Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto wymienić cewkę przy okazji regeneracji Tonsilów?

Przemyslaw 30 Sty 2018 01:29 474 9
  • #1 30 Sty 2018 01:29
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Rzecz tyczy głośników GDN25/55 oraz GDM12/60/4. Oryginalne głośniki rozebrałem i wyczyściłem. Pozostała oryginalna cewka w koszu oraz zawieszenie dolne.
    Niby nic nie zaciera i cewki są elektrycznie sprawne ale zastanawiam się, czy nie warto wymienić tego zestawu. Różnica w cenie zakupu gołych membran i całego sklejonego systemu jest niewielka. Nie wiem czy postawić na "oryginalność" czy na pewność.
    Wiadomo, że starych nie jestem w stanie ocenić jak są zamontowane. Widziałem już ściągnięte uzwojenia z karkasu i nie jestem pewien czy w jakimś stopniu tutaj nie jest podobnie. Druga sprawa to wypracowanie dolnego resora lub jego odkształcenie - przez wiele lat głośniki miały górne zawieszenie z gąbki zrobione przez "typowego Janusza" i niekoniecznie stały tak jak powinny - resor jest nieco opadły w dół a nie równoległy do korpusu - nie wiem czy tak powinno być. Mogę go podciągnąć wklejając nową membranę ale znowu jego sztywność...
    Czy wklejając komplet z alleg*o, np.

http://allegro.pl/sklejony-zestaw-do-tonsil-altus-110-alton-80-pl-i5206649174.html,,

dużo odbiegnę od oryginalnych parametrów? Pytam bardziej doświadczonych kolegów.

0 9
  • #2 30 Sty 2018 05:45
    wkj
    Poziom 34  

Ja bym zostawił stare cewki, możesz im zmierzyć choć rezystancję czy nie ma "skrótów". Ten zestaw co wlepiłeś nie jest oryginalny, kup sobie na skleptonsil u producenta, tylko cena wyższa będzie.

0
  • #3 31 Sty 2018 22:08
    kotuniunia
    Poziom 28  

Można termicznie obrobić,jak to będzie działać? Tego nie wie nikt,niektóre mi się udało ,inne miały iny fs,ale grały w miarę poprawnie. Sam zrobisz ,sam sprawdzisz ,jak nie to gotowy zestaw zaimplementujesz i usłyszysz ,lepiej lub gorzej. Na początku na pewno gorzej, jak "dotrzesz" głośnik może będziesz zadowolony.

0
  • #4 01 Lut 2018 03:43
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Na razie zgodnie z radą kupiłem graty u Tonsila - nie są najtańsze - fakt, ale może lepsze od tych chińskich(?).
    Zawieszenie dolne w GDN-ach zdecydowałem się jednak wymienić - przy okazji obejrzałem sobie cewki. Opuszczone resory średniotonówek podniosę trochę i wygrzeję, od nich nie ma aż takich wymagań.

Proszę Was jeszcze o podpowiedź: czy dobrze rozumiem z opisów, że środek cewki ma pokrywać się ze środkiem nabiegunnika? Zatem cewka ma nieco wystawać ponad nabiegunnik i powininem widzieć jej zarys ponad szczeliną??

Jak wysoką cewkę ma GDM12/60

Czy warto wymienić cewkę przy okazji regeneracji Tonsilów??

0
  • Pomocny post
    #5 01 Lut 2018 10:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przemyslaw napisał:
    Proszę Was jeszcze o podpowiedź: czy dobrze rozumiem z opisów, że środek cewki ma pokrywać się ze środkiem nabiegunnika? Zatem cewka ma nieco wystawać ponad nabiegunnik i powininem widzieć jej zarys ponad szczeliną??
    Dokładnie tak. Co prawda są głośniki w których cewka jest niższa niż wysokość szczeliny, ale zawsze jej środek nawoju musi się pokrywać ze środkiem nabiegunnika. Pomyśl - cewka w czasie pracy musi się symetrycznie wychylać w obie strony, a więc to logiczne, że musi być cały czas w stałym (w miarę) polu magnetycznym?
    Pisałeś, że cewki pozostały wraz z dolnym zawieszeniem, zdjęcia nie są Twoje?
    Jeśłi masz cewki z dolnym zawiedzeniem wklejone już fabrycznie, a wykleiłeś jedynie membrany - nic nie ruszaj. Dolny resor powinien być klejony fabrycznie do cewki tak jak powinien.
    Przy wklejaniu membrany do koszy pamiętaj o wycentrowaniu cewki. Mimo,że klejone (?) już do kosza, może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu (np. krzywo wklejona membrana) będzie ocierać gdy nie wycentrujesz jej prawidłowo.
    Tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8636668#8636668
    ...masz zdjęcia jak to powinno być zrobione.

0
  • #6 01 Lut 2018 12:42
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Zdjęcia moje. Resory postanowiłem usunąć gdyż trzymały cewkę w niewłaściwej pozycji - prawdopodobnie straciły sprężystość na skutek dawnej niewłaściwej naprawy zawieszenia górnego zrobionego z gąbki i silikonu.
    Zostawiłem tylko resory w GDM-ach choć także są opuszczone.
    Symetryczny montaż cewki względem nabiegunnika jest logiczny, masz rację, ale wolałem zapytać, gdyż szkoda by było zmarnować drogawy komplet. W książkowych rysunkach przekrojów nie zawsze ta symetria jest zachowana:

źródło: Wikipedia - nawet nie widać żeby był nabiegunnik:)

0
  • #7 01 Lut 2018 13:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przemyslaw napisał:
    W książkowych rysunkach przekrojów nie zawsze ta symetria jest zachowana:

źródło: Wikipedia - nawet nie widać żeby był nabiegunnik:)
    Wikipedia ma wiele dziwnych informacji i wadliwych rysunków. Natomiast w książce (a przynajmniej książce pisanej przez kogoś kto wie co pisze) nie powinno być takich błędów. Nawet jeśłi rysunek schematycznie tylko pokazuje budowę głośnika.
    Dolne zawieszenia powinieneś wymienić - oby na takie jakie były - można trafić na różne inne (o innej sztywności), a to wpływa na parametry głośnika!

0
  • #8 01 Lut 2018 14:06
    Przemyslaw
    Poziom 28  

od Tonsila brałem, no to chyba już bardziej podobnych nie uświadczę.

0
  • #9 02 Lut 2018 05:20
    wkj
    Poziom 34  

Przemyslaw napisał:
    od Tonsila brałem, no to chyba już bardziej podobnych nie uświadczę.

Jak podałeś typ przetwornika to wszystko powinno być ok.

0