Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

rs6000 28 Sty 2018 09:39 11139 52
 • Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

  No wiec do rzeczy. Od długiego czasu leżały w szafce dwa groty Weller RT które cierpliwie czekały na stację sterującą. W końcu znalazłem chwilę i przyszedł na nie czas. Jak wiadomo, groty Wellera mają wbudowaną grzałkę oraz termoparę typu K, a ich największą zaleta jest bardzo krótki czas rozgrzewania - zaledwie kilka sekund do temperatury lutowania.

  Nie chciałem do odczytu temp. termopary używać gotowego układu MAX6675 gdyż ma on dość długi minimalny czas niezbędny na odczyt i przetworzenie pomiaru, co ma swoje minusy. Zdecydowałem się więc na użycie WO. Ponieważ nie chciałem rozbudowywać układu o układ zasilania symetrycznego, więc postanowiłem użyć WO rail-to-rail o napięciu zasilania 5V, zgodne z zasilaniem pozostałej logiki sterownika.
  Wzmacniacz yo typowa aplikacja wzmacniacza nieodwracającego o stopniu wzmocnienia ~~ 560x.
  Początkowo użyłem wzmacniacza MCP607 który ma dobre parametry i używam go w wielu aplikacjach, jednak okazało się, że jego napięcie niezrównoważenia wynosi 250uV co przekładało się na błąd odczytu w dolnym przedziale temperatur - dla 22 st. pokazywał około 35st., później temp. była odczytywana poprawnie. Niby nie było problemu bo zakres pracy stacji jest zupełnie gdzie indziej (wyżej) i wszystko by działało ok, jednak wkurzał mnie ten błąd przy temperaturze otoczenia, więć zacząłem szukać innego. Ostatecznie wybór padł na MCP617 którego napięcie niezrównoważenia wynosi <150uV przy porównywalnej cenie (na dziś ~ 5 zł) i wszystko działa jak należy. Dodatkowo, na wejściu i wyjściu wzmacniacza jest filtr dolnoprzepustowy.

  Ponieważ grot Weller'a ma trzy wyprowadzenia, tj. GND oraz T+ i VCC grzałki. Do zasilania grzałki potrzebne jest podanie plusa zasilania. Układ wykonawczy to prosty układ z mosfetem z kanałem P który jest sterowany sygnałem PWM poprzez tranzystor bipolarny NPN.

  Grzałka grota Weller pracuje z napięciem 12V, zatem cała stacja jest zasilana takim napięciem, a logika (atmega328, MCP617) zasilane są z 5V poprzez zwykły stabilizator LM7805.
  Grot pobiera przy maksymalnej mocy około 3.5A przy 12V, zatem zastosowałem zasilacz modułowy do LED 12V i 4.17A.

  Układ sterownika oparty jest o atmega328. Do pomiaru napięcia ze wzmacniacza wykorzystałem ADC wbudowane w uC. Reszta pinów wykorzystywana jest do obsługi lcd, enkodera, innych wejść i wyjść. Do regulacji temperatury grota zastosowany jest algorytm regulatora PID.

  Jako wyświetlacza użyłem LCD TFT 1.8" z transmisją po sprzętowej magistrali SPI. LCD ma wbudowany również czytnik kart SD, w tym projekcie nie używany. Wyświetlacz kolorowy o 65535 kolorach. LCD wpinany jest do płytki poprzez wlutowane goldpiny.

  Wejścia/wyjścia :
  a) enkoder - do obsługi stacji używany jest tylko enkoder obrotowy inkrementalny z przyciskiem - 3 piny
  b) czujnik zbliżeniowy - jako czujnika zbliżeniowego użyłem fototranzystora z diodą, w jednej obudowie, CNY70 - 1 pin
  c) LCD - magistrala SPI oraz sterowanie jasnością podświetlenia wyświetlacza - łącznie 6 pinów
  d) dodatkowe - wejscie dodatkowe do ew. wykorzystania - 1 pin
  e) odczyt termopary - 1 pin
  f) sterowanie grzałką - 1 pin

  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

  Jak we wszystkich moich projektach, program napisany w AS7 z wykorzystaniem składni C++ z Arduino.

  Jak to działa :

  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

  Program po załączeniu sprawdza czy jest podłączony grot, jeżeli nie, wyśweitla błąd i stacji nie można uruchomić. Jeżeli grot jest podłączony, stacja oczekuje na dalsze instrukcje. Za pomocą obrotu enkoderem w lewo/praw zmienia się nastawiana temperatura, która widoczna jest w górnej części ekranu. W dolnej części ekranu wyświetlana jest aktualna temperatura grota. Po wciśnięciu przycisku na enkoderze, stacja zaczyna się rozgrzewać, i po lewej stronie słupek temperatury rośnie do 100% i jednocześnie zmienia kolor od niebieskiego (zimny grot) do czerwonego (gorący grot) w spektrum kolorów. Równocześnie po prawej stronie zmienia sie słupek mocy grzałki 0-100%, również zmieniając kolor od zielonego do czerwonego, w zależności od mocy. Czujnik zbliżeniowy służy do tego, że po odłożeniu grota na łoże stacji, przy włączonym grzaniu, stacja przechodzi w tryb stand by, czyli obniża temperaturę, po czym po podniesieniu grota ze stacji następuje powtórne grzanie do ustawionej temperatury w ciągu 1-2s. Funkcja ta zapobiega zużywaniu się grota gdy jest grzany non stop do pełnej temperatury oraz obniża zużycie prądu.
  Po powtórnym naciśnięciu przycisku grzanie zostaje wyłączone.

  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

  Stacja posiada również możliwość zmiany ustawień głównych parametrów. Aby wejść w menu ustawień, należy wcisnąć przycisk na min 1s. W menu możemy ustawić tzw. Gain czyli wzmocnienie - jest stosunek wartości dwóch rezystorów ustalających wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego. Niestety jak wiadomo tolerancja rezystorów pozostawia wiele do życzenia, zatem wzmocnienie będzie się różnić w każdym przypadku co ma przełożenie na błąd odczytu temp., stąd wystarczy zmierzyć wartości rezystancji, podzielić, i ustawić w menu. Kolejne trzy ustawienia dotyczą wartości parametrów P, I, D regulatora PID który steruje grzałką. SB Temp to wartość temperatury dla trybu stand by, czyli do jakiej temperatury sterownik obniży temp. grota po odłożeniu grota na stację. Ostatni parametr to jasność podświetlenia wyświetlacza. Zmiana wyboru zmienianego parametru realizowana jest poprzez krótkie wciskanie przycisku enkodera, a sama zmiana wartości poprzez obrót gałką enkodera. Po wybraniu opcji zmienia sie kolor podświetlenia na zielony. Wyjście z menu następuje poprzez ponowne naciśniecie przycisku na min 1s i wtym momencie następuje zapisanie wartości do EEPROM aby były dostępne przy kolejnym uruchomieniu stacji, dotycz to również ustawionej temperatury grota, która zostaje zapamiętana w EEPROM po włączeniu grzania stacji.
  Jako przewodu do grotu użyłem przedłużacza słuchawek na mini jack 3.5mm, ważne jest, aby gniazdo było solidne i dobrze trzymało wtyk, dwa poprzednie które kupiłem okazały się kiepskie pod ty względem. Ostatecznie użyłem takiego https://www.krugermatz.com/pl/p/Kabel-Jack/1875 i sprawuje się bardzo dobrze.

  Zasiadłem też to zaprojektowania obudowy, chciałem aby gabaryty były jak najmniejsze i głównie moduł zasilacza je determinował. Obudowa ma wymiary 130m (długość), 89mm (szerokość) i 98mm (wysokość w najwyższym miejscu).
  Zarówno lcd jak i płytka sterownika mocowana jest śrubami do obudowy. Pokrętło enkodera tylko wystaje przez otwór w obudowie i nie trzeba go mocować nakrętką gdyż jest sztywno wlutowany w płytkę.
  W łożu grota widać czujnik optyczny który wykrywa obecność grota w stacji.

  Obudowa stacji zaprojektowałem w DesignSpark Mechanical i wydrukowałem na drukarce 3D. Docelowo planuję albo poszpachlować i pomalować, lub obkleić wyfrezowanymi panelami z HIPS 0.5mm, niemniej nie ma to żadnego wpływu na pracę stacji ;)

  Poniżej fotki od płytek po finał:

  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

  Pozdr


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Mitronik
 • #2 28 Sty 2018 10:43
  yogi009
  Poziom 42  

  I to jest prawdziwe DIY! Wszystko wykonane na czysto, zero półśrodków. Widzę, że Kolega nie oszczędzał, czy te płytki (cała seria) są przeznaczone do większej ilości egzemplarzy? Z użytkowych cech chciałem spytać o dwie sprawy:

  1. stacja powinna nieco ważyć (żeby nie przesuwała się po stole), czy nie ma z tym kłopotu?
  2. czy uchwyt (łoże) rączki nie jest za blisko, chodzi mi o ergonomię pracy?

 • #3 28 Sty 2018 10:54
  rs6000
  Poziom 28  

  yogi009 napisał:
  I to jest prawdziwe DIY! Wszystko wykonane na czysto, zero półśrodków. Widzę, że Kolega nie oszczędzał, czy te płytki (cała seria) są przeznaczone do większej ilości egzemplarzy? Z użytkowych cech chciałem spytać o dwie sprawy:

  1. stacja powinna nieco ważyć (żeby nie przesuwała się po stole), czy nie ma z tym kłopotu?
  2. czy uchwyt (łoże) rączki nie jest za blisko, chodzi mi o ergonomię pracy?

  Płytki zamówiłem na allpcb.com, pomiędzy 5 a 10 szt. było różnicy 1,5$ to wziąłem 10, a przyszło 12 :D

  1. Stacja ma gumowe nóżki przyklejone pod spodem i stoi stabilnie, przy włączaniu wyłącznikiem z boku trzeba troszkę przytrzymać bo się lekko przesuwa a uwagi na dość "twardy" mechanizm wyłącznika.
  2. Nie chciałem zbyt odsuwać łoża od stacji aby nie zwiększać wymiarów. Grot chwytam za gniazdo jack które wystaje poza stację, po kilku razach bez problemu się przyzwyczaiłem i nawet na to nie zwracam uwagi.

  Pozdr

 • Mitronik
 • #5 28 Sty 2018 11:48
  rs6000
  Poziom 28  

  Atmega328 - 11 zł
  MCP617 - 5 zzł
  mosfet - 6 zł
  LCD -25 zł
  LM7805 - 2zł
  rezystory, kondensatory, złącza - 10 zł
  enkoder - 4 zł
  zasilacz - 24 zł
  płytka - 7 zł / szt przy 10 szt.

  Najdroższy jest grot Weller, zależnie od modelu od 90 do 200 zł.

  Pozdr

 • #6 28 Sty 2018 11:58
  yogi009
  Poziom 42  

  rs6000 napisał:
  Najdroższy jest grot Weller, zależnie od modelu od 90 do 200 zł.


  To było do przewidzenia, za to jego cechy użytkowe sprawiają, że warto wydać te pieniądze.

 • #7 28 Sty 2018 12:17
  andrzej55
  Poziom 35  

  Witam!
  Kolego rs600 mam prośbę o film demonstrujący zachowanie dynamiczne regulatora.
  Jakie masz źródło napięcia odniesienia 5V czy wewnętrzne Atmegi(1,1V)?
  Ile max fps potrafi osiągnąć ten wyświetlacz w tym układzie i czy programowo to ograniczasz?

 • #8 28 Sty 2018 12:39
  rs6000
  Poziom 28  

  Właśnie film się renderuje, jak tylko się skończy to wrzucę ;)
  Źródło napięcia odniesienia standardowe 5V.
  LCD ma 160x128, ramka ma około 40kB, przy sprzętowym SPI ( a tak mam podłączony), na atmega da radę wyciągnąć do około 30fps.

  Pozdr

 • #9 28 Sty 2018 13:37
  bodzio667
  Poziom 18  

  Cytat:
  Nie chciałem do odczytu temp. termopary używać gotowego układu MAX6675 gdyż ma on dość długi minimalny czas niezbędny na odczyt i przetworzenie pomiaru, co ma swoje minusy.  Do autora tematu, możesz kolego opisać coś więcej o tym dlaczego nie użyłeś MAX6675 ? Ja mam taki sam grot i właśnie chciałem wykorzystać 6675. Na jakie kompromisy trzeba by przystać ?

 • #10 28 Sty 2018 14:54
  rs6000
  Poziom 28  

  MAX6675 ma czas konwersji danych około 220ms, zatem w praktyce możesz odczytać temperaturę max co 250ms czyli 4x na sekundę. Jeżeli będziesz pytał częściej to układ zwróci wcześniej zmierzoną temperaturę (bez komunikatu o błędzie). Dodatkowo, przy tym grocie, w czasie gdy odczytujesz temperaturę z termopary nie może być załączona grzałka, zatem trzeba wyłączyć pin z którego jest sterowana grzałka, odczekać około 5ms, odczytać temperaturę, ponownie załączyć pin grzałki. Więc dochodzi kolejne kilka ms, nie mówiąc o innych instrukcjach. W praktyce, da się zrealizować odczyty co około 0.5s, a to w przypadku regulatora PID stanowczo za duży interwał bo będzie następować duża oscylacja temperatury z uwagi na "opóźnioną" reakcję układu na zmianę wartości "mocy" grzałki czyli wypełnienia pwm na pinie grzałki.
  W moim przypadku, odczytuję temp co 20ms (50 razy na sekundę) uwzględniając czas martwy po wyłączeniu pinu (15ms + 5ms).
  Stąd mój wybór WO a nie MAX6675.

  Pozdr
  Dodano po 59 [minuty]:
  Trochę mojego ględzenia z opisem ;)


  Link


  Pozdr

 • #11 28 Sty 2018 20:28
  bodzio667
  Poziom 18  

  Ja jeszcze nie skojarzyłem kolegi odrazu z ArduSolder :D

  Teraz już rozumiem dlaczego nie jest zastosowany ten układ max. Powiem szczerze, obie stacje są bardzo fajne. Akurat mnie osobiście podoba się bardziej ardusolder. Ale to tylko kwestia osobistych preferencji i niechęci do małych kolorowych lcd.

  Brakuje jeszcze jednej rzeczy, bardzo... Automatycznego wyłączenia grota po zadanym czasie. Kilka razy złapałem się na tym że kolba działała całą noc. A nawet te 175'C może spowodować pożar gdy spadnie ona z swojego łoża.

  Tak czy inaczej obie stacje są bardzo fajne. Będę czekał panie Sławku na stacje HotAir ;) tylko uprzedzam Proszę zastosować porządny cichy kompresor.


  Ps. Bedzie kolega udostępniał źródło, jak to miało miejsce w przypadku ardusolder ?

  Pozdrawiam i powodzenia.

 • #12 28 Sty 2018 21:59
  lemgo
  Poziom 12  

  Film: mam wrażenie, że:
  7:58 wskaźnik z lewej pokazuje mniej niż 50%, a powinno być 50%
  7:50 pokazuje 50%, spodziewałbym się więcej
  Może warto by było, aby pokazywał też ponad 100%? W przypadku awarii.
  Poza tym - podoba się, nawet bardzo

 • #13 28 Sty 2018 22:26
  michal82
  Poziom 11  

  Wydaje mi się że weller ma termoparę typu D.
  Jaki wyliczasz temperaturę z napięcia?
  Czy sprawdzałeś temperaturę termoparą?

 • #14 29 Sty 2018 00:09
  bodzio667
  Poziom 18  

  Nie masz racji kolego. Ma typ K

  Przykładowy projekt lutownicy na takim grocie.

  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

 • #15 29 Sty 2018 04:36
  rs6000
  Poziom 28  

  bodzio667 napisał:
  Ja jeszcze nie skojarzyłem kolegi odrazu z ArduSolder :D

  Teraz już rozumiem dlaczego nie jest zastosowany ten układ max. Powiem szczerze, obie stacje są bardzo fajne. Akurat mnie osobiście podoba się bardziej ardusolder. Ale to tylko kwestia osobistych preferencji i niechęci do małych kolorowych lcd.

  Brakuje jeszcze jednej rzeczy, bardzo... Automatycznego wyłączenia grota po zadanym czasie. Kilka razy złapałem się na tym że kolba działała całą noc. A nawet te 175'C może spowodować pożar gdy spadnie ona z swojego łoża.

  Tak czy inaczej obie stacje są bardzo fajne. Będę czekał panie Sławku na stacje HotAir ;) tylko uprzedzam Proszę zastosować porządny cichy kompresor.


  Ps. Bedzie kolega udostępniał źródło, jak to miało miejsce w przypadku ardusolder ?

  Pozdrawiam i powodzenia.

  Słuszna uwaga, dopiszę funkcje wyłączenia stacji po okreslonym czasie, gdy grot lezy na łożu.

  Pozdr

 • #16 29 Sty 2018 07:35
  michal82
  Poziom 11  

  bodzio667 napisał:
  Nie masz racji kolego. Ma typ K

  Przykładowy projekt lutownicy na takim grocie.

  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000


  Termo para typu K przy 500C ma napięcie 20.64mV a na schemacie podane jest napięcie 8,08V czyli dokładnie tyle (8,077mV) ile powinno być dla termopary typu D.
  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

 • #17 29 Sty 2018 07:52
  rs6000
  Poziom 28  

  Porównywalem pomiar dla okolo 100st. C (wrząca woda) mierzac rowniez temperature multimetrem i odczyty byly prawie identyczne, odchylenia wynosily +/- 0-1 st. C.

 • #19 29 Sty 2018 12:56
  bodzio667
  Poziom 18  

  Autor nie udostępnił schematu, ale sadzę że do 24V też sie nada. Jedyna różnica może być w zasilaniu 5V. Tam trzeba by wtedy zbić z 24V do 5V. Liniowe stabilizatory chyba się będa grzać przy takiej różnicy. Spotkałem się z progowym załatwianiem tego problemu 24->12->5V wtedy różnica napięcia z noty jest zachowana i stabilizator pracuje poprawnie. Oraz trzeba będzie wykalibrować odczyt z termopary.

  Dla tranzystora większej różnicy nie robi jakim napięciem będzie sterował bo to PWM.

 • #20 29 Sty 2018 13:56
  krzysiek_krm
  Poziom 34  

  Witam,
  konstrukcja jest przepiękna.
  Mam jednak pytanie, może bez sensu, bo czegoś nie zauważyłem w opisie.
  W jaki sposób jest zrealizowana kompensacja "zimnych końców" termopary ?
  Jeszcze jedno, nie masz jakichś problemów ze stabilnością (oscylacjami) wzmacniacza operacyjnego przy tym dość niekorzystnym pojemnościowym obciążeniu ?

  Pozdrawiam

 • #21 29 Sty 2018 14:56
  rs6000
  Poziom 28  

  bodzio667 napisał:
  Autor nie udostępnił schematu, ale sadzę że do 24V też sie nada. Jedyna różnica może być w zasilaniu 5V. Tam trzeba by wtedy zbić z 24V do 5V. Liniowe stabilizatory chyba się będa grzać przy takiej różnicy. Spotkałem się z progowym załatwianiem tego problemu 24->12->5V wtedy różnica napięcia z noty jest zachowana i stabilizator pracuje poprawnie. Oraz trzeba będzie wykalibrować odczyt z termopary.

  Dla tranzystora większej różnicy nie robi jakim napięciem będzie sterował bo to PWM.

  Udostepnil, jest w pierwszym poscie. Problemem jest stabilizator 5V, drop jest duzy przy 24V, trzebaby zastosowac posredni stabilizator 24->12->5V.
  24V jest zasilana stacja mojego projektu Ardusolder z kolbą Solomon/Pensol.

 • #22 29 Sty 2018 14:57
  yogi009
  Poziom 42  

  bodzio667 napisał:
  Tam trzeba by wtedy zbić z 24V do 5V. Liniowe stabilizatory chyba się będa grzać przy takiej różnicy


  Zależy ile prądu potrzeba, grzanie zależy od pobieranej mocy, nie od napięcia.

 • #23 29 Sty 2018 15:02
  rs6000
  Poziom 28  

  krzysiek_krm napisał:
  Witam,
  konstrukcja jest przepiękna.
  Mam jednak pytanie, może bez sensu, bo czegoś nie zauważyłem w opisie.
  W jaki sposób jest zrealizowana kompensacja "zimnych końców" termopary ?
  Jeszcze jedno, nie masz jakichś problemów ze stabilnością (oscylacjami) wzmacniacza operacyjnego przy tym dość niekorzystnym pojemnościowym obciążeniu ?

  Pozdrawiam

  Pytanie jest sluszne i czekalem na nie ;) w prototypie mialem na plytce przy zlaczu kolby czujnik DS18B20 do uzwgledniania korekty kompensacji zimnego konca. Tu postanowilem odpuscic i przyjac stala srednia temperature otoczenia 22st. przy starcie i zwiekszac do 25st. w trakcie pracy stacji, dodajac ja do odczytu. Dlaczego tak ? z punktu widzenia pracy stacji podczas lutowania, roznica 2-3 st. nie maznaczenia ;)

  Pozdr
  Dodano po 1 [minuty]:
  yogi009 napisał:
  bodzio667 napisał:
  Tam trzeba by wtedy zbić z 24V do 5V. Liniowe stabilizatory chyba się będa grzać przy takiej różnicy


  Zależy ile prądu potrzeba, grzanie zależy od pobieranej mocy, nie od napięcia.

  Dokladnie tak. Pobor pradu przez sterownik i lcd jest na poziomie okolo 150mA. Trzeba zwrocic uwage na napiecie Vgs mosfeta aby nie przekroczyc.

  Pozdr

 • #24 29 Sty 2018 15:12
  bodzio667
  Poziom 18  

  A racja schemt jest, przepraszam przeoczyłem. W takim razie tylko jakiegoś firmware brakuje. Może jak autor się zdecyduje to wtedy ją wykonam, albo napiszę własny. Tak czy inaczej dobra baza pod kolejne projekty.

 • #25 29 Sty 2018 15:15
  rs6000
  Poziom 28  

  Firmware udostepnie w postaci hex, wracam w czwartek do domu i wtedy wrzucę ;)

  Pozdr

 • #26 29 Sty 2018 21:12
  michal82
  Poziom 11  

  rs6000 napisał:
  Porównywalem pomiar dla okolo 100st. C (wrząca woda) mierzac rowniez temperature multimetrem i odczyty byly prawie identyczne, odchylenia wynosily +/- 0-1 st. C.

  Również dokonałem pomiarów z wrzącą wodą i tak jak sądziłem jest tam termopara typu D.
  Z obliczeń wynika rozbieżność temperaturowa około 10C miedzy grotami, którą również zaobserwowałem podczas pomiarów normalnej pracy .
  Poniżej wyniki pomiarów i zestaw pomiarowy
  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000
  Stacja lutownicza RT PRO 3 (grot Weller RT) by RS6000

 • #27 30 Sty 2018 15:42
  pawelr98
  Poziom 36  

  rs6000 napisał:

  Udostepnil, jest w pierwszym poscie. Problemem jest stabilizator 5V, drop jest duzy przy 24V, trzebaby zastosowac posredni stabilizator 24->12->5V.
  24V jest zasilana stacja mojego projektu Ardusolder z kolbą Solomon/Pensol.


  Po najmniejszej linii oporu można dać po prostu rezystor w szeregu ze stabilizatorem.

  rs6000 napisał:

  Dokladnie tak. Pobor pradu przez sterownik i lcd jest na poziomie okolo 150mA. Trzeba zwrocic uwage na napiecie Vgs mosfeta aby nie przekroczyc.

  Pozdr

  Są mosfety które wytrzymują Vgs 30V a nawet więcej,jest z czego wybierać.

  Stacja bardzo ładna, wygląda profesjonalnie.

  Groty wellera są bardzo wygodne w użyciu, warte swojej ceny.
  Mam stację PU81 i lutowanie tym to poezja. Jakby nie patrzeć to taniej wychodzi kupić grot i dorobić elektronikę niż kupować całą stację.

 • #28 01 Lut 2018 10:07
  Radzio M.
  Poziom 33  

  Konstrukcja ładnie i solidnie wykonana. Osobiście nie użyłbym zasilacza impuslowego do zasilania kolby ;) (chodzi tylko o kwestie bezpieczeństwa operatora jak i sprzętu).

 • #29 05 Lut 2018 21:19
  cunioo
  Poziom 15  

  Bardzo schludna robota, aż chce się zrobić.
  Powiedzcie, jak z żywotnością tych grotów? Czasem trzeba przylutować gniazdo, czy wlutować się w procesor i zastanawiam się, czy do lutowania dla siebie wystarczy? Nie chciałbym co miesiąc kupować nowego.
  Druga sprawa, który z grotów polecacie na początek "do wszystkiego" ? Na razie kupiłbym jeden, a z czasem może jeszcze jakiś.