Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka spawarki inwertorowej Ripper

noel200 27 Sty 2018 17:07 1545 30
  • #1 27 Sty 2018 17:07
    noel200
    Poziom 23  

Witajcie.
    Posiadam taką spawarkę:
    Przeróbka spawarki inwertorowej Ripper
    Spawa. Działa, ale rozpoczęcie spawania jest dość ciężkie. Skleja elektrodę.
    Nie rozbierałem jej jeszcze, ale podejrzewam, że jako jeden z najtańszych chińczyków schemat będzie dość standardowy.
    Czy można gdzieś w środku przerobić ją, żeby ten system nazwany "Hot start" działał lepiej? Żeby się łatwiej rozpoczynało spawanie? Dolutować jakiś większy kondensator czy coś?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 29
  • #2 27 Sty 2018 21:30
    stasiekb100
    Poziom 22  

Dołożyć dławik. Tanie wersje na igbt są uproszczone do oporu.

0
  • #3 27 Sty 2018 21:42
    noel200
    Poziom 23  

Aha. To postaram się w następnym tygodniu zdjąć obudowę i zobaczyć co tam siedzi i może coś się wykombinuje.
    Dzięki za odpowiedź.

0
  • #4 08 Lut 2018 19:19
    noel200
    Poziom 23  

Dopiero dziś miałem chwilę, żeby zdjąć obudowę i fotki zrobić.
    Przeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej Ripper

Nie jestem pewien, ale wygląda, że na wyjściu jest ten byczy dławik.
    Co w takiej sytuacji? Da się coś może "podregulować"?

0
  • #5 08 Lut 2018 20:54
    stasiekb100
    Poziom 22  

To jest transformator, ja dławika nie widzę.

0
  • #6 08 Lut 2018 21:02
    noel200
    Poziom 23  

Aha, w takim razie jakie parametry powinien mieć ten dławik i gdzie go podłaczyć?

0
  • #7 10 Lut 2018 13:07
    noel200
    Poziom 23  

Koledzy 12uH na 180A będzie dobry?
    Pomoże to zajarzać łuk?

0
  • #8 10 Lut 2018 13:48
    SQ5AZP
    Poziom 26  

W spawarkach Kemppi stosuje się dławiki wyjściowe (małe inwertery MMA) o indukcyjności 12-18 µH nawijane płaskownikiem 2x10 Cu lub drutem okrągłym emaliowanym średnicy 5 mm. Generalnie, zadaniem tego dławika jest ograniczenie prądu zwarcia do bezpiecznego poziomu (aż zadziała sprzężenie zwrotne układu PWM)
    jak i ułatwianie zapłonu łuku po oderwaniu elektrody. Indukcyjność powinna być możliwie mała, aby nadmiernie nie tłumic prądu spawania w normalnej pracy.
    Indukcyjność dławika dobiera się w zależności od częstotliwości komutacji układu PWM inwertera.

0
  • #9 10 Lut 2018 14:11
    noel200
    Poziom 23  

Częstotliwość komutacji pwm invertera... Taaa.... A jak to zmierzyć? Na bazie tranzystorów tych sterujących transformatorem?

0
  • Pomocny post
    #10 10 Lut 2018 14:22
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Można i tak. Pomiar wykonać pomiędzy elektrodami G-E tranzystora.
    Ale bezpieczniej przed transformatorem sterującym na wyjściach generatora PWM. Pomiaru dokonujemy pomiędzy wyjściem IC a masą. Można zmierzyć zegar układu PWM i dla układu półmostkowego lub mostkowego podzielić przez 2. (dokumentację IC znajdziesz w necie)
    Jednak jeżeli dławik jaki posiadasz jest typu powietrznego - to 12 mikrohenrów - będzie w sam raz.

0
  • #11 10 Lut 2018 14:27
    noel200
    Poziom 23  

Mam oscyloskop to spróbuję zmierzyć.
    I jak w zależności od częstotliwości dobrać dławik?

0
  • Pomocny post
    #12 10 Lut 2018 14:41
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Jeżeli będzie w granicach 70kHz to ten Twój będzie ok (wartość taka sama jak w Minarc 150) Jeżeli będzie znacząco mniejsza - wówczas dławik powinien mieć indukcyjność w granicach 18mikrohenrów. Ważna jest tu również przekładnia transformatora.
    proponuję po prostu - założyć dławik i sprawdzić empirycznie.
    Jeżeli spawanie będzie przebiegać normalnie i efekty (jakość) uzyskanej spoiny będą zgodne z nastawami prądu roboczego - zamontować gada do wewnątrz i pogratulować sobie sukcesu.

1
  • #13 10 Lut 2018 14:47
    noel200
    Poziom 23  

Dzięki, dam znać co mi się zmierzyło.

0
  • Pomocny post
    #15 11 Lut 2018 15:01
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Można dać dławik jako drut na żółtym rdzeniu typu np. RTP 77.2x49x25.4 jest to duży rdzeń na dławiki 6-10 zwojów drutu. Albo jak ktoś ma rdzenie typu E, np. E55, E65, E70to można użyć wkładając przekładki z materiału izolacyjnego o grubości odpowiednio jakieś 8, 10, 12 mm między boczne kolumny rdzenia. Na tych rdzeniach nawinąć tyle zwojów drutu o odpowiednim przekroju ile się da. Np. drutem 15xΦ1.2mm lub np 60xΦ0.6mm. Dławiki można chyba łączyć szeregowo. Przypuszczam że zwiększy to indukycjność. Do tego można dać kondensator za dławikiem 1000uF/100-200V. Powinno dać to dać łatwe zajarzanie łuku. Jeżeli dławik będzie chłodzony wentylatorem to można zmniejszyć przekroje drutu dwukrotnie i zwiększyć szczeliny powietrzne 1.5 raza w związku ze wzrostem indukcyjności.

0
  • #16 11 Lut 2018 15:17
    noel200
    Poziom 23  

robson132 napisał:
    Problemem jest tutaj zbyt niskie napięcie jałowe około 9V które trzeba podwyższyć.

Ja u siebie nie sprawdzałem jakie jest napięcie na wyjściu. Na obudowie jest napisabe 60v.
    A jak dodałeś te 200mV?

Dodano po 1 [minuty]:

Kolego Łukasz dzięki za odpowiedź. Zobaczę najpierw jakie mam napięcie, a później dołożę kondensatory, bo to akurat mam. I będe się za rdzeniem rozglądać.

0
  • Pomocny post
    #17 11 Lut 2018 17:32
    SQ5AZP
    Poziom 26  

W większości układów stosowane są dławiki powietrzne. mają tę zaletę, że nie ulegają nasyceniu. Nie polecam dławika na rdzeniu pierścieniowym ,,żółtym'' - są przeznaczone do pracy w przedziale częstotliwości do 50-60 kHz. Przy tych prądach lepiej sprawdzają się pierścienie zielono-niebieskie (drobniejszy proszek użyty w procesie produkcji). Pomimo dużej wartości indukcji w rdzeniu - również mogą wpaść w nasycenie
    Dlatego będę namawiał na stosowanie dławików powietrznych.
    A zmiany pojemności wyjściowych w inwerterze sobie odpuść.
    Aby poprawić zapłon należy zastosować 1-3szt. kondensatorów 3,3 µF/250V i warystor średnicy 20 mm na napięcie 200V (wszystko połączone równolegle do zacisków wejściowych). Jeżeli użyjemy zbyt w wielkiej pojemności - układ może ,,zgłupieć'' i dojdzie do awarii.

0
  • #18 11 Lut 2018 17:53
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Używam dławik na żółtym rdzeniu RTP 77.2x49x25.4 z siedmioma zwojami drutu przy prądach przekraczających 150A + 3 kondensatory 470uF/200V połączone równolegle. Działa to bardzo dobrze. Te spawarki typu Ripper przypuszczam że pracują przy częstotliwości 40kHz. Być może niebieski kolor jest lepszy ale pomyślałem że skoro żółte pracują w zasilaczach komputerowych to dlaczego miałyby nie pracować w moim urządzeniu. No i pracuję. Jak dacie 3.3uF to nie wiem co to Wam da? Co najwyżej moim zdaniem jak dławik się nasyci to przy dużych pojemnościach popali tranzystory mocy. Dlatego przy budowie dławika lepiej zaczynać od większych szczelin powietrznych i poźniej ewentualnie je zmniejszać. Jeżeli chodzi o duży rdzeń RTP 77.2x49x25.4 z materiału 26 to przy 9 zwojach z tego co ja wyliczyłem dławik ma 10.16uH i powinien wytrzymać 440A prądu maksymalnego. 170A wartości skutecznej wytrzymuje spokojnie przy siedmiu zwojach. Więcej póki co nie próbowałem.

0
  • #19 11 Lut 2018 18:02
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Czas odpowiedzi pętli sprzężenia prądowego.
    Jest on dobrany do istniejącego układu (brak pojemności wyjściowych)

0
  • #20 11 Lut 2018 18:36
    Łukasz.K
    Poziom 21  

No ok, to przerabiajcie jak uważacie, rzeczywiście duże kondensatory na wyjściu mogą spowodować koszty wymiany tranzystorów mocy na nowe.

Dodano po 22 [minuty]:

przy braku kondensatorów wyjściowych można sobie nawijać 10 zwojów i więcej oraz zmniejszać szczelinę powietrzną eksperymentalnie w dławikach typu E gdyż raczej w niczym to nie przeszkadza. Da to efekt pięknego łuku zapalającego się przy odrywaniu elektrody od metalu :).

0
  • #21 11 Lut 2018 19:04
    noel200
    Poziom 23  

Teraz mnie nastraszyliście i boję síę cokolwiek robić. Nie uśmiecha mi się kupować następnej spawarki, bo 500 zł kosztowała, a na tego typu urządzeniach znam się jak świnia na gwiazdach.
    Kondensatory na wysokie napięcie mam jakieś to mógłbym sprawdzíć, a dławik muszę kupić, albo zrobić. No i testy z dławikiem to droższa opcja niż kondensatory.

0
  • #23 12 Lut 2018 21:17
    noel200
    Poziom 23  

Dziś zdążyłem tylko sprawdzić jakie napięcie jest na wyjściu spawarki w stanie jałowym. Prawie 80V!
    Za dużo?

0
  • #25 12 Lut 2018 22:16
    noel200
    Poziom 23  

Czyli dodatkowe napięcie trzeba podać?
    Opisz kolego dokładnie jak tu to u siebie zrobiłeś.

0
  • #26 13 Lut 2018 19:12
    noel200
    Poziom 23  

Dziś do wyjściowych terminali spawawarki podłączyłem kondensator elektrolityczny 33uF/450V.
    Najpierw przy pierwszej próbie spawania zamknęlo obwód przez metalową obudowę kondensatora. A jak podłączyłem go lepiej to po pierwszym dotknięciu elektrody też spawarka przestała jakby spawać. Jakby łuku nie miała siły zrobić. Tak samo jak za pierwszym razem, gdy zamknęło obwód przez obudowę kondensatora i stopiło jego nóżkę. Kondensator sprawdziłem i jest ok.
    Odłączyłem go. Trochę pospawałem. W sumie to nie jest źle z tą spawarką. Ale moje umiejętjości spawania są tragiczne.Przeróbka spawarki inwertorowej RipperPrzeróbka spawarki inwertorowej Ripper

0
  • #27 13 Lut 2018 20:27
    robson132
    Poziom 20  

Skoro kolega ma 80V to jest ok. Moja jeśli już uda się zapalić łuk to spawa bardzo fajnie. Więc u kolegi chyba problemem jest nieumiejętność spawania niż wadliwa spawarka, można sąsiada spróbować niech spróbuje ;)

0
  • #28 13 Lut 2018 21:29
    noel200
    Poziom 23  

Zamówiłem jakieś inne elektrody. I cieńsze. Mam 3,2 i 2,5, a zamówiłem 2 i 1,6, bo mam do pospawania cienkie elementy.
    Elektrody oczywiście rutylowe. Spróbuję jeszcze je wygrzać w piekarniku, bo poleżały trochę w garażu i ogniska korozji się pojawiły co oznacza wilgoć.
    A sąsiadów pytałem. Żaden nie umie spawać. Kiedyś spawałem starą transformatorową spawarką ojca. I to w dodatku coś tam uszkodzone w środku było i szło mi całkiem nieźle. Zauważyłem jednak, że invertorem się spawa inaczej niż transformatorową. Tamtą można było elektrodą :ciągnąć" po detalu. Elektroda mogła dotykać elementu spawanego. W tej spawarce invertorowej jak zbliżę elektrodę za mocno to dławi się jakby spawarka i przykleja się od razu elektroda, gaśnie łuk, a spawarka się wyłącza.

0
  • Pomocny post
    #30 13 Lut 2018 23:44
    Michelson
    Poziom 20  

Witam.
    Na moje oko, to ustawiany za mały prąd. Nie sugeruj się wskazaniami wyświetlacza, bo spawarka zaniża to wskazanie, i to sporo. Musisz doświadczalnie to ogarnąć.

0