Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Alarm Satel CA-6 awaria wyjścia OUT 1 - nie działa sygnalizator

D4NI3L_PL 29 Sty 2018 20:04 5079 68
    sharp
    Poziom 41  
    To weź sobie jedną parę z tych co znalazłeś jako plus (do OUT1), drugą jako minus (do COM-a), a trzecią parę do Zx obwodu sabotażowego.
  • OptexOptex
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    teraz jeszcze sprawdziłem to się okazuje, że do sygnalizatora nie do chodzi żaden z tych par kabli, które wymieniłem. Najwyraźniej cały kabel musi być przerwany w jakimś miejscu :( czy jest jakieś urządzenie do sprawdzania w ścianie czy kabel ma przerwę??
  • OptexOptex
    sharp
    Poziom 41  
    :-( A prosiłem...
    sharp napisał:
    Rozepnij ten kabel z obu stron, sprawdź czy nie ma zwarć pomiędzy żyłami.
    Później skręć wszystkie żyły z jednej strony i sprawdź, czy pomiędzy żyłami nie ma przerw.
    Musisz sprawdzać przerwy/zwarcia pomiędzy wszystkimi żyłami - każda z każdą.
    ...a teraz piszesz, że cały zerwany...
    Jeśli będzie parę centymetrów pod tynkiem to słabo widzę szukanie.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    czy sprawdzę nim jak w ścianie(pod tykiem idzie przewód?
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Chyba się panowie nie zrozumieli :)
    Najtańsze urządzenie jakie mi przychodzi do głowy to szukacz par ( najtańszy to chyba mastech w cenie około 70 zł), tyle żę nie do końca jest on do tego stworzony i użycie go nie gwarantuje sukcesu. Nam się to kilka razy udało.
    pozdrawiam
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    jaką mam jeszcze możliwość? Wolę zapytać zanim zacznę kuć cały dom :D
    sharp
    Poziom 41  
    suworow napisał:
    szukacz par ( najtańszy to chyba mastech w cenie około 70 zł)
    ten zielony taki?
    suworow napisał:
    tyle żę nie do końca jest on do tego stworzony i użycie go nie gwarantuje sukcesu.
    Bo trzeba go przerobić i odłączyć ten kilohercowy generator a zamiast niego założyć gniazdo np. minijack i wpuszczać w kable jakiś znajomy, łatwo rozpoznawalny dźwięk, a nie jakieś pedalskie popiskiwania.
    Z własnego doświadczenia najszybciej odszukiwaliśmy kable gdy odtwarzaliśmy z telefonu kawałki Marillion-u (ale tego z Fishem).
    kood
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    ja bym proponował jeśli na pewno kabel pomiędzy centralą a sygnalizatorem ma przerwę, nie da się w miarę łatwo położyć nowego przewodu i nie masz sygnalizatora wewnętrznego, zdemontować ten sygnalizator i założyć go wewnątrz, nawet gdzieś w pobliżu centrali. W dzisiejszych czasach lepiej przepłoszy taka syrena wewnątrz potencjalnego złodzieja niż ktoś z sąsiadów się zainteresuje wyjącą syreną zewnętrzną. Do tego dołożyć moduł GSM i jeśli reszta systemu działa OK to można spać w miarę spokojnie.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    a słuchajcie, jakbym kupił takie urządzenie:
    https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszy...-i-przewodow/wykrywacz-wielofunkcyjny-405052/

i zobaczył czy gdzieś po drodze nie ma jakieś przeszkody która być może przerwała całą wiązkę tego kabla? Co o tym myślicie?

Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

kood napisał:
    Do tego dołożyć moduł GSM

Jakieś propozycję? co dokładnie muszę dokupić ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kood
    norbert.s. napisał:
    Komplet Elmes WSS i WSM i po temacie. Może nie najtaniej, ale będzie działać.

Będzie działać pod warunkiem że doprowadzi zasilanie do sygnalizatora to raz, a dwa to będzie taka atrapa systemu alarmowego bo zakłóci to byle amator radiokomunikacji a ten system nie ma nawet powiadomienia GSM.
  • Pomocny post
    fakerus
    Poziom 18  
    kood napisał:
    (...)Komplet Elmes WSS i WSM (...)

Będzie działać pod warunkiem że doprowadzi zasilanie do sygnalizatora (...)

i tu się zgadza, trzeba poprowadzić przewód do zasilania tego sygnalizatora, więc sprawa się komplikuje (drogo i taki sam problem z przewodem jak w przy SPL)

kood napisał:
    (...) to będzie taka atrapa systemu alarmowego bo zakłóci to byle amator radiokomunikacji a ten system nie ma nawet powiadomienia GSM.

tu się nie zgadza, WSS to nie jest system tylko bezprzewodowy sygnalizator akustyczno optyczny i WSM odbiornik, ponadto Elmes CB32GN/Z/B posiada wbudowany moduł GSM (to tak na marginesie) natomiast kolega norbert.s. nic nie pisał o centrali elmesa.
    kood
    fakerus napisał:
    tu się nie zgadza, WSS to nie jest system tylko bezprzewodowy sygnalizator akustyczno optyczny i WSM odbiorni

z systemem chodziło mi o CA6 z podpiętym WSS i WSM. Podpinanie WSS i WSM w tym wypadku jest bez sensu bo nie ma nawet powiadomienia GSM zagłuszacz w pobliżu WSS i system jest unieszkodliwiony.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    Panowie JEST!! zapomocą Fazer777 zlokalizowałem przerwę :D

musiałem tylko wyciąć kawałem sufitu podwieszanego aby dostać się to tego kabla.

teraz jest taki problem ze z drugiej strony koniec jest bardzo krótki :( nie wiem jak połączyć jeden z drugim :(

jest jakieś rozwiązanie sensowne na to aby to połączyć ?

Alarm Satel CA-6 awaria wyjścia OUT 1 - nie działa sygnalizator
    kood
    jeśli to nad sufitem podwieszanym to nie ma problemu. Delikatnie rozkuj aby nie uszkodzić kabla połącz załóż termokurcz i po sprawie.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    to pod kablem to jest szyb wentylacyjny od okapu. nad kablem jest sufit :(
    kood
    z 2 centymetry wystaje to termokurcze lutownica i powinno sie udać, jak za mało wystaje to rozkuć połączyć i zagipsować.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    ile kabli jest potrzebnych do sygnalizatora ? będę lutował zobacze co tego wyjdzi...
    sharp
    Poziom 41  
    maksymalnie sześć, absolutnie minimalnie trzy
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    udało się!!! :) kabel połaczony. Może tak być???

Dodano po 26 [minuty]:
    Mam do was "mam nadzieje" ostatnie pytanie jak podłączyć teraz te kable?

W sygnalizatorze mam takie połączenie kabli od 1 do 6.

Przesyłam również zdjęcie centrali do pokierowania w które miejsce
    Alarm Satel CA-6 awaria wyjścia OUT 1 - nie działa sygnalizatorAlarm Satel CA-6 awaria wyjścia OUT 1 - nie działa sygnalizator

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

3 dałem do OUT1
    4 dałem do COM

sygnalizoator dziła jak się uruchomi alarm

pozostaje wtedy pytanie co z kablami od sabotażu i oświetlenia ?? :(
    dawidedziu
    specjalista-kamery przemysłowe
    1 do OUT2, 2 do COM. Masz tam obecnie rezystor - oszukujesz centralkę i nie wie ona, że nie ma na tym wyjściu sygnalizatora. Wypnij rezystor i podłącz te przewody - pytanie tylko jak to wyjście jest zaprogramowane(czy działa przez określony czas czy aż do skasowania alarmu, no i czy działa jeśli jest alarm). A sabotaż podpiąć do sabotażu centrali - o ile taki jest, a jeśli nie ma to ewentualnie możesz wpiąć do jakiegoś obwodu, gdzie jest czujka - niezbyt fachowo.

Ps: pewnie, że takie połączenie może być. Ewentualnie wszystko owinąć taśmą - tak w razie Wu, gdyby ktoś przez przypadek mogł to zahaczyć.
    kood
    spróbuj podpiąć SO+ do OUT2 a SO- do COM. Jeśli nie będzie żadnej reakcji to najlepiej by było zaprogramować OUT2 w centrali jako alarm włamaniowy. Możesz też SO+ wpiąć do OUT1 a SO- do COM wtedy optyka sygnalizatora będzie świecić wtedy razem z akustyką.

Rezystory powinny być wpięte w sygnalizatorze. Rezystor z OUT1 idzie do sygnalizatora pomiędzy SA+ a SA-.
    Jeśli SO+ będzie podpięte do OUT2 to rezystor z OUT2 wędruje do sygnalizatora pomiędzy SO+ a SO-, jeśli do OUT2 nie będzie nic podpięte to rezystor zostaje tu co jest.

TMP z sygnalizatora (niebieski i biały) w centrali wepnij szeregowo do styku sabotażowego obudowy centrali.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    Czyli rezystor wypinam z centrali i wpinam do sygnalizatora SO i SA?
    kood
    OUT1 masz podłączone do SA i tam wpinasz rezystor z OUT1. Jeśli do OUT2 podepniesz SO to rezystor z OUT2 wpinasz do SO, jeśli do OUT2 nie będzie nic podłączone to rezystor zostaje w centrali.

Po prostu centrala bada czy ma obciążone wyjście. Jeśli do wyjścia nie jest nic podłączone to rezystor daje się w centrali aby nie wyświetlał się błąd, jeśli do wyjścia jest podłączone jakieś urządzenie to rezystor daje się w tym urządzeniu i w ten sposób centrala "widzi" na przykład przecięty przewód i zgłasza błąd, jeśli rezystor będzie w centrali to będzie "oszukiwał" centralę że na wyjściu jest obciążenie pomimo na przykład przerwanego przewodu.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    Posumowanie dla upewnienia:
    w centrali wpinam SA razem z rezystorem,
    w centrali wpinam SO bez rezystora

w sygnalizatorze wpinam OUT1 do SA bez rezystora
    w sygnalizatorze wpinam OUT2 do SO z rezystorem
    dawidedziu
    Jeśli podepniesz SA i SO do OUT1 i OUT2 to nie podłączasz rezystorów, no bo po co? Oba te wyjścia muszą być odpowiednio zaprogramowane.
    D4NI3L_PL
    Poziom 6  
    SA pod OUT1 i SO pod OUT2 podłączone. Rezystorki wypiąłem.

Nie działa TMP tylko (rozumiem że to odpowiada za sabotaż?) :(
    jak to podłączyć w centrali??
    kood
    Pierwsze co to musisz sprawdzić jak masz zaprogramowane wyjście OUT2. Bo może tam być np. alarm włamaniowy, wskaźnik czuwania wskaźnik awarii itd. (instrukcja centrali dział wyjścia) a może też nic na nim nie być (niewykorzystane). Możesz np to co masz wpięte w OUT1 przepiąć na OUT2 i sprawdzić kiedy i czy w ogóle jest to wyjście aktywne (w momencie jak będzie aktywne będzie wyć syrena). Często robi się tak że na OUT1 masz sygnalizację włamania przez określony czas np. 5 minut a na OUT2 masz sygnalizację włamania na zatrzask czyli do momentu aż nie skasujesz alarmu na manipulatorze. Wtedy pod OUT1 SA i syrena wyje 5 minut a na OUT2 wpinasz SO i wtedy diody w sygnalizatorze mrugają do momentu aż nie skasujesz alarmu. Ale to wszystko zależy od instalatora który zakładał alarm. Jak to sprawdzisz to napisz to pomożemy z rezystorami.

Dodano po 56 [sekundy]:

dawidedziu napisał:
    no bo po co?

Bo tak mówi instrukcja ??

Dodano po 20 [minuty]:

D4NI3L_PL napisał:
    Nie działa TMP tylko (rozumiem że to odpowiada za sabotaż?) :(
    jak to podłączyć w centrali??

pisałem o tym jak podłączyć kilka postów wyżej.
    dawidedziu
    No niech będzie, chociaż nie stosuję tego w tych najprostszych sygnalizatorach. Daję je tylko na chwilę, jeśli SO lub SA jest uszkodzony.