Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX - HP PS-4241-9HB - pytanie o napiecia

30 Sty 2018 14:16 918 13
  • Poziom 9  
    Witam naprawiam zasilacz ATX firmy HP. Nie jest to mój pierwszy zasilacz który naprawiam ale prawie zawsze usterki dotyczyły kondensatorów lub ewidentnie uszkodzonych elementów które można było namierzyć. Dzisiaj mam taki trochę dziwny zasilacz który daje na wyjściu 12V a nie jak w wiekszości konstrukcji 12V 5V i 3.3V.

Po podłączeniu zasilacz do prądu przez żarówkę i wstawieniu zworki która uruchamia zasilacz. Nie występuje zwarcie, na kondensatorze filtrującym przed tranzystorami występuje napięcie 320V. Nie bardzo wiem dlaczego na jednym z tranzystorów nie występuje napięcie które powinno trafiać na jedno z uzwojeń transformatora impulsowego. Wstawiam zdjęcie płytki z opisem napięć.

Tranzystory wlutowane sprawdzone wyglądają na sprawne.

Dzięki za wszystkie sugestie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 32  
    Czy przetwornica st-by +5V pracuje ?
  • Poziom 9  
    Tutaj nie ma przetwornicy 5V jest tylko 12V. :). Mam też takie pytanie sprawdziłem wszystkie kondensatory urządzeniem 24C LCR Meter - pojemność jest prawidłowa. Czytałem że pojemność to nie wszystko ważna jest sprawność. Moje pytanie brzmi czy przy słabej sprawności kondensatorów występowało by zwarcie po podłączeniu obciążenia? Mam kilka zasilaczy które bez obciążenia pokazują prawidłowe napięcie w momencie podłączenia obciążenia występuje zwarcie,
    W jednym zasilaczu sprawdziłem wszystkie tranzystory, diod, kondensatory i inne elementy które mogłyby powodować zwarcie i wyglądają na sprawne. Pomiary robiłem przy wylutowanych elementach.
    Dzięki za zainteresowanie tematem bo widzę że to forum to już chyba umarło. Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Togu napisał:
    widzę że to forum to już chyba umarło
    Forum, nie umarło. Strach się bać odpisywać. Człowiek naprowadza co może być przyczyną jakiejś usterki a tu nagle pełno "mądrych" zaczyna swoje wywody i najczęściej kończy to się zwykłą "pyskówką".
    Nie zastanowiło Ciebie te 320V na wszystkich elektrodach jednego z tych tranzystorów?.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Naprawa zasilaczy komputerowych to czynność, której się trzeba nauczyć i przychodzi to z czasem jeżeli ktoś dostatecznie długo "siedzi" w technice przetwornic impulsowych. Trudno na odległość stwierdzić co się zepsuło w danym zasilaczu i doradzić na odległość jak to naprawić. Jeżeli po podłączeniu obciążenia robi się zwarcie to raczej nie wina kondensatorów. Nie słyszałem też o parametrze "sprawność" kondensatora i raczej to nie jest wina kondensatora jeżeli posiada od właściwą pojemność (mowa o elektrolitach). Kolega nie napisał co to znaczy zwarcie w przypadku jego zasilacza. Czy jest to zwarcie wyłączające tylko zasilacza nie uszkadzając go czy zwarcie to uszkadza tranzystory mocy.
  • Poziom 32  
    Łukasz.K napisał:
    Naprawa zasilaczy komputerowych to czynność, której się trzeba nauczyć i przychodzi to z czasem jeżeli ktoś dostatecznie długo "siedzi" w technice przetwornic impulsowych. Trudno na odległość stwierdzić co się zepsuło w danym zasilaczu i doradzić na odległość jak to naprawić. Jeżeli po podłączeniu obciążenia robi się zwarcie to raczej nie wina kondensatorów. Nie słyszałem też o parametrze "sprawność" kondensatora i raczej to nie jest wina kondensatora jeżeli posiada od właściwą pojemność (mowa o elektrolitach). Kolega nie napisał co to znaczy zwarcie w przypadku jego zasilacza. Czy jest to zwarcie wyłączające tylko zasilacza nie uszkadzając go czy zwarcie to uszkadza tranzystory mocy.

A czy mówi coś koledze taki parametr jak straty, upływność, rezystancja seregowa ESR ?
  • Poziom 9  
    Nie wiem w którym miejscu występuje zwarcie ale wiem że występuje ponieważ mam szeregowo wpięta żarówkę. Rozumiem że nie można na odległość naprawić zasilacza i nawet tego nie oczekuje. Część pierwotna zasilacza uważam za sprawna bo bez obciążenia nie ma zwarcia. W części wtórnej sprawdziłem wszystkie tranzystory i diody samochodowe sprawne. Wydaje mi się że któryś scalak robi problem ale tego już tak łatwo nie sprawdzę. Czytałem o tym że można wpiąć żarówkę w "końcowy tranzystor" tylko który to jest końcowy :/. Chodzi o ten który wysyła PWM na transformator ? Jeszcze jedno może głupie pytanie jak sprawdzić PWM oscyloskopem w sensie gdzie podpiąć masę ? Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Togu napisał:
    Tutaj nie ma przetwornicy 5V jest tylko 12V. :). Mam też takie pytanie sprawdziłem wszystkie kondensatory urządzeniem 24C LCR Meter - pojemność jest prawidłowa. Czytałem że pojemność to nie wszystko ważna jest sprawność. Moje pytanie brzmi czy przy słabej sprawności kondensatorów występowało by zwarcie po podłączeniu obciążenia? Mam kilka zasilaczy które bez obciążenia pokazują prawidłowe napięcie w momencie podłączenia obciążenia występuje zwarcie,
    W jednym zasilaczu sprawdziłem wszystkie tranzystory, diod, kondensatory i inne elementy które mogłyby powodować zwarcie i wyglądają na sprawne. Pomiary robiłem przy wylutowanych elementach.
    Dzięki za zainteresowanie tematem bo widzę że to forum to już chyba umarło. Pozdrawiam

Pojemność to nie jest jedyny najważniejszy parametr w przypadku zasilaczy SMPS.
    Dokładnie liczy się sprawność i dlatego kndenstatory należy bezwzględnie wymienić bo nigdy nie ma się pewnośći jak taki kondensator zachowa się w układzie pod napięciem.
    Nawet pomiary mostkiem RLC tego nie wykaża.

Jeżeli na sztucznym obciążeniu przy prądzie znamionowym napięcie na wyjściu zasilacza drastycznie maleje to w pierwszej kolejności należy wymienić kondensatory ze względu na wzrost powyżej nominalnej wartości rezystancji ESR lub drastyczny spadek pojemności.
  • Poziom 9  
    Rozumiem czyli wymienić wszystkie kondensatory i szukać dalej jeżeli usterka nie ustąpi. Spróbuje tak z jedną sztuką zobaczę jakie będą rezultaty. Pozdrawiam
  • Poziom 1  
    Cześć wszystkim.
    Miałem taki zasilacz.
    Napisałem na zdjęciu napięcia DC. Niebieskie cyfry - "Standby Off" . Czerwone cyfry - "ON".
    Może być przydatne.
  • Poziom 12  
    Mam taki zasilacz do naprawy i brak pomysłów. Togu -> naprawiłeś go może?
  • Poziom 24  
    Wymienić kondensatory które mają denka wypukłe. Te które nie mają denek wypukłych najprawdopodobniej nie są przyczyną nie działania układu.
  • Poziom 12  
    Żaden kondensator nie wygląda na uszkodzony.