Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesunięte kolory Grundig CUC1893

skowron 14 Sie 2005 16:01 1230 7
 • #1 14 Sie 2005 16:01
  skowron
  Poziom 11  

  Witam
  Na ekranie widac cos w rodzaju przesunięcia kolorów. Chociaż nie jest to przesunięcie całego koloru tylko coś w rodzaju obwódki. Tzn. jeśli jest coś czerwone to jest, tylko z taką czerwoną obwódką ale z jednej strony. Trochę podobne ale tylko podobne do efektu wyczerpania kineskopu jednak tutaj zdecydowanie mniej wyraźne.
  Natomiast telegazeta, menu ekranowe ok. Wygląda że linie opóźniające już ktoś wymieniał. Proszę o jakieś sugestie?

  Aha i jeszcze podobno (nie zaobserwowałem tego jeszcze) przy dłuższej pracy odbiornika ekran robi się cały zielony...

  0 7
 • #2 14 Sie 2005 16:49
  bonzo f
  Poziom 29  

  musisz rozkrecic .trafo ma pokretelko na srobokret albo w nasadce kineskopu. delikatnie w prawo lub w lewo.,,linie opuzniajace ktos wymienial ,,nie wiem o co chodzi.

  0
 • #3 14 Sie 2005 17:34
  skowron
  Poziom 11  

  Masz na myśli ostrość czy tzw. screen czy coś innego?
  Jesli tak to nie rozumiem co to da - przecież mówie że na telegazecie i na menu które cały obraz zakrywa jest OK?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Myślałem o linii bo efekt jest zbliżony. To nie jest nieostry obraz. Ostrość jest ok, a kolorowa obwódka nie jest taka wyraźna. W niektórych momentach jest niezauważalna.

  0
 • #5 14 Sie 2005 21:33
  Piotr Pajkert
  Poziom 32  

  Witam!
  Kolega ma na myśli przesunięcie sygnału chrominancji względem luminancji. Usuwa się to przez odpowiedni dobór linii opóźniającej w torze luminancji. Ale efekt ten powinien wystąpić na wszystkich kolorach.
  Cześć!

  0
 • #6 15 Sie 2005 12:14
  skowron
  Poziom 11  

  Dokładnie mam to na myśli. I może źle się wyraziłem bo efekt ten występuje przy wszystkich kolorach. Widać go tylko przy pewnej kombinacji kolorów - ciemny kolor na jaśniejszym.
  W menu serwisowym znalazłem opcję "color matching" która w pewnym stopniu niweluje ten efekt. Jednak jest tak jakby brakowało zakresu regulacji. Używając tej opcji można ten efekt pogłebić jednak nie da się go zlikwodować...
  Może to jednak linia?

  0
 • #7 16 Sie 2005 08:48
  kamaz12
  Poziom 14  

  Dzień dobry.
  Objawy o których napisałeś żle rokują. Są one objawem utraty emisji
  czerwonego działa. Zbyt mała emisja elektronów powoduje za mały stumień i w efekcie za mały prąd w tym strumieniu. Za mały prąd przy strumienia w polu magnetycznym układów odchylania powoduje złe odchylanie i to w obu płaszczyznach, pionowej i poziomej. Stąd te obwódki o których piszesz. Na telegazecie powinno dać się zaobserwować zjawisko złego trafiania czerwonych liter w raster ekranu. Napisy czerwone
  mogą być wyżej niż np. zielone.
  Powinno się zmierzyć emisję dział. Wtedy decyzja co robić z kineskopem będzie jednoznaczna. Możesz próbować podnieść napięcie żarzenia kineskopu (jeśli są regulacje, np. rezystory kilku ohm-owe w szereg z grzejnikiem, to spróbuj zmniejszyć je). Ale to niewiele zmieni. A ile lat ma ten kineskop?
  Powodzenia,
  Kazimierz

  0
 • #8 01 Lut 2006 21:25
  skowron
  Poziom 11  

  Pomogła nieznacznie regulacja pierścieniami (widać było, że ktoś kręcił wcześniej). Na dzień dziesiejszy telewizor pracuje i daje się oglądać. Chociaż z braku chęci dalszej inwestycji w ten telewizor, temat nie do końca jest rozwiązany.

  0