Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie ŁĄCZNIK I GNIAZDO POJEDYNCZE

hawranpc 29 Sty 2018 14:18 771 20
  • #1 29 Sty 2018 14:18
    hawranpc
    Poziom 6  

Dzień dobry,
    Chciałem zastąpić pojedynczy łącznik, łącznikiem pojedynczym z gniazdem (OSPEL Kod: 837101). Niestety nie wiem jak podłączyć łącznik z gniazdem aby oba te elementy działały jednocześnie (światło + napięcie w gniazdku). Może ktoś ma schemat podłączenia. Instalacja standardowa trzy kabelki. pozdrawiam i z góry dziękuję

za podpowiedzi

0 20
  • Pomocny post
    #2 29 Sty 2018 14:24
    kkas12
    Poziom 41  

Nie ma takiego schematu.
    W Polsce obowiazuje nakaz rozdzielania obwodów gniazdowych i oświetleniowych.
    APonadto, to, że i wyłacznik i gniazdo znajduję sie w jegnej obudowie nie oznacza iż należy wykonywać połaczenia pomiedzy nimi.
    Ponadto obciążalnośc gniazda to 16A, zaś obciążalność wyłącznika raczej nie przekroczy 10A.

0
  • #3 29 Sty 2018 14:35
    hawranpc
    Poziom 6  

Dziękuję za odpowiedź. Naprawdę ciekawa sprawa, no bo skoro jest łącznik z gniazdkiem to logicznym mogło by się wydawać że będzie to działać razem. Oddzielnie oczywiście nie ma problemu, napięcie jest kierowane na gniazdo lub włącznik. Jeśli chodzi o schemat podłączenia rozumiem że w ogóle nie ma takiej możliwości tak? pozdrawiam

0
  • #4 29 Sty 2018 14:42
    kokapetyl
    Poziom 43  

kkas12 napisał:
    Nie ma takiego schematu.

:?:
    Co do zakazu rozdzielania, to chyba błąd językowy ?
    To są jakieś tylko polskie przepisy. W europie nie ma takiego zakazu i jest to stosowane. Są stosowane gniazda dedykowane, załączane włącznikiem.

0
  • #5 29 Sty 2018 15:04
    Brivido

Poziom 28  

Ale ten łącznik raczej ma zaświecać światło a nie gniazdo. Jak masz tylko 3 przewody to się nie da.

0
  • #6 29 Sty 2018 15:08
    kokapetyl
    Poziom 43  

Brivido napisał:
    Ale ten łącznik raczej ma zaświecać światło a nie gniazdo.

Widziałeś "świecące gniazdo"? Chyba, że z podświetleniem.

0
  • #8 29 Sty 2018 15:53
    kokapetyl
    Poziom 43  

kkas12 napisał:
    Gniazdo z wbudowanym wyłącznikiem nie jest tym co usiłujesz propagować kolego.

Ja nic nie propaguję.
    Stwierdzam fakt na podstawie (skromnego) doświadczenia w europie zachodniej. Tam stosuje się załączane (włącznikiem) gniazda dedykowane.
    Inna sprawa, czy to jest możliwe w przypadku autora ? Czy ma odpowiednio przygotowaną instalację ?
    .

0
  • #10 29 Sty 2018 16:18
    hawranpc
    Poziom 6  

Wracając do tematu u mnie wygląda to tak. Teraz przy włączonym oświetleniu brak jest zasilania gniazdka. Przy widocznym podłączeniu włącznik swiatła w pozycji wyłączone - i podłaczeniu w gnaizdo swiatełek choinkowych (zamknięcie obwodu) świeci i żarówka i jest zasilanie w gnaizdku ;-) ( żarówka świeci słabo).
    Jakieś podpowiedzi co do podłączenia ???

0
  • #11 29 Sty 2018 16:20
    kokapetyl
    Poziom 43  

kkas12 napisał:
    Ale może załączysz fotkę takiego gniazda byśmy naocznie przekonali się o tym co różni je z tym co widać na fotce w tytułowym poście.

Normalnie to włącznik powinien być z podświetleniem (kontrola załączenia), ale nie wiem czy to jest konieczność.

0
  • #12 29 Sty 2018 16:29
    mar_uda
    Poziom 19  

hawranpc napisał:
    Wracając do tematu u mnie wygląda to tak. Teraz przy włączonym oświetleniu brak jest zasilania gniazdka. Przy widocznym podłączeniu włącznik swiatła w pozycji wyłączone - i podłaczeniu w gnaizdo swiatełek choinkowych (zamknięcie obwodu) świeci i żarówka i jest zasilanie w gnaizdku ;-) ( żarówka świeci słabo).
    Jakieś podpowiedzi co do podłączenia ???
    Wygląda na to, że jakiś kretyn (bo elektrykiem go nazwać nie można) wykorzystał żyły niezgodnie z przeznaczeniem wynikającym z kolorystyki. Jeśli na całej długości są rurki (tak jak na zdjęciu), to może jest szansa przeciągnięcia właściwych przewodów. Ale tego powinien dokonać elektryk.

0
  • #13 29 Sty 2018 16:33
    kkas12
    Poziom 41  

Więc "powinien być" czy nie wiesz "czy jest to konieczność"?

Nie ma zgody w tym kraju na łączenie gniazd z oświetleniem!
    Czyli nie umieszczamy gniazd w obwodach oświetleniowych i nie zasilamy opraw z obwodów gniazdowych.
    Ponadto obwód gniazd zabezpieczamy zazwyczaj wartością 16A i tyle wynosi In gniazda, zaś obciążalność wyłączników nie przekracza 10A.

0
  • #14 29 Sty 2018 16:52
    kokapetyl
    Poziom 43  

kkas12 napisał:
    Nie ma zgody w tym kraju na łączenie gniazd z oświetleniem!

Tak, wiem o tym z wielu wypowiedzi na tej stronie i nie będę (i nie chcę ) tego zmieniał.
    Jednak jak wspomniałem, jest to stosowane w innych krajach.
    Twój pierwszy post chyba przeczytałem opatrznie, odczytując jako brak zakazu rozdzielania tych obwodów. Przepraszam.

0
  • #15 29 Sty 2018 16:57
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Dla jasności, aby autor wiedział o czym szanowni piszą, to literalnie w prawie jest taki zapis:

Cytat:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 188.
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

§ 3.7) Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
    mieszkaniu – należy przez to rozumieć zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego;
    pomieszczeniu mieszkalnym – należy przez to rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego;
    pomieszczeniu pomocniczym – należy przez to rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności

0
  • #16 29 Sty 2018 17:07
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie załącza się napięcia do gniazda tego typu łącznikiem. Całkiem niedawno ktoś poprosił mnie o połączenie kabelków w podobnym zestawie ale ten łącznik służył do załączenia oświetlenia na zewnątrz budynku. W gnieździe zatem prąd był niezależnie od położenia łącznika.

0
  • #17 29 Sty 2018 18:25
    hawranpc
    Poziom 6  

mar_uda napisał:
    wykorzystał żyły niezgodnie z przeznaczeniem wynikającym z kolorystyki. Jeśli na całej długości są rurki (tak jak na zdjęciu), to może jest szansa przeciągnięcia właściwych przewodów. Ale tego powinien dokonać elektryk.

OK Jak powinno to wyglądać ??? Jakie kolory i gdzie ??? pozdrawiam

0
  • #18 29 Sty 2018 18:38
    mar_uda
    Poziom 19  

• Zielono-żółty - przewód ochronny PE,
    • Niebieski - przewód neutralny N,
    • Czarny, Brązowy, Szary (lub inny kolor nie wymieniony wcześniej) - przewód fazowy L.
    Dodatkowo obwód oświetlenia i odwód gniazda to mają być dwa osobne obwody (więc przewodów powinno być więcej, niż 4).

0
  • #19 29 Sty 2018 19:35
    krzysiek7
    Poziom 34  

hawranpc napisał:

W poście nr 10 pokazałeś, że nie masz żadnej wiedzy w tej dziedzinie. Ja pomijam już kwestie prawne o których piszą koledzy, nie ma sensu ich powtarzać. W Twoim przypadku, bez dostosowania instalacji nie ma technicznych możliwości podłączenia wyłącznika i gniazda.

0
  • #20 30 Sty 2018 10:06
    hawranpc
    Poziom 6  

krzysiek7 napisał:
    hawranpc napisał:

W poście nr 10 pokazałeś, że nie masz żadnej wiedzy w tej dziedzinie. Ja pomijam już kwestie prawne o których piszą koledzy, nie ma sensu ich powtarzać. W Twoim przypadku, bez dostosowania instalacji nie ma technicznych możliwości podłączenia wyłącznika i gniazda.

Oczywiście że nie mam żadnej wiedzy dlatego pytam. W załączniku przesyłam rozwiązanie od producenta podobnego rozwiązania. pozdrawiam

0