrzał notę accelerometeru? Pewnie nikt, to by takich odpowiedzi nie było. W nocie nawet są obrazki. Zależnie od tego, jakie położenie jest uznane za zerowe i jaka oś przyjmiemy 0stopni to 0..1G. Przyjmijmy 0G. 90stopni to 1G (lub-1G), 45stopni 0,5G (lub -0,5G). Zwykłe równanie rozwiązuje problem.

Przejrzałem. Cały czas w nocie mowa o trzech wymiarach.
    Pytający nie zadał sobie tylu trudu, aby określić swój problem, czy jest 2- czy 3-wymiarowy

0
  • #9 28 Sty 2018 13:18
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 28 Sty 2018 13:29
    JacekCz
    Poziom 36  

AnicoZ napisał:
    ... 45stopni 0,5G (lub -0,5G). Zwykłe równanie rozwiązuje problem.

45 stopni to nie 0,5g. I zalezy co uważasz za "zwykłe" równanie, w tym wypadku zwykłe to trygonometryczne.

Jak dojdzie 3ci wymiar, to czyste 1g czy 0g rzadko zobaczysz.

Tę jednostkę pisze się małą literą.

0
  • #12 28 Sty 2018 15:10
    JacekCz
    Poziom 36  

rabbit2 napisał:

tutaj ktoś już coś takiego próbował tyle ze 345 . i nie w bascomie , ale może coś pomoże .

Jak ktoś przeczyta tę stronę, to tam jest tylko określenie g, skalowanie na '1'. Nie ma nawet próby przejścia z wektora przyspieszeń na kąt.

M A T E M A T Y K A w dowolnym języku.
    (Niestety nie uprawiam jej tyle co kiedyś, ani nie mam żadnego związku z projektem, aby dość ciężko popracować nad przypomnieniem sobie)

Google daje dość dużo wyników na kwerendę np "równanie akcelerometru" Pierwszy (nie oceniam wartości, ale wydaje się na temat):
    http://www.par.pl/2008/files/7-8-08_artykul3p.pdf

0
  • #13 08 Lut 2018 11:49
    tomaszdko
    Poziom 7  

Panowie trygonometrię to miałem ponad 20 lat temu i niewiele pamiętam ale znalazłem strone o akcelerometrze i żyroskopie [url=]http://www.instructables.com/id/Accelerometer-Gyro-Tutorial/[/url] .
    Wedle tej stony udało mi się na podstawie odczytanych z ADC przeliczyć na "g"

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ładnie pokazuje "g0 g1 -g1" , czy może mi ktoś podpowiedzieć co dalej , zaznaczam trygonometrie to miałem dawno ...Jak przeliczyć z "g" na stopnie

0
  • #14 12 Lut 2018 19:02
    mpier
    Poziom 16  

Napisz o jakie kąty Ci chodzi, albo co chcesz osiągnąć. Udało Ci się odczytać dane z akcelerometru? Powtórka trygonometrii (podstawy) zajmie Ci z 10 minut. Określenie kąta odchylenia dowolnej osi od pionu będzie po tych 10 minutach raczej banalne. Wykorzystanie dwóch osi też pewnie Ci wyjdzie. W linku który podałeś też coś o tym jest.

0