Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa subwoofera na podzespołach Jamo

30 Jan 2018 14:00 699 4
  • Level 5  
    WItam . Chciałbym zbudować subwoofer 4 rzędu gdzie zamiast bass reflexu chciałbym zastosować membranę bierną. Czy znalazł by się ktoś kto mógłby mi pomóc w budowie ???? Chodzi mi o wskazówki , wyliczenia , no i czy to by miało ręce i nogi . Wzmacniacz od suba Jamo sub 200 , głośnik też od tego samego suba Jamo 200 a membrana to DAYTON AUDIO RSS390-PR 15 cali .
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 43  
    Pomysł z gatunku - "Ja zrobię, ale Ty mi powiedz jak"...
    Co prawda obudowa z MB jest porównywana często do obudowy BR, to jej wykonanie jest trudniejsze*. Bez prób poprawek i zmian w pierwotnej koncepcji się nie obejdzie... Czyli ktoś musiałby zrobić dokładnie taką samą obudowę, przetestować ją, wprowadzić zmiany, poprawki na bazie pomiarów i Ci przedstawić gotowca.

* chociażby dla tego, że symulacji brak dla takich obudów...
  • Level 5  
    Kiedyś miałem subwoofer pioneera w konstrukcji 4 rzędu . Chociaż to był sub do samochodu , w domu też dawał radę . Posiadał membranę tylko 8 calową , ale wystarczała by dać porządane ciśnienie na 20 m2 . Pózniej do kompa miałem logitech z 4 . Tam był sub 4 rzędu z membraną bierną zamiast bass reflexu . Niby te dwa subwoofery to nic takiego w porównaniu do drogich konstrukcji . Lecz brzmienie jednego i drugiego subwoofera
    przypadło mi do gustu . Bas nie był przeciągniety, punktował ciepłym mięsistym brzmieniem. Stąd pomysł zbudować coś większego . Został mi piecyk i głosnik po Jamo sub 200. I na giełdzie kupiłem membranę bierną firmy dayton za śmieszne pieniądze od człowieka który nie doczekał się własnej konstrukcji bo kupił nowy cały subwoofer. Ostatnio przeglądałem neta i szukałem konstrukcji 4 rzędu z membraną bierną z marnym skutkiem . I szukam nadal jak podejść do kwestii obliczenie pudła pod kontem kostrukcji 4 rzędu z membraną bierną.

Dodano po 4 [minuty]:

Mam program winisd do liczenia obudów ale program nie przewiduje takiego rozwiazania z pasywna membraną. A jedna to jest połączenie zamkniętej z PASYWNĄ MEMBRANĄ. I czy np głośnik powinien mieć qts > czy < od 0,50 , i tp ???

Dodano po 5 [minuty]:

Wiem że w latach 80 i 90 stosowano takie pomysły u takich producentów jak panasonic czy aiwa i gdzie w zamknietej kolumnnie mały głośniczek napędzał większą membranę pasywną.