benypl wrote: szukam kotła który ma jak najmniejszy zakres dolny
Szukasz rzekomo najmniejszy zakres dolny ale jako swój wybór podajesz 2 modele Vaillanta, z których jeden ma 7,2kW, a drugi 5,7kW.
Termet wg instrukcji oferuje 3,0kW, a realnie ja liczę 3,5kW.
benypl wrote: Co do mieszkania to jest w 110-letniej kamienicy która nie jest ocieplona a okna były wymienione paręnaście lat temu jeszcze przez administrację tzn. okna nie są najgorsze ale budżetowe.
To przyjmując 100W/m2 to wyjdzie Tobie ok. 9kW przy mrozach rzędu -18 stopni, a średnio będziesz potrzebował ok. 4,3kW przy temperaturach zewnętrznych ok. +2 stopnie i temperaturze w pokoju +20.
Zakładając roczne zużycie ok. 18400 kWh na cele c.o. to roczny koszt rachunku za gaz na ogrzewanie (wg aktualnych stawek) wyniesie ok. 2900zł netto + koszt gazu na c.w.u., gotowanie itp.
slider2002 wrote: jakie powinno być optymalne zużycie gazu w kubikach dla takiego mieszkania? uwzgledniając wartości średnie? mam podobne i kocioł ferroli i w całym roku 2017 zużył mi jakieś 800metrów gazu prz temp w mieszkaniu 22stopnie.
Jeśli weźmiesz pod uwagę psa i jego właściciela to każdy z nich ma średnio po 3 nogi.
Każdy budynek/mieszkanie ma inne straty energii, więc trudno o podawanie średniej. Są budynki, które potrzebują 100W/m2, a innym wystarczy 50W/m2. Nawet jak weźmiesz średnią to rozrzut będzie zbyt duży, aby traktować go jako realny punkt odniesienia.
Dla starej, nieocieplonej kamienicy możesz liczyć ok. 100W/m2 ale i tak nie jest to wiarygodne, bo znaczenie ma również wysokość pomieszczeń, jakość użytych okien, drzwi zewnętrznych, czy mieszkanie jest szczytowe, czy na parterze, czy na ostatnim piętrze, czy sąsiaduje z ogrzewanymi pomieszczeniami itp. itd.
Dlatego nikt nie poda Ci dokładnego zapotrzebowania na energię w Twoim mieszkaniu.
Jeśli masz kocioł atmosferyczny to wymieniając go przyszłościowo na nowy kondensacyjny możesz spodziewać się obniżenia rachunków z racji większej sprawności, zamkniętej komory spalania, która nie stawia już takich wymogów względem nawiewu świeżenie i zarazem zimnego powietrza z zewnątrz. Jeśli kocioł będzie miał wystarczająco niską moc minimalną to zmniejszy się efekt taktowania co też wpłynie na obniżenie rachunków za gaz.
Jeśli masz stare, bądź wątpliwej jakości okna to warto wymienić je na nowe energooszczędne ważna jest jakość okien ale BARDZO WAŻNY jest ich profesjonalny montaż, a z tym bywa słabo. Jeśli będziesz miał szczęście i trafisz na prawdziwego fachowca to nowe okna obniżą zapotrzebowanie na energię i będą latami trzymały swoje parametry, co obniży rachunki i poprawi komfort cieplny, bo mieszkanie będzie wolniej się wychładzało.
Skoro zużyłeś 800 m3 przy 22 stopniach w środku to nie wygląda to na starą, nieocieploną kamienicę ale na budynek bardziej współczesny dlatego Twoje zużycie będzie mniejsze od zużycia np. benypl.