Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] uszkodzony mikrofon? Czy można to naprawić?

29 Sty 2018 17:47 1737 35
  • Poziom 11  
    Proszę o pomoc w naprawie słuchawek z mikrofonem. Mikrofon przestał działać i podejrzewałem że będą uszkodzone przewody ale sprawdziłem ich ciągłość i jest ok. Rozebrałem mikrofon i zobaczyłem to co na załączonych zdjęciach. Wydaje mi się że mikrofon się rozpadł. Czy można go polutować czy zostaje mi tylko wymiana na nowy?
    ewentualnie co innego mogło się stać?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 40  
    Jak są dostępne uzwojenia cewki, to polutujesz jak nie ma - wymiana na nowy
  • Poziom 11  
    Na luźnej części nie widać uzwojeń - przynajmniej ja ich nie widzę. Na jaki model/typ mikrofonu wymienić?
    Słuchawki to mb quart k800
  • Poziom 39  
    Czarno to widzę tzn nie widać końcówek przewodów uzwojenia cewki mikrofonu. Pytanie jak dobrze potrafisz posługiwać się lutownicą? Trzeba byłoby pod lupą poszukać końcówek, trochę je oczyścić ( nawet chemicznie ) , pocynować i po sklejeniu mikrofonu przylutować do ścieżek na podstawie mikrofonu przedłużając końcówki za pomocą cienkich drucików. Operacja trudna ale wykonalna dla wprawionej osoby. Warunek - znalezienie dostępnych końcówek uzwojenia.
    Samo sklejenie też musi być precyzyjne żeby nie uszkodzić/zablokować membrany. Chyba lepie będzie posłuchać rad powyżej piszących i podmienić cały mikrofon.
  • Poziom 11  
    Dziękuję Ci za szybką pomoc.
    Średnica to 21mm, grubość samej wkładki bez płytki to 7mm.
    Jeżeli zastosuję wkładkę którą dałeś za przykład to który kabel do którego pinu?

Opis produktu: Słuchawki z mikrofonem MB Quart K-800. MBQuart K-800. Trwałe słuchawki produkcji niemieckiej.
    Mikrofon: dynamiczny, 200 Ω; kardioidalny; z podwójnym tłumieniem dźwięków niepożądanych.

Znam już rezystancję 200Ω, czy zaproponowana wkładka może ją zastąpić?
  • Poziom 39  
    Taka różnica impedancji ma niewielkie znaczenie - będzie działać poprawnie. Podłaczenie nie jest krytyczne,najwyżej zamienisz miejscami przewody w przypadku przydźwięku.

Poszukaj pod hasłem "wkładka mikrofnu dynamicznego " może trafisz na podobną rozmiarowo jak uszkodzona. Powinna mieć ok 200 - 300 Om impedancji.
  • Poziom 39  
    Musisz znaleźć jakieś sprawne słuchawki o impedancji jak Twój mikrofon i porównywalnych rozmiarach, delikatnie wyjąć wkładkę słuchawki ( wygląda trochę jak Tój mikrofon ) uwżając żeby nie uszkodzić membrany, odlutować przewody, zamontować i przylutować w miejsce mikrofonu. Taka wkładka może być trochę mniej czuła bo ma sztywniejszą membranę.

Trzeba uważać przy rozbieraniu bo słuchawki są najczęściej w różny sposób klejone - żeby wkładki nie uszkodzić.

Mikrofon pojemnościowy to inna kategoria i musi być dodatkowo zasilany. Naprawdopodobniej Twoje słuchawki nie mają takiej możliwości.
  • Poziom 11  
    Kurcze mam problem bo nie mogę nigdzie znaleźć zamiennika mojej wkładki...
  • Poziom 40  
    Mikrofon z wkładki ale to do jakiś mikrofonów gdzie nie zależy na jakości, tutaj nie uzyska się dobrych efektów z takiej wkładki.

Mikrofon ma przenosić 40Hz..15kHz
  • Poziom 11  
    A jak biurkowy polaczyc z gniazdem 5 pinowym?
  • Poziom 11  
    Niestety nie. Tylko wejście 5 pin
  • Poziom 39  
    Masz rozpisane te piny? Może uda się jakoś to dopasować.

Dodano po 13 [minuty]:

Kolego szukaj coś takiego "Wkładka mikrofonowa dynamiczna SP15B JAPAN" pasuje wymiarowo i impedancyjnie.

może jeszcze ta podejdzie "MONACOR SA-18"
  • Poziom 11  
    Zrobie rozpiske popołudniu i pokaze zdjecia

Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

Monacor nie zmieści się a SP15B jest trochę za droga. Pytanie, czy w każdych słuchawkach z mikrofonem są mikrofony dynamiczne? Czy mogę kupić tanie słuchawki i przełożyć mikrofon z nich? np. https://www.mediaexpert.pl/sluchawki-z-mikrof.../sluchawki-vakoss-sk-601kr-czerwony,id-190160

Dodano po 14 [minuty]:

uszkodzony mikrofon? Czy można to naprawić?

Dodano po 32 [sekundy]:

Tak wygląda rozpiska. 3 i 5 idą do mikrofonu. 142 idzie do słuchawek

Dodano po 3 [minuty]:

Lub coś takiego : https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/mikrofon-tracer-trs-2-s2

Dodano po 1 [minuty]:

Inna opcja jeszcze to wlutować Monacor i założyć na niego gąbkę bo oryginalna osłona się nie zmieści. Co będzie najlepsze jakościowo?
  • Poziom 40  
    Są to mikrofony elektretowe, muszą mieć zasilanie, tutaj można zrobić to w takiej formie:

obudowa plastikowa, z jedne strony gniazdo DIN5 z drugiej wtyczka DIN5 lub jeżeli przewód jest dość długi, przecinamy go i umieszczamy przelotowo w obudowie, w środku źródło napięcia w formie baterii w koszyku 4,5V, która będzie zasilała mikrofon.

Mikrofony elektretowe są od 1zł; lepszej jakości to Panasonic WM-61A
  • Poziom 39  
    Pytanie -do czego podłączane są te słuchawki? Czy to urządzenie ma możliwość zasilania mikrofonu? Jeśli nie ma to pomysł kol. HD-VIDEO z pudełkiem jest najlepszy - nie przerabiasz zestawu ( może trafisz na odpowiedni mikrofon ) i masz usprawniony zestaw ( z wkładką piezo ).

Kolego daj jeszcze zdjęcie drugich stron tej uszkodzonej wkładki.
  • Poziom 11  
    To sa słuchawki w pracowni językowej. Wolałbym zrobić bez baterii ale moze wykorzystam ten pomysł. Na ile czasu pracy wystarcza takie baterie? Wieczorem zrobię więcej zdjęć
  • Poziom 11  
    uszkodzony mikrofon? Czy można to naprawić?

Czy o to zdjęcie chodzi?
  • Poziom 11  
    Celowo napewno nie. Mikrofon przestał działać - podejrzewałem uszkodzenie kabli ale przy rozebraniu okazało się to co widać na zdjęciach
  • Poziom 43  
    zworys napisał:
    Nie ma po nich śladu na żadnej części.
    Drucik cewki w mikrofonie ma średnicę rzędu setnej części milimetra. Nie widać, bo za cienki. A, ponieważ cienki łatwo go uszkodzić, przy nawet przypadkowym rozklejeniu się mikrofonu to bardzo prawdopodobne, więc nie snuł bym teorii spiskowych na ten temat raczej.
    Po prostu nauczka na przyszłość - z mikrofonowymi wkładkami dynamicznymi należy postęować niezwykle delikatnie.
  • Poziom 39  
    Nie jest aż taki cienki żeby nie było go widać. Bardziej chodziło mi o to że przy lutowaniu zostawia się zapas żeby nie było naprężeń, taki kawałek zapasu powinien przy którejś części zostać, a nie widać nigdzie.
    Nie szukam żadnych spisków - oglądając zdjęcia resztek tego mikrofonu można bardziej podejrzewać fuszerkę w produkcji. Mikofony same z siebie się nie rozklejają, niektóre naprawdę trudno było rozebrać nie demolując istotnych elementów.
  • Poziom 43  
    No właśnie nie koniecznie zostawia się zapas. A przynajmniej na tyle duży, by był widoczny. Drga najsilniej środek membrany - druciki wyprowadzeń z cewki są prowadzone do krawędzi i tam klejone (przeważnie klejem w rodzaju butaprenu), a on skutecznie zasłania i samo wyprowadzenie i jednocześnie przy rozklejeniu mikrofonu na tyle skutecznie trzyma, że tenże drucik się rwie - jak znam życie tuż przy krawędzi kleju. Więc? Nie ma możliwości, by go zobaczyć. Zresztą na zdjęciu z pierwszego postu (mimo,że niezbyt ostre) widać cewkę i zarys wyprowadzeń niknących w kropli zaschniętego kleju.
    zworys napisał:
    Mikofony same z siebie się nie rozklejają, niektóre naprawdę trudno było rozebrać
    Sam sobie zaprzeczasz i to w jednym zdaniu - "NIEKTÓRE trudno rozebrać, a inne? Inne mogą się rozpaść pod wpływem silniejszego uderzenia (o co w wypadku mikrofonów z pracowni językowej nietrudno - chyba sam przyznasz?). Wierz mi - kilka takich (w każdym razie podobnych, z cytowanych wcześniej słuchawek Tonsila) widziałem, kilka naprawiałem, kilku nie można było - właśnie przez urwane doprowadzenia cewki urwane po rozklejeniu się korpusu.
    Tak czy inaczej - nie ma tu nad czym dywagować. Mikrofon Autora jest w stanie złomu; nie do naprawy. Można go jedynie próbować zastąpić innym - o takiej samej konstrukcji*... Oczywiście o ile w ogóle Autorowi zależy na tej funkcji, bo jak rozumiem słuchawki jako takie są sprawne?

Mówię tu o wstawieniu mikrofonu dynamicznego; Mikrofon elektretowy również b działał, ale może to wymagać ( o ile te słuchawki mają wrócić do wspomnianej pracowni)zmiany czułości przedwzmacniacza współpracującego z tym mikrofonem - elektret daje nieco większy sygnał. O kłopotach wynikających z zasilania nie piszę, bo to już zostało napisane.