Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór silnika na pierwszą prądnicę.

Bumo 17 Lut 2018 21:23 3705 46
    kilgore$
    Poziom 14  
    Witam
    Z potrójnym pralkowcem jeszcze poczekam, a chciałbym zbudować na razie nie duży wiatraczek do ładowania jednego akumulatora 70ah 12V. Czy jest to do uzyskania z tego silnika? Stojan długości 66mm i średnica 60mm, 24 żłobki. Prąd ładowania 1-5 A przy średnim wietrze w Polsce ?

Zgodnie ze wzorem jesiotra wyliczyłem że magnes ma mieć 15mm szerokości. Jeśli dobrze zrozumiałem to potrzebuję 8 magnesów. Czy jeden biegun może być zbudowany z magnesu 20x5x5 około 140zł czy mogą być 20x5x3 72zł ? Magnesy chce poukładać obok siebie 3x3 żeby uzyskać jedne biegun 60x15.

Jeśli chodzi o drut to wyrysowałem sobie jeden żłobek i plus minus zmieściło się 105 sztuk drutu 0,9mm. Nada się ? czy zastosować grubszy cieńszy?

Wybór silnika na pierwszą prądnicę.Wybór silnika na pierwszą prądnicę.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Potrzebujesz 8 biegunów na każdy biegun 6 magnesów 20x5x5 (3 na szerokość i 2 na długość) = 48 sztuk. tych grubszych.
    Drut w sam raz tylko do pełna w żłobki - zależy od umiejętności ile Ci wejdzie - Nie od rysunku.
    kilgore$
    Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedz
    Trochę mi się tam pomieszało i stojan ma 66mm długości to musi ich być na długości 3 i na szerokości też 3 sztuki. Warto dać grubsze magnesy jest duża różnica ? Myślisz że założenia które mam będą spełnione i warto zbudować z tego silniczka ?
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Twoje założenia będą spełnione pod warunkiem, że będziesz miał czym tą prądnicę kręcić.
    Moc (5Ax12V=60W) to nie potrzeba dużej turbiny ale wiatr też czasami odpoczywa.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Średnica drutu nawojowego jest podawana bez izolacji , Drut w izolacji zależy czy pojedynczej czy podwójnej jest grubszy, średnio 0,7 - 0,12 mm .
    Do tego dochodzi folia w żłobku 0,6 - 0,7 mm - przeważnie takie się daje .
    No jeszcze dochodzi kwestia włożenia przewodów do żłobka , tak żeby z nich nie zrobić miotełki .
    Proponuje przeliczyć sobie jeszcze raz, ile ci się zmieści w żłobku .
    kilgore$
    Poziom 14  
    jaskiniowiex napisał:
    Średnica drutu nawojowego jest podawana bez izolacji , Drut w izolacji zależy czy pojedynczej czy podwójnej jest grubszy, średnio 0,7 - 0,12 mm .
    No jeszcze dochodzi kwestia włożenia przewodów do żłobka , tak żeby z nich nie zrobić miotełki .

Hej
    Sugerujesz że drut 0,9 może być zbyt gruby żeby uzyskać te 12-14V. Wiem ze najlepiej nawinąć cewkę testową ale nie mam takiego drutu na próbę.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Po prostu fizycznie może ci się to nie zmieścić w żłobku 105 zw / 0,9. Jak napisałeś wcześniej .
    Lepiej sobie zmierz przekrój przewodu jaki tam był wcześniej i policz zwoje .
    Wystarczy nawet suwmiarką , bo raczej mikromierza nie masz .
    Będziesz miał jakiś punk zaczepienia żeby oszacować ile wejdzie ci do żłobka .
    kilgore$
    Poziom 14  
    Mikromierze mama nawet dwa wiec mogę pomierzyć i policzyć zwoje, ale drut był cienki i było tego z 200 lub więcej. Powiedzmy ze policzę i oszacujemy ze wejdzie drutu 0,9 mm np 90 zwojów to czy bedzie można oszacować coś czy to loteria?
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    jaskiniowiex napisał:

Przewody, druty nawojowe - lakier nawet podwójny jest cienki (mikrony).
    Drut Φ 0,90 mm emaliowany ma Φ 0,94 mm jest ciut grubszy ale nie o 0.7 mm.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1349345#1349345
    Folia izolacyjna nie musi być taka gruba - może być 10 x cieńsza np 0,075 mm.
    https://sklepeurodrut.pl/folia-poliestrowa-130-c,c373,pl.html
    Nie obliczaj i nie mierz ile przewodów zmieścisz w żłobku , bo to zależy od Twoich umiejętności i precyzji - wsyp do żłobka jak najbardziej się starając (uczesać) i wysyp - następnie policz - to będzie Twój wynik indywidualny rekordowy.
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    jaskiniowiex napisał:
    Ale to jest nieistotne.

Jest różnica pomiędzy przezwajaniem a uzwajaniem.
    Przezwajacze robią to dla zarobku - małpują poprzednie uzwojenie i to tanim kosztem.
    Więcej taniej izolacji, kołków drewnianych, pustych przestrzeni w żłobkach, tym mniej drogiej miedzi.Klient tego nie sprawdzi przy odbiorze w punkcie usługowym i płaci bez zaglądania i szmerania.
    Dodatkowo zakład przezwajaczy nie używa lakieru elektroizolacyjnego bo to wymaga czasu.
    Konstruktor własnej prądnicy uzwaja jak na własne potrzeby - dla Siebie - zmienia całą konstrukcję: - parametry drutu, ilość biegunów, stopień wypełnienia żłobka miedzią, bez nadmiernego balastu typu gruba izolacja, drewniane kołki.Wsypuje jak najwięcej miedzi bo to ona jest czynnikiem tworzącym pożytek.
    Przezwajać można nawet bez izolacji folią - wystarczy po ułożeniu przewodów w żłobkach wykąpać (zalać) cały stojan lakierem elektroizolacyjnym.
    Ten lakier nie powiększa średnicy drutu o 0,7 mm tylko wypełnia przestrzeń pomiędzy przewodami i zapobiega poruszaniu się przewodów podczas pracy co powodowałoby nieuchronne przetarcie lakieru izolacyjnego drutu.
    stasiekb100
    Poziom 25  
    JESIOTR1 napisał:
    Dodatkowo zakład przezwajaczy nie używa lakieru elektroizolacyjnego

Ile taki silnik podziała? Trzy dni?
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Trzy dni nie więcej - jak powypycha się żłobki tanią izolacja i pakułami to działa jak pierzyna i nie odprowadza ciepła. Miedź i blachy stojana są dobrym przewodnikiem ciepła i dobrze odprowadzają ciepło do otoczenia (na maszcie) - nie trzeba izolować grubymi foliami bo to działa jak termos lub tygiel.
    Ażurowa obudowa pralkowca jest do tego najlepsza.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    JESIOTR1 napisał:
    jaskiniowiex napisał:
    Ale to jest nieistotne.

Jest różnica pomiędzy przezwajaniem a uzwajaniem.
    Przezwajacze robią to dla zarobku - małpują poprzednie uzwojenie i to tanim kosztem.
    Więcej taniej izolacji, kołków drewnianych, pustych przestrzeni w żłobkach, tym mniej drogiej miedzi.Klient tego nie sprawdzi przy odbiorze w punkcie usługowym i płaci bez zaglądania i szmerania.
    Dodatkowo zakład przezwajaczy nie używa lakieru elektroizolacyjnego bo to wymaga czasu.
    Konstruktor własnej prądnicy uzwaja jak na własne potrzeby - dla Siebie - zmienia całą konstrukcję: - parametry drutu, ilość biegunów, stopień wypełnienia żłobka miedzią, bez nadmiernego balastu typu gruba izolacja, drewniane kołki.Wsypuje jak najwięcej miedzi bo to ona jest czynnikiem tworzącym pożytek.
    Przezwajać można nawet bez izolacji folią - wystarczy po ułożeniu przewodów w żłobkach wykąpać (zalać) cały stojan lakierem elektroizolacyjnym.
    Ten lakier nie powiększa średnicy drutu o 0,7 mm tylko wypełnia przestrzeń pomiędzy przewodami i zapobiega poruszaniu się przewodów podczas pracy co powodowałoby nieuchronne przetarcie lakieru izolacyjnego drutu.

Absurd . Pierwszy raz coś takiego słyszałem .
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    jaskiniowiex napisał:
    Drut w izolacji zależy czy pojedynczej czy podwójnej jest grubszy, średnio 0,7 - 0,12 mm .

Ja też pierwszy raz czytam.Bo nic takiego nie mówiłem :D .
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    No tak, myślałem inaczej napisałem inaczej ( 0,07 - 0,12 ) Zależy od przewodu DNE1E - DNE2E. Przy cieńszych przewodach jak pisałeś + 0,05 mm .
    Pośpiech .

Ja proponuje zastosowanie 0,85 mm przy tej ilości zwojów .
    To jest krótki stojan z łatwym dostępem, łatwy jak na pierwsze przezwajanie .
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Prądnica to nie apteka, a pomyłki pisarskie też się zdarzają.
    Jak źle skalkulowałem ilość przewodów w żłobku to po przygotowaniu całego uzwojenia do wsypania (bez przecinania drutów), męczyłem się cały tydzień, aż ubijałem młotkiem, a jak i to nie pomagało to każdą cewkę, fazę musiałem rozwinąć , podzielić na nowe ilości i wtedy się zmieściło w parę godzin.
    Uzwajanie na granicy pojemności jest ryzykowne bo trzeba siłowo zmieścić , a jak się dwa przewody na długości żłobka się skrzyżują to trzeba od nowa przewody wysypać , wyprostować i od nowa uczesane wsypać.
    Lepiej jak jest margines luzu na takie manewry i nic na siłę bo lakier izolacyjny drutów nawojowych ma swą wytrzymałość.