
Witam! Prezentuje wam zbudowane przeze mnie ciekawe efektowne urządzenie. W 2013r. zbudowałem zegar widmowy w oparciu o projekt pewnego użytkownika z forum (zegar 4 lata bez przerwy pracuje i ma się dobrze). Pewnego dnia przeszukując aliexpress przypadkowo natrafiłem na kit kuli z efektem widma, w której mamy 2 strefy wyświetlania. Widząc cenę 135zł, od razu zamówiłem i zrezygnowałem z próby tworzenia tego od podstaw. Po 60 dniach kit dotarł do mnie, wiec zabrałem się za lutowanie i składanie wszystkiego do kupy. Do kitu dostajemy oprogramowanie, dzięki któremu możemy wgrywać teksty oraz odpowiednio przygotowane bitmapy i gify. Sterowanie odbywa się poprzez pilota IR, możemy nim zmieniać, gdzie co ma się wyświetlać, włączyć zegar oraz go ustawić.
Opcje wyświetlania: wyświetlanie napisu z możliwością zatrzymania, wyświetlania na przemian wgranych bitmap, wyświetlania do okólnego wgranych bitmap, wyświetlania animacji z pliku gif.
Wirnik napędzany jest zwykłym sinikiem DC. Zasilanie płytki wirującej jest zrealizowane za pomocą 2 cewek, za pomocą przetwornicy zbudowanej na układzie XKT 510 działającej na tej samej zasadzie co ładowarki bezprzewodowe. Głównym sercem całego wyświetlacza jest procesor STM8S105KXT6C wspomagany pamięcią flash 4MB SST25VF032B programy wgrywamy poprzez programator USB<>TTL, ja do tego wykorzystałem układ FT232. Za odliczanie czasu odpowiedzialny jest układ czasowy DS1302 i podtrzymywany baterią 3V.
Wirnik wyważony jest za pomocą dystansów mosiężnych, które znajdowały się w zestawie, ale i tak musiałem troszkę gram dołożyć od siebie, by uzyskać jak najmniejsze wibracje. Po złożeniu wszystkiego uruchomiłem bez problemów. Tak więc zaprojektowałem obudowę. Oryginalną podstawę z kawałka pleksi wymieniłem na solidną wyfrezowaną u mnie na zakładzie podstawę z aluminium o wymiarach 200x200x20. Dodatkowo do silnika wykorzystałem tanią przetwornicę STEP-Down regulowaną w zakresie 0-30V 3A. Dzięki czemu mogę sobie regulować płynnie obroty na takie, jakie mi odpowiadają. Jako osłona górna wirnika wykorzystałem klosz do lampy z pmma przezroczysty o średnicy 200mm, który został przycięty na tokarce. Minusem użycia osłony są odbicia i refleksy wewnątrz klosza, natomiast plusem jest to, że cichutko to pracuje, żadnych szumów. Całość zasilana jest przez zasilacz 12V 1,5A gdzie pełne 12V trafia na przetwornice silnika, a na układ zasilania cewek wykorzystałem stabilizator LM7805 (5V).
Pliki z programami, kodami źródłowymi itp http://files.banggood.com/2016/06/SKU654816.rar.
Jeżeli ktoś będzie chciał składać ten zestaw, to podczas programowania niewolno pomylić połączeń programatora z układem wirnika! Grozi uszkodzeniem procesora.












Nowa podstawa




Wykonałem również automatyczny pilot za pomocą arduino Uno , który wysyła kody ir w kolejnosci i odstpie czasowym takim jakim chcemy. Niżej udostępniam kod takiego pilota, można sobie przerobić wg własnych upodobań oraz tablice kodów NEC ( opisane kody do przycisków białego pilota z zestawu.
Code: c
Kody IR

Cool? Ranking DIY