Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E

arkolesz 30 Sty 2018 17:23 447 9
  • #1 30 Sty 2018 17:23
    arkolesz
    Poziom 26  

Niby prosta sprawa - ultrabook ASUS UX31E ze zbitą matrycą. Po delikatnym odklejeniu ramki pierwsze zaskoczenie - w tym modelu wymienna jest faktycznie sama matryca, a linijka LED, filtry polaryzacyjne, pleksa, odbłyśnik i plastikowa rameczka nie są połączone w całość, tylko stanowią oddzielne części składowe nie sprzedawane wraz z matrycą (na szczęście filtry jedną stroną przykleiły się do ramki, więc nie pomieszała mi się ich kolejność).

Samą matrycę (CLAA133UA02 HW13HDP101) ciężko było dostać, ale kupiłem w końcu na allegro. Złożyłem wszystko i przy wkładaniu całego zestawu do obudowy za mocno przycisnąłem jedną stronę i mi pękła (400zł w plecy). Kupiłem więc drugą, już nie na allegro, a na aliexpress (choć nie wiem czy ma to znaczenie). Potrenowałem składanie tych wszystkich elementów i ostatecznie udało mi się wszystko złożyć i jakoś spasować w obudowie (a nie jest to łatwe, bo praktycznie nie ma tam luzów, wszystko jest na wcisk).

I tu zaczyna się problem - obraz jest wyświetlany, ale biały ma niewłaściwy kolor, podświetlenie jest dość słabe (choć diody świecą bardzo mocno i biało, co widać po odchyleniu ramki) i do tego nierównomierne. Myślałem, że to może coś z matrycą, więc założyłem tą poprzednią, którą połamałem - to samo. Zmieniałem ułożenie odbłyśnika i pleksy (bo po jednej stronie jest ma jakby zmatowienie) i zero efektu. Kolejności filtrów nie zmieniam, bo są sklejone jedną stroną, więc jest prawidłowa. Docisk wszystkich elementów też jest jak trzeba, specjalnie je nawet posklejałem żeby się wszystko trzymało w kupie.

Poniżej zdjęcie, na matrycy jest jeszcze zewnętrzna folia ochronna, więc po lewej może być widać pęcherzyki powietrza. Od razu mówię, że wewnętrzna folia zdjęta, a ta zewnętrzna nie ma wpływu na wyświetlany obraz (sprawdzałem).

Tyle kasy w to poszło i ciągle coś nie działa, a ja nie mam pomysłu. Pomóżcie, jeśli Wy macie jakiś pomysł.

Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E

0 9
  • #2 30 Sty 2018 17:27
    miecho18
    Spec od komputerów

Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Wymieniłeś samo szkło czy całą matrycę? Na zdjęciu widać typowy efekt źle zamontowanej listwy LED.

0
  • #3 30 Sty 2018 17:29
    arkolesz
    Poziom 26  

Wymieniłem matrycę i nie wiem o jakie szkło pytasz.

0
  • #4 30 Sty 2018 17:30
    miecho18
    Spec od komputerów

W takim razie matryca była kombinowana. Trzeba ją rozebrać i prawidłowo zamontować listwę LED. Gorzej jak była składana z kilku różnych modeli.
    Tutaj o tym pisałem. Co prawda matryca świetlówkowa ale zasada ta sama.

0
  • #5 30 Sty 2018 17:46
    arkolesz
    Poziom 26  

Chyba nie rozumiemy się, więc wytłumaczę dokładnie o co chodzi.

Jak się rozbierze to widać, że typowe wyświetlacze LCD w laptopach zbudowane są z matrycy, filtrów polaryzacyjnych, tafli plexi i odbłyśnika. Na styku krawędzi plexi przyłożona jest linijka LED. Wszystko, wraz z elektroniką, zamknięte jest w stabilnej obudowie i jedyne co trzeba zrobić w trakcie wymiany takiego wyświetlacza, to wykręcić go z zawiasów (bądź obudowy, jeśli to wersja slim), wypiąć taśmę sygnałową, założyć nowy wyświetlacz, wpiąć tasiemkę w złącze i gotowe.

I tak jest w normalnych laptopach. W tym przeklętym ASUSie wszystkie te części składowe są oddzielnie. Dobrze, że przynajmniej filtry polaryzacyjne były sklejone z jednej strony i nie rozleciały mi się. Cała reszta po prostu wysypała się z obudowy. Wymiana w tym egzemplarzu to wymiana SAMEJ matrycy, samego tego elementu załamującego światło. Reszta zostaje i trzeba tego użyć ponownie. Chore, no nie?

Z różnych źródeł nic tu nie było składane, bo poza nową matrycą wszystko zostało jak było. Listwa LED też jest prawidłowo zamontowana, bo jest tam tak mało miejsca, że jakby była zamontowana źle, to bym tego nie zmieścił do obudowy, a mieszczę. I dlatego to taka zagadka dla mnie.

Tak to wygląda w częściach:
    Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31ENierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E

Linijka LED ma zagłębienie, w które "wpuszcza" się taflę plexi, co też zrobiłem. NIe da jej się włożyć ani głębiej, ani płycej, jest tylko jedna pozycja, w której wszystko ze sobą można spasować.

0
  • #6 30 Sty 2018 18:50
    miecho18
    Spec od komputerów

Zwracam honor. Rzeczywiście, tutaj wymienia się samo szkło LCD. Pierwszy raz widzę takie rozwiązanie. Do czego to doszło... Na oryginalnym (zbitym) szkle jest taki sam efekt?

0
  • #7 31 Sty 2018 13:57
    arkolesz
    Poziom 26  

Też pierwszy raz widzę takie cholerstwo. Męczę się już w tym od bardzo długiego czasu i stoję w martwym punkcie.

Matryca oryginalna podświetla normalnie - kolory są prawidłowe, rozkład podświetlenia na całej powierzchni też.

Czyżby to jakaś niekompatybilność? No ale w sumie obie aukcje były wyraźnie opisane jako matryce do tego konkretnego modelu.

0
  • #8 31 Sty 2018 17:28
    miecho18
    Spec od komputerów

arkolesz napisał:
    Czyżby to jakaś niekompatybilność?

Wszystko na to wskazuje.

0
  • #9 01 Lut 2018 08:47
    strucel
    Poziom 28  

Wygląda jakby na górze szkło nie dolegało do foli, może ma minimalnie większy wymiar ?

0
  • #10 01 Lut 2018 21:48
    arkolesz
    Poziom 26  

Sprawdzałem grubość wszystkich elementów - taka sama po obu stronach.

0
  Szukaj w 5mln produktów