Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy dexxo - sterowanie bramą z WIFI

cP1us 27 Jan 2018 21:14 3612 2
    cP1us
    Level 8  
    Posiadam bramę garażową z napędem somfy dexxo 1000 i chciałbym ją obsługiwać z WIFI ze swojego systemu takiego jak domoticz, tutaj można znaleźć dokładne zdjęcia jak wyglądają wyprowadzenia (strona nr 12):
    http://www.dopler.pl/media/static/do%20pobran...io-ilustracje_do_instrukcji_instalacji_pl.pdf

Jednak niestety nie jestem w stanie zrozumieć z tego w jaki sposób kontrolować tą bramę ze swojej płytki.

1. Gdzie musi być przyłożone napięcie żeby brama została otwarta/zamknięta? Czy powinienem zewrzeć 2 piny start, nr 16 i 17? (tak rozumiem ten obrazek powyżej)
    2. Czy da się otwieranie/zamykanie rozbić na dwa przyciski (tkz żeby kontrolować osobno otwarcie i osobno zamknięcie, a nie tak jak jest domyślnie, że kolejna akcja jest odwrotna do poprzedniej, czyli open/close/open/close itd)

Prosze o pomoc

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

ok, pierwsze pytanie się rozwiązało bo sprawdziłem, zwarcie dwóch pinów start załącza otwieranie/zamykanie bramy jednak jest to na przemian. Pytanie drugie nadal zostaje otwarte, sprecyzuje:

Czy mam możliwość z tym napędem kontrolowania osobno zamykanie, osobno otwieranie i osobno zatrzymywanie? (czyli bym miał podpięte 3 przyciski do pilota, przycisk "otwórz" powodował by, że zawsze jak go nacisnę to brama będzie się otwierała/dążyła do otwarcia, nawet jeśli już jest otwarta)
    Somfy Techniczny
    Level 1  
    cP1us wrote:
    Czy mam możliwość z tym napędem kontrolowania osobno zamykanie, osobno otwieranie i osobno zatrzymywanie? (czyli bym miał podpięte 3 przyciski do pilota, przycisk "otwórz" powodował by, że zawsze jak go nacisnę to brama będzie się otwierała/dążyła do otwarcia, nawet jeśli już jest otwarta)

Napęd posiada tylko styki do podłączenia sterowania sekwencyjnego, aby uzyskać możliwość sterowania kierunkowego trzeba zastosować dodatkowy nadajnik, który w Somfy oznaczony jest jako Dry Contact Transmiter. W załączniku przesyłam instrukcję.
    cP1us
    Level 8  
    Ok, więc podsumowując temat, jedyną możliwością jaką widzę to sterowanie kierunkowe za pomocą logiki na mikrokontrolerze z pomocą enkodera. Enkoder już założyłem (tani enkoder za 3 zł), z filtracją softwarową działa bardzo dobrze, dzisiaj testowałem około 15-20 razy i zawsze pokazuje bardzo dokładną, aktualną pozycję bramy.

W zasadzie jak będzie działał bez błędów przez kilka dni to dopisze logikę do otwierania/zamykania bazującą na ruchach bramy (czyli jak ja nacisnę na "pilocie" zamknij, to chwile później wykryje z enkodera czy rzeczywiście brama się zamyka, jeśli będzie się otwierała to mikrokontroller będzie już dalej "klikał" dopóki nie zacznie się zamykać)

Foto jak to u mnie wygląda:
    Somfy dexxo - sterowanie bramą z WIFISomfy dexxo - sterowanie bramą z WIFI

Jak ktoś będzie chciał to kod + pliki STL do wydruku 3D mogę udostępnić