Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX do silnika wycieraczek

snilmerg 27 Sty 2018 11:40 453 7
  • #1 27 Sty 2018 11:40
    snilmerg
    Poziom 12  

Witam,

potrzebuję jednostki napędowej do mieszadła do zbiornika 100 litrów. W tym celu kupiłem silnik 1633ZDR-100W 12V prawy, którego dane i schemat znajdują się tutaj:
    http://www.magmapolska.pl/silnik-szczotkowy-dc/
    proszę aby wybrać silnik 1633, tam wszystko się znajduje.
    Dodatkowo kupiłem zasilacz atx 450W co by mocy nie zabrakło i pracował stabilnie, który ma wyprowadzone 12V przy prądzie 18A - wolałem trochę większe natężenie niż 10, bo naczytałem się, że silniki wycieraczek przy starcie lubią łyknąć do 15A. Podłączam do silnik do 20pinowego złącza, oczywiście zwarłem zielony i masę, by zasilacz pracował bez płyty głównej, po podłączeniu czarnego kabla z silnika do czarnego czyli masy 20 pin oraz zółtego kabla z 20pin (czyli 12V/18A) do kabla białego na silniku (kabel od drugiego biegu, szybkich obrotów) niemiła niespodzianka: zasilacz atx wyłącza się, pewnie ma jakiś bezpiecznik. I tak w kółko. Próbowałem podpiąć biały z silnika pod inne napięcia z ATX i o dziwo działa, przy 5V chodzi bardzo powoli, przy 12V /1.2A chodzi już normalnie tj. ok 30obr/min. Nadmienię, że całość testów była prowadzona bez obciążenia stąd teraz pytanie:
    Wg. danych katalogowych to normalna reakcja, gdyż silnik bez obciążenia powinien być zasilany prądem właśnie 1-2A, czyli spokojnie po podłączeniu silnika do mieszadła będę mógł podłączyć zasilanie do 12V/18A? I czy jest jakaś możliwość inna, żeby obciążyć silnik na szybko?

z góry dziękuję
    Maciej

0 7
  • #3 27 Sty 2018 12:27
    piterek-23
    Poziom 32  

Aby korzystać z napięcia 12V w ATX trzeba dać obciążenie na 5V np. rezystor

0
  • #4 27 Sty 2018 17:24
    snilmerg
    Poziom 12  

DriverMSG napisał:
    snilmerg napisał:
    Dodatkowo kupiłem zasilacz atx 450W
    Jaki konkretnie? Zasilacze ATX mają wiele zabezpieczeń, bywają modele które nie pracują bez obciążenia pozostałych linii zasilania.

Zasilacz ATX do silnika wycieraczek

Taki zasilacz kupiłem. Odpowiednie obciążenie na 5V to znaczy jakie? I na które 5V?

0
  • #5 27 Sty 2018 18:39
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

snilmerg napisał:
    Taki zasilacz kupiłem.
    Obawiam się, że nie ma on nawet połowy deklarowanej mocy - to (już wiekowy) nieudany model urządzenia zasilaczopodobnego.
    snilmerg napisał:
    Odpowiednie obciążenie na 5V to znaczy jakie? I na które 5V?
    To bez znaczenia która, bo i tak zasilacz ma tylko jedną linię +5V.

Obawiam się, że musisz kupić coś solidniejszego.

0
  • #6 27 Sty 2018 18:57
    snilmerg
    Poziom 12  

DriverMSG napisał:
    snilmerg napisał:
    Taki zasilacz kupiłem.
    Obawiam się, że nie ma on nawet połowy deklarowanej mocy - to (już wiekowy) nieudany model urządzenia zasilaczopodobnego.
    snilmerg napisał:
    To bez znaczenia która, bo i tak zasilacz ma tylko jedną linię +5V.

Obawiam się, że musisz kupić coś solidniejszego.

Deklarowana moc na linii 12V to 216W. Mi z tego jest potrzebne raptem 100W, Więc mam cichą nadzieję, że jednak da radę, a przynajmniej spróbuję. Czyli podpiąć linię +5V pod rezystor i dalej do GND, tak? Jaki rezystor powinien być odpowiedni? :P

0
  • #7 27 Sty 2018 19:00
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Wątpię, by ten zasilacz miał zabezpieczenie, ale do testów podłącz sobie dowolną żaróweczkę 6V.

Sprawdź też, podpinając pod linię 12V kilka żarówek samochodowych - można łatwo sprawdzić przy jakim obciążeniu zasilacz się wyłącza.

0
  • #8 27 Sty 2018 19:07
    piterek-23
    Poziom 32  

snilmerg napisał:

W zasilaczu masz jedną linię 5V.
    Jako sztuczne obciążenie daj dwa rezystory 10Ω/5W. Rezystory połącz ze sobą równolegle i do czerwono-czarnej pary przewodów.

0
  Szukaj w 5mln produktów