Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magazyny energii elektrycznej pomogły ustabilizować sieć energii w Australii

ghost666 05 Wrz 2019 22:57 3270 32
 • Fabryka Prądu
 • #32
  pawelr98
  Poziom 37  
  cuuube napisał:
  pawelr98 napisał:
  ...

  Ale mnie rozbawiłeś , co to za ekipa , kumple Macierewicza , którzy katastrofę tupolewa obrazowali na puszkach po piwie i parówkach ? Twoi guru ?


  Większość takich "innowacyjnych inaczej" kampanii to nic innego jak skok na kasę. Drogi z panelami słonecznymi już były(Solar Roadways i pochodne), samonapełniające się butelki/zbiorniki zasilane solarami już były, bezprzewodowy przesył energii na kilkanaście metrów już był(uBeam) i na koniec piękny HyperLoop z którego nic nie powstało mimo wielkiej wrzawy.

  Każdy z tych pomysłów ma pewien element wspólny. Wielkie obietnice, wielkie pieniądze od inwestorów/publicznych zbiórek a potem skok na kasę i zerowe efekty końcowe. Zależnie od ilości pieniędzy projekt zatrzymuje się na etapie symulacji/animacji lub prototypów które udowadniają nierealność pomysłu.
  Jeżeli jeszcze firma obiecała że każdemu kto wpłaci XX dolarów na zbiórce da jakiś produkt to potem nikt nic nie dostaje bo firma po cichu bankrutuje a jej twórcy zdążyli już upłynnić pieniądze, czyli po prostu zwyczajne oszustwo.

  Gość przedstawia konkretne argumenty.

  Dźwig nie może pracować przy wietrze.
  Bloki betonu muszą znieść niesamowite obciążenie ( w końcu stoi jeden na drugim).
  Konieczność bardzo wysokiej precyzji bo jak postawisz krzywo to się zawali, wiatr i bujanie się bloków tego nie ułatwia.
  Nierealny koszt wykonania.

  Jeżeli to byłoby robione na jakichś prowadnicach to już wygląda lepiej. Odpada wiatr i konieczność precyzyjnego stawiania bloków. Ale w tym rozwiązaniu ewidentnie nie o to chodzi bo chcemy oszczędzać pieniądze.
 • Fabryka Prądu
 • #33
  cuuube
  Poziom 21  
  Troszkę zebrałem możliwości (w innym temacie) , których było już częściowo pisane

  - szczytowo pompowe . Obecnie w Polsce jest
  Żarnowiec 4X179MW ,zmagazynowane 3,6GWh

  Porąbka Żar 4x125MW zmagazynowane 2,6GWh

  Solina 200MW Górny zbiornik elektrowni Solina-Myczkowce (Jezioro Solińskie) jest wykorzystywany przede wszystkim jako zbiornik retencyjny. Pojemność dolnego zbiornika w Myczkowcach pozwala na pracę elektrowni Solina z pełną mocą w ciągu 5–6 godzin, co oznacza zmagazynowanie energii 1,3 GWh. Gdyby dolny zbiornik był równie duży co górny, elektrownia szczytowo-pompowa w Solinie mogłaby magazynować energię rzędu 50 GWh

  Żydowo 167 MW

  Czorsztyn niecałe 100MW ,Elektrownia Czorsztyn-Niedzica ze względu na niewielkie różnice w cenie energii w dzień i w nocy pracuje obecnie wyłącznie w trybie turbinowym. Również w tym przypadku ograniczeniem jest rozmiar dolnego zbiornika w Sromowcach. Gdyby dolny zbiornik był równie duży co górny, elektrownia szczytowo-pompowa mogłaby magazynować energię rzędu 15 GWh

  Dychów 90 MW

  no i niedokończone MŁOTY , 750MW

  Bełchatów odkrywki , jest analiza zrobiona na 500MW , podobna dziura w ziemi jest w PAKu , tu wody brakuje więc może pójść w inna stronę...  -magazyn energii w skałach , Siemens FES , już eksploatują pod Hamburgiem 130 MWh
  Cytat:
  Według Siemens Gamesa właśnie magazynowanie energii na dużą skalę jest narzędziem rozwiązującym problem OZE. Niemiecki producent turbin wiatrowych chce się skupić na stworzeniu dużego magazynu energii na terytoriach zamkniętych elektrowni (teren poprzemysłowe), dzięki czemu będzie można obniżyć koszty instalacji o około 50% z pomocą istniejącej już infrastruktury energetycznej. Siemens chce zredukować koszty produkcji energii elektrycznej do 100 euro/MWh. Kolejny spadek kosztów będzie odnotowany na skutek komercjalizacji i rozwoju technologii. Magazyn o pojemności 1 GWh będzie zbudowany do 2025 roku.  Cytat:
  Równocześnie z SGRE technologię magazynowania energii w skale bada firma Stiesdal Storage Technologies, która została założona przez byłego dyrektora technicznego Siemensa, Henrika Stiesdala. Firma koncentruje się na tworzeniu bardziej kompaktowych magazynujących bloków, które będzie można zainstalować w starych i nowych elektrowniach. Stiesdal podaje wstępnie, że ich system magazynowania energii będzie mógł dostarczać energię do systemu elektroenergetycznego przez 20 lat w cenie 70 euro/MWh, przy założeniu, że cena energii wiatru i energii słonecznej będzie wynosiła około 20 euro/MWh.  Cytat:
  Obie firmy uważają, że zasadniczo nie ma górnej granicy pojemności magazynu. Należy zauważyć, że stworzenie systemu zapewniającego całodobową pracę elektrowni słonecznej jest prostsze, niż w przypadku elektrowni wiatrowej. W regionach słonecznych maksymalny, wymagany czas przechowywania energii wynosi około 18 godzin. W przypadku farm wiatrowych okresy, w których wytwarzanie energii elektrycznej musi być wsparte przez magazyn energii, może trwać dłużej. Na przykład w Danii w 2006 okres bezwietrzny trwał około 10 dni.

  https://swiatoze.pl/siemens-gamesa-pracuje-nad-systemem-magazynowania-energii-w-kamieniu/

  -amoniak

  - roztopiona sól

  -Balony ze sprężonym powietrzem CAES

  - bateryjne

  - wodór

  - koła zamachowe i dzwigi

  - Superkondensatory charakteryzują się niską gęstością energii, bardzo dużą gęstością mocy (pobór dużych energii w krótkim czasie), wysoką sprawnością (przekraczającą nawet 95%), bardzo dużą trwałością (wyrażaną zarówno w postaci czasu eksploatacji, szacowanego na 20 lat, jak i dużej liczby cykli ładowania-rozładowania: do ok. miliona), krótkimi czasami uzupełniania energii (rzędu kilku minut), możliwością pracy w szerokim zakresie temperatur (od -40°C do 65°C), niewielką degradacją własności użytkowych przy wielokrotnych cyklach ładowania i rozładowania, a także małą szkodliwością dla środowiska. Są to więc urządzenia niemal doskonałe. Mają jednak istotną wadę, jaką jest ich wysoka cena. Pozostaje nadzieja, że przy obecnym bardzo szybkim rozwoju nanotechnologii sytuacja ta ulegnie zmianie.
  https://www.magazynprzemyslowy.pl/produkcja/Energia-na-zapas,10661,1


  -samochody elektryczne, chcielibyśmy magazynować (lub obejść się bez) 1200 GWh, czyli 20 kWh na osobę oraz radzić sobie z wahnięciami popytu do 33 GW (czyli 0,5 kW na osobę). Liczby te są rozkosznie zbliżone w skali do energii i mocy wymaganej dla samochodów elektrycznych. W akumulatorach samochodów elektrycznych opisanych w rozdziale 20 można zgromadzić od 9 kWh do 53 kWh. Krajowa flota 30 mln samochodów elektrycznych zgromadziłaby energię bliską tym 20 kWh na osobę! Typowe ładowarki akumulatorów pobierają 2 lub 3 kW prądu. Jednoczesne włączenie 30 mln ładowarek stanowiłoby zmianę w popycie rzędu 60 GW! Gdyby cały krajowy transport miał napęd elektryczny, średnia moc wymagana do jego zasilenia wynosiłaby 40 lub 50 GW. Istnieje więc bliski związek pomiędzy wprowadzeniem na rynek samochodów elektrycznych (omawianych w rozdziale Lepszy transport ) i podniesieniem mocy zainstalowanej w wietrze do 33 GW (przy średniej mocy rzędu 10 GW).

  Oto jak można wykorzystać taki związek: samochody elektryczne można podłączyć do inteligentnych ładowarek w domu lub w pracy. Inteligentne ładowarki znałyby zarówno ceny energii elektrycznej, jak i upodobania użytkownika (np. „mój samochód musi być w pełni naładowany do godz. 7 rano w poniedziałek”). Ładowarka mądrze zaspokajałaby wymagania użytkownika, pobierając prąd, kiedy wieje i wyłączając się, kiedy nie wieje lub też kiedy rośnie zapotrzebowanie z innych źródeł. Takie inteligentne ładowarki pomagałyby równoważyć obciążenia w sieci, co mogłoby być wynagradzane finansowo.
  https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/163/fluktuacje-i-magazynowanie-energii
  Oglądałem jakiś czas temu program o tym (niestety nie cały i nie usłysszałem jakie to miasto) ,ale to już się dzieje .  W Polsce ma powstać 20 dużych magazynów do 2024r
  https://wysokienapiecie.pl/18396-magazyny-energii-w-polsce-akumulatory-elektryczne/


  Energa już chyba włączyła swój
  https://automatykab2b.pl/gospodarka/50610-energa-buduje-magazyn-energii

  Cytat:
  W Polsce obecne średnie dzienne zużycie energii elektrycznej wynosi obecnie 400 GWh (jest nas mniej i zużywamy mniej elektryczności na osobę). Magazyn o pojemności 1200 GWh wystarcza na zmagazynowanie jednodniowej produkcji energii przez brytyjskie lądowe farmy wiatrowe. Zgodnie z obliczeniem z rozdziału Wiatr w Polsce dysponujemy lepszym potencjałem wiatrowym niż Brytyjczycy (30 kWh/d/o w stosunku do 20 kWh/d/o). Zmagazynowanie tych 30 kWh na osobę dziennie wymagałoby (przy uwzględnieniu liczby Polaków równej 40 mln) magazynu o pojemności 1200 GWh – identycznego jak dla Wielkiej Brytanii. Dzięki takim zapasom nasz kraj mógłby przez 5 dni obejść się bez dostaw 10 GW prądu, a każdy Polak – bez produkcji 6 kWh prądu dziennie.

  https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/163/fluktuacje-i-magazynowanie-energii