Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz laboratoryjny 30V 3A ETL

pawel13t 28 Jan 2018 12:49 15573 31
Altium Designer Computer Controls
  • Zasilacz laboratoryjny 30V 3A ETL

    Witam.
    Prezentuję zasilacz laboratoryjny z regulacją napięcia i prądu.
    Schemat zaczerpnięty ze strony: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3130978.html
    Schemat:

    Zasilacz laboratoryjny 30V 3A ETL

    Płytkę zaprojektowałem samemu, ponieważ z przyzwyczajenia lubię elementy przewlekane. :)
    Transformator zasilający 100W Zatry, solidny mostek, kondensator 3300uF 63V (made in USA), następnie bezpiecznik i układ.
    Napięcie na kondensatorach filtrujących 38V DC.
    Obudowa pochodzi z czeskiego miernika bodajże pH. Musiałem jedynie wykonać przedni i tylni panel oraz wywiercić otwory wentylacyjne.
    Miernik to avt2857 wykonany w całości przeze mnie + dodatek w postaci sterownika wentylatora (transoptor + tranzystor sterowane z miernika).
    Tranzystory wykonawcze to 2szt KD503 Tesli.
    Jest również załączanie obciążenia poprzez przekaźnik.
    Na panelu przednim jest również regulacja precyzyjna i zgrubna napięcia i prądu, z tym że precyzyjna napięcia wykonałem na solidnym potencjometrze wieloobrotowym (o ile dobrze pamiętam 5 obrotów), tak więc ustawienie napięcia jest proste i szybkie (precyzyjnym jest regulacja 2V).
    Układ przeszedł pozytywnie testy, działa bardzo fajnie, jedynie muszę dojść (mam nadzieję, że autor zasilacza z linku wyżej podpowie) dlaczego mimo napięcia przed układem (38V) na wyjściu jest max 32V.
    Wentylator załączany jest, gdy temperatura radiatora przekroczy 40', a wyłącza, gdy spadnie do 32'. Można to zmienić wchodząc w menu miernika.
    Na wyświetlaczu wyświetlane jest napięcie, prąd oraz temperatura radiatora + sygnalizacja załączenia wentylatora.
    Obudowa w całości z metalu, polakierowana czarnym matem. Przedni panel zalaminowany i przyklejona taśmą dwustronną.
    Jeżeli ktoś będzie zainteresowany, udostępnię pliki Eagle z wzorami miernika z dodatkiem i zasilacza.
    Czekam na opinie. Dodam, że zbudowałem kilka zasilaczy na popularnym Electronics Labs, ciężko mi porównać, ponieważ i tamten, i ten spełnia swoje zadanie, aczkolwiek ten myślę, że jest lepszy, prostszy i mniej zawodny oraz nie ma ograniczenia napięcia do 30V.

    Zasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETL
    Pozdrawiam pawel13t

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    pawel13t
    Level 17  
    Offline 
    pawel13t wrote 380 posts with rating 274, helped 12 times. Live in city Łańcut. Been with us since 2008 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    wujmer
    Level 10  
    Świetna robota , sam muszę się zabrać i coś takiego sobie zrobić.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    themichal
    Level 17  
    Bardzo podoba mi się wykorzystanie elementów z epoki, a mimo to obudowa i porządek reprezentuje "wyższą półkę". Leci plusik.
  • #4
    User removed account
    Level 1  
  • #5
    komatssu
    Level 29  
    Koderr wrote:
    Te tranzystory wytrzymują prąd 20A! Moc max. 150W.

    A o SOAR to Kolega słyszał?
    Poza tym łatwiej jest odprowadzić np. 100W ciepła z 3 tranzystorów, niż z jednego.
  • #6
    User removed account
    Level 1  
  • #7
    waleryfw
    Level 14  
    Też myślę nad podobnym zasilaczem do mojego małego warsztatu . Dzięki kolego za opis i podzielenie się ciekawym projektem . Jestem zainteresowany plikami z eagle . Proszę o więcej opisu co do części zastosowanych i samego uruchamiania . Sprawdzałem avt2857 opisy że ponoć jakiś istnieje problem z programem . Czy może kolega szerzej opisać jaki wsad zastosował i czy były inne problemy .
  • #9
    Jawi_P
    Level 35  
    Koderr wrote:
    No i ta wszechobecna "anglikanizacja". Nie żebym się czepiał, ale dlaczego opisy są po angielsku?
    Zamierzasz to eksportować?

    No i zaczyna się ;)
    Bo na sprzęcie warsztatowym to dobrze wygląda? Angielski językiem technicznym jest. Angielskie określenia są najczęściej krótsze niż polskie i nie trzeba się martwić o znaki diakrytyczne, które moim zdaniem "dodają uroku" płycie czołowej.
    Ale to rzecz gustu.
    Zasilacz, jak zasilacz. Fajne wykonanie, obudowa nie jest najmniejsza i chyba kondensator filtrujący mógłby się zmieścić drugi lub większy? Bo wszystko chyba ok, ale pojemność kondensatora dałbym trochę większą gdybym budował dla siebie.
  • #10
    pawel13t
    Level 17  
    Na schemacie są 3 tranzystory ponieważ schemat nie jest mojego autorstwa. W moim zasilaczu są 2 głównie przez lepsze odprowadzenie ciepła jak również zwiększa to niezawodność.
    Napisy w języku angielskim bo tak mi było łatwiej.
    Jeśli chodzi o filtrację to proszę nie zapominać o tej na płytce.
    Zasilacz poza moimi dwoma niedopatrzeniami działał ok. Jeżeli jest poskładany ze sprawnych części powinien działać. Z miernikiem nie miałem żadnych problemów, wykonałem kilka sztuk i wszystko ok. W paczce jest wszystko, 2 wersje dodatku do miernika, płytka zasilacza oraz miernik.
    Jeśli by było coś nie jasne w podłączeniu to proszę pytać.

    Pozdrawiam
  • #11
    eurotips
    Level 39  
    pawel13t wrote:
    Układ przeszedł pozytywnie testy, działa bardzo fajnie, jedynie muszę dojść (mam nadzieję że autor zasilacza z linku wyżej podpowie) dlaczego mimo napięcia przed układem (38V) na wyjściu jest max 32V.


    Miło widzieć swoją konstrukcję w nowym, dobrym wykonaniu.

    Kolega bardzo ostrożnie deklaruje parametry tego zasilacza,
    zadeklarował wiarygodne osiągi przy obciążeniu ciągłym zasilacza.
    Deklarowane 3A wynika tu z zastosowanego transformatora w przypadku napięć w granicach maksymalnego a jednocześnie jest prawdziwe dla napięć najniższych gdzie liczy się moc strat na tranzystorach wyjściowych.
    Przy wymianie transformatora na większy spokojnie można uzyskać 10A, tylko trzeba zapewnić odpowiednie chłodzenie.

    Jeśli chodzi o maksymalne napięcie wyjściowe, aby osiągnąć 40V trzeba trochę poeksperymentować z doborem wartości rezystorów R14 i R15 (patrząc na schemat z pierwszego postu).

    Przy okazji chcę sprostować błąd który wkradł się w opisie elementów, T3 to oczywiście BC846. W tym przypadku nie ma to znaczenia bo kolega w swojej konstrukcji użył elementów przewlekanych.
  • #12
    trance123
    Level 21  
    Dobrze było by znać koszty dla porównania z normalnymi zasilaczami ze sklepu.
  • #13
    krzysztofh
    Level 29  
    Wykonanie estetyczne.
    Trochę efekt psują te wkręty na panelu.
    Ale mnie zastanawia coś innego. Jeżeli trafo zastosowane to takie jak oznaczenie na schemacie to jakim cudem uzyskujesz takie parametry? 30V i 3A. No chyba że inne trafo.
  • #14
    eurotips
    Level 39  
    Dał przekaźnik do załączania napięcia wyjściowego, to dobre miejsce na szeregowe wpięcie z cewką termistora NC przyklejonego bezpośrednio na trafie, to skutecznie uchroni trafo przed przegrzaniem.
    Wentylator znalazł się niefortunnie za przegrodą, chłodzi tylko radiator z tranzystorami, trafo ma niekorzystne warunki, to fakt.
  • #15
    waleryfw
    Level 14  
    Dziękuję za zamieszczenie wszystkiego do zbudowania tego zasilacza . Mam pytanie do autora . Z zamieszczonego schematu wynika że do bazy tranzystora TIP42C idzie R18 100R i tylko R19 6,8K . A na schemacie początkowym są jeszcze opornik 330R i kondensator 680pF . Za kondensatorem (wszystkie bazy) jest jeszcze opornik 100R . Kolega pisal że ma podłączone 2 tranzystory KD503 ,a ja mam 2N3055 i chciałbym podłączyć je 3 szt rozumiem że dioda D9 UF5402 też tak ma być . Co do dodatków do miernika to gdzie jest podłączone wejście X1-2/X1-1 . Skąd jest pobierane zasilanie stabilizatorów i jakie to stabilizatory . Czy wyjście z przekaźnika odłącza napięcie na wyjściu zasilacza .
  • #16
    ^ToM^
    Level 40  
    Wszystkie te dziesiątki tu opisanych zasilaczy mają jedną wspólną wadę. Duże straty mocy, zresztą niepotrzebnie. Najważniejszą bowiem częścią zasilacza jest..... transformator. Gdy się rychtuje zasilacz 0-30 V i prądzie 3 czy 5 A to trzeba mieć trafo z odczepami na wtórnym albo wstępny stabilizator tyrystorowy.
    No bo co się dzieje ww. opisanym zasilaczu, który ma na filtrze bez mała 40 V, a chce się pobrać 3 A przy 5 V? Chyba każdy wie.
    Poza tym, dla zasilacza 0-30 V / 3A trafo o mocy 100 W jest za małe, gdyż już samo pomnożenie parametrów wyjściowych daje prawie 100 W, a gdzie jeszcze straty. No chyba że zasilacz nie jest do pracy ciągłej. Dla takich parametrów, gdy chce się mieć zasilacz do pracy ciągłej to trafo powinno mieć min. 150 W. Poza tym, aby pozbyć się wentylatora a radiator w najgorszych warunkach był co najwyżej letni to trzeba napięcie wyjściowe trafa podzielić na przy najmniej 3-4 zakresy. Zatem trzeba odwinąć wtórne i powyciągać odczepy, dodać kilka przekaźników i już mamy znacznie porządniejszy wyrób.
    Zatem reasumując, najważniejsze jest trafo:)
  • #17
    Freddy
    Level 43  
    ^ToM^ wrote:
    Wszystkie te dziesiątki tu opisanych zasilaczy mają jedną wspólną wadę.
    Tylko niestety mało kto na to patrzy :)
    Bardzo fajnie jest zrobiony preregulator opisany w karcie katalogowej okładów LT1083/4/5 na stronie 13.
    Kolega to zrobił i jest bardzo zadowolony.
  • #18
    pawel13t
    Level 17  
    Koszt zależny głównie od użytych elementów, w moim przypadku nie przekroczył 30zł gdyż wszystko posiadałem.
    krzysztofh to śrubki M3, ale fakt mogłoby ich nie być, trochę tego nie przemyślałem podczas projektowania :)
    Jak już pisałem schemat nie jest mojego autorstwa, opierałem się tylko na nim, transformator oczywiści jest inny niż na schemacie.
    eurotips dzięki za odpowiedź, pokombinuje z rezystorami. Jeśli chodzi o transformator to trochę ciepła odprowadza sama obudowa.
    waleryfw ten schemat powinien koledze rozjaśnić:
    Zasilacz laboratoryjny 30V 3A ETL

    Wejście X1-2/X1-1 należy podłączyć do +5V miernika i o ile dobrze pamiętam wyjścia WO miernika.
    Stabilizatory to 7824 (bo cewka przekaźnika 24V), a drugi to 7812 (wentylator na 12V).
    Zasilanie pobierane jest z głównego kondensatora filtrującego, z tym że tylko +, minus idzie "płytką".
    ^ToM^ Ja deklaruje parametry 30V 3A a nie jak kolega liczy 5A. Tak więc trafo 100W jest ok.
  • #19
    waleryfw
    Level 14  
    Dzięki kolego wybiorę wersję B 10A czyli montuję wszystko co "czerwone" i montuję 2 tranzystor 2N3055 bo takie mam . Transformator bezpieczeństwa 24V/400VA mam.
    Przewinę wtórne uzwojenie i zrobię dodatkowe wyjścia z odczepami . 6V/AC do napięcia 3.3V , 9V/AC do napięcia 5V , 18V/AC do napięcia 12V . Co kolega myśli o zachowanych progach napięciowych . Chciałbym przełączać przełącznikiem 3,5,12, MAX , oczywiście doregulować potencjometrem wieloobrotowym . Proszę o schemat jak są podłączone regulacje zgrubna i dokładna .
  • #20
    pawel13t
    Level 17  
    Obawiam się że 2 tranzystory przy tym transformatorze to będzie za mało. Proszę pamiętać że zasilacz nie będzie działać przy napięciu wejściowym np. 3V, nie wiem jakie jest minimum ale co najmniej około 14V DC.
    Jeśli chodzi o regulację dokładną to potencjometr o wartości około 1k należy podłączyć szeregowo pod jeden ze skrajnych wyprowadzeń potencjometru (10k), pod który to już należy doświadczalnie do tego dojść.
    W swoim zasilaczy mam właśnie tą wersję, rezystory wyrównujące mam 0R22 5W.
  • #21
    ^ToM^
    Level 40  
    pawel13t wrote:

    Ja deklaruje parametry 30V 3A a nie jak kolega liczy 5A. Tak więc trafo 100W jest ok.


    Za mało, za mało, o wiele za mało. Twoje trafo powinno trafić do zasilacz o mocy 50-70 VA. Dla 30 V / 3 A powinno być trafo min. 150 W, chyba że nie jest do pracy ciągłej, abo trafo jest tak sporządzone że można je na dłuższy czas przeciążać.
    Warto podglądać fabrykę, dobrą fabrykę. Dla przykładu zasilacz INCO Z-5001 ma 500 V / 1 A ale trafo ma 850 VA. Albo inny przykład, zasilacz ZT-980-4 Unitra Unima 100 V / 0,5 A ma trafo 140 VA. To dobre i sprawdzone przykłady jak należy to obliczać.
    No, ale to są zasilacze heavy duty do pracy ciągłej. :)
  • #22
    pawel13t
    Level 17  
    Mała aktualizacja, górna i dolna obudowa doczekała się naklejenia folii ze strukturą skóry naturalnej.
    Zasilacz dobrze się spisuje. Jedynie gdy temperatura otoczenia spadła poniżej 0'C miernik trochę wariował a dodatkowo włącza się wentylator (przy dodatniej temperaturze wszystko działa ok).
    Zasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETLZasilacz laboratoryjny 30V 3A ETL
  • #23
    Bieda z nędzą
    Level 35  
    Ja mam taką propozycję- jako sygnalizator przeciążenia sugeruję też zastosować piszczek. To częsta sytuacja, że koncentracja skupiona jest na zasilanym układzie; stąd nie wiadome w jakim reżimie pracuje zasilacz. Człowiek zastanawia się, czemu zasilany układ źle działa, a sytuacja banalna- zasilacz ogranicza prąd wyjściowy.
    Diodę łatwo przeoczyć, dźwięku (nie musi być natarczywy) już nie.
  • #24
    regog
    Level 7  
    ysł również.
    Zastanawia mnie zastosowanie AŻ 3 (wg schematu - Ty mówisz o 2) tranzystorów KD503 do zasilacza o max. prądzie 3A.
    Te tranzystory wytrzymują prąd 20A! Moc max. 150W.
    No i ta wszechobecna "anglikanizacja". Nie żebym się czepiał, ale dlaczego opisy są po angielsku?
    Zamierzasz to eksportować?
  • #26
    eurotips
    Level 39  
    Ale tu maksymalny prąd ograniczony jest zastosowanym trafem.
    W środku miejsca jest sporo, wsadzi większe trafo i bez problemu uzyska 30A.
  • #28
    Jawi_P
    Level 35  
    eurotips wrote:
    W środku miejsca jest sporo, wsadzi większe trafo i bez problemu uzyska 30A.

    Ja to tak patrząc na te wszystkie projekty zasilaczy doszedłem do jednego wniosku, może błędnego, może nie. Im większe doświadczenie elektroniczne konstruktora, tym mniejszej mocy zasilacz buduje :) Nie tyle mniejszej co bardziej użytecznej.
    Są oczywiście przypadki potrzeby tych 30A i 30 - 50V, ale przy takich prądach i napięciach najczęściej niepotrzebne jest jakieś stabilizowane cudo.
  • #29
    eurotips
    Level 39  
    Nikt tu nie pisze o prądach i mocach pobieranych ciągle,
    dzisiaj niemal wszystko buduje się z zastrzeżeniem że "Thermally limited"
    i to znacznie ułatwia nam życie, np maszynka do golenia mieści się w dłoni,
    jakby ją konstruktor policzył na pracę ciągłą to taczką do łazienki byś ją woził.
  • #30
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    komatssu wrote:
    Koderr napisał:
    Te tranzystory wytrzymują prąd 20A! Moc max. 150W.


    A o SOAR to Kolega słyszał?
    Poza tym łatwiej jest odprowadzić np. 100W ciepła z 3 tranzystorów, niż z jednego.


    Nie koniecznie, gdyż nie jeden raz pisałem że w tych obudowach da się wycisnąć z tranzystora więcej i to grubo poza obszar SOAR zwłaszcza w tranzystorach KDxxx, 2Nxxxx itp. Połowę życia spędziłem na tych tranzystorach mocy i swoje wiem.