Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pogodowe i pokojowe ogrzewaniem podłogowym (piec gazowy)

Appart 27 Sty 2018 20:01 999 30
  • #1 27 Sty 2018 20:01
    Appart
    Poziom 3  

Witam,

chciałbym zapytać o różnice w funkcjonowaniu sterowania pogodowego i pokojowego kotłem gazowym kondensacyjnym i ogrzewaniem podłogowym ok 40m2 - rozdzielacz z zaworem 3d ,siłownikiem i pompą

mianowicie sterownik pokojowy będzie w tej sytuacji połączony przewodowo bądź bez z kotłem oraz dodatkowo z pompą...kocioł nastawiony na stałą temperaturę i wiadomo zostanie załączony po obniżeniu zadanej temperatury w danym pomieszczeniu, gdzie znajduje się sterownik..zawór mieszający ustawiony na stałą temperaturę..piec do momentu osiągnięcia temperatury w pokoju pracuje pełną mocą

jak w tej sytuacji działa sterowanie pogodowe, czy w inny sposób steruje instalacją ? Nie pytam o nastawy, krzywe tylko gdzie zostaje podłączone i jak steruje instalacją - napewno potrzeba siłownik do mieszacza więc będzie zmieniana temperatura cieczy do zasilania rurek ale co z kotłem - jego temperaturą pracy i innymi podzespołami ?

Dziękuje za odpowiedzi

0 29
  • #2 27 Sty 2018 20:19
    Marek39
    Poziom 13  

Appart napisał:
    .piec do momentu osiągnięcia temperatury w pokoju pracuje pełną mocą
    Przy pełnej mocy pieca nie uzyskasz kondensacji i pełnej sprawności pieca kondensacyjnego ostatnio spotykam w sieci i mam w domu też u siebie 45st zasilania ,Pogodówka działa na podstawie temperatury zewnętrznej i na podstawie własnej krzywej i jest fajnie bo ciepło ale wg mnie to wersja dla bogaczy i ciężarnych. Każdy musi wybrać coś dla siebie i swoich potrzeb ja zaczynałem od 21 st w dzień dopóki sos w talerzu mi nie zamarzł.40 mkw to wyzwanie do zabawy ustawieniami ale zaraz kondensat na 40 m?? blok? masz rurę w kominie?

0
  • #3 27 Sty 2018 20:24
    zworys
    Poziom 31  

Nie wiem czy w takim sytemie nie powinieneś mieć akumulatora ciepła. Praca pieca na "wprost " jest nieekonomiczna. Mam ogrzewanie gazowe ale konwencjonalne, bez akumulatora , tyle że bewładność układu z nowoczesnymi grzejnikami nie jest duża. Przy ogrzewaniu podłogowym ostyganie i podgrzewanie trwa znacznie dłużej. Dla pieca jest lepiej gdy pracuje w optymalnych temperaturach, tu część ciepła będzie tracona. Nie jestem fachowcem być może specjaliści moje tezy obalą - tyle wiem z lektur właśnie pod kątem modernizacji mojego ogrzewania.

0
  • #4 27 Sty 2018 20:27
    Appart
    Poziom 3  

chodzi o sterowanie ogrzewania podłogowego na parterze domu jednorodzinnego - chciałbym poznać istotę funkcjonowania sterowania pogodowego, jak steruje instalacją ? czy i jak zmienia temperaturę na piecu ? itp
    bo regulacja pokojowa jedynie wł/wył kocioł

0
  • #5 27 Sty 2018 20:36
    Marek39
    Poziom 13  

każde sterowanie włącza i wyłącza kocioł tylko pogodówka ( czujnik temperatury na zewnątrz być musi) robi to na podstawie temp zewnętrznej np. spada tem zewn od 0 do -10 budynek (czujnik wew) tego nie łapie bo jest ocieplony i skumulował pewny zapas energii ( ściany, meble) to ciepło odda za 2 lub trzy godziny ale pogodowe ustawienie na podstawie tego czujnika zewn zaczyna już dogrzewać obiekt temperaturą wg posiadanej krzywej w celu utrzymania temp wewnętrznej ku uciesze i portfelom właścicieli
    ps. oczywiście do temperatury

0
  • #6 27 Sty 2018 20:47
    Appart
    Poziom 3  

czy przy dogrzewaniu budynku następuje zmiana temperatury cieczy na piecu czy na mieszaczu ? czy tylko w innym momencie piec zostaje załączony jak w przypadku sterowania pokojowego z pełną mocą ustawioną?

0
  • #7 27 Sty 2018 21:02
    Marek39
    Poziom 13  

kolego moc i sprawność pieca zwanego kotłem masz w instrukcji, mieszacz ustawiasz ręcznie coby podłoga ci nie popękała jak zaczniesz grzać 60 st a pogodówka powinna ustawić automatycznie temp zasilania którą też jak u mnie można ograniczyć ręcznie po ustawieniu krzywej max i min pogodówki tzn temperatur do jakich spada twoje otoczenie i rodzaju budynku ale to jest w instrukcji obsługi

0
  • #8 27 Sty 2018 21:09
    Appart
    Poziom 3  

piszesz, że pogodówka powinna ustawić automatycznie temp zasilania - więc gdzie bo mieszacz jest ustawiony ręcznie mówisz

0
  • #9 27 Sty 2018 21:13
    Marek39
    Poziom 13  

Appart napisał:
    - więc gdzie bo mieszacz jest ustawiony ręcznie mówisz
    a tak sama z siebie ma to w środku oczywiście po jej "uruchomieniu"w sterowniku (podaj nazwę kotła to ktoś pomoże)

0
  • #10 27 Sty 2018 21:16
    Appart
    Poziom 3  

Marek39 napisał:
    a tak sama z siebie ma to w środku
    mógłbyś to wyjaśnić ?

0
  • #11 27 Sty 2018 21:20
    Marek39
    Poziom 13  

każdą opcję trzeba uruchomić np. w moim Buderusie ustawia się w menu serwisowym sterowanie wg temp zewn i wtedy pojawiają się opcje dalszych ustawień (normalnie instrukcja!!!)

0
  • #12 27 Sty 2018 21:30
    Appart
    Poziom 3  

już jasne - sterownik wg temp zewnętrznej zostaje podłączony do kotła i wg niego następuje sterowanie temperaturą zasilania - czyli nastawy manualne przestają działac

0
  • #13 27 Sty 2018 21:36
    Marek39
    Poziom 13  

w sterowniku i kotle takkk ale mieszacz jest elektroniczny czy zwykły termostat jak na grzejniku ? nie wypowiem się bo mam zwykłe termostaty na powrocie z podłogówki

0
  • #14 27 Sty 2018 21:48
    gersik
    Poziom 31  

Jak masz samą podłogówkę ( a tak piszesz) to po co Ci mieszacz? Chcesz mieć kłopoty z ustawieniami? Podnosić temp. na kotle tylko po to aby mieszacz ją obniżył? Aby pogodówka sterowała mieszaczem to musisz mieć odpowiedni moduł lub kocioł z taką funkcją.

0
  • #15 27 Sty 2018 22:01
    Appart
    Poziom 3  

sorry...zapomniałem dodać, że na piętrze jest drugi rozdzielacz i grzejniki...dlatego jest mieszacz...i cały czas się zastanawiam jak mądrze sterować tym dolnym właśnie rozdzielaczem z podłogówką..jest to mały dom..parter z o.p. ma 40m2...czy jest sens sterowania pogodowego? zabudowa szeregowa dobrze docieplone instalacja prosta...

0
  • #16 27 Sty 2018 22:10
    gersik
    Poziom 31  

Drobny szczegół. Nie. Do każdego kotła gazowego jest instrukcja i tam powinno być napisane ( są także schematy) jakie są potrzebne elementy aby poprawnie wszystko działało. musisz mieć dwa sterowniki pokojowe i odpowiedni moduł. Sprawdź co potrzebujesz i jakie są tego ceny wtedy będziesz się zastanawiał nad montażem.

0
  • #17 27 Sty 2018 22:21
    Appart
    Poziom 3  

takie jeszcze pytanie - czy kocioł kondensacyjny z ogrzewaniem podłogowym warto wyłączyć na noc i odpowiednio szybciej włączyć rano przed wstaniem czy lepiej obniżyć temperaturę zasilania układu właśnie przez sterowanie pogodowe bo pokojowe może tylko wyłączyć i niech pracuje całą noc ?

0
  • #18 28 Sty 2018 09:39
    Marek39
    Poziom 13  

co to za kocioł kolego że takie pytania zadajesz przecież w większości sterowników jest program dzień-noc i sam się przełącza

0
  • #19 28 Sty 2018 11:12
    Appart
    Poziom 3  

kolego mógłbyś odpowiedzieć na moje pytanie ? sterownikiem mogę zrobić wiele rzeczy i dlatego pytam co będzie korzystniejsze

0
  • #20 28 Sty 2018 11:53
    Marek39
    Poziom 13  

bardzo trudno odpowiedzieć na takie pytanie chyba że ma się szklaną kulę. trzeba poczytać ogólnie o kondensatach określić swoje potrzeby i możliwości finansowe.np.bardzo ważne im dłuższa praca tym ekonomiczniejsza ale przy najniższej temperaturze zasilania np.45st bo są piece o 103 % sprawności ale i 109 % ale osiągają ją przy odpowiednich nastawach do których dojdziesz sam ale musisz trochę poczytać bo nie da się ustalić tego jednym postem.pełna moc o której piszesz na początku wykorzystywana jest przeze mnie do podgrzewania w.u.powtórzę się że musisz poczytać instrukcję swojego pieca a bankowo są w niej zalecenia producenta

0
  • #21 28 Sty 2018 12:03
    Appart
    Poziom 3  

generalnie drąże temat bo nie wiem czy w takim małym domu szeregowym dobrze docieplonym jest sens stosowania sterowania pogodowego - dla mnie najlepiej byłoby ustawić temperaturę na piecu i nastawić mieszacz też na stałą temperaturę, żeby nie przegrzać deski na podłodze i zainstalować regulator pokojowy na parterze - wtedy system się jedynie włączą i wyłącza - tylko że nie mam jak sterować wtedy pompą w rozdzielaczu - aktualnie mam na stałe włączoną bo tak zrobił instalator - kocioł fondital minorca - jego sterowanie bezprzewodowe nie włączy mi pompy - też nie wiem czy ma sterowanie układem po kablu tzn.czy kocioł włączy mi pompe

0
  • #22 28 Sty 2018 12:36
    Marek39
    Poziom 13  

osobiście próbowałem pogodówki dwukrotnie na początku używania 7 lat temu i w zeszły sezon dałem się podpuścić serwisantowi że miało by być taniej ale nie było ( chociaż było ciepło czego ja w nocy nie potrzebuję tzn.moja noc 20-15.30 temp.21/22,5) w czym połapałem się w połowie stycznia gdy nadpaliłem rok do roku 160m gazu więcej i powróciłem do optymalizacji przełączeń choć nie wiem do dziś co optymalizuje i wychodzi mi za sezon grzewczy 7 mies 1900 zł za co i cwu

0
  • #23 28 Sty 2018 12:42
    Appart
    Poziom 3  

zrobię więc test jak wychładza się podłoga przez noc i jak szybko sie nagrzewa i dostosuje to do pory wstawania - piec ustawię na stałe i mieszacz także

0
  • #24 28 Sty 2018 21:21
    eLolek
    Poziom 15  

Appart napisał:
    generalnie drąże temat bo nie wiem czy w takim małym domu szeregowym dobrze docieplonym jest sens stosowania sterowania pogodowego...

Trzeba zacząć od tego jaki to kocioł (marka, model) z jakim sterowaniem i ile obiegów grzewczych do obsłużenia - być może wcale nie obsługuje pogodówki, albo ma ją bardzo ogranicznoną. Dom szeregowy, dobrze ocieplony oznacza małe straty ciepła a więc małe zapotrzebowanie na gaz...
    Generalnie idea pogodowego sterowania ogrzewaniem polega na tym, że w zależności od temperatury zewnętrznej regulator pogodowy dobiera temperaturę pracy kotła i obiegu grzewczego najlepszą dla aktualnej temperatury zewnętrznej - nie za wysoką i nie za niską. Dla kotła kondensacyjnego jest to szczególnie ważne, gdyż czym niższa temperatura pracy, tym większa sprawność spalania, a więc potrzeba mniej gazu dla uzyskania tej samej ilości ciepła (energii). Niestety, coraz więcej tanich kotłów kondensacyjnych wyposażone jest w proste regulatory stałotemperaturowe lub regulatory z bardzo uproszczoną regulacją pogodową. Prawidłowe wyregulowanie pogodówki wymaga kilku miesięcy dobierania kilku parametrów wpływających na pracę regulatora, kotła i całego układu - potem można już cieszyć się komfortową temperaturą w domu przy minimum ręcznej ingerencji w ustawienia i optymalnym zużyciu gazu. Przy czym proszę nie mylić zużycia optymalnego z minimalnym. Dla zużycia minimalnego proponuję wyłączyć ogrzewanie.
    Jeżeli chcesz regulować pogodowo dwoma obiegami (grzejniki i podłogówka), to Twój regulator kotłowy musi posiadać takie możliwości.
    Natomiast jeżeli chciałbyś pogodowo regulować tylko podłogówką, to istnieją autonomiczne regulatory pogodowe obiegu grzewczego z zaworem mieszającym, które można kupić już za ok. 350 PLN.

0
  • #25 28 Sty 2018 21:34
    Appart
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedz...kocioł fondital minorca..posiada możliwość podłączenia czujnika wewnętrznego lub zewnetrznego i wtedy pracuje w trybie płynnej regulacji temperatury..nie można manualnie nastawić temperatury na kotle..nie widzę sensu rozbijania regulacji na dwa obiegi..jak na dole bedzie ciepło na podłogowce to na gorze już gorąco

0
  • #26 28 Sty 2018 22:06
    eLolek
    Poziom 15  

Właśnie dlatego powinno być rozbite. Oba obiegi potrzebują innych temperatur pracy dla uzyskania tej samej temperatury w pomieszczeniach.
    Sprawdziłem instrukcję kotła i - tak jak się spodziewałem - jest to kocioł z typu "inwestycyjnych" z bardzo uproszczoną pogodówką. Istnieje możliwość podłączenia czujnika temperatury zewnętrznej i uważam, że dla samych grzejników warto go użyć - kocioł będzie zwiększał i zmniejszał temperaturę pracy przy zmianie temperatury zewnętrznej. Niestety temperatura obiegu grzejnikowego jest za wysoka dla podłogówki, więc trzeba ją zredukować - najlepiej za pomocą zaworu 3d - termostatycznego, ręcznego lub z siłownikiem i oddzielnym regulatorem. Chyba, że lubisz ciągle kręcić....

0
  • #27 28 Sty 2018 22:33
    Appart
    Poziom 3  

dokładnie o zaworze 3d myślałem nawet z siłownikiem ale jak zauważyłes w instrukcji nie wiem czy będę miał możliwość podłączenia siłownika z zaworu pod te "ubogie" sterowanie...niestety muszę mieć ograniczoną temperaturę na podłogówce ze względu na deskę - do 27 stopni...a czy mógłbyś mi powiedzieć czy jakbym zastosował jedynie sterowanie pokojowe i ustawił na kotle 40 stopni na grzanie grzejników ( spokojnie starczy było badane ) oraz 29 stopni na stałe na zaworze 3d (wtedy mam podłogę ok 27 stopni) i ustawił system żeby 2 godziny przed wstaniem się załączał czyli o 5 rano i ok 22 się wyłączał będzie to ok ?

0
  • #28 28 Sty 2018 22:57
    eLolek
    Poziom 15  

Appart napisał:
    dokładnie o zaworze 3d myślałem nawet z siłownikiem ...

A co masz w tej chwili? Rozumiem, że na podłodze panele, które nie mogą dostać więcej niż 27°C? Czy instalacja już pracowała zimą? Bo te 27°C to może być czasem za mało przy porządnym mrozie. Poza tym przy ciągłym grzaniu i regulacji temperaturą podłogi możesz grzać niższą temperaturą niż przy trybie pracy On/Off. Nawet przy tym kotle możesz zastosować autonomiczny regulator pogodowy obiegu z zaworem 3d i siłownikiem np.firmy EUROSTER (OK. 350 PLN) - są też inne. Ręcznie trudno jest ustawić prawidłową temperaturę na zaworze 3d, bo wyjściowa temperatura z zaworu jest zależna od 3 czynników: stopnia otwarcia zaworu, temperatury wody zasilającej z kotła i temperatury powrotu z podłogi. A te temperatury nie są cały czas takie same. Są też regulatory obiegów z mieszaczem, ale nie pogodowe - utrzymują na wyjściu z zaworu 3d zadaną temperaturę np.27°C. Nie polecam jednak specjalnie tego rozwiązania, bo chociaż regulator jest tańszy (130-150 PLN) to jednak nie jest potrzebna cały rok jednakowa temperatura zasilania podłogi. Możną ją oczywiście co jakiś czas zmieniać, ale to już do Twojego wyboru.
    Ja wybrałbym sterownik pogodowy, pobawił się trochę z doborem ustawień (krzywa grzewcza, temperatura zadana pomieszczenia, temp.minimalna i maksymalna obiegu) i cieszył się komfortem ogrzewania.

0
  • #29 28 Sty 2018 23:08
    Appart
    Poziom 3  

własnie o zaworze z mieszaczem myślałem i zmierzyć pirometrem dokładnie temperaturę podłogi...problem to teraz montaż czujnika zewnętrznego bo wszystko już na gotowo zrobione..i pytanie czy jest sens podgrzewać niską temperaturą cały czas czy stałą temperaturą włączać i wyłączać na noc? jak sądzisz ? pogodowego sterowania bezprzewodowego raczej tutaj nie zastosuje ?
    tak naprawdę w nocy nie ma sensu grzać dopiero rano można zacząć - podłogowe ogrzewanie jest na parterze a zycie domowe toczy się na górze gdzie całe ciepło z dołu przychodzi gratis :)
    jak system się załacza to po godzinie na dole jest ciepło ale na górze już jest upał - ustawię wiec odpowiednią temperaturę na dole np. 21 stopni i na górze napewno będzie cieplej więc dokręce grzejniki na głowicach żeby nie było za ciepło podczas grzania podłogi na dole i koniec - po co pogodowe sterowanie ? to chyba jest za prosta instalacja :)

0
  • #30 28 Sty 2018 23:19
    eLolek
    Poziom 15  

Na dole jest za ciepło, bo masz za wysoką temperaturę zasilania podłogi. Podłoga rozgrzewa się przez kilka godzin i potem nawet po wyłączeniu oddaje ciepło. Żeby sprawdzić, jaką temperaturą tak naprawdę trzeba grzać, musiałbyś mieć włączone cały czas ogrzewanie podłogowe i zmniejszać temperaturę zasilania do momentu, kiedy na dole nie będzie za ciepło. Problem z wędrowaniem ciepła na piętro jest powszechny, ale masz głowice na grzejnikach i może okazać się, że grzanie dołu wystarczy na cały dom (o ile góra jest otwarta, bo jak masz w pokojach drzwi, to ciepło może być tylko na korytarzu). Przy sterowaniu pogodowym oczywiście kabel do czujnika na zewnątrz trzeba poprowadzić - Jeśli nie ma takiej możliwości, to dyskusja staje się bezprzedmiotowa i niepotrzebnie tracę czas.

0