Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subwoofera na podzespołach Jamo

ADAM197878 30 Sty 2018 14:00 549 4
  • #1 30 Sty 2018 14:00
    ADAM197878
    Poziom 3  

WItam . Chciałbym zbudować subwoofer 4 rzędu gdzie zamiast bass reflexu chciałbym zastosować membranę bierną. Czy znalazł by się ktoś kto mógłby mi pomóc w budowie ???? Chodzi mi o wskazówki , wyliczenia , no i czy to by miało ręce i nogi . Wzmacniacz od suba Jamo sub 200 , głośnik też od tego samego suba Jamo 200 a membrana to DAYTON AUDIO RSS390-PR 15 cali .

0 4
  • #3 30 Sty 2018 22:36
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Pomysł z gatunku - "Ja zrobię, ale Ty mi powiedz jak"...
    Co prawda obudowa z MB jest porównywana często do obudowy BR, to jej wykonanie jest trudniejsze*. Bez prób poprawek i zmian w pierwotnej koncepcji się nie obejdzie... Czyli ktoś musiałby zrobić dokładnie taką samą obudowę, przetestować ją, wprowadzić zmiany, poprawki na bazie pomiarów i Ci przedstawić gotowca.

* chociażby dla tego, że symulacji brak dla takich obudów...

0
  • #4 30 Sty 2018 22:56
    ADAM197878
    Poziom 3  

Kiedyś miałem subwoofer pioneera w konstrukcji 4 rzędu . Chociaż to był sub do samochodu , w domu też dawał radę . Posiadał membranę tylko 8 calową , ale wystarczała by dać porządane ciśnienie na 20 m2 . Pózniej do kompa miałem logitech z 4 . Tam był sub 4 rzędu z membraną bierną zamiast bass reflexu . Niby te dwa subwoofery to nic takiego w porównaniu do drogich konstrukcji . Lecz brzmienie jednego i drugiego subwoofera
    przypadło mi do gustu . Bas nie był przeciągniety, punktował ciepłym mięsistym brzmieniem. Stąd pomysł zbudować coś większego . Został mi piecyk i głosnik po Jamo sub 200. I na giełdzie kupiłem membranę bierną firmy dayton za śmieszne pieniądze od człowieka który nie doczekał się własnej konstrukcji bo kupił nowy cały subwoofer. Ostatnio przeglądałem neta i szukałem konstrukcji 4 rzędu z membraną bierną z marnym skutkiem . I szukam nadal jak podejść do kwestii obliczenie pudła pod kontem kostrukcji 4 rzędu z membraną bierną.

Dodano po 4 [minuty]:

Mam program winisd do liczenia obudów ale program nie przewiduje takiego rozwiazania z pasywna membraną. A jedna to jest połączenie zamkniętej z PASYWNĄ MEMBRANĄ. I czy np głośnik powinien mieć qts > czy < od 0,50 , i tp ???

Dodano po 5 [minuty]:

Wiem że w latach 80 i 90 stosowano takie pomysły u takich producentów jak panasonic czy aiwa i gdzie w zamknietej kolumnnie mały głośniczek napędzał większą membranę pasywną.

0