Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie regulatora temp Salus 091FL do VICTRIX TERA 28 1.

Asgan777 29 Sty 2018 22:14 789 2
  • #1 29 Sty 2018 22:14
    Asgan777
    Poziom 1  

Mam piec gazowy VICTRIX TERA 28 1 na nim zacisk 40/41 to zaciski przekaźnikowe.
    Sprawdzając multimetrem są cały czas na zwarciu, nie ważne czy piec grzeje czy nie.
    podłączyłem pod ww zaciski regulator temperatury Salus 091FL - posiadający zaciski NO/COM.
    Regulator ustawiony był na grzanie (wg instrukcji do pieców NO - natomiast chłodzenie do pieców NC),
    sam piec natomiast był ustawiony na 45'C.

Dziś rano dostałem telefon, że w nocy piec miał 75'C natomiast na termostacie temperatura aktualna 16'
    (komfort ostawiłem na 21 (od 6:00 do 23:00) economy na 19(od 23:00 do 6:00)).
    natomiast domownicy nie mogli wytrzymać z gorąca i zwykłe termometry pokazywał ponad 24-25' C.
    Dziś sprawdziłem dokładnie, że piec ma niby cały czas NC doczytałem w instrukcji, że w piecach NC trzeba włączyć chłodzenie, ale jest też informacja, że w układach chłodzących temp komfortu ma być niższa, niż economy ( tak jest w instrukcji regulatora).
    i teraz moje pytanie przy ustawieniu na chłodzenie, regulator ustawiony na 19'C a przy temperaturze 22 w domu rozewrze styki.
    Tylko teraz czy ten piec przy rozwarciu grzeje czy nie, Oraz czy zmiana z opcji grzanie na chłodzenie zmienia stan przekaźnika w spoczynku na sterowniku z NO na NC ? czy zamiast zwierać przy za niskiej temperaturze zwiera do masy przy osiągnięciu docelowej. Prosił bym o pomoc jeśli coś nie jasno to przepraszam. wybaczcie 1 pytanie na elektrodzie.

ps: jeśli ktoś umie na chłopski rozum wytłumaczyć czemu w chłodzeniu komfort ma być niższy niż economy oraz co się będzie działo przy odwrotnym ustawieniu.

0 2
  • #2 31 Sty 2018 22:44
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Asgan777 napisał:
    Sprawdzając multimetrem są cały czas na zwarciu, nie ważne czy piec grzeje czy nie.

Odpowiedź masz w pogrubionej czcionce - musisz rozłączyć zworkę.
    Sterownik Salus oczywiście w opcji grzania (fabryczne ustawienie)

0
  • #3 01 Lut 2018 11:31
    BUCKS
    Poziom 34  

Asgan777 napisał:

Każdy kocioł gazowy pozwalający na sterowanie regulatorem pokojowym ON-OFF ma na złączu od tego regulatora podłączoną zworę/mostek, który symuluje stałe włączenie grzania. Wtedy cykle grzania zależą od ustawień na kotle.
    Jeśli chcesz podłączyć regulator pokojowy ON-OFF to usuwasz mostek i zamiast mostka podłączasz regulator.
    Wtedy jeśli regulator da sygnał grzania to zamyka obwód, czyli efekt jest jakby był tam mostek i kocioł włączy grzanie, a jak regulator wyłączy grzanie to otwiera obwód, czyli efekt jest jakbyś wyjął mostek i kocioł wyłączy grzanie.

Styki NO to inaczej Normal Open, czyli normalnie otwarte, więc dopiero jeśli będzie potrzeba grzania to przekaźnik zamknie obwód i włączy kocioł i ten styk masz wykorzystać przy kotle gazowym.
    Jeśli ustawisz na Salusie 20 stopni to w trybie NO od 20 w górę obwód będzie otwarty i ogrzewanie będzie wyłączone, dopiero jak temperatura spadnie to obwód zamknie się i kocioł będzie grzał.
    W trybie NC jest odwrotnie ustawiając 20 stopni to od 20 w górę obwód będzie zamknięty, a otworzy się dopiero poniżej 20 stopni, czyli krótko mówiąc wyłączysz sobie ogrzewanie ;)

Asgan777 napisał:
    sam piec natomiast był ustawiony na 45'C.[...]
    Dziś rano dostałem telefon, że w nocy piec miał 75'C natomiast na termostacie temperatura aktualna 16'

Jedno wyklucza drugie. Jeśli na kotle ustawisz 45 stopni dla zasilania to kocioł nie może grzać wody do 75 stopni, bo oznaczałoby to, że jest niesprawny. Zapewne na kotle maksymalna temperatura c.o. jest wyższa.
    Jeśli Salus pokazuje bieżącą temperaturę 16 choć masz grubo ponad 20 to regulator jest walnięty. Chyba, że znowu to kwestia złej obsługi, nie przeczytanej instrukcji i błędów użytkownika.

0