Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E

30 Sty 2018 17:23 945 9
  • Poziom 26  
    Niby prosta sprawa - ultrabook ASUS UX31E ze zbit± matryc±. Po delikatnym odklejeniu ramki pierwsze zaskoczenie - w tym modelu wymienna jest faktycznie sama matryca, a linijka LED, filtry polaryzacyjne, pleksa, odbły¶nik i plastikowa rameczka nie s± poł±czone w cało¶ć, tylko stanowi± oddzielne czę¶ci składowe nie sprzedawane wraz z matryc± (na szczę¶cie filtry jedn± stron± przykleiły się do ramki, więc nie pomieszała mi się ich kolejno¶ć).

Sam± matrycę (CLAA133UA02 HW13HDP101) ciężko było dostać, ale kupiłem w końcu na allegro. Złożyłem wszystko i przy wkładaniu całego zestawu do obudowy za mocno przycisn±łem jedn± stronę i mi pękła (400zł w plecy). Kupiłem więc drug±, już nie na allegro, a na aliexpress (choć nie wiem czy ma to znaczenie). Potrenowałem składanie tych wszystkich elementów i ostatecznie udało mi się wszystko złożyć i jako¶ spasować w obudowie (a nie jest to łatwe, bo praktycznie nie ma tam luzów, wszystko jest na wcisk).

I tu zaczyna się problem - obraz jest wy¶wietlany, ale biały ma niewła¶ciwy kolor, pod¶wietlenie jest do¶ć słabe (choć diody ¶wiec± bardzo mocno i biało, co widać po odchyleniu ramki) i do tego nierównomierne. My¶lałem, że to może co¶ z matryc±, więc założyłem t± poprzedni±, któr± połamałem - to samo. Zmieniałem ułożenie odbły¶nika i pleksy (bo po jednej stronie jest ma jakby zmatowienie) i zero efektu. Kolejno¶ci filtrów nie zmieniam, bo s± sklejone jedn± stron±, więc jest prawidłowa. Docisk wszystkich elementów też jest jak trzeba, specjalnie je nawet posklejałem żeby się wszystko trzymało w kupie.

Poniżej zdjęcie, na matrycy jest jeszcze zewnętrzna folia ochronna, więc po lewej może być widać pęcherzyki powietrza. Od razu mówię, że wewnętrzna folia zdjęta, a ta zewnętrzna nie ma wpływu na wy¶wietlany obraz (sprawdzałem).

Tyle kasy w to poszło i ci±gle co¶ nie działa, a ja nie mam pomysłu. Pomóżcie, je¶li Wy macie jaki¶ pomysł.

Nierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemy¶le dzi¶ i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Spec od komputerów
    Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Wymieniłe¶ samo szkło czy cał± matrycę? Na zdjęciu widać typowy efekt Ľle zamontowanej listwy LED.
  • Poziom 26  
    Wymieniłem matrycę i nie wiem o jakie szkło pytasz.
  • Spec od komputerów
    W takim razie matryca była kombinowana. Trzeba j± rozebrać i prawidłowo zamontować listwę LED. Gorzej jak była składana z kilku różnych modeli.
    Tutaj o tym pisałem. Co prawda matryca ¶wietlówkowa ale zasada ta sama.
  • Poziom 26  
    Chyba nie rozumiemy się, więc wytłumaczę dokładnie o co chodzi.

Jak się rozbierze to widać, że typowe wy¶wietlacze LCD w laptopach zbudowane s± z matrycy, filtrów polaryzacyjnych, tafli plexi i odbły¶nika. Na styku krawędzi plexi przyłożona jest linijka LED. Wszystko, wraz z elektronik±, zamknięte jest w stabilnej obudowie i jedyne co trzeba zrobić w trakcie wymiany takiego wy¶wietlacza, to wykręcić go z zawiasów (b±dĽ obudowy, je¶li to wersja slim), wypi±ć ta¶mę sygnałow±, założyć nowy wy¶wietlacz, wpi±ć tasiemkę w zł±cze i gotowe.

I tak jest w normalnych laptopach. W tym przeklętym ASUSie wszystkie te czę¶ci składowe s± oddzielnie. Dobrze, że przynajmniej filtry polaryzacyjne były sklejone z jednej strony i nie rozleciały mi się. Cała reszta po prostu wysypała się z obudowy. Wymiana w tym egzemplarzu to wymiana SAMEJ matrycy, samego tego elementu załamuj±cego ¶wiatło. Reszta zostaje i trzeba tego użyć ponownie. Chore, no nie?

Z różnych Ľródeł nic tu nie było składane, bo poza now± matryc± wszystko zostało jak było. Listwa LED też jest prawidłowo zamontowana, bo jest tam tak mało miejsca, że jakby była zamontowana Ľle, to bym tego nie zmie¶cił do obudowy, a mieszczę. I dlatego to taka zagadka dla mnie.

Tak to wygl±da w czę¶ciach:
    Nierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne pod¶wietlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E

Linijka LED ma zagłębienie, w które "wpuszcza" się taflę plexi, co też zrobiłem. NIe da jej się włożyć ani głębiej, ani płycej, jest tylko jedna pozycja, w której wszystko ze sob± można spasować.
  • Spec od komputerów
    Zwracam honor. Rzeczywi¶cie, tutaj wymienia się samo szkło LCD. Pierwszy raz widzę takie rozwi±zanie. Do czego to doszło... Na oryginalnym (zbitym) szkle jest taki sam efekt?
  • Poziom 26  
    Też pierwszy raz widzę takie cholerstwo. Męczę się już w tym od bardzo długiego czasu i stoję w martwym punkcie.

Matryca oryginalna pod¶wietla normalnie - kolory s± prawidłowe, rozkład pod¶wietlenia na całej powierzchni też.

Czyżby to jaka¶ niekompatybilno¶ć? No ale w sumie obie aukcje były wyraĽnie opisane jako matryce do tego konkretnego modelu.
  • Spec od komputerów
    arkolesz napisał:
    Czyżby to jaka¶ niekompatybilno¶ć?

Wszystko na to wskazuje.
  • Poziom 30  
    Wygl±da jakby na górze szkło nie dolegało do foli, może ma minimalnie większy wymiar ?
  • Poziom 26  
    Sprawdzałem grubo¶ć wszystkich elementów - taka sama po obu stronach.