Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung PS59D550C wyłącza i włącza zasilacz

Elektrodron91 30 Jan 2018 19:36 2550 34
    Elektrodron91
    Level 2  
    Witam,
    Tv jak w temacie nie włącza się. Przekaźnik od zasilacza (BN44-00445A) załącza się i wyłącza próbuje wystartować 3x P-ON i wyłącza. Dioda od stanby nie świeci.
    Zasilacz BN44-00445A sprawdzony wygląda na sprawny został załączony P-ON stanem niskim do GND (PIC16F526), wszystkie napięcia wychodzące płytę główną poprawne( 5V3,15).
    Napięcia na kolejne zasilacze do modułu Vs i Va poprawne załączone przez sygnał Von z T-cona stanem wysokim (PIC16F526).
    Obstawiam płytę główną, ale niestety nie posiadam schematu (BN41-01632, BN9404884Q) i zastanawiam się czy płyta nie jest załączana jakimś sygnałem z T-cona poprzez złącze LVDS.
    Moje pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, czy posiada ktoś schemat, lub może odpowiedzieć na pytanie czy T-con wystawia jakiś sygnał który włącza płytę główną?
    Z góry dziękuję za pomoc
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Elektrodron91
    Level 2  
    Ok to może jestem niedouczony skoro ta mała płytka obok main to nie jest Tcon to kolega może mi wytlumaczy co to jest?
    Wydaje mi się że to płyta główna załącza główny zasilacz P-on i sygnał ten jest jednocześnie podawany na (ja nazwałem to t-con) a zasilanie Vs i Va załącza ta właśnie mała płytka która zasilana jest napięciem 5V3 i to napięcie pojawia się dopiero kiedy zasilacz jest załączony. Wracając do pytania czy ta płytka załącza też main oprócz Vs i Va? Nie mam schematu więc trudno mi powiedzieć czy
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Elektrodron91 wrote:
    Ok to może jestem niedouczony skoro ta mała płytka obok main to nie jest Tcon to kolega może mi wytlumaczy co to jest?

Logika
    Elektrodron91 wrote:
    Wydaje mi się że to płyta główna załącza główny zasilacz P-on i sygnał ten jest jednocześnie podawany na (ja nazwałem to t-con) a zasilanie Vs i Va załącza ta właśnie mała płytka która zasilana jest napięciem 5V3 i to napięcie pojawia się dopiero kiedy zasilacz jest załączony. Wracając do pytania czy ta płytka załącza też main oprócz Vs i Va?

To nie tak. Te dwie plytki maja osobne procesory, ktore moga zalaczac napiecia zasilania osobno. Logika musi ci zadzialac aby uruchomic panel plazmowy i odpowiednio steruje nim, plyta glowna ma za zadanie podawac sygnaly video do tej wlasnie logiki. T-con steruje matrycami LCD, moim zdaniem nie masz doswiadczenia, ale jak chcesz przyoszczedzic, to pozostaje podmiana modulow.

Dodano po 14 [minuty]:

Elektrodron91 wrote:
    Wracając do pytania czy ta płytka załącza też main oprócz Vs i Va? Nie mam schematu więc trudno mi powiedzieć czy
    Jest tak jak w elektronice samochodowej: Procesory komunikuja sie ze soba za pomoca jakiejs magistrali. Jezeli slyszysz przekazniki, a ustaliles, ze PS ON zalaczane jest przez main board, a zasilacz ci dziala to teraz trzeba ustalic czy jest komunikacja z Logic board.
    lisek
    Service technician RTV
    Taka płyta Bn41-01632 była uzywana w plasmach 43"/51/53" Samsunga
    *np. PS51D450, PS43D450A2W
    - miała inne tylko po ukompletowaniu main oznaczenie, np. BN94-04884N i oczywiście wsad Eeprom na main. i logic (bo inny panel PDP) i PSU.
    Pod wer.59" płyta była ,ale się "skończyły" , cena od 20- £24.00
    *może sa jeszcze na ebay pod PS59D550x
    - Main AV - BN94-04891M - BN41-01632C - HIGH_X5_PDP

:idea: zapewne masz uszkodzenie , może w X-sus (Q4301 i ...)
    Zasilacz sprawdzisz na stole i masz mieć te napięcia jak opisano z tyłu na stickerze
    VS-203V, VA -56V, 15V, 5,3V
    - może część PSU z PFC nie wyrabia napięciowo (390V) i przysiada po wł.
    BN44-00445A
    Quote:
    stby ICX801 3BR1065
    рodstawowy US801 UCC25600
    PFC UCP801 R2A20118B
    *polowe QP802, QP804 6R190C6
    QP805, QP807 , code:"BHD" NPN- BCX 70H
    QP806, QP808, code: "BJD" PNP BCX 71H

** mozna podeprzeć się schematem od BN44-00329/ BN44-00330 Link
    Poczytaj o tych modelach na tym forum
    - np. chassis F89A Link
    *lub zbliżone F65A(P_HD)_B450

Logic 59" to - LJ41-09448A - R1.4 - LJ92-01775A Link

Tryb autonomiczny dla kol. panelu ? (jaki) czyli Logic +panel +zasilacz
    - z pominieciem Main
    pozwoli na określenie wstepne > czy to wina main
    Czytaj temat o (tryb autonom.) i zestawie modułów w tym (nie Twoim ? modelu) Link_odp.5_wej. w tr.autonomiczny
    Elektrodron91
    Level 2  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Skoro zasilacz załącza wszystkie napięcia poprawnie wyzwolony przeze mnie to czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak sprawdzić czy logika jest sprawna zanim podstawie płytę? Niestety nie mam schematu i nie wiem jak to ze sobą się komunikuje?
    janomo
    Level 24  
    Elektrodron91 wrote:
    Napięcia na kolejne zasilacze do modułu Vs i Va poprawne załączone przez sygnał Von z T-cona
    Niezbyt to zrozumiałe - na jakie kolejne zasilacze? Proszę jaśniej. Czy napięcia Vs i Va zmierzone z podłączonymi modułami? Czy też na stole z odłączonymi?
    Co do sygnału z logiki - nigdy nie spotkałem się z jakimś pojedynczym sygnałem - łatwym do zmierzenia - który z logiki załączał by płytę główną. Moduły te komunikują się magistralą. Co do nazewnictwa - żeby się porozumieć trzeba się trzymać pewnych ustaleń - mogę sobie nazwać przetwornicę w TV np. "główną płytką" - ale innych będzie wprowadzać to w błąd.
    Na modułach Ysus i Zsus pomierzyłeś chociaż główne tranzystory?
    Na płycie głównej napięcia typu: 3,3V, 1,8V, 1,2V itp?
    No i kiedy w końcu doczekamy się dokładnej obsady modułów w tym TV ( regulamin forum )?
    kubasik160
    Level 11  
    Dziś wieczorem wypunktuje wszystkie moduly.
    Co do napięć zasilacza wszystkie z nich były mierzone na bez obciążenia- tylko załączony zasilacz.
    lisek
    Service technician RTV
    Z logic jest podawany sygnał VS_ON (active 3.3V)

Chyba masz LJ41-09453A R1.5 Y-SUS

Quote:
    Set up the TV with all cables connected.
    Turn on the TV. If it fails to turn on. go to step 2.

Step 1. Measure Vs, Va, Vset, Vscan, Ve, and the other outputs of the power supply. If any are missing, continue with step 2.
    * Vscan oraz Ve są robione na Y-sus i odpowiednio na Z-sus

Step 2. Disconnect the power cord, disconnect the cable running from the power supply to the Z-Sustain board (right side as viewed from the back). Plug in the power cord, turn the TV on, and repeat measuring the voltages. If any are missing, go to step 3.

Step 3. Disconnect the power cord, reconnect the cable running from the power supply to the Z-Sustain board and disconnect the cable running from the power supply to the Y-Sustain board (left side as viewed from the back). Plug in the power cord, turn the TV on, and repeat measuring the voltages. If any are missing, go to step 4.

Step 4. Disconnect the power cord. Disconnect the cables running from the power supply to both sustain cards. Plug in the power cord and turn on the TV. Test for all voltages as above. Go to Step 5

Step 5. Diagnosis: If any voltage is missing while both sustains are disconnected, the power supply is defective. If any voltage is missing when either sustain is connected, the power supply is defective. If a voltage drops out only while a particular sustain is connected, that sustain is defective.

Zazwyczaj w PSU (np. BN44-00330) stosowano kontroler MCV14A .
    W Twoim PSU jest troszké inaczej , masz na PIC16F526 (*tak piszesz)
    - myślę ,że to jest to "samo" Link

p.s
    tak było w plasma PS50C550 , main: pcb: BN41-01361A/ BN94-03261A
    - LOGIC PCB 50UF2P LJ41-09097A LJ92-01747 loc w2

W opisywanym BN44-00330, zazwyczaj metodyka
    * pisałem pod Link
    Quote:
    Connector CN804 connects the Y-sus appears to feed the Z-sus so disconnecting this cable I disconnect power to both Y and Z boards.

Connector CN801 connects to the Main board which

Connector CN802 connects to the logic board where i measure VS_ON.

1) With only CN801 connected voltages VS, VA, and VG all Good

2) Add connector CN802 and no other cables to logic, voltages VS, VA, and VG all Good plus Vs_on high 3.3V

3) Connected ribbion cable from Y Sus to logic VS_on goes low and voltages VS, VA, and VG fall to 0V.

4) Swapped Y board and logic same problems.

Problem w MCV14A (widać "slad " na obudowie > dziurka/lub "wyprysk")
    SM pod BN44-00330 na Link
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    janomo wrote:

Co do sygnału z logiki - nigdy nie spotkałem się z jakimś pojedynczym sygnałem - łatwym do zmierzenia - który z logiki załączał by płytę główną.
    Ta, bo to brak odpowiedzi z logiki powoduje ze tv sie wylacza. Ale ten kolega to nawet nie podal czy zielony LED na logice mu sie swieci, czyli nie podal podstaw ale wszyscy rozpisali sie na miare referatu.
    mirex
    Level 43  
    zbyszekskibinski wrote:
    Ale ten kolega to nawet nie podal czy zielony LED na logice mu sie swieci, czyli nie podal podstaw ale wszyscy rozpisali sie na miare referatu.

mirex wrote:
    Zasilacz też jest załączany z CTRL. Jak z napięciami na CTRL, co z diodą? Jest jakaś komunikacja między main i CTRL?
    Gdzie podane dane ekranu i logiki?

No! ;)
    kubasik160
    Level 11  
    Witam Panowie,

Przepraszam, że tak późno odpowiadam i za moje "niechlujstwo",że nie dodałem opisu modułów.
    Podaje opis wszystkich podzespołów:
    Płyta główna (BN41-01632, BN9404884Q),
    Matryca: Samsung 858FH-YB06
    Zasilacz1: 58/63 DS XM, LJR41-09452A
    Zasilacz2: 58/63 DS YM, LJR41-09453A
    Zasilacz sieciowy: BN44-00445A
    Logika: LJ41-09448A
    Załączyłem zasilacz (Pon->GND). Sprawdziłem diodę na logice zielony led nie świeci, zasilanie 5V3 na logice jest poprawne.
    Pomierzyłem napięcia Vs i Va z załączonym obciążeniem, brak przy podłączonym przewodzie z zasilacza do logiki, brak wysokiego stanu na pinie VSon. Załączyłem VSon stanem wysokim (VSon->5V3) napięcia Vs i Va poprawne. Wygląda na to że logika nie załącza zasilacza (stanem wysokim VSon .

Przyjrzałem się płytce logiki- wystrzelony układ U2005 zaznaczony na zdjęciu powyżej ciężko mi zidentyfikować markowanie może ktoś podpowie co to za układ i czy on wystrzelił bez powodu czy nie?
    Dlaczego dioda od stanby w ogóle nie miga? Logika nie załącza płyty głównej?

Dziękuję wszyskim za dotychczasową pomoc.
    lisek
    Service technician RTV
    Te T-con sa tanie ,
    Kup i podstaw.

Wymiana (+zakup , przesyłka) U2005 wyjdzie drożej jak zakup uzywki: cały T-con np. ebay
    *widziałem po 15-19.$
    :!: To zapewne układ BD9153MUV, datasheet w zał.
    *stosowany w wielu Logic firmy Samsung
    * na ebay z pzresyłką (Chiny) ok. 9.$

p.s
    Masz panel S58FH-YB06
    *nie 858FH-YB06

GanCegall
    Level 38  
    lisek wrote:
    Te T-con sa tanie

Ale koledzy kilka postów wyżej ustalili że to nie jest T-con...
    kubasik160
    Level 11  
    Ok.
    Dziękuję za odpowiedź. Płyta główna jest ok? Te logiki tak mają? czy padają z jakiegoś powodu?
    GanCegall
    Level 38  
    zbyszekskibinski wrote:
    T-con steruje matrycami LCD, moim zdaniem nie masz doswiadczenia,
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Kolego to wymieniaj plytke, tylko upewnij sie ze zamowisz dobra wersje, bo zrobisz sobie zonka:)
    kubasik160
    Level 11  
    Witam,

Logika podstawiona, przekaźnik zasilacza dalej kluczuje...
    Załączony zasilacz Pon->GND bez płyty głównej powoduje, że zielona dioda od logiki miga wszystkie napięcia poprawne.
    Martwi mnie fakt, że przy włączonym zasilaniu do płyty głównej przekaźnik kluczuje, a jednocześnie napięcie Stby nie jest stabilne na poziomie 5V3 tylko spada synchronicznie z kluczowanym przekaźnikiem powinno być cały czas na poziomie 5V3, żeby załączyć Pon. Czy płyta główna jest uszkodzona czy zasilacz nie "wyrabia" prądowo? Czy któryś z Panów mógłby podpowiedzieć co należałoby sprawdzić w kolejnym kroku?
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    To uruchom ten TV w trybie autonomicznym i zobacz dalej, albo przynajmniej sprawdz czy samo PDP pracuje jak wymusisz prace zasilacza bez tej plyty glownej.
    kubasik160
    Level 11  
    Jak wejść w tryb autonomiczny bez płyty?
    Nie chciałbym uszkodzić logiki?
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    kubasik160 wrote:
    Witam,
    Martwi mnie fakt, że przy włączonym zasilaniu do płyty głównej przekaźnik kluczuje, a jednocześnie napięcie Stby nie jest stabilne na poziomie 5V3 tylko spada synchronicznie z kluczowanym przekaźnikiem powinno być cały czas na poziomie 5V3, żeby załączyć Pon.

To obciaz sztucznie ta linie czyms zeby prad ci sie zgadzal, na plytce wypisane jaki dla 5.3V max pobor pradu ma byc. Moze procesor byc uszkodzony i nap standby przysiada, niech zgadne kupiles pewnie ten TV z serwisu na naprawe? Ech...
    Dodano po 2 [minuty]:
    kubasik160 wrote:
    Jak wejść w tryb autonomiczny bez płyty?
    Nie chciałbym uszkodzić logiki?

Na logice sa 4 piny nalezy jedna pare pin z druga zewrzec, kabel LVDS out, PS ON masa, zasilanie MB odpiac i kabel do pradu.
    kubasik160
    Level 11  
    Zwarłem 1 z 2 i 3 z 4 brak obrazu dalej czy tak powinienem zrobić?
    Odnośnie drugiego pytania to jest sprawa honoru nie pieniędzy.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Musisz sobie zobaczyc na ktorych pinach masz mase a na ktorych nap, i odpowiednio zewrzec, bo jedna para jest juz ze soba zwarta.
    Jak nie mozna wejsc w AGM to wymus prace samego zasilacza (tak jak to zrobiles wczesniej) i odlacz zasilanie MB i LVDS, panel plazmowy powinien sam pracowac tylko z rastrem ale bez obrazu.
    kubasik160
    Level 11  
    Pin 1,3 zwarte GND
    Podczas zwory 1,2 i 3,4 pojawia się mignięcie na matrycy i rozłącza Vs i Va, które piny dokładnie powinienem zewrzeć?
    Gdy odepnę LVDS od lewego zasilacza napięcie Vs i Va są ok ale mignięcia brak.
    Tzn że któryś z zasilaczy jest uszkodzony?
    kubasik160
    Level 11  
    Wiem co to LVDS.

Zwora na 3,4 zrobiona mignięcie na matrycy na ok 1s i rozłączony zasilacz.
    Panie kolego odłączone zasilanie od płyty głównej CN201.

zbyszekskibinski
    Level 33  
    Na zdjeciu dalej chyba widze ze kabel LVDS (ten duzy czarny pomiedzy MB a logika) nie wypiety.

Dodano po 8 [minuty]:

kubasik160 wrote:

Gdy odepnę LVDS od lewego zasilacza napięcie Vs i Va są ok ale mignięcia brak.
    Tzn że któryś z zasilaczy jest uszkodzony?

Czyli piszesz, ze odpinasz kabel sterowania Y sus... Widzisz, tak sie nie robi, bo w tym samym czasie podajesz zasilanie 200V na kolektory tranzystorow IGBT mocy tego Y susa a kabel z sygnalami sterujacymi ich bramki wisi sobie w powietrzu.
    kubasik160
    Level 11  
    Zdjęcie skopiowane z góry nie robiłem innego. Panowie wiem co to Lvds i rozumiem co do mnie piszecie zwora na 3,4 wypięte zasilanie od płyty oraz Lvds ale tylko i wyłącznie od płyty głównej pozostałe wszystkie wpięte od ysus i zsus.
    Skutek - migniecie matrycy na 1s i wyłączony ekran.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Jesli matryca mignie na 1 sec to sprawdz miernikiem wszystkie tranzystory najpierw na Y i X. Musisz ustalic, w ktorej plytce masz blad.
    Dodano po 4 [minuty]:
    Rzadko sie zdarza, ze wystepuja dwie lub wiecej usterek w tym samym TV chyba ze ktos cos 'namieszal' czy napewno kupiles wlasciwy modul CTRL?
    Dodano po 7 [minuty]: