Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lewitacja akustyczna by Kacper

1repcaK 29 Sty 2018 21:24 7965 25
  • Witam,
    jako, że w moim województwie zaczęły się ferie, znalazłem odrobinę czasu na sfinalizowanie mojej konstrukcji.
    Stanowisko do przeprowadzenia lewitacji akustycznej składa się z następujących elementów:

Zasilacz

Pochodzi z pozyskanego z elektrośmieci zasilacza komputerowego ATX, który przerobiłem na zasilacz warsztatowy . Do zasilania stanowiska wykorzystam linię +12 V.

Generator ze wzmacniaczem

Układ generatora oparty jest o układ scalony CD 4047. Częstotliwość sygnału zależy od wartości rezystancji i pojemności na pinach 1, 2 i 3, co obliczyłem według wzoru wynikającego z noty katalogowej tego układu scalonego.

Sygnał wzmacniany jest dwustopniowo za pomocą wzmacniaczy tranzystorowych.
    Napięcie podwyższone jest transformatorem z zasilacza ATX. Jego ferrytowy rdzeń pozwala na przeniesienie sygnału o pożądanej częstotliwości.
    Montaż elementów wykonałem na płytce uniwersalnej techniką THT, czyli przewlekaną.

Przetwornik piezoceramiczny

Inna nazwa to ultradźwiękowy, piezoelektryczny.

Częstotliwość rezonansowa tego egzemplarza to około 40 kHz, moc maksymalna 60 W.
    Przy jego pracy z nominalną częstotliwością fala akustyczna ma długość około 8,2 mm.
    Przetworniki takie stosuje się w wannach ultradźwiękowych, a mniejszej mocy np. w medycynie lub czujnikach cofania w samochodach.

Reflektor

Kolejnym elementem stanowiska jest reflektor, czyli powierzchnia odbijająca, którą wyciąłem z płyty tworzywa sztucznego wyjętej z monitora komputerowego i umieszczonej na prętach gwintowanych. Pozwoli ona odbić falę w odległości równej wielokrotności połowy jej długości.

Całość umieszczona jest na stabilnej, podwójnej podstawie wyciętej z płyty wiórowej.

Uruchomienie i kalibracja stanowiska

Kalibracja stanowiska składa się z dwóch etapów:

1.Kalibracja przetwornika.

Zależy nam na wygenerowaniu jak najwyższego poziomu sygnału. Sygnał generatora powinien mieć częstotliwość równą lub zbliżoną do częstotliwości rezonansowej przetwornika. Układ pobiera najwięcej prądu, gdy generuje częstotliwość zbliżoną do częstotliwości rezonansowej przetwornika. Przy użyciu potencjometru regulujemy częstotliwość generatora, a wskazania odczytujemy na amperomierzu. Przy wartości około 1 A doświadczenie z powodzeniem można przeprowadzić.
    Podczas pracy przetwornik będzie się nagrzewał, co jest normalnym zjawiskiem i zmieniał nieznacznie swoje parametry, dlatego mogą być konieczne korekty kalibracji podczas pracy układu.

2.Kalibracja reflektora.

Powierzchnia odbijająca musi znaleźć się w odległości równej wielokrotności połowy długości fali emitowanej przez przetwornik. W tym celu na przetworniku kładziemy obiekt/y i zmieniamy położenie reflektora do czasu, aż obiekt zacznie lewitować. Regulacja odbywa się za pomocą nakrętek na prętach gwintowanych.
    Projekt weźmie udział w ogólnopolskim konkursie doświadczalnym.

Film z pokazu:

https://www.youtube.com/watch?v=DUSsVQ5ATTo&feature=youtu.be

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 29 Sty 2018 22:37
    mr_grabarz
    Poziom 18  

Fajne, naprawdę fajne :)

• #5 30 Sty 2018 11:23
    Radiokiller
    Poziom 28  

Dziękuję za pytanie.
    Przetwornik nabyłem w krajowej firmie produkującej wanny ultradźwiękowe.
    W drodze wyjątku zgodzili się mi go odstąpić za 50 PLN plus koszty przesyłki. Proszę o zrozumienie ale nazwy firmy nie podaję, gdyż nie zajmują się sprzedażą półfabrykatów swoich produktów a jedynie mi zrobili grzeczność.
    Przetworniki do zdobycia na alli.. i e.bay lecz ceny nieco wyższe.

• #6 30 Sty 2018 11:55
    winio42
    Poziom 18  

Problem w tym, że na Ali/ebay można kupić coś, co nie trzyma kompletnie swoich parametrów :(
    Mówi się trudno, może innym razem :)

• #7 30 Sty 2018 12:08
    Radiokiller
    Poziom 28  

Hotair Robert Mazurek / ul. Polska 36 / 42-400 Zawiercie
    Tutaj też jest możliwość nabycia przetwornika 40 kHz 50 W. Ja skorzystałem z tańszej opcji.

• #8 30 Sty 2018 22:15
    AdamFilipek
    Poziom 15  

Przetwornik ma maksymalną moc 60W, a układ przy 12V pobiera 1A - czy nie oznacza to, że przetwornik pracuje z mocą dużo poniżej swoich możliwości?
    Czy jak to się liczy, w przypadku przetworników piezo?

• #9 31 Sty 2018 08:43
    1repcaK
    Poziom 21  

AdamFilipek napisał:
    Przetwornik ma maksymalną moc 60W, a układ przy 12V pobiera 1A - czy nie oznacza to, że przetwornik pracuje z mocą dużo poniżej swoich możliwości?
    Czy jak to się liczy, w przypadku przetworników piezo?

Witam, oczywiście że tak. Przetwornik pracuje tutaj z mocą znacznie mniejszą, ale układ działa, więcnie ma problemu
    Pozdrawiam

• #10 31 Sty 2018 09:40
    Walentynka
    Poziom 14  

Chyba najprościej wydłubać z jakiegoś zepsutego nawilżacza powietrza ultradźwiękowego ewentualnie myjki.

• #11 31 Sty 2018 15:18
    KJ
    Poziom 31  

To jest przetwornik typowo przemysłowy - do dużych myjni. Jest spora szansa że podanie pełnej mocy na nieobciążony - w sensie mechanicznym - czynnikiem myjącym spowoduje jego uszkodzenie mechaniczne. Tak przynajmniej słyszałem od ludzi którzy z tego typu instalacjami pracują. Projekt sam w sobie bardzo fajny - od dłuższego czasu przymierzam się do wykonania czegoś takiego.

• #12 31 Sty 2018 17:02
    gumisie
    Poziom 37  

Witam.
    Aczkolwiek nie wiem czemu to urządzenie ma służyć, to za wykonanie w skali 1 - 20, daję 1.
    Dlaczego:
    Prowadnice wykonałbym z nie gwintowanych prętów, [te zastosowane przez Ciebie, na tą lewitującą płytę z "pleksi" działają jak "rozwiertak" (-10)].
    Aby nie mieć problemów, to te łuski po nabojach (9 mm) bym usunął :!: (-9).

Pobawiłbym się z tym aby ta płytka "lewitowała" np. w ryt muzyki, dodałbym jakieś efekty świetlne (pleksi jako "światłowód", podświetlany diodą RGB lub laserem).
    Kacper1, o ile to rzeczywiście Twój własny projekt a nie jakiegoś "tam" z netu to Masz u mnie 5/5.
    Pozdrawiam

• #13 31 Sty 2018 19:02
    1repcaK
    Poziom 21  

gumisie napisał:
    Witam.
    Aczkolwiek nie wiem czemu to urządzenie ma służyć

Witam, ten projekt docelowo powstał na potrzeby konkursu fizycznego w kategorii "pokaz zjawiska fizycznego".
    Cytat:
    Kacper1, o ile to rzeczywiście Twój własny projekt

Nie jest plagiatem, bo zabrania tego regulamin konkursu.
    Cytat:
    Prowadnice wykonałbym z nie gwintowanych prętów, [te zastosowane przez Ciebie, na tą lewitującą płytę z "pleksi" działają jak "rozwiertak"

Ten problem przewidziałem wcześniej, otwory w płycie są większe od średnicy pręta gwintowanego, poza tym ta płyta nie jeździ cały czas w tą i z powrotem, tylko jest delikatnie regulowana, nie ma efektu "szurania"
    Cytat:
    Aby nie mieć problemów, to te łuski po nabojach (9 mm) bym usunął :!:

Łuski pochodzą z amunicji kal. 9mm parabellum, nie posiadają ładunku prochowego, dezaktywowany jest ładunek inicjujący (zbita spłonka) czyli nie posiadają właściwości bojowych.

Znowelizowana ustawa z dnia 31 stycznia 1961r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych jednoznacznie określa jakie elementy amunicji itp. można bezkarnie posiadać. W tej kwestii jestem spokojny, ale dziękuję koledze za troskę.

Cytat:
    Pobawiłbym się z tym aby ta płytka "lewitowała" np. w ryt muzyki, dodałbym jakieś efekty świetlne (pleksi jako "światłowód", podświetlany diodą RGB lub laserem).

Może po konkursie jakieś podświetlenie dodam, może jeszcze pozytywka w podstawie :)
    Pozdrawiam

• #14 31 Sty 2018 19:34
    satanistik
    Poziom 27  

Czytajac wypowiedz kolegi gumisie wydaje się że nie oglądał filmu i uważa że lewituje płyta reflektor a nie te małe obiekty ;-).

• #15 31 Sty 2018 19:47
    gumisie
    Poziom 37  

1repcaK napisał:

Witam, ten projekt docelowo powstał na potrzeby konkursu fizycznego w kategorii "pokaz zjawiska fizycznego".
    Ok. Wreszcie udało mnie się obejrzeć prezentację ( https://www.youtube.com/watch?v=DUSsVQ5ATTo&feature=youtu.be ) 10/10 , SUPER.
    1repcaK napisał:
    Łuski pochodzą z amunicji kal. 9mm parabellum, nie posiadają ładunku prochowego, dezaktywowany jest ładunek inicjujący (zbita spłonka) czyli nie posiadają właściwości bojowych.
    1repcaK napisał:
    Znowelizowana ustawa z dnia 31 stycznia 1961r
    A jak to się ma do obecnej ustawy?.
    1repcaK napisał:
    można bezkarnie posiadać
    :!: :?: :cry:
    Pozdrawiam
    P.S.
    Przecież używanie wykrywacza metalu w myśl nowej ustawy jest zabronione :!: (to jest debilna ustawa) a jak to się ma do "historycznego" znaleziska militarnego np.: łuska 9mm (parabellum) z okresu drugiej wojny światowej :?: .

• #16 31 Sty 2018 20:36
    Radiokiller
    Poziom 28  

Amunicja kal. 9 mm parabellum jest jak najbardziej współczesna.
    Wystrzelałem ją własnoręcznie z P-99 WALTHER.

• #17 31 Sty 2018 22:11
    gumisie
    Poziom 37  

Radiokiller napisał:
    Amunicja kal. 9 mm parabellum jest jak najbardziej współczesna.
    Wystrzelałem ją własnoręcznie z P-99 WALTHER.
    I z "GLOCKA" również :?: .
    Głupie pytanie, przecież to ten sam kaliber. :D
    Przepraszam.
    Pozdrawiam

• #18 01 Lut 2018 13:05
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 01 Lut 2018 13:52
    1repcaK
    Poziom 21  

Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
    Artykuł 5 punkt 3:
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990530549
    Wyjaśnia co to to są te "istotne części broni", o łuskach w tym stanie słowa brak.
    Nie popadajmy w skrajności, przecież jakby się oprzeć to ze słoika, nakrętek, siarki, węgla drzewnego, saletry, i sznurka można zrobić granat, a jakoś nikt się słoików nie czepia.
    Poza tym kolegi post nie ma związku z tematem.
    Pozdrawiam

• #21 03 Lut 2018 11:19
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 03 Lut 2018 13:44
    1repcaK
    Poziom 21  

Przypominam, że ten temat zwie się "Lewitacja akustyczna by Kacper" i nie służy do wymieniania się poglądami na temat posiadania łusek. Jeżeli koledzy tak bardzo pragną o tym pisać to załóżcie sobie temat w Hyde park.
    Pozdrawiam

• #23 03 Lut 2018 18:44
    gumisie
    Poziom 37  

Koledzy, pomimo to że sam wywołałem wilka z lasu:

gumisie napisał:
    Aby nie mieć problemów, to te łuski po nabojach (9 mm) bym usunął :!:
    To nadszedł czas aby zakończyć dywagacje na temat tych łusek. Czas ocenić konstrukcję kol. 1repcaK.
    Pozdrawiam

• #26 15 Cze 2018 23:05
    750kV
    Poziom 21  

Gratuluję Koledze 1repcaK zajęcia pierwszego miejsca i pomysłu na efektowny (nie nudny) pokaz. Na pochwałę zasługuje też techniczny, konkretny i zwięzły komentarz (film) towarzyszący prezentacji zjawiska.