Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opis przetwornicy step down opartej na XL4005

grala1 31 Sty 2018 12:38 7953 46
  • #31 31 Sty 2018 12:38
    Jawi_P
    Poziom 32  

AnicoZ napisał:
    Znalazłem fajny układ: https://www.tme.eu/pl/details/...lady-dcdc/st-microelectronics/ Parametry imponujące, jakieś doświadczenia z nim?

Z tej przetwornicy ST1S10 korzystał często R-MIK. Chwalił sobie. Sam mam jeden egzemplarz, ale nie korzystałem z niego.

• #32 31 Sty 2018 17:42
    mkpl
    Poziom 37  

AnicoZ napisał:
    mkpl napisał:
    Gdyby ktoś chciał mogę taki układ przebadać i dostosować do wymaganego zakresu napięć.

Takie pudrowanie trupa. Nowy układ i trzeba go poprawiać. W sumie, to już kilka różnych Chińczyków poprawiałem. Dwie lutownice i miernik napięcia/prądu USB.
    W amatorskich, jednostkowych konstrukcjach można się tak bawić ale nie ma to sensu w produkcji seryjnej, nawet małoseryjnej.

Znalazłem fajny układ: https://www.tme.eu/pl/details/st1s10phr/regulatory-napiecia-uklady-dcdc/st-microelectronics/ Parametry imponujące, jakieś doświadczenia z nim?

Kostka fajna coś ala Mini360. Kłopoty mogą się pojawić z odpowiednim dławikiem (rezonans własny) i prowadzeniem druku. W innym przypadku powstanie niezły nadajnik.

Kość jak dla mnie ma tylko jedną wadę oczywiście cena no i mały zakres napięć zasilania.

• #33 01 Lut 2018 07:36
    rb401
    Poziom 33  

BOOM i ZONK napisał:
    Uważam, że dioda(SS54) tam zastosowana powoduje "upalenie" wewnętrznego MOSFET'a, zwłaszcza w przypadku gdy dojdzie do jej zwarcia. Datasheet zaleca stosowanie diody o średnim prądzie przewodzenia na poziomie 10A a nie jak w przypadku SS54 tylko 5A. Oczywiście mogę niemieć racji...

Moim zdaniem jak najbardziej trafne rozumowanie.
    Jeśli w rezultacie uszkodzone są równocześnie i dioda i układ, to faktycznie scenariusz musi chronologicznie przebiegać w kolejności: destrukcja diody, następnie destrukcja układu. Odwrotny scenariusz jest niemożliwy.
    Patrząc na schemat:

Opis przetwornicy step down opartej na XL4005

widać wyraźnie że żadne wewnętrzne zwarcie w XL4005 nie jest w stanie zagrozić diodzie dlatego że dla napięć na XL4005 dioda jest w kierunku zaporowym.
    Także nasycanie dławika nie może być powodem destrukcji diody, bo przewodzi ona wyłącznie prąd pochodzący z energii pola magnetycznego w dławiku. Czyli nawet można powiedzieć że nasycenie ją w pewien sposób chroni bo ogranicza moc impulsu indukowanego w dławiku po wyłączeniu klucza w XL4005.

Czyli wniosek co do awaryjności tych modułów można by postawić taki, że diody są nieadekwatne do wymaganych parametrów a awaryjność samego XL4005 jest niewiadoma (w zasadzie to trudno wymagać by sam XL4005 był zabezpieczony przed awarią diody, bo to już sama w sobie sytuacja katastrofalna).

• #34 01 Lut 2018 10:35
    H3nry
    Poziom 28  

TechEkspert napisał:
    Czy odbiornik DVB-T USB na RTL2832U z alternatywnym opgrogramowaniem nadawałby się do oszacowania poziomu zakłóceń emitowanych przez przetwornicę?

Bez konwertera nie pooglądasz od 0 ale polecam do zabawy ten soft :rtlsdr-scanner
    Temat wydajności, poziomu generowanych zakłóceń RF czy tez tętnień na wyjściu jest bardzo ciekawy , pozostaje metodyka pomiarów ,środowisko oraz rodzaj obciążenia .Nie posiadam niestety programowalnego obciążenia z wbudowanym generatorem stanów przejściowych a takie testowanie moze być kluczowym dla tych przetwornic :)
    Kolega MKPL podał gotowe rozwiązanie zmniejszające tętnienia:

"Układ wymagał też dodatkowego filtru LC na wyjściu. Ostatecznie zmieniłem kondensatory na samyoung NXH (podejdą też Jamicon TB) dalej dławik 15 ~ 25uH i kondensator 100uF + 100nF. Przetwornica zaczęła pracować czysto (małe tętnienia ac na wyjściu"

Stosowanie stabilizatorów liniowych za przetwornicą impulsową to często stosowana praktyka także zmniejszająca tętnienia .

• #35 01 Lut 2018 11:24
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 01 Lut 2018 11:40
    gulson
    Administrator Systemowy

Moderator CMS się zgłosił do mnie, że wykona ponownie test XL4005 oraz XL4015.
    XL4005 nawet celowo przeciąży aż do spalenia.
    Właśnie przekazałem mu moduły do testów.
    Niedługo powinien opublikować efekt testów w tym temacie.

• #38 01 Lut 2018 16:08
    CMS
    Administator HydePark

gulson napisał:
    XL4005 nawet celowo przeciąży aż do spalenia.

To moment na który czekam najbardziej :).

yogi009 napisał:
    I obrazki z oscyloskopu poproszę!

Się zrobi :).

Nie wiem czy uda mi się w ten weekend, ale w ciągu tygodnia pojawi się pierwszy z artykułów.

Uchylę rąbka tajemnicy i powiem, że oprócz dwóch wspomnianych przetwornic dostałem jeszcze kilka innych "zabawek" i sukcesywnie będą powstawały artykuły na ich temat.

• #40 01 Lut 2018 17:44
    yogi009
    Poziom 42  

CMS napisał:
    Uchylę rąbka tajemnicy i powiem, że oprócz dwóch wspomnianych przetwornic dostałem jeszcze kilka innych "zabawek" i sukcesywnie będą powstawały artykuły na ich temat.

To jest bardzo dobry trend!

• #41 02 Lut 2018 20:08
    TechEkspert
    Redaktor

Ciekawy temat, czekam na kolejne testy oraz próbę określenia ilości generowanych zakłóceń.
    Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania analizatora widma, lub oszacowania z wykorzystaniem skanera na RTLSDR i dongla USB DVB-T,
    to może uda się oszacować wpływ np. na pracujące w pobliżu odbiorniki radiowe AM LW/MW, FM?

• #42 02 Lut 2018 21:14
    mariomario
    Poziom 18  

a czy nie lepiej byłoby w ramach tego forum elektrody zorganizować tak aby każdy z użytkowników elektrody mający nadmiar jakichś modułów mógł podesłać do jakiejś jednej osoby z tego forum moduł do testów w tym też testów destrukcyjnych (przeciążenie, przepięcia, wysoka temperatura (np. założyciela tego tematu lub najlepiej osoby która posiada oscyloskop, analizator widma, sztuczne obciążenie itp. oraz ma pomysł jak przeprowadzić sensowne testy) ? Co sądzicie o takiej koncepcji ? oczywiście autor tego tematu musiałby wyrazić na to zgodę lub inna osoba posiadająca pełen zestaw osprzętu i wiedzy do przeprowadzania takich testów ? Testom poddawane były by różne dostępne moduły, a "nagrodą" dla testującego np. "gratisowy" taki sam moduł (np. do testów trzeba by dostarczyć min. 2 szt danego modułu)

Fajnie było by widzieć takie testy wszystkich modułów z chin:
    - wszystkie dostępne przetwornice DC/DC
    - moduły Wi-Fi/LoRa/GSM (np ich możliwości maksymalnego transferu, mocy sygnału, testy zasięgu)
    - przetworniki analogowo-cyfrowe (ich realną dokładność)
    - BMS'y (ich faktyczne napięcia progowe - napięcia przy których reagują)
    - testy modułów kamer (jakość ich obrazu / faktyczna rozdzielczość, jakość)
    - modułów mierzących przepływający prąd (np ACS712 i jego faktyczna dokładność)
    - moduły GPS (pomiary faktycznej dokładności pomiarów, szybkość itp.)
    - modułów sensorów gazów (LPG, CO2 itp)
    - testy czujników mikrofalowych (ich zasięg w różnych warunkach)

co o tym sadzicie ?

• #43 03 Lut 2018 11:32
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 03 Lut 2018 11:43
    Jawi_P
    Poziom 32  

AnicoZ napisał:
    1. Takie testy (np w ITR) to koszt dziesiątek tysięcy złotych (poniżej 10000ciężko sie zmieścić).
    2. Powinny byc przeprowadzone przez producenta
    3. Czego sie spodziewać w sytuacji, gdy cały moduł kosztuje mniej niż scalak (dobrej jakości) do niego?

Sprawiłeś wrażenie jakbyś przeczytał jeden wpis w całej dyskusji :(

• #45 03 Lut 2018 12:27
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #46 03 Lut 2018 15:18
    eurotips
    Poziom 35  

->@AnicoZ
    Są tacy którzy za "chińskie g..." owinięte ładnie w sreberko zapłacą 5x tyle niż warte i zachwalać wszędzie będą.
    100% nadgryzionych jabłek produkowanych jest w Chinach...

W tych testach chodzi o realne określenie parametrów bo dziś oszukuje każdy kto jeszcze w tym globalnym gównie po wierzchu pływa, uczciwi się już dawno w nim utopili.

• #47 08 Lut 2018 16:39
    Tomekddd
    Poziom 23  

gulson napisał:
    Użytkownik grala1 bardzo mi pomaga testując moduły elektroniczne. Jak tylko się dowiedziałem, że spaliła mu się jego przetwornica podczas trwania testów, od razu przesłałem nową. Okazało się, że druga też się uszkodziła. Nie wiem czy by radiator pomógł, proponuję jednak unikać tego modułu, jeśli Wasz układ jest trochę bardziej prądożerny. A ludzie to kupują w tysiącach sztuk. Testy grala1 nie są zamówione przed producentów, sam je testuje i sami kupujemy moduły, stąd nie boimy się napisać prawdy. Ciekawe, jakby wypadł test zakłóceń po pasmach.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany podobnym recenzjami, masz trochę sprzętu pomiarowego i lekkie pióro, to zapraszam.

Spróbujcie użyć tunera RTL-SDR do podejrzenia zakłóceń, ja tego używam przed wizytą w komorze EMC i zwykle mogę się przygotować tzn. widzę jakie mniej więcej częstotliwości sieją i co za to odpowiada. Dzięki temu w samej komorze wiem gdzie szukać i co poprawiać żeby zmniejszyć zakłócenia.