Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik oświetlenia schodów

29 Sty 2018 20:08 1245 5
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie wszystkich,

mam zamiar zrobić sterownik oświetlenia schodów który bedzie działał podobnie do tego przedstawionego na filmie:

Link

wyzwanie jest takie że muszę go zrobić bez wykorzystania uC.

Zastanawiałem sie jak to zrobić, i wywnioskowałem że najlepiej będzie zastosować układy z bramkami czy tez liczniki (np 4017 z NE555)
    Niestety one zapalały by tylko każdy stopień po kolei i nie trzymały by w pamięci poprzednich schodów ani nie trzymałyby stanu po przejściu jeszcze przez kilka sekund.

Macie może Panowie jakiś pomysł jak to rozwiązać inaczej bez wykorzystania mikrokontrolera?
  • Poziom 40  
    CD4015 lub dwukierunkowy rejestr, łagodny start oświetlenia/powolne wygaszanie, kondensatory w bramkach tranzystorów mosfet
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc, będę miał chwilkę to popatrzę co to za układ i coś pokombinuje. 😉
  • Poziom 3  
    Tak sobie myślę nad tym projektem i powiedzmy ze na dole bądź na górze schodów będzie czujka która powie że ktoś idzie. To będzie krótki sygnał, impuls. Ma ktoś może jakiś switch który działa z opóźnieniem? Bo nie wiem w jaki inny sposób to rozwiązać..
  • Poziom 40  
    Najpierw sprawdź ten CD4015, czy tak to ma działać.

Tam nie ma przycisków tylko wykorzystują czujniki IR, o zawężonym kącie czułości.

Np:
    Generator o malej częstotliwości, normalnie jest zatrzymany, wykrycie impulsu z górnego czujnika IR, uaktywnia generator, następuje taktowanie CD4015, który załącza po kolei wyjścia. Ileś tam czasu świeci, następnie logika resetuje CD4015 a kondensatory w bramkach tranzystorów, powodują płynne wygaszenie. Nie może reagować na ponowne uaktywnienie (gdy LEDy świecą pełną mocą), z czujnika górnego lub dolnego. Dodatkowo schody mają też się zapalać w drugą stronę.

Czyli tam trzeba pomyśleć nad logiką.
  • Poziom 3  
    No myślę o tym w ten sposób ze od góry będzie działał clockA w CD4015 a od dołu clockB np. A opóźnienie można zrobić np tak ze czujka odpali licznik który odetnie zasilanie po iluś tam sekundach.

Tylko muszę zamówić te CDki i sie pobawić