Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostsza przetwornica 12V - 230V (świata?)

14 Sie 2005 16:18 110884 35
 • Poziom 36  
  Witam serdecznie.

  Zawsze myślałem, że przetwornica napięcia 12VDC - 230VAC - to przynajmniej 'ciut' skomplikowany problem. Aż wczoraj trafiłem na artykuł, ze schematem, jak w załączniku. Co prawda to jest UPS, ale... co za różnica :)

  No i tak się zastanawiam... Jakiś czas temu poskładałem przetwornicę z Nowego Elektronika, 100W ( k-167 - http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-167.htm ) z czterema IRFami, i, można powiedzieć kupą elektroniki. A wczoraj trafiłem na artykuł, jak w załączniku...

  Jedno i drugie wydajność 100W, a jaka różnica w prostocie konstrukcji...!

  A jakby chcieć ją (tą z załącznika przerobić na większą moc, np. 200W, dołączając 'równolegle' jeszcze dwa BUZ11, i większy transformator?

  Ktoś dopowie coś mądrego do tematu?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 39  
  Ja kiedyś robiłem taką tyle że bez tych przekaźników to mi wywalało BUZ-y jeden po drugim, chodziło pięknie chwile a potem huk i dym, oczywiście z silnikami sobie dawała rade na początku potem już nie, tak samo z TV...jak ma jeszcze CD4093 to chodzi z TV i silnikiem a bez niego niechce z niczym innym poza żarówką :D
 • Poziom 21  
  Prosta i skuteczna - POPIERAM !
  Sam używam i tego 4047 i BUZ 11 do przetwornic (co prawda DC/DC),
  ale kto powiedział, że bez prostowania nie można ich użyawć ?
  Jak najbardziej - TAK !!!
  Schemat prosty - żeby nie powiedzieć wręcz banalny ...
  Więc i niezawodność duża !
  Zastosowanie transformatora sieciowego przeznaczonego z natury rzeczy do prach na 50Hz jak najbardziej właściwe, tymbardziej, że jest on też jednocześnie dławikiem i filtren częstotliwości harmonicznych
  BRAWO !

  Pozdrawiam
  (i gratuluję świetnego wyboru)
  "djvu" 8-)
 • Poziom 28  
  razi mnie praktycznie zerowa ilość zabezpieczeń. (tylko ten bezpiecznik)
  tranzystory nie zabezpieczone - pewnie bedą padać przy byle okazji. żadnego sprzężenia zwrotnego. Proste to owszem jest. Ale nic pozatym.
 • Poziom 36  
  To może dorzucić jakieś 'najprostsze zabezpieczenia'? ;)
 • Poziom 39  
  Popieram mojego przedmówcę, ta przetwornica podała mi na TV 280V :[ ale na szczęscie TV przeżył ten szok...po tym jak padły tranzystory w niej już nierobiłem jej bo i po co? żarło to prądu od skur.... (8A bez obciążenia, 10-13 z obciążeniem)i guzik na wysciu było :?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 36  
  Witam!
  Tamten układ na BUZ11 nie ma żadnych zabezpieczeń i dlatego godziny tych BUZ są policzone. Przepięcia spowodowane indukcyjnymi odbiornikami lub silne prądy włączenia/zwarcie na wyjściu i BUZ-y mówią papatki :lol: Również układ z NE padnie.
  Taki układ wymagałby zabezpieczenia prądowego i napięciowego dla MOS-fetów. Ten ostatni układ na tr. bipolarnych łatwo przerobić na MOS.
  MOS-fety są lepsze do takich zastosowań, ale zamiast BUZ11 należałoby wybrać typy z mniejszym Rds-on. Jednym słowem, bez przeróbki te układy są do niczego. Pozdro
 • Poziom 36  
  No właśnie... Może po prostu, zamiast się tak bardzo troszczyć o schematowe tranzystorki, zastąpić je jakimiś na prawdę mocnymi, wytrzymującymi kilka-kilkanaście razy większe prądy, przepięcia?
 • Poziom 28  
  Po co montować takie proste urządzenia, które spalą się po niedługim czasie. Proponuję przetwornice UPS z zabezpieczeniami przci wprzeciążeniu, rozładowaniu akumulatora przeładowaniu itp. Mam taką zmontowaną przezemnie juz od 5 lat i raz mi spaliło sie trafo, ale to dlatego, że spaliły się tyrystory sterujące ładowaniem i cała moc poszła na trafo. Mosfety przeżyły 12xirf540.

  Jeden z kolegów z elektrody też ją zrobił i nie skarżył się :D

  Pozdr.
 • Poziom 36  
  Pewnie nie podzielisz się schematem?

  A jaką ona ma moc? Ile z niej szarpać można?
 • Poziom 36  
  Obydwa te układy łatwo zabezpieczyć.
  Napięciowo: Gasiki plus diody (ewentualnie tzw. suppressor, transil diode lub warystory na napięcie rzędu Uds-max) na dren każdego MOS. Ten układ na BJT ma coś podobnego; należałoby R1/R2 włączyć równolegle do D1/D2, a w ich miejsce wpiąć stosowne C)
  Prądowo: Zródła obydwu MOS przez rezystor np. 5mΩ do masy i mierzyć napięcie na nim np. komparatorem, który gasi wysterowanie bramek powyżej limitu. Przy użyciu MOS z Id-max (continuous) ≥ 50A, limit 250mV daje limit Id przy 50A. Okidoki?
 • Poziom 23  
  Po wprowadzeniu wszystkich poprawek dotyczących zabezpieczeń okaże się, że układ nie będie prostszy od najprostszegoo UPS'a. A jaka przy tym powalająca sprawność - jak osiągnie 30% to będzie wszystko.
 • Poziom 31  
  Witam!
  Jestem zwolennikiem najprostszych rozwiązań. Trzeba jednak wybrać, co jest bardziej cenne - UPS za grosze, czy sprzęt za - często dużą kasę. Można ten układ (z 1 postu) zabezpieczyć na wyjściu tak, żeby chronić same odbiorniki.
  Cześć!
 • Poziom 36  
  zonko napisał:
  Po wprowadzeniu wszystkich poprawek dotyczących zabezpieczeń okaże się, że układ nie będie prostszy od najprostszegoo UPS'a. A jaka przy tym powalająca sprawność - jak osiągnie 30% to będzie wszystko.

  Sprawność bardziej, zdaje się, zależy od zastosowanego transformatora wyjściowego, niż układu sterującego, który i tak zawsze będzie podobny. A może się mylę?

  Poza tym rozważamy prosty, ale sprawdzony i funkcjonalny układ, do prostych zastosowań, a nie wypasioną przetwornicę, za kilkaset słotych.

  Chodzi o to, aby ten prostu układ, mimo, właśnie prostoty, spełniał swoją rolę i był w miarę pewny / niezawodny do prostych zastosowań.

  Czyli myśl przewodnia - większe tranzystory (a może wiięcej?).
  Co dalej?
 • Poziom 42  
  Sprawa dość podstawowa - typowy kontroler przetwornicy (TL494, SG3525) to koszt kilku PLN. Kosztowne jest trafo, radiatory, tranzystory mocy a nie sam układ sterowania. Ani nie oszczędzasz w tym układzie na trafi, ani na radiatorach ani na tranzystorach. W przypadku tranzystorów nawet wręcz przeciwnie - będa płonąć...

  Dlaczego ten układ jest zły? Z bardzo banalnego i podstawowego powodu: brak czasu martwego pomiędzy włączeniem obu kluczy. W związku z tym płyną potężne prądu w momentach gdy otwiera się jeden tranzystor zanim zdąży zamknąć się drugi - układ znajduje się w stanie zwarcia.
  I właśnie dlatego tak duzy prąd jałowy i tak niska sprawność.

  Ale najważniejsze jest co innego - gotową przetwornicę o podobnej mocy można bez problemu kupić na Alledrogo w cenie niższej niż koszt częsci do tej w detalu. A jest jeszcze inne wyjście - kupienie starego UPSa (na przykłąd bardzo odporne APC BackUPS 400 czy 600) z padniętym akumulatorem. Bywają po cenach jeszcze niższych niż przetwornice.
 • Poziom 36  
  A co myślicie o następujących przetwornicach:

  Samochodowa przetwornica 12V/220V 300W
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-058.htm

  Samochodowa supermała przetwornica 12V/220V 200W
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-129.htm

  Samochodowa przetwornica 12V/220V 100W
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-167.htm

  Ja poskładałem tą ostatnią i jestem z niej zadowolony. Nastawiłem się na dobre chłodzenie, a okazuje się, że z raczej małym radiatorem nawet się nie grzeje :). Transformator też nie :)

  :?:
 • Poziom 36  
  Tego potworka, o którym piszesz, też bym sobie chętnie poskładał :)
 • Poziom 36  
  Ja mam ich przynajmniej kilka, ale nie wiem, czy wystarczy... Ciekawe, czy dostanę je w sklepie we Wrocku, i ile one mogą kosztować ;) Chyba, że na giełdzie...
 • Poziom 23  
  elemid napisał:
  ========================================================================
  Sprawność bardziej, zdaje się, zależy od zastosowanego transformatora wyjściowego, niż układu sterującego, który i tak zawsze będzie podobny. A może się mylę?
  ========================================================================
  Wydaje mi się, że się mylisz i to bardzo. Sprawność transformatorów na 50 Hz, dużej mocy dochodzi do 98% (nawiasem mówiąc są to elementy elektryczne o najwyższej sprawności).
  Cały dowcip polega na tym, żeby prąd przez nie transformowany miał kształt idelnej sinusoidy - wtedy sprawność jest najwyższa. Trudno to zrobić, gdyż tranzystory musiałyby pracować w conajmiej B klasie, żeby uzyskać liniowość. W klasie B osiąga się sprawność do 60% ( ogromne straty na ciepło).
  Stosuje się więc impulsową klasę C któta osiąga do 80% (mniejsze straty cieplne), rezygnując z sinusoidy i godząc się na mniejszą sprawność trafa. Cały pic polega na podaniu na tranzystory odpowiedniego przebiegu sterującego.
  Bardzo słusznie zauważył kolega -RoMan- złe przebiegi i duże straty na ciepło.
  Dlaczego tak się czepiam sprawności - bo jest to po prostu czas pracy akumulatora.
  Przy takich przetwornicach to jeden z najważniejszych parametrów
 • Poziom 28  
  ele mid napisał:
  Pewnie nie podzielisz się schematem?

  A jaką ona ma moc? Ile z niej szarpać można?


  Schemacik juz kiedyś zamieściłem na elektrodzie. :D

  Moc wyciąga spoko 1000W przy zasilaniu 24V. Jeżeli zasilać 12V i zrobić kilka zmian to ma się 500W. Wtedy stosuje się 6xIRFZ44N. Taką też robiłem, ale używam tej 1000W. Mogę jeszcze raz zamieścic schemat.

  Jeżeli robić najprostrzą przetwornicę, to robi się SG2524 i 2xIRFZ44N. Ma się 150W. Do Mosów dac niewielkie dwa radiatory. Podłaczenia trafa przykręcić bespośrednio do radiatorów.

  Pozdr.
 • Poziom 36  
  kociątko napisał:
  Moc wyciąga spoko 1000W przy zasilaniu 24V. Jeżeli zasilać 12V i zrobić kilka zmian to ma się 500W. Wtedy stosuje się 6xIRFZ44N. Taką też robiłem, ale używam tej 1000W. Mogę jeszcze raz zamieścic schemat.

  No to niezłe osiągi! A jaka sprawność / ile prądu na wejściu pobiera?

  Bardzo proszę o schemat, ewentualnie linka do tamtego tematu.

  kociątko napisał:
  Jeżeli robić najprostrzą przetwornicę, to robi się SG2524 i 2xIRFZ44N. Ma się 150W.

  A masz może również schemaciki takich przetwornic? Chętnie przeglądnę!
 • Poziom 36  
  No, schemacik spod adresu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=97078 całkiem nie zły. Jeśli nie posiada jakichś błędów (np. w opisie wartości elementót) to nie pozostaje nic innego, jak tylko poskładać :-) Chociaż jakichś wielkich zabezpieczeń tutaj też nie widać. Ale jest przynajmniej dead time :-)

  Coś mi się nie chce w taką moc na wyjściu wierzyć... ;)
 • Poziom 28  
  Zamieszczam schemat. Wygląda dośc skąplikowanie, ale z uruchomieniem nie było problemu. Wszytsko mieści się na jednej płytce drukowanej z wyjatkiem transformatora przekaźnika i małego transformatorka 18V. Jest to w wersji 500W, ale po kilku zmianach ma się prawdziwe 1000W.
  Pozdr.