Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka BEKO/DIN1530N - Nie przestaje wypompowywać wody

29 Sty 2018 00:59 2994 4
 • Poziom 2  
  Problem
  Zmywarka BEKO/DIN1530N w pewnym momencie przestała działać normalnie, zamiast tego po włączeniu zasilania włącznikiem głównym i włączeniu programu cały czas wypompowywała wodę.


  Po wstępnym czyszczeniu:
  - wyczyszczeniu filtra,
  - sprawdzeniu dysz na "śmigłach",
  - sprawdzeniu filtra na dopływie wody z sieci wodociągowej
  sytuacja się nie zmieniła


  Następnie wykonałem "reset" (przy wyłączonym zasilaniu, wciśniecie i przytrzymanie jednocześnie guzika zmiany programu i guzika start/pauza a następnie włączenie zasilania włącznikiem głównym, odczekanie kilku sekund). Przy pierwszym, z tego co pamiętam, mignęły wszystkie(5) diody programów i zapaliła się jedna dioda ustawionego ostatnio programu. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu i wystartowaniu programu nastąpiła zmiana. Zmywarka rozpoczęła od wypompowywania wody, ale po chwili zaczęła pobierać wodę z sieci. Po chwili pobierania wody, urządzenie zaczęło wypompowywać wodę bez końca.
  Próbowałem jeszcze kilka razy wykonać reset, przy jednej z prób zapaliły się dwie diody - programu numer 1 i 3. Czy ktoś ma dostęp/link do kodów serwisowych starszych zmywarek, w których nie ma wyświetlacza LED?(Znalazłem jedynie kody do nowszych modeli - na stronie ukwhitegoods.co.uk post 3714-beko-electronic-dishwasher-fault-codes)


  Na forum znalazłem informacje, że przy zbyt małej ilości wody pobranej w początkowym etapie(mniejszej niż wymagane w danym programie) zmywarka może przerwać program i przejść do wypompowywania wody. Wymontowałem licznik pobieranej wody. Nie był zablokowany zanieczyszczeniami, "dmuchając" w jeden z wlotów słyszałem swobodnie kręcącą się "turbine". Przeczyściłem acetonem styki na liczniku i zamontowałem ponownie. Bez zmian.
  Nie mam manometru, nie mogę sprawdzić ciśnienia wody na wejściu do zmywarki. Sprawdziłem przepływ wody - 9l/min. W instrukcji, dopuszczalne ciśnienie wody to 0,3 - 10bar. Czy jest możliwe ocenić, czy ciśnienie wody na wejściu mojego urządzenia jest wystarczające na podstawie podanego przeze mnie przepływu?

  Labirynt wydaje mi się być ok.

  Zmywarka BEKO/DIN1530N - Nie przestaje wypompowywać wody

  Nie wiem jak dokładnie powinien przebiegać proces pobierania wody, ale w moim przypadku w lewej części labiryntu "kręci się" woda, a w prawej części, na skośnych "płytkach" płynie tylko mała struga wody(ona wpływa do komory zmywarki)


  Znalazłem również informacje, że może to być problem uszkodzonego triaka na module. Nie znalazłem żadnych uszkodzonych elementów, ale może ktoś dopatrzy się czegoś na co nie zwróciłem uwagi?:

  Zmywarka BEKO/DIN1530N - Nie przestaje wypompowywać wody

  Zmywarka BEKO/DIN1530N - Nie przestaje wypompowywać wody

  Jak kontrolowany jest poziom wody w tej zmywarce, czy występuje czujnik poziomu wody? Przeglądnąłem strone z częściami zamiennymi(bekoczesci pl beko-din-1530) i nie znalazłem takiego elementu.

  Sprawdzałem czujnik "aquastop", elektroniczny element wydaje się pracować poprawnie, w zależności od ustawienia przełącznika zwiera dwa różne złącza. Nie widać na nim uszkodzeń wskazujących na przegrzanie.

  Proszę o pomoc w diagnozie usterki.
 • Poziom 38  
  A może ten model ma czujnik zalania i on uruchamia pompkę?
 • Poziom 22  
  Jeszcze do sprawdzenia komora hydrostatu:)
 • Poziom 2  
  Powodem opisanej usterki był przerwany przewód prowadzący do licznika pobieranej wody. Uszkodzenie powstało na "listwie" przewodów między drzwiami a dolną częścią zmywarki:

  Zmywarka BEKO/DIN1530N - Nie przestaje wypompowywać wody

  Zmywarka BEKO/DIN1530N - Nie przestaje wypompowywać wody


  Po zlutowaniu uszkodzonego przewodu problemy ustąpiły.

  Tym samym wspominane przeze mnie ciśnienie wody na wejściu do zmywarki było wystarczające.
 • Poziom 2  
  Zamykam temat, opis rozwiązania w poprzedniej odpowiedzi.