Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat rozdzielnicy elektrycznej

irvino 29 Sty 2018 00:59 1545 36
  • #1 29 Sty 2018 00:59
    irvino
    Poziom 9  

Witam,
    proszę o informację czy załączony w pdf'ie schemat jest poprawny?
    Czy zmostkować listwę PE i N?

Z góry dziękuję za zainteresowanie, pozdrawiam.

0 29
  • #2 29 Sty 2018 06:36
    fotzsyzrk
    Poziom 11  

Witaj!

Odpowiedź: Nie

3-krotne zab. podgrzewacza wody ? Połączenie kaskadowe wyłączników nadmiarowo-prądowych wiąże się brakiem jakiejkolwiek selektywności, Czy w miejscach zasilanie parter/piętro mają być rozdzielnice ? Co do mostka, to zależy jaki masz typ sieci??? Jakie zab. przedlicznikowe?

Co to za podgrzewacz? klimatyzator? bo wartości zabezpieczeń nie biorą się z nikąd.

0
  • #3 29 Sty 2018 07:26
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

irvino napisał:
    proszę o informację czy załączony w pdf'ie schemat jest poprawny?

Nie jest poprawny.
    irvino napisał:
    Czy zmostkować listwę PE i N?

Brak podstawowych danych nie pozwala na poprawną odpowiedź.
    Jako, że autor źle wybrał dział, to sugeruję przeczytać to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3419770.html
    A potem to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3263074.html

0
  • #4 29 Sty 2018 08:29
    irvino
    Poziom 9  

witam ponownie i na wstępie przepraszam za wybór złego działu,

co do szczegółów,
    parter i piętro mają osobne rozdzielnice w mieszkaniach (jest t budynek dwu rodzinny) mnie interesuje tylko piętro.

klimatyzacja 3,5kW (AUX) i podgrzewacz (kospel PPE2) 15kw i są zasilane nie z piętra a puszczone po elewacji (podłączone za pod licznikiem)

Instalacja do domu dociera z powietrza i wychodzą (po skrzynce energetyki) 4 przewody 3 fazy i neutral dodatkowo mam w piwnicy powbijane szpile na głębokość 6m w 4 rożnych miejscach połączone bednarką zalane posadzką i wyprowadzone do skrzynki jako PE

0
  • #5 29 Sty 2018 08:58
    kozi966

W dalszym ciągu nie wiemy jaki jest układ sieciowy wpisany w warunki przyłączenia (względnie informacja od ZE) - sugerować się można, że TT. Jakie są przekroje przewodów są zastosowane na zasilaniu jak i na odpływach? Nie wiemy jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Za mało informacji aby odpowiedzieć chociaż po części poprawnie na przedstawiony problem.

0
  • #6 29 Sty 2018 09:29
    irvino
    Poziom 9  

Układ sieciowy nie jest mi znany, proszę o informację jak to sprawdzić?
    Co do zabezpieczeń przelicznikowych to są tam BM'y dziś będzie kolega elektryk otworzy skrzynkę energetyki i powiem więcej.

Co do przewodów z licznika wychodzą 4x6 do wyłączników i z nich na piętro 5x6, PE jest tu zmostkowany z N (tam grubym kablem do skrzynki z wszystkimi zabezpieczeniami piętra rozbite na gniazda, oświetlenie, kuchnie, łazienkę itp.)
    i 4x4 na parter ale to mnie nie interesuje.

0
  • #7 29 Sty 2018 09:53
    fotzsyzrk
    Poziom 11  

typ sieci można ustalić w umowie (tam tez moc przyłączeniową), może gdzieś być opisane na skrzynce energetyki, na stacji trafo twojej sieci, tak jak wyżej zapewne TT, które to kiedyś mogło być zerowaniem. znasz rezystancje uziomu ? jeśli w okolicy grunt o dobrej konduktywności, to sąsiedzi i tak zapewne przekształcili w TN :)

Postaraj się dodać całą instalacje w tedy można coś doradzić.

0
  • #8 29 Sty 2018 10:45
    kkas12
    Poziom 41  

fotzsyzrk napisał:
    ...tak jak wyżej zapewne TT, które to kiedyś mogło być zerowaniem.
    Jeszcze nie było tak by dostawca z układu TN przechodził (w moim mniemaniu cofał się w rozwoju) na układ TT.
    Autor pisze z Głogowa.
    A na tej podstawie z niemal stu procentową pewnością można twierdzić iż ma on do czynienia w układem TN.

0
  • #9 30 Sty 2018 21:14
    irvino
    Poziom 9  

Witam po krótkiej przerwie,
    kolegi nie było wiec do skrzynki się nie dostałem natomiast odnalazłem umowę z dostawcą i nadal nie wiem jaki to układ sieciowy (foto umowy w zał.).
    Dowiedziałem się jednak że zabezpieczenie to 25A moc 13kW
    (wyczytałem iż muszę ją na pewno zwiększyć ponieważ 13kW dotej pory mi wystarczało a teraz dochodzi podgrzewacz 15kW).
    Schemat rozdzielnicy elektrycznej

0
  • #10 30 Sty 2018 21:42
    kozi966

irvino napisał:
    odnalazłem umowę z dostawcą i nadal nie wiem jaki to układ sieciowy

To jest wpisane w warunki techniczne przyłączenia, ważne z umową.

0
  • #11 31 Sty 2018 21:06
    irvino
    Poziom 9  

dokumentów innych nie mogę odnaleźć, infolinia odsyła mnie do umowy może macie jakiś inny pomysł jak sprawdzić jaki jest układ sieci???

0
  • #13 01 Lut 2018 06:20
    mawerix123
    Poziom 37  

irvino napisał:
    infolinia odsyła mnie do umowy

Na która infolinie dzwoniłeś :?: w Głogowie :?: czy może ogólne infolinie Tauron :?:

kkas12 napisał:
    bo w Krakowie gdzie dzwonisz to na pewno Ci nie powiedzą

Bo Kraków nie zajmuje się takimi sprawami, gdzie Kraków a gdzie Głogów.... poza tym pewnie do Krakowa nie dodzwonił się ;) pewnie dzwonił go Gliwic.

0
  • #14 04 Lut 2018 18:04
    wojciech_pi
    Poziom 12  

Witam Panowie
    przyjrzyjcie się na schemacie listwie "N" za RCD i co jest do niej podłączone, chyba , że źle widzę ?
    Pozdr

0
  • #15 04 Lut 2018 19:12
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

wojciech_pi napisał:
    Witam Panowie
    przyjrzyjcie się na schemacie listwie "N" za RCD i co jest do niej podłączone, chyba , że źle widzę ?
    Pozdr

Prawdopodobnie przewody fazowe omijają tę listwę.
    Mimo wszystko rysunek zawiera błędy.

0
  • #16 04 Lut 2018 19:29
    wojciech_pi
    Poziom 12  

elpapiotr napisał:
    wojciech_pi napisał:
    Witam Panowie
    Pozdr

Prawdopodobnie przewody fazowe omijają tę listwę.
    Mimo wszystko rysunek zawiera błędy.

Nie chodzi o przewody fazowe , tylko o przewody : "N" z licznika głównego , "N" z RCD i "N" do zasilania parteru - wszystko na 1 listwie ?
    Pozdr

1
  • #17 04 Lut 2018 19:40
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Zgadza się. Wszystko do kupy, czyli ... lipa.

0
  • #18 04 Lut 2018 21:46
    mawerix123
    Poziom 37  

wojciech_pi napisał:
    No a gdzie oklaski od "starych wyjadaczy" ?

Niema się czym podniecać, to co narysował autor nie nadaje się do realizacji nie tylko z powodu przewodu Niebieskiego więc nikt większej wagi do tego rysunku nie przywiązuje.

0
  • #19 06 Lut 2018 12:02
    irvino
    Poziom 9  

Witam ponownie, zostawmy na razie mój rysunek,
    wyedukowałem się na tyle, iż wiem ze prawie wszystko jest tam źle (zdaję sobie sprawę jak wiele nauki jeszcze przede mną) wybaczcie ale dopiero zaczynam naukę w tym kierunku a to jest w pewnym sensie zadanie, które muszę rozwiązać.

Póki co wróćmy do ustalenia typu sieci, przewertowałem dokumenty, wydzwoniłem infolinie i powiedzieli (nieoficjalnie), że jedynym sposobem by się tego dowiedzieć jest zgłoszenie awarii i wypytanie elektryka (koszt chyba39pln - bezpodstawna wezwanie elektryka),

natomiast kolega otworzył mi skrzynkę ZE i wygląda to tak - rysunek w zał.
    Dodatkowo foto słupa z którego idą kable do budynku.

Pytanie czy z załączonego rysunku i fotek można definitywnie stwierdzić z jakim układem sieci mamy do czynienia?
    Czy jest to TN-C-S?

Pozdrawiam.

0
  • #21 06 Lut 2018 15:03
    irvino
    Poziom 9  

Ok w takim bądź razie do rysunku skrzynki ZE dołożyłem rozdzielnice piętra - w zał.
    (następnie dołożę to co idzie po elewacji czyli podgrzewacz i klimatyzację).

Pytania do tego rysunku czy mogę tak podłączyć uziemienie w piwnicy?
    (na razie nie jest wykorzystywane przygotowane zostało pod instalacje fotowoltaiczną która niebawem się pojawi na dachu),
    i czy rysunek na tym etapie zawiera błędy?

0
  • #23 06 Lut 2018 16:43
    irvino
    Poziom 9  

tak jak na rysunku,
    z powietrza przez zabezpieczenia idą 3 fazy (3 czarne kable) i jeden kabel bez zabezpieczeń N (też czarny)

kabel N jest skręcony z szyną do której również przykręcony jest kabel PE

czyli ze skrzynki ZE do rozdzielnicy budynku idzie 5 kabli:
    L1,L2,L3 (3xczarne ) - do licznika
    N (niebieski kabel ) - do licznika
    PE (żółto-zielony kabel) - obok licznika
    wszystkie o przekroju 10mm2

0
  • #24 06 Lut 2018 17:54
    mawerix123
    Poziom 37  

Zamiast tego B20 powinien być rozłącznik izolacyjny 3P zamontowany w rozdzielnicy pietra
    Oświetlenie proponuję rozbić na wszystkie fazy
    Urządzenia powyżej 2kW maja nieś swój obwód.... piekarnik, zmywarka, pralka itp.
    Oświetlenie łazienki przez RCD
    Gdzie jest ochronnik :?:

0
  • #25 06 Lut 2018 18:58
    wojciech_pi
    Poziom 12  

irvino napisał:
    tak jak na rysunku,
    z powietrza przez zabezpieczenia idą 3 fazy (3 czarne kable) i jeden kabel bez zabezpieczeń N (też czarny)

kabel N jest skręcony z szyną do której również przykręcony jest kabel PE

czyli ze skrzynki ZE do rozdzielnicy budynku idzie 5 kabli:
    L1,L2,L3 (3xczarne ) - do licznika
    N (niebieski kabel ) - do licznika
    PE (żółto-zielony kabel) - obok licznika
    wszystkie o przekroju 10mm2

Witam
    czy kolega "irvino" może doprecyzować kwestię zasadniczą :
    - czy ze skrzynki ZE (czytaj słupa) dochodzi kabel 4 żyłowy czy 5 żyłowy , bo ze zdjęcia wynika, że 4 żyły
    - w poście # 19 zamieszcza kolega informację o skrzynce ZE - a gdzie ona jest i co do niej wchodzi (ze słupa) i co wychodzi (do budynku (ile i jakie kable)
    - co oznacza określenie w poście #23 - " idzie 5 kabli, a PE-obok licznika" , bo chyba to PE to kolega doprowadził z uziomu szpilkowego w piwnicy odrębnym przewodem - czy tak czy inaczej ?
    Pozdr

- cz

0
  • #26 06 Lut 2018 20:13
    irvino
    Poziom 9  

Z powietrza czyli ze słupa do skrzynki ZE dochodzą 4 żyły,
    L1,L2,L3 a z czwartego przewodu (zapewne to PEN) zrobione są dwa (N i PE)
    i w ten sposób 5 żył dociera do rozdzielnicy budynku.

Natomiast uziom szpilkowy w piwnicy nie jest nigdzie podłączony i moje pytanie,
    w którym miejscu i czy w ogóle mogę go gdzieś podłączyć,
    na schemacie jest podłączony zaraz za skrzynką ZE tylko czy prawidłowo?

0
  • #27 06 Lut 2018 20:47
    kkas12
    Poziom 41  

Ten uziom w złączu nie ma dla Ciebie znaczenia, tak jak i ta piata żyła doń przyłączona.
    Ale jeśli już ona jest (czy na pewno przyłączona w złączu?) to masz ją uziemić żyłę jak najbliżej miejsca jej wprowadzenia do budynku. Najczęściej jest szyna PE w tablicy.
    Uziemiasz ją a pomocą GSW, z której biorą początek połączenia wyrównawcze główne.
    A uziemieniem powinien być uziom fundamentowy.

Było mnóstwo wątków tę kwestię wyjaśniających.

0
  • #28 06 Lut 2018 21:10
    wojciech_pi
    Poziom 12  

irvino napisał:
    Z powietrza czyli ze słupa do skrzynki ZE dochodzą 4 żyły,
    L1,L2,L3 a z czwartego przewodu (zapewne to PEN) zrobione są dwa (N i PE)

Natomiast uziom szpilkowy w piwnicy nie jest nigdzie podłączony i moje pytanie,
    w którym miejscu i czy w ogóle mogę go gdzieś podłączyć,
    na schemacie jest podłączony zaraz za skrzynką ZE tylko czy prawidłowo?

Witam
    skoro do Budynku wchodzi zasilanie 3xL + PEN, to zasadniczo należy w RG zrobić podział PEN na 2 listwy "N" i "PE" .
    Listwę PE należy uziemić do uziomu sztucznego , który kolega wykonał w piwnicy i połączyć z GSW (o ile istnieje)) .
    Zaś co do połączenia lokalnego uziomu zrobionego w piwnicy ze skrzynką ZE , trudno się wypowiedzieć, bo nadal nie wiemy co tam z skrzynce ZE jest .
    Dodatkową kwestią są pomiary rezystancji uziemienia szpilkowego w piwnicy i co pokażą ?
    Pozdr
    WP

0
  • #29 06 Lut 2018 21:18
    kkas12
    Poziom 41  

irvino napisał:
    ...z czwartego przewodu (zapewne to PEN) zrobione są dwa (N i PE)

Więc raczej nie mamy w budynku PEN lecz PE i N, jeśli autor to potwierdzi.

Jest jeszcze jedno, ważne pytanie.
    Czy jest to budynek nowo wybudowany, czy może mamy do czynienia z wymianą instalacji?

0
  • #30 06 Lut 2018 21:25
    irvino
    Poziom 9  

Jest to stary poniemiecki dom,
    instalacja nowa na piętrze,
    z rozdzielnicy budynku nowy przewód 5x6 do rozdzielnicy piętra,
    rozdzielnica budynku stara,
    skrzynka Ze stara

0
  Szukaj w 5mln produktów